Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Dezercja z portalu "(...) Kolejowy"
Autor Wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 01-06-2012, 13:43   Dezercja z portalu "(...) Kolejowy" Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieję, że ten temat pomoże niektórym osobom z problemem, jaki spotkał mnie ostatnio ze strony red. Wojciecha Śmiecha i jego portalu.

Prawie trzy miesiące temu - pod wpływem części opinii na naszym Forum - postanowiłem zrezygnować z konta do komentarzy, założonego na ww. portalu (żeby nie było kryptoreklamy umownie nazwę go RK Wink ). Lubię czasem coś ostrzej skomentować, ale jak wiadomo nie wszystkim to się może spodobać. I tu się zaczęły problemy...
Jak powszechnie wiadomo korzystającym z RK (a jeśli nie wiecie to się z bólem wkrótce pewnie przekonacie...), że nie istnieje tam zasadniczo coś takiego jak regulamin czy możliwość usunięcia konta. Wyszedłem z założenia, że w sytuacji gdy ktoś dysponuje moimi danymi osobowymi (zgodnie z wykładnią GIODO takimi są m. in. adres e-mail, adres IP oraz login) sprawę reguluje Ustawa o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997. Zgodnie z jej zapisami, 29 marca wysłałem na adres redakcji e-mail:

Cytat:
W związku z brakiem opcji umożliwiającej usunięcie konta używanego do wystawiania komentarzy Państwa artykułów na stronie internetowej (...) wnoszę - zgodnie z przysługującym mi na podstawie zapisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych prawem - o całkowite usunięcie konta o nazwie "kamil_krk", zarejestrowanego z niniejszego adresu e-mail. Wraz z kontem winna zostać całkowicie usunięta historia (tj. dotychczas zamieszczone komentarze).
(...)


I cisza... Poczekałem 2 tygodnie i ponowiłem swojego maila 11 kwietnia:

Cytat:
W nawiązaniu do mojej korespondencji z dnia 29 marca chciałbym Państwu przypomnieć o upływającym wkrótce ustawowym terminie, w którym są Państwo ZOBOWIĄZANI dokonać usunięcia konta podanego w ww. korespondencji. Brak działań w ustawowo określonym terminie skutkować będzie możliwością przekazania sprawy do dalszego postępowania.
Pragnę także nadmienić, że pismo przesłane drogą elektroniczną i zawierające dane użyte w procesie rejestracji jest traktowane w świetle obowiązujących przepisów tak samo jak pismo złożone w formie papierowej i opatrzone własnoręcznym podpisem.


Musieli już wtedy stwierdzić jaki ze mnie natręt Język potrafiący dochodzić swoich praw, więc parę godzin później od redaktorka otrzymałem odpowiedź, w której usiłują mnie chyba nastraszyć:

Cytat:
Panie Kamilu,
Nasi prawnicy (pogrubienie moje) już się zajmują tą sprawą. Postaramy się odpowiedzieć Panu możliwie szybko.
Pozdrawiam,
Wojciech Śmiech
Redaktor prowadzący


Poczekałem, aż zbliży się upływające 30 dni na odpowiedź i - wobec braku oczywiście jakiejkolwiek reakcji ze strony RK - wysłałem kolejnego maila 23 kwietnia:

Cytat:
(...) Wobec braku w dalszym ciągu jakiejkolwiek odpowiedzi w przedmiotowej sprawie chciałem nadmienić, że brak pozytywnej reakcji z Państwa strony w terminie 6 dni, tj. do niedzieli 29 kwietnia skutkować będzie wyczerpaniem drogi reklamacyjnej i umożliwia skierowanie sprawy na drogę prawną.
Z poważaniem (...)


Krótka uwaga do powyższego - prawie w każdej sytuacji konsument chcący coś zaskarżyć/zareklamować musi w pierwszej kolejności zwrócić się do producenta/usługodawcy/sprzedawcy, w tym wypadku do RK, a dopiero po wyczerpaniu tej drogi przysługuje mu prawo do dalszych roszczeń (w tym wypadku sąd, GIODO, itp.).
Z uwagi na brak czasu postanowiłem sobie na chwilę dać spokój i dzisiaj wysłałem kolejnego maila, już bardziej ostrego, choć w granicach litery prawa (każdy się może zdenerwować Zg ):

Cytat:
Chciałem uprzejmie poinformować, iż w związku z brakiem realizacji przez Państwa moich żądań najprawdopodobniej jeszcze w dniu dzisiejszym wystąpię przeciwko Państwa portalowi - reprezentowanemu w Pana osobie - na drogę prawną.


Widać zimny prysznic się im przydał, bo za kilka minut gotowa była odpowiedź rodem z rosyjskiej mafii (pogrubiłem co istotniejsze zwroty):

Cytat:
Panie Kamilu,
To mi wygląda na szantaż
To ja może dla odmiany na spokojnie. Odnośnie Pańskich „żądań”, niestety nie mogę ich spełnić. Z dwóch powodów. Pierwszy to brak pewności, że to na pewno Pan jest autorem komentarzy napisanych pod wspomnianym przez Pana loginem. A może Pan się tylko podaje za Czytelnika o nicku „kamil_krk”? Na tej zasadzie każdy mógłby żądać usunięcia wszystkich komentarzy jakiegoś Czytelnika podając się za niego. A drugi powód jest taki, że nie widzę żadnej podstawy prawnej do takiego działania. Ustawa o ochronie danych osobowych nie ma tutaj nic do rzeczy.
Ale oczywiście sąd może mieć inne zdanie (...)


Na gorąco:
* szantaż musi być czynnością mającą na celu doprowadzenia do zrobienia rzeczy np: niezgodnej z prawem (widać redaktorek nie jest polonistą)
* "brak pewności" - na pewno brak, jeśli pisze się z maila podanego i aktywowanego w procesie "pseudorejestracji"...
* "ustawa (...) nie ma tutaj nic do rzeczy" - bez komentarza
* i jeszcze straszenie sądem - najpierw prawnicy, teraz wymiar sprawiedliwości; ja nawet nie wspomniałem o sądzie - "droga prawna" oznaczała skargę do GIODO
I znowu musiałem tym nieukom wszystko tłumaczyć:

Cytat:
(...) Weryfikacja autentyczności jest oczywista, ponieważ prowadzę korespondencję z adresu e-mail użytego z trakcie "rejestracji" na Państwa portalu. Ponieważ formalnie to nie Państwo - w tej konkretnej sytuacji - są właścicielami moich komentarzy, więc to nie Państwo potrzebujecie "podstaw prawnych do takich działań", tylko ja mam prawo do takich a nie innych żądań. Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych zawsze mam prawo wglądu do nich, żądania ich poprawienia oraz usunięcia (...)


I w końcu o godzinie 12:41 odpisali:

Cytat:
Panie Kamilu,
Pańskie konto zostało usunięte.


I teraz pytanie: czy konto zostało faktycznie usunięte czy jedynie zmienili hasło, abym nie mógł się zalogować? Z tego co widzę, moje komentarze nadal pozostały (ostatni tutaj). Jeżeli ktoś mógłby sprawdzić ten komentarz z perspektywy osoby zalogowanej to byłbym wdzięczny za informację na PW. Oczywiście ponagliłem ich w temacie usunięcia komentarzy, bo techniczną możliwość oczywiście mają. Jak tylko coś będę więcej wiedzieć to napiszę.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Renia Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 01 Wrz 2006
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 01-06-2012, 14:19    Odpowiedz z cytatem

kamil_krk, dobrze zrobiłeś. Wszak RK to taki sam beton jak PKP. Jedna klika.

_________________
Ze złem nie powinno się w żaden sposób koligacić, ale omijać je szerokim łukiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 01-06-2012, 14:25    Odpowiedz z cytatem

Renia, teraz już wiem; "mądry polak po szkodzie"... Ale też i "lepiej późno niż wcale" Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl