Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Bośnia i Hercegowina
Autor Wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 28-01-2011, 11:42   Bośnia i Hercegowina Odpowiedz z cytatem

W tym roku zamierzam się wybrać koleją do Bośni i Hercegowiny. Wiem że gdzieś opisywano ten kraj na forum FIP ale nie bardzo mogę znaleźć więc chyba przyda się wyraźny nowy wątek w tym temacie. Czy są bilety FIP na ten kraj? Jeśli tak to jak wygląda podróż pociągiem po tym kraju, dopłaty, miejscówki itp?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

eurostar Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Cze 2006
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 29-01-2011, 10:31    Odpowiedz z cytatem

Nie ma, jest tylko ulga 50% na kartę zniżek FIP. Są dwa zarządy kolei - Koleje Republiki Serbskiej (ŻRS) i Koleje Federacji Bośni i Hercegowiny (ŻFBH). Jeden i drugi zarząd daje ulgę 50% na wszystkie pociągi, w żadnym nie ma obowiązkowych dopłat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 08-02-2011, 14:13    Odpowiedz z cytatem

Aha, tak to wygląda. Ale ponoć bilety są na tyle tanie na terenie Bośni j Hercegowiny że można sobie nawet darować załatwianie kart zniżek. Nie rozumie tylko sprawy z Koleją Republiki Serbskiej. Kilka lat temu jechałem do Czarnogóry koleją i zarówna ja jak i moja rodzina dostaliśmy bilety FIP na Serbię i Czarnogórę. Chyba że chodzi o to że mimo iż sam zarząd Serbskich kolei daje FIPy to nie obowiązują one po prostu na terytorium BiH gdzie mimo innego państwa sięga tam władza tego Zarządu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Romek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 31 Sie 2006
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 08-02-2011, 16:39    Odpowiedz z cytatem

Co innego Serbia ( ze stolica w Belgradzie- czyli spadkobierczyni Jugosławii) , a co innego Republika Serbska będąca częścią Federacji Bośni i Hercegowiny. Na terenie Serbii istnieją Železnice Srbije które dają FIPki, zaś w Bośni i Hercegowinie istnieją dwa zarządy kolejowe ŽELJEZNICE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE i Željznice Republike Srpske ( która nie ma nic wspólnego z Železnice Srbije z Belgradu) które dają 50% na karte zniżek. W praktyce kraj ( Bośnia i Hercegowina) jest podzielony na częśc Muzułmańsko-Chorwacką i Serbską.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 11-02-2011, 08:59    Odpowiedz z cytatem

Ależ to poplątane! Nie dziwię się że była tam wojna domowa.
Dzięki za wyjaśnienie tych kwestii. Wczoraj wpadł mi w ręce też stary numer Kuriera PKP (40/2007) i tam jest opisana podróż kolejowa do Bośni i Hercegowiny. Wygląda to dokładnie tak jak opisujecie. Piszą tam że bilety są dość tanie w BiH i można konduktorowi płacić również w euro ale w praktyce posiadaczom biletów FIP często wystarcza pokazanie konduktorowi biletu FIP np. na Koleje Serbskie lub w ogóle tylko samej książeczki biletowej bez pokazywania biletów i udaje się jeździć za darmo po BiH gdyż personel kolejowy tych krajów nie zna się na zniżkach FIP a kontrole rewizyjne raczej się nie zdarzają. Nie piszę tego po to żeby namawiać do darmowych podróży ale tylko cytuję jak tam napisano. Pociągi w BiH są ponoć dość punktualne chociaż wolne, niezbyt komfortowe z racji przestarzałego taboru (część jest zakupiona niegdyś z NRD) a dodatkowym problemem jest to że palenie papierosów jest dozwolone dosłownie wszędzie. W 2005 r. kolejom tym rząd Szwecji podarował używane wagony osobowe. Wagony te mają przestronne bezprzedziałowe wnętrza i są dość wygodne.
Tyle mniej więcej ciekawostek a jak będzie na miejscu to zweryfikuję i opiszę jak już tam się wybiorę i wrócę Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Romek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 31 Sie 2006
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 13-02-2011, 19:27    Odpowiedz z cytatem

Z tą punktualnością jest różnie. Ostatnio w zeszłym roku wsiadałem w Vinkovci do pociągu Sarajewo- Belgrad i niestety był opóźniony prawie dwie godziny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 29-02-2012, 08:21    Odpowiedz z cytatem

No i wybrałem się do Bośni i Hercegowiny w zeszłym roku w paśdzierniku. Jak to wcześniej napisano, na terenie BiH funkcjonują 2 zarządy kolejowe. Na liniach zarządu ŻRS pokazanie fipki na Koleje Serbskie jest skuteczne, natomiast na liniach zarządu ŻFBH już raczej nie, lepiej kupować bilet. Warto kupić bilet tam i na powrót wtedy wychodzi o 20% taniej. Bilet na trasie Sarajewo-Mostar-Sarajewo kosztuje 15,90 KM (ok. 32 zł) a w jedną stronę 9,90 KM. Spóźnienia zwłaszcza na tej trasie to chyba norma, spóźnienia sięgają 1-1,5 godziny a może i więcej.
W tym roku zamierzam wybrać się do Kosowa i Macedonii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl