Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Zapytanie o akcje pracownicze
Autor Wiadomość

RoboCop Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 28 Sty 2010

PostWysłany: 28-01-2010, 21:07   Zapytanie o akcje pracownicze Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie. Mam następującą sprawę. Otóż mój tata ponad 20 lat pracował na kolei, ostatnio w PKP Cargo. Zmarł 6 lat temu, a niedawno dowiedziałem się, że należały mu się jakieś akcje pracownicze, podobno na początku XXI w. kolejarze uzyskali częśc udziałów w PKP. Przeszperałem trochę Internet i nie znalazłem informacji na pytania, które mam. Czy żona po zmarłym pracowniku oraz jej dzieci mają prawo do ubiegania się o takie akcje pracownicze? Gdzie można szukac informacji na ten temat? Czy jest jeszcze szansa na uzyskanie tych udziałów po tacie?

Na tym forum znalazłem wątek dotyczący Funduszu Własności Powierniczej, jest też jakaś informacja na stronie PKP S.A., ale nie wiem, czy to o to chodzi.

_________________
Directives:
#1: Serve the public trust
#2: Protect the innocent
#3: Uphold the law
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Księgarz Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Cze 2009
Skąd: Kraków

PostWysłany: 30-01-2010, 17:45    Odpowiedz z cytatem

To jest właśnie to, czyli Fundusz Własności Pracowniczej, o którym wszelkie informacje znalazłeś na stronie PKP SA.
Wśród dokumentów po tacie powinieneś znalezc poświadczenie, że tacie "przydzielono" określoną liczbę udziałów w funduszu. Każda osoba objęta tym funduszem dostała taki dokument wszakże pod jednym warunkiem. Z tego co pamiętam, wcześniej wysyłano zapytanie, czy "osoba" chce byc uczestnikiem funduszu dając na odpowiedz pewien termin. Jeżeli w tym terminie przekazano odpowiedz pozytywną, przydzielano jednostki. Jeżeli brak było odpowiedzi, jednostek nie przydzielano. Powiem, że dla wielu kolejarzy w tym czasie takie rozwiązania były nowością.
Powiadczenie o przydzieleniu jednostek jest teraz podstawą uczestnictwa w funduszu tak jak w zwykłym funduszu inwestycyjnym. Obawiam się, że jeżeli nie masz takiego dokumentu, to nic z tego nie uzyskasz. Jeżeli masz ten dokument, to wydaje mi się, że można spróbowac coś uzyskac.
Z drugiej strony dokument jest imienny na Twojego tatę. Konieczne jest takie działanie, abyś Ty czy Twoja mama mieli prawa do skorzystania z tego dokumentu. Tu musisz zapytac jakiegoś prawnika jak to przeprowadzic.
Z kolejnej strony, obecna wartośc jednej jednostki to 35,05 PLN. Maksymalnie mozna było otrzymac 14 jednostek. Zatem gra warta jest teraz maksymalnie 490,70 PLN.

_________________
"Kolej na czytanie" - pasja i rozwój w jednym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Marttin Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 20 Cze 2006

PostWysłany: 30-01-2010, 18:55    Odpowiedz z cytatem

@Robocop:
To nie jest całkiem stracona sprawa. Nie musisz też posiadać dokumentu przynależności ojca do funduszu.
Aby czegokolwiek się dowiedzieć, najlepiej osobiście udać się do oddziału Pekao SA, który znajduje się najbliżej miejscowości siedziby zakładu pracy Twojego ojca. To jest ważne, bo nie w każdym oddziale Pekao SA to załatwisz. Wykaz oddziałów prowadzących FWP znajdziesz tutaj.
Weź ze sobą swój dowód osobisty. Na jego podstawie w oddziale banku sprawdzą, ile jednostek posiadał Twój ojciec oraz powiedzą Ci, jak dalej załatwiać sprawę. Środki z uczestnictwa w funduszu są dziedziczone na zasadach ogólnych.

_________________
Jeśli mówisz do mnie i ja nic nie rozumiem, a powinienem rozumieć, to znaczy, że ty nie rozumiesz tego, co chcesz mi powiedzieć...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

beton44 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Cze 2009

PostWysłany: 31-01-2010, 16:09    Odpowiedz z cytatem

i jeszcze wypadałoby poinformować autora wątku
że wartość jednej jednostki czyli "akcji" jest obecnie ok. 30 zł

nie podejrzewam żeby śp. ojciec miał więcej tych jednostek niż 8 /osiem/

tak że niech się autor wątku zastanowi czy bilety na dojazdy związane z załatwianiem nie będą
więcej kosztować... Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

szomiz Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 17 Sie 2009

PostWysłany: 31-01-2010, 16:25    Odpowiedz z cytatem

Marttin, bez formalnego uregulowania spraw spadkowych bank go odeśle do /dev/null. A przynajmniej powinien.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Marttin Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 20 Cze 2006

PostWysłany: 31-01-2010, 16:32    Odpowiedz z cytatem

Jeśli środki z uczestnictwa w funduszu są dziedziczone na zasadach ogólnych to bank nie powinien odsyłać do "dev/null".
Inną sprawą jest pytanie, czy załatwianie tej sprawy ma sens biorąc pod uwagę korzyści materialne, co słusznie zauważa beton44. Na to pytanie może sobie odpowiedzieć tylko autor tego wątku.

_________________
Jeśli mówisz do mnie i ja nic nie rozumiem, a powinienem rozumieć, to znaczy, że ty nie rozumiesz tego, co chcesz mi powiedzieć...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

RoboCop Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 28 Sty 2010

PostWysłany: 06-02-2010, 09:20    Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszystkie cenne informacje. Otóż dowiedziałem się, że tata przepracował dokładnie 30 lat na PKP oraz że taki dokument dotyczący Funduszu jest, zetem wkrótce trzeba będzie się udac do siedziby banku Pekao SA.

_________________
Directives:
#1: Serve the public trust
#2: Protect the innocent
#3: Uphold the law
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl