Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Dworzec w Lubinie będzie zabytkiem i nie będzie zburzony?
Autor Wiadomość

Jerry Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Lut 2009
Skąd: Lubin

PostWysłany: 25-01-2012, 23:07   Dworzec w Lubinie będzie zabytkiem i nie będzie zburzony? Odpowiedz z cytatem

Przeciwni wyburzaniu dworca
Kulturowe barbarzyństwo - tak o planach wyburzenia budynku dawnego dworca PKP w Lubinie mówi "Porozumienie Samorządowe". Stowarzyszenie wystosowało pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o objęcie budynku ochroną konserwatorską.

Zdaniem członków Porozumienia Samorządowego obiekt jest w niezłym stanie technicznym i nie ma przesłanek, by go wyburzać, należałoby się raczej zastanowić jak zagospodarować budynek pochodzący z 1869 roku, który nieużywany niszczał przez lata.
W miejscu budynku dworca prezydent
reklama

Robert Raczyński planuje stworzenie centrum przesiadkowego. Szklane wiaty nie będą jednak pasować do krajobrazu miasta - uważa prezes stowarzyszenia, Ryszard Kabat, który przyznaje, że można pomyśleć nad innymi funkcjami budynku.
- Są różne możliwości zagospodarowania go na cele związane ze spotkaniami mieszkańców, kulturą, sztuką, gospodarką lub rozrywką - zaznacza Ryszard Kabat - Jest wiele funkcji budynku, które wchodzą w grę, natomiast myślę, że wielką głupotą jest jego całkowite wyburzenie. Tym bardziej, że odsłoni się fatalny krajobraz, który jest za budynkiem. Po drugie, zaproponowanie tam centrum przesiadkowego z kilkunastoma wiatami nie pasuje ani nie dodaje splendoru miastu.
Przywrócenie budynkowi dawnego blasku byłoby wspaniałym zwieńczeniem rewitalizacji ulic Kolejowej i Odrodzenia w Lubinie - piszą w liście do konserwatora zabytków członkowie stowarzyszenia i pytają: W naszym mieście nie mamy wielu zabytków. Czy stać nas na bezpowrotne zniszczenie elementu dawnej świetności miasta?
www.miedziowe.pl


Chcą z dworca zrobić zabytek
LUBIN. Najpierw mówiono, że prezydent, nie bacząc na historię, zamierza wyburzyć zabytek. A potem, kiedy okazało się, że dworzec zabytkiem nie jest, pojawił się pomysł, by jednak spróbować dopisać go do listy zabytków. Stowarzyszenie "Porozumienie Samorządowe" napisało nawet w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków, by objął lubiński dworzec PKP ochroną konserwatorską.


- Członkowie naszego stowarzyszenia z niepokojem obserwują poczynania włodarza miasta Lubina, mające na celu zburzenie budynku byłego dworca PKP. Z przykrością stwierdzamy fakt braku należytego nadzoru nad stanem utrzymania obiektu ze strony służb miejskich – czytamy w piśmie, podpisanym przez prezesa stowarzyszenia Ryszarda Kabata z PO, byłego członka zarządu powiatu.

- Budynek pochodzący z 1869 jest nieużywany , zaniedbany i ciągle niszczeje niezabezpieczony przed aktami wandalizmu. Szkoda, bo według naszej oceny dworzec jest w niezłym stanie technicznym i nie ma istotnych przesłanek do jego wyburzenia. Uważamy, że obiektowi temu może być przywrócona wcześniejsza świetność, którą podziwiamy już tylko na obrazkach – argumentują członkowie stowarzyszenia.

Temat dworca poruszaliśmy już wielokrotnie. Ostatnio w grudniu ubiegłego roku. A wszystko przez liczne publikacje, że prezydent Robert Raczyński chce wyburzyć zabytek, a co za tym idzie, zainteresowanie tematem przez naszych Czytelników. Sprawdziliśmy w legnickiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jak się okazuje, lubiński dworzec nie jest wpisany do rejestru zabytków.

– Nie ma go ani w ewidencji ani w rejestrze zabytków. Kiedyś w latach 70. tak było, ale potem został przebudowany i to tak znacząco, że w latach 80. nie zdecydowano się na ponowne wpisanie dworca na listę zabytków – zapewniła nas wówczas inspektor Małgorzata Lisewska, z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Temat jednak nie ucichł. Krzysztof Maj rzecznik prezydenta Lubina uważa, że to kolejny pretekst, by skrytykować działania prezydenta przez opozycję. – Jak prezydent powie A, to opozycja musi powiedzieć B. To kolejny głos sprzeciwu, ale bez propozycji konstruktywnego rozwiązania – komentuje rzecznik. – Gdyby ten budynek był potrzebny, to funkcjonowałby bez przeszkód do dziś, a tak stoi pusty i zaniedbany.

Rzecznik przypomina też, że wszelkie prace, które wykonywane były na ulicach Odrodzenia i Kolejowej, cała przebudowa tej części miasta, była właśnie przygotowaniem do zaplanowanego centrum przesiadkowego. – To najlepsze rozwiązanie komunikacyjne w tej części miasta, tym bardziej, że w sąsiedztwie powstanie hala widowiskowo-sportowa – podsumowuje Krzysztof Maj.

Na oficjalnej stronie Stowarzyszenia "Porozumienie Samorządowe" możemy wyczytać, że skupia osoby, którym bliskie są idee społeczeństwa obywatelskiego i które pragną aktywnie działać na rzecz społeczności lokalnej, czyli mieszkańców miasta i powiatu lubińskiego. Wszyscy są członkami Platformy Obywatelskiej lub z nią powiązani. W jego składzie możemy znaleźć takie nazwiska jak: Krzysztof Olszowiak, Piotr Borys, Krzysztof Szczepaniak, Ryszard Kabat, Zdzisław Jakubczyk czy Elżbieta Gruszczyńska. Nieaktualne są tylko funkcje, które pełnią: Borys nadal widnieje jako członek zarządu województwa, a Jakubczyk – sekretarz powiatu.
www.lubin.pl

_________________
2012/17- 149 556 km
2018- 55 920 km
2019- 69 888 km
2020- 50 138km
2021- 50 251km
2022- 18 455
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl