Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Zwolnieni za wpis w internecie
Autor Wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 18-05-2012, 18:05   Zwolnieni za wpis w internecie Odpowiedz z cytatem

Najczęstsze błędy użytkowników "social media"

Dzięki serwisom społecznościowym łatwiej o znalezienie pracy - GoldenLine czy Facebook stają się dla pracodawców coraz powszechniejszym źródłem wiedzy o potencjalnych kandydatach na wolne stanowiska. Tyle tylko, że przez nieuwagę na Facebooku równie łatwo pracę stracić - wystarczy jeden nieprzemyślany komentarz, status czy zdjęcie. Albo pracodawca nadmiernie wyczulony na punkcie swojego wizerunku.

Na Facebooku istnieje nawet stosowna grupa: Zwolnieni z powodu Facebooka (Fired Because of Facebook), zrzeszająca użytkowników, którzy musieli pożegnać się z pracą w wyżej wymienionych okolicznościach.

Dlaczego pracodawcy monitorują aktywność podwładnych w mediach społecznościowych? Zdaniem Michała Filipkiewicza, rzecznika serwisu Praca.pl, chodzi przede wszystkim o ochronę dobrego wizerunku pracodawcy, ale także o sprawdzanie lojalności pracowników. "Czasem zdarza się, że w portalach związanych z karierą ludzie piszą, że poszukują pracy, mimo że są gdzieś zatrudnieni. Dla obecnego pracodawcy jest to więc klarowna informacja, że jego pracownik chce odejść" - wyjaśnia Filipkiewicz. A to powoduje już niewątpliwie utratę zaufania pracodawcy do pracownika.

Najczęstsze błędy użytkowników Facebooka

Do błędów najczęściej popełnianych przez użytkowników serwisów społecznościowych, a mogących stanowić podstawę do zwolnienia, należy umieszczanie negatywnych komentarzy o pracodawcy lub wykonywanej pracy. Przywołajmy tu klasyczny już przykład niefortunnej (delikatnie mówiąc) wypowiedzi na Facebooku, której autorka poniosła dotkliwe konsekwencje. Niejaka Lindsay, młoda Brytyjka, najwyraźniej po ciężkim dniu w pracy dała upust swojej frustracji na swoim, określając swojego szefa w dość niewybrednych słowach. Nie zwróciła uwagi na fakt, że jej przełożony jest jej znajomym na Facebooku, wobec czego ma dostęp do wszystkich opublikowanych przez nią postów.

Korzystając z mediów społecznościowych musimy pamiętać, że przez wielu jesteśmy postrzegani jako wizytówka firmy (w większości portali ludzie podają miejsce zatrudnienia) - zauważa przedstawiciel portalu Praca.pl. "Jest naturalne, że osoby czytające nasze wypowiedzi utożsamiają je z naszą firmą. Jeśli więc wypowiadamy się na jakimś forum i popełniamy merytoryczne błędy, zachowujemy się niekulturalnie, wprowadzamy w błąd, to tego typu 'wpadki' mogą być powodem do zwolnienia z pracy" - ocenia M. Filipkiewicz.

Inne przykłady, na które zwraca uwagę rzecznik Praca.pl, to "lewe" zwolnienie lekarskie, które rzekomo chorzy pracownicy wykorzystują by wyjechać na urlop. "Jeśli pracodawca odkryje, że byliśmy na wczasach zamiast leżeć w łóżku, np. znajdując w portalu społecznościowym zdjęcia z wyjazdu, to jest to podstawa do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy" - ostrzega.

Uniknij nieprzyjemności w pracy, pamiętaj o...

Michał Filipkiewicz radzi użytkownikom portali "social media":

* Przemyśl to, co chcesz napisać,
* Przeczytaj swoją wypowiedź przed jej opublikowaniem,
* Nie krytykuj pracodawcy, który cię zatrudnia (nikt w sieci nie jest anonimowy i jeśli pracodawca się uprze, to jest w stanie dowiedzieć się, kto robi mu czarny PR, nawet jeśli używamy fikcyjnego konta).

Jestem ciekaw, czy któryś z czytelników Nowego Ekranu także został zwolniony z powodu Facebooka, a może z powodu Nowego Ekranu, a może znacie osobiście przypadki kłopotów zawodowych związanych z aktywnością w portalach społecznościowych?

źródło: Ludwik Krakowiak http://www.idg.pl

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Pawel_15 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lut 2010
Skąd: Pokuć

PostWysłany: 19-05-2012, 10:42    Odpowiedz z cytatem

Facebook - zlustruj się sam Smile

_________________
Pokuccy kopciarze - łączcie się !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Sebcio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Lublin

PostWysłany: 19-05-2012, 13:22    Odpowiedz z cytatem

Nie wiem dlaczego,ale obecnie jest wielka presja by zakładać konta na portalach społecznościowych, a ja się nie dam... Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 19-05-2012, 16:01    Odpowiedz z cytatem

Sebcio, nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Mam znajomych, którzy wręcz demonstracyjnie likwidują konta na portalach społecznościowych. Sądzę, że za 2-3 lata posiadanie konta na NK czy na Facebooku (prędzej na tym pierwszym) będzie uchodziło za obciach.

Sama nigdy nie udzielałam się na portalach społecznościowych, bo jakoś mnie to nie pociągało i nie bawiło. Jedyne konto jakie założyłam to konto naszego forum na Facebooku:

http://www.facebook.com/infokolej

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Sebcio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Lublin

PostWysłany: 20-05-2012, 14:12    Odpowiedz z cytatem

Victoria może i jest tak jak piszesz, ale np. u mnie na uczelni większość rzeczy przekazują sobie na Facebooku, mimo iż mamy swoje forum (zabezpieczone, tylko dla zalogowanych). Ja muszę dzwonić po kolegach by się czegoś dowiedzieć... Dlatego napisałem powyżej swój post...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Jarul Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Maj 2010
Skąd: Wrocław Główny

PostWysłany: 21-05-2012, 08:31    Odpowiedz z cytatem

Ja osobiście Facebooka nienawidzę, co nie zmienia faktu, że szanuję osoby, które sobie facebookują z własnej woli, tzn. bo tak chcą i postanowiły. Natomiast faktem jest pewien przymus społeczny posiadania facebooka, który nie jest groźny (nikt nam karabinu nie przystawia), ale jednak osobiście często słyszę jęczenie w rodzaju: nie masz facebooka?? (do mnie i nie tylko).

Pomysł oddawania danych na jeden amerykański serwer - absurd. Co innego np. InfoKolej, gdzie nie podajemy danych, piszemy sobie itd., a co innego Facebook.

A zwalnianie - cóż, stoję na stanowisku, że prywatny pracodawca może sobie zatrudniać kogo tylko chce - i jak mu się np. czyjś wyraz twarzy nie podoba, to jego sprawa. Potem, gdy zatrudni - musi przestrzegać kodeksu pracy. Ale skład osobowy personelu firmy to jego wybór, gdyby nie był jego - firma nie byłaby prywatna. I jak ktoś wypisuje różne rzeczy w internecie pod nazwiskiem, nie ukrywając ich np. tylko dla znajomych, to niech się nie dziwi, że ktoś ich szuka i wyrabia sobie opinię. To nie szukający nas krzywdzi, tylko my sami obnażając się w internecie czy zresztą gdziekolwiek indziej.

Victorio, chciałbym, żeby tak było, z tym obciachem. Obawiam się jednak, że portale społecznościowe weszły już jako nowa forma komunikacji, po telefonie, esemesie, mailu. I o ile sam facebook kiedyś pewnie padnie ( Razz ), to idea portalu społecznościowego chyba nie. Co nie zmienia faktu, że nie musimy w tym uczestniczyć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kamiloroń Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 14 Cze 2011
Skąd: Józefów k. Otwocka

PostWysłany: 21-05-2012, 20:37    Odpowiedz z cytatem

Powiem tak: wszystko jest dla ludzi mądrych. Portale społecznościowe to wygodna forma komunikacji i podtrzymywania kontaktów ze znajomymi. Co do tezy że to nowa forma komunikacji-fakt; sam widzę jak wielu moich znajomych porzuca gg na rzecz fb czatu... Jak mówiłem wszystko jest dla ludzi mądrych i rozsądnych. Neutral

_________________
Bojkotuję pociągi spółki PKP InterCity busy i tiry.Jako środek transportu wybieram TYLKO I WYŁĄCZNIE KOLEJ.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 26-06-2012, 12:41    Odpowiedz z cytatem

Zwolniona z pracy za Facebooka dostanie odszkodowanie

Zwolniona za zdjęcia na Facebooku zawarła przed sądem ugodę ze swoim byłym pracodawcą. - Niech to będzie przestroga dla tych, którzy zbyt pochopnie oceniają działalność swoich pracowników na portalach społecznościowych - mówi Joanna Grabowska.

Więcej:
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12011325,Zwolniona_z_pracy_za_Facebooka_dostanie_odszkodowanie.html

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 06-01-2014, 23:39   Utrata pracy przez wpisy na Facebooku Odpowiedz z cytatem

Czy można stracić pracę przez niefortunny wpis na Facebooku? Można.

Szczegóły:
http://www.prw.pl/articles/view/32353/stracili-prace-przez-facebooka

http://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/zwolnienie-za-wpis-na-facebook/

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 27-01-2014, 23:05    Odpowiedz z cytatem

Wyleciał z pracy przez wpis na Facebooku

Nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji) został przyjęty do pracy w punkcie usługowym. Po okresie przyuczenia w ciągu dwóch tygodni miał podpisać umowę.

Jednak któregoś dnia w czasie przerwy usiadł przy komputerze i napisał na swoim profilu na Facebooku: "Ja p.., jak można tak ciężko pracować za tak marne pieniądze”. Szef zobaczył wpis i wezwał go do siebie. Ocenił, że nie zachował się w porządku i w związku z tym nie dostanie obiecanej pracy.

Czytaj dalej...

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

cinekcool Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Lis 2013

PostWysłany: 27-01-2014, 23:10    Odpowiedz z cytatem

Skoro nie chciał pracować, to szef go uratował...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 18-03-2014, 20:32    Odpowiedz z cytatem

Zwolniona za wpisy na Facebooku wygrała w sądzie pracy

Dagmara Rogers, była pracownica Design Centrum Kielce, wygrała sprawę o odszkodowanie po bezprawnym jej zdaniem zwolnieniu.

Więcej TUTAJ

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Modliszka Płeć:Kobieta
Sponsor


Dołączyła: 15 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 06-06-2014, 18:57    Odpowiedz z cytatem

Reporterka zwolniona za wpis na Facebooku:

http://niezalezna.pl/56104-reporterka-zwolniona-za-wpis-na-facebooku

_________________
Bądź szczery, a wyzwą cię od chamów i prostaków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 26-04-2018, 13:35    Odpowiedz z cytatem

Pracodawca nie sprawdzi kandydata na Facebooku. To efekt RODO.

Prześwietlanie życiorysów, uzyskiwanie referencji czy wreszcie sprawdzanie potencjalnych pracowników w serwisach społecznościowych - to za chwilę będzie bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe. To efekt RODO, które wchodzi w życie 25 maja.

Obecnie sprawdzanie kandydatów na pracowników w sieci to standard - pracodawcy chcą w końcu wiedzieć, z kim mają mieć do czynienia. Już niebawem takie działanie może być zabronione - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".

To efekt unijnego rozporządzenia RODO. Przeglądając serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, pracodawca może bowiem poznać poglądy polityczne potencjalnego pracownika. A na to RODO już nie pozwala.

Więcej:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/efekt-rodo,11,0,2404363.html

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Sebcio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Lublin

PostWysłany: 05-09-2020, 15:56    Odpowiedz z cytatem

Nie będzie można wejść na ogólnodostępną stronę czyjegoś profilu, tylko dlatego że jest się pracodawcą? Dziwne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl