Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Zawiedzanie i fotografowanie taboru IC
Autor Wiadomość

eicgornik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 16 Wrz 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 29-10-2012, 15:36   Zawiedzanie i fotografowanie taboru IC Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że zakładam nowy temat, ale nie znalazłem podobnego wątku, który tyczył by się mojego zapytania.

Otóż sprawa wygląda tak, jestem mało udzielającym się miłośnikiem kolei, ale nie w tym rzecz.

Przyjeżdża pociąg jakiś EX z Warszawy do Krakowa, kończy on bieg.
Przez jakiś pociąg ten stoi jeszcze za nim zjedzie na bocznicę. Czy można wejść do pociągu, zrobić zdjęcia przedziałów, czy też trzeba się pytać obsługę pociągu o zgodę?
Czy w przypadku odbycia podróży wysiadają pasażerowie a ja spokojnie sobie robię zdjęcia i mam bilet to też będę postrzegany jak intruz, gdy ktoś z obsługi zapyta się co tutaj robisz? Zastanawiam się tylko, dlaczego miłośnik kolei jest postrzegany jak jakiś wróg, przecież prawdziwy pasjonat czy pasażer nie przychodzi po to aby coś zniszczyć, tylko aby zobaczyć, coś podziwiać. W dodatku dzisiaj na każdej dużej stacji jest monitoring więc są w stanie komuś udowodnić jakąś szkodę, więc ciekawi mnie co o tym myślicie.
Na pewno nie jeden z was, fotografował pociąg z zewnątrz i wewnątrz.

Interesuje mnie kwestia jak to wygląda z punktu prawnego i regulaminu IC, czy można, czy nie można.
Chciałbym aby ktoś napisał jak to faktycznie wygląda, ponieważ widziałem nieraz miłośników kolei, którzy wchodzą do pociągów, gdy on kończył bieg i dlatego zastanawia mnie ta kwestia.

Bardzo dziękuje z góry i mam nadzieję że nie jednemu miłośnikowi kolei on posłuży.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Jarul Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Maj 2010
Skąd: Wrocław Główny

PostWysłany: 29-10-2012, 16:46    Odpowiedz z cytatem

MK są postrzegani jak intruzi, bo bywa, że zachowują się nieodpowiedzialnie, wchodzą w skrajnię taboru, żebrzą o sygnał syreny i zwyczajnie przeszkadzają w pracy kolejarzom. To, że ja czy Ty tak nie robisz, nie znaczy, że nie ma to miejsca w ogóle. Stąd taki a nie inny stosunek do nich.

2. Nie ma zakazu fotografowania, tyle, że jak ci za długo na tych zdjęciach zejdzie, to pociąg odjedzie na grupę postojową i będziesz miał problem. A pozostawanie w pociągu który ukończył bieg jest wprost zakazane w przepisach porządkowych.

Najlepiej focić jak pociąg stoi podstawiony i czeka na odjazd ze stacji początkowej, moim zdaniem.

Aaa. Zawsze jest się lepiej zapytać, zagaić coś o kolei, to wtedy jest się milej postrzeganym, jak "swój". Nic na siłę nigdy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

eicgornik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 16 Wrz 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 29-10-2012, 17:28    Odpowiedz z cytatem

Ja nie zachowuję się nieodpowiedzialnie, ja po prostu fotografuję czy filmuję pociągi, tyle.
Ja nie wchodzę do pociągów, ale zapytałem się dlatego, ponieważ zostawiając skład na peronie samemu sobie przez 30 minut, gdzie tak na prawdę nikt na to nie zwraca uwagi, to nie jeden miłośnik kolei by wszedł do środka pofocić.
Chciałem wejść zwyczajnie aby zrobić z dwa, trzy zdjęcia, ja nie mam zamiaru im ukraść pociągu, czy zdewastować. Z kolei w Krakowie jest wszystko o kamerowane.
Ale jak będę kiedyś nagrywać skład który kończy bieg, a będę widzieć kogoś z obsługi pociągu to zapytam czy mogę wejść po fotografować.
Jednak z kolei wiadomo że obsługa pociągu, konduktor czy kierownik pociągu nie siedzą tam długo, tylko wychodzą z pociągu, więc kogo się zapytać, z obsługi warsu, czy pana który odłącza skład od lokomotywy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Jarul Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Maj 2010
Skąd: Wrocław Główny

PostWysłany: 29-10-2012, 23:09    Odpowiedz z cytatem

Pan z warsu jest tylko pracownikiem gastronomii, z całym szacunkiem dla niego. Jak pociąg skończył bieg, nie można w nim przebywać, a jak nie ma kierownika to nie ma co liczyć na zgodę. Ja rozumiem, że nie chcesz zrobić nic złego, jednak jest jak jest. Wpadnij sobie na skład i fotografuj, nie zamkną Cię za to, jeśli jednak ktoś Cię przyuważy, to nakaże skład opuścić.Albo pojedziesz na grupę - przygoda śmieszna, niegroźna - ale nielegalna - i jak z tej grupy wrócić niezauważonym?!?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

szymel Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 14 Maj 2009

PostWysłany: 30-10-2012, 09:51    Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chcesz "legalnie" fotografować tabor powinieneś zwrócić się do konkretnej spółki kolejowej o wydanie zgody. Jeżeli kwestia dotyczy tylko określonego regionu kraju możesz zgłosić się do regionalnego zakładu, jeśli chcesz w całym kraju to napisz do centrali.
Po prostu opisz swoją sytuację i poproś o wydanie zgody na fotografowanie. Musisz tylko pamiętać, że nie wolno Ci narażać fotkami dobrego imienia firmy ani nie możesz czerpać z tego zysku - najlepiej do prośby dołączyć takie oświadczenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

eicgornik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 16 Wrz 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 30-10-2012, 13:05    Odpowiedz z cytatem

Koledzy dlatego sami widzicie, znika obsługa pociągu i kogo się zapytać?
Sokistów, pracowników warsu? Tylko widzicie, skoro faktycznie nie wolno przebywać i robić zdjęć w czasie kiedy pociąg skończył bieg, to niech zamykają skład, wtedy nikogo nie będzie kusić aby wejść do środka.

szymel napisał/a:
Jeżeli chcesz "legalnie" fotografować tabor powinieneś zwrócić się do konkretnej spółki kolejowej o wydanie zgody. Jeżeli kwestia dotyczy tylko określonego regionu kraju możesz zgłosić się do regionalnego zakładu, jeśli chcesz w całym kraju to napisz do centrali.
Po prostu opisz swoją sytuację i poproś o wydanie zgody na fotografowanie. Musisz tylko pamiętać, że nie wolno Ci narażać fotkami dobrego imienia firmy ani nie możesz czerpać z tego zysku - najlepiej do prośby dołączyć takie oświadczenie.


Szymel, co masz na myśli legalnie, to co jak stoi pociąg i robię zdjęcia, to robię to "nielegalnie"? Smile
Tylko zastanawiam się czy wydadzą taką zgodę, bo ja nie chcę im zniszczyć wagonu, czy coś ukraść, tylko fotografować wagony tak po prostu. Swoją drogą, pociągi do miejsc odpisali mi na fb, że oni takiej zgody wydać nie mogą. Co do narażania dobrego mienia, ja nie mam zamiaru psuć renomy firmy, jestem czystym miłośnikiem kolei.
PS. Myślisz że napisanie takiej prośby, dało by jakiś efekt?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Tomasz Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 02 Maj 2010

PostWysłany: 30-10-2012, 14:08    Odpowiedz z cytatem

Kolego - a dlaczego tak Ci zależy na foceniu jak pociąg skończył bieg? Większość składów jest podstawiania grubo powyżej 30 minut na peronie przed odjazdem planowego składu. Można se wsiąść bez biletu bo się płaci tylko za przejazd(nie dotyczy to składów z obowiązkową rezerwacją miejsc, bo osbługa Ciebie wywali bez miejscówki)

Widzę że kolega coś miał do czynienia z Krakowem. W Krakowie powiem jest pełno SOK-ów i dzisiaj widziałem Panią Policjantkę jak spisywała jakiegoś dziwnego typa(nie MK oczywiście ale MiKoLa). Także posłuchaj człowieku, rób co chcesz, na własną odpowiedzialność, ale ja się pytam czemu Państwo ma płacić za Twój przymusowy pobyt w areszcie tymczasowym(obawa matactwa)? Po co zawracać dupę Służbom skoro ich zaczepisz i wpadniej to oni nie będą mogli interweniować tam gdzie dzieje się większa krzywda? Ja Ci mówię, w Krakowie Płaszowie sobie wsiądziesz, a jak się zapytasz Panów z PLK tam koło przejazdu to myślę że Ci pozwolą, oczywiście przed odjazdem. A jak Ci nie pozwolą, to sobie kup bilet za 6zł na TLK jakiś i przejedź się z Płaszowa do Głównego, wtedy zrobisz to całkowicie legalnie, nie będą mogli wypieprzyć Ciebie z pociągu i jeszcze sobie nagrasz widoczki przez okno(np. wyścigi EN71 z EP09, które się nagminnie zdarzają w tamtych rejonach).

Możesz uwiecznić odczepianie jednostek(REGIO 315 bardzo często jest rozłączany przy budynku stacyjnym). Myślę że wtedy nikt się nie przyczepi, przygotuj sobie oświadczenie na wszelki wypadek jakbyś spotkał kogoś bardziej wymagającego i musiałbyś się wylegitymować no i dowodzik też weź, zawsze będziesz się mógł łatwiej obronić gdy Służby niesłusznie Ciebie przytrzymają na czymś co nie jest zakazane.

Pozdrawiam - może kiedyś wpadniesz na Płaszów ? Skąd w ogóle chłopie jesteś i witaj na Forum ! : )

PS: Pytanie bezpodstawne, masz zapisane że jesteś z Krakowa, cofam je w takim razie. : )

Ja nie mówię nie, pomysł jest fajny, no a byłeś na dniach otwartych Lokomotywowni Płaszów w tym roku? Ja nie sfotografowałem podwozia tylko dlatego że mi się zepsuł na amen aparat i naprawa się nie opłaca i nie mam czym zrobić foty. Lepsze to niż dawanie aparatu na środku torów tylko po to żeby podwozie sobie sfilmować(no i uszkodzić aparat też przy okazji, naprawdę nie warto powiem Ci).

Pozdrawiam jeszcze raz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

eicgornik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 16 Wrz 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 31-10-2012, 09:01    Odpowiedz z cytatem

Hej kolego!
Dlaczego mi tak zależy, ja ogólnie fotografuję bardzo różnie, czasami też przed odjazdem pociągi, ale jak pociąg skończył bieg, to z reguły te składy są pozostawione same sobie, bo pracownicy warsu siedzą w swoim wagonie, a pozostałe wagony są otwarte. Kilka razy zdarzyło mi się fotografować skład, który skończył bieg w Krakowie. Nie ukrywam mam kolegę który kolekcjonuje zużyte bilety pociągów, ale rzadko ludzie zostawiają bilety w pociągu, ale to już nawet na tym szczególnie mi nie zależy.
Osobiście lubię focić te lepsze składy pociągów, EC, EX, EIC, tylko że nie będę jechać specjalnie do czy z Warszawy aby sfotografować wagon sobie specjalnie.
Ja nie mam złych intencji, czy chęci niszczenia mienia, po prostu chciałbym wejść popatrzyć, przecież dworzec w Krakowie jest cały o kamerowany, więc nawet gdyby ktoś coś zniszczył są wstanie komuś udowodnić. A zdjęcia to robię dla siebie prywatnie, czasami wrzucę na garnek.pl i tyle.
Co do spisywania, raz byłem nagrywać skład Krakusa bodajże i też spisywała mnie policja, a nic złego nie zrobiłem, siedziałem na ławeczce, kazał się wylegitymować i na tym się skończyło, trochę się denerwowałem, ale nie miałem powodu bo ja tam nic złego nie zrobiłem.

Jak załatwić takie oświadczenie aby się nikt nie przyczepił do mnie? Trzeba napisać do intercity z prośbą czy jak?
Ja mam wpisane Kraków, a jestem z okolic Krakowa.

A co do spotkania kiedyś na Płaszowie, chętnie, czemu nie. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

szymel Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 14 Maj 2009

PostWysłany: 31-10-2012, 12:19    Odpowiedz z cytatem

eicgornik, napisałem "legalnie" bo nie przychodziło mi lepsze słowo do głowy Wink
Z tym fotografowaniem to tak do końca bez papierka nie jest czysta sprawa, bo jak trafisz na nawiedzonego to będzie się czepiał, a jak masz papier i przestrzegasz zasada bezpieczeństwa to nie będzie problemów.
Jeżeli interesuje Cię teren zakładu południowego IC napisz maila na adres bzk@intercity.pl lub bezpośrednio do Dyrektora: zbignie.krys(at)intercity.pl z prośba o wydanie zgody na fotografowanie składów IC oraz na terenie Zakładu IC - mogą dać Ci zgodę np. na wejście na teren lokomotywowni/wagonowni, stacji odstawczej...
Jeżeli ładnie to napiszesz i wytłumaczysz o co ci chodzi, niewykluczone, że zgodę dostaniesz - a nic nie tracisz. Tylko napisz koniecznie o tym co wspominałem, że fotki wykorzystywane są wyłącznie do celów prywatnych i że nie będą narażać dobrego imienia spółki, że znasz zasady BHP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

TKMaxx Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Mar 2010
Skąd: Polska

PostWysłany: 31-10-2012, 14:13    Odpowiedz z cytatem

szymel napisał/a:
eicgornik...Jeżeli interesuje Cię teren zakładu południowego IC napisz maila na adres bzk@intercity.pl lub bezpośrednio do Dyrektora: zbignie.krys(at)intercity.pl...



Zbigniew Kryś jest dyrektorem Zakładu Zachodniego PKP IC w Poznaniu. W Zakładzie Południowym dyrektorem jest Grzegorz Szkaradek. Poza tym, zamiast pisać maile do dyrektorów zakładów, najlepiej wysłać na adres rzecznik@intercity.pl i wyjaśnić w jakim celu i gdzie chce się robić zdjęcia. ZTCW nie ma problemów z uzyskaniem tzw. zgody. Przy okazji chciałbym zwrócić tez uwagę na dwie istotne sprawy w zakresie szwendania się po terenach kolejowych i robienia zdjęć. Jeśli już ktoś rzeczywiście musi, to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa (poza terenami ogólnodostępnymi dla wszystkich) obowiązkowo powinien ubrać kamizelkę odblaskową. Od razu inaczej "kolejarze" reagują, jak widzą że ten co biega z aparatem, przestrzega przepisów BHP i jest widoczny z daleka. Nie mówiąc o tym, że zdrowy rozsądek i troska o własne zdrowie i życie, także nakazuje to zrobić. Poza tym, dobrze jest również zgłosić fakt przebywania na terenie kolejowym np. dyżurnemu z najbliższej nastawni. Nawet jak pomarudzi, to przynajmniej będzie wiedział/wiedziała, w jakim celu (pokojowym i hobbystycznym) szwendamy się w tej okolicy.

_________________
Nigdy nie rozmawiaj z idiotą! Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

eicgornik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 16 Wrz 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 31-10-2012, 18:10    Odpowiedz z cytatem

Dziękuje chłopaki za odpowiedzi, powiem wam tak, ja nie zamierzam szwendać się po bocznicach gdzie stoją składy, tylko jak pociąg czeka na odjazd do stacji docelowej, bądź kończy bieg, wchodzę sobie spokojnie bez żadnych obaw, że zostanę zaraz przez kogoś obrzucony błotem, robię fotki dla siebie prywatnie i wychodzę.
Ja przecież nie zamierzam tam siedzieć pół godziny zanim odjedzie skład, tylko zwyczajnie porobić fotki i wyjść z pociągu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Tomasz Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 02 Maj 2010

PostWysłany: 31-10-2012, 20:12    Odpowiedz z cytatem

eicgornik to myślę że spotkanie będzie aktualne : )

Nie no, wierzę Ci, a co do pisma do IC-ków to ja proponuję znaleźć jakieś kruka prawnego(ja mogę poszukać w kodeksach jakby coś)i powołać się na niego, wpisać numer konkretnego kodeksu, artykułu, paragrafu, wtedy pismo będzie bardziej czytelne, przejrzyste, merytoryczne, a Dyrektor ma pewnie dużo ważniejszych obowiązków, a za pewne paragrafy zna więc zamiast szukać 10 minut, poświęci 10 sekund na czytanie wiadomości/pisma i od razu się zainteresuje i pewnie bardziej chętnie udzieli odpowiedzi pozytywnej niż negatywnej w innym przypadku.

Co do biletów kolejowych to o wiele więcej niż w EC jest ich w REGIO. W EC w EIC ludzie płacą dużo kasy(biznesmeni)Oni są świadomi swoich praw więc nie zostawiają biletów, a w REGIO jeżdżą ludzie za grosze więc po co im paragon w postaci biletu? Tam jeźdzą ludzie nieświadomi swoich praw niestety. A fajnie by było gdyby i tam znali przepisy, tylko że ja nie miałbym czego zbierać Very Happy Raz chciałem od kanarki bilet pracowniczy zużyty (nie ma paragrafa że nie można brać od kogokolwiek zużyty nieważny bilet)to mi powiedziała że da mi innym razem a nie da dlatego bo ma miesięczny : )

Tak naprawdę można na kolei pogadać z wieloma ludźmi, dziś w REGIO 30122 gadałem z jedną przemiłą studentką, nie zapomnę tej podróży : ) Stłukłem z wrażenia znicza przy ściąganiu z półki na bagaże : ).

Pozdrawiam i bez odbioru.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

eicgornik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 16 Wrz 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 31-10-2012, 21:18    Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał/a:
eicgornik to myślę że spotkanie będzie aktualne : )

Ok Tomasz, to można się kiedyś spotkać w Krakowie.
Koledzy pod powiedźcie w takim razie jak to napisać, taką prośbę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

snajper Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Lis 2009

PostWysłany: 03-11-2012, 09:39    Odpowiedz z cytatem

Ja z około 15.000 zdjęć kolejowych mam około 1000 zdjęć wnętrz wagonów, jak jesteś z Krakowa to najlepiej iść na Płaszów gdzie podstawiają pociągi i tam sobie pofotografować. Oprócz tego robiłem zdjęcia jeżdząc pociągami, po prostu przechodziłem sobie cały skład i robiłem takie przedziały jakich jeszcze nie miałem. Można powiedzieć, że mam skatalogowane większość 111A/112A do tego bipy, EN57 i inne.

_________________
...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl