Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Pasażerska kolej dalekobieżna na Roztoczu
Autor Wiadomość

Arek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 05 Mar 2007
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 17-02-2016, 14:55   Pasażerska kolej dalekobieżna na Roztoczu Odpowiedz z cytatem

Przywrócenie połączeń dalekobieżnych przez Roztocze nastąpiło po niespełna 7 latach, kiedy to "konieczność dziejowa" zlikwidowała ostatnie z nich. Wraz z nimi zamknięto poczekalnie i kasy biletowe. Potem przywrócono pociągi regionalne, kursujące jednak tylko sezonowo. Dlatego przywrócenie połączeń dalekobieżnych entuzjastycznie zostało przyjęte przez lokalne społeczności, o czym świadczyły artykuły w prasie lokalnej. Zapowiedzi zostały zrealizowane w grudniu. Wprawdzie życie zweryfikowało entuzjazm, bo nowoczesny skład pociągu zastępowany jest autobusem, problemem są także opóźnienia. Jednak faktem jest, że całoroczna kolej pasażerska wróciła na Roztocze, dzięki czemu na przez cały rok obsługiwanych jest ok. 85 km linii wraz z 5 miejscami, gdzie podróżni mogą wsiąść do pociągu.

Obecnie przez południowo-wschodnią część województwa lubelskiego i północno-wschodni „zakątek” regionu podkarpackiego kursuje przez cały rok (ale niecodziennie) grupa wagonów, dołączana do nocnego pociągu IC Antares relacji Przemyśl Główny – Wrocław Główny. Kursujący między Zamościem a Jarosławiem skład zatrzymuje się na stacjach/ przystankach: Zawada, Szczebrzeszyn (miasto liczące 5,2 tys. mieszkańców), Zwierzyniec (3,3 tys.), Susiec (1,3 tys.), Bełżec (2,7 tys.), Lubycza Królewska (2,6 tys.), Hrebenne, Werchrata, Horyniec Zdrój (2,7 tys.), Lubaczów (miasto powiatowe, 12,4 tys.) i Oleszyce (3,2 tys.).

Więcej:
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pasazerska-kolej-dalekobiezna-na-roztoczu-75435.html

_________________
Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Atoman Płeć:Mężczyzna
Sponsor


Dołączył: 28 Sie 2016

PostWysłany: 10-10-2016, 16:09    Odpowiedz z cytatem

Znalazłem w sumie temat pasujący do mojego posta, więc pozwoliłem sobie napisać tu.

W wyszukiwarce PLK mamy informację, że IC Antares ma jechać w tym roku jeszcze tylko kilka razy: na Wszystkich Świętych i na weekend 11 listopada. Nawet nie owijają w bawełnę, że jeszcze pojadą wagony. Podróż przez Hrebenne ma wynieść na trasie Wrocław - Zamość ok. 15 godzin, natomiast IC Wyspiański miał jechać 9 godzin, a jedzie 11 godzin. Patrzyłem też na to, jakie są te autobusy i czy na pewno są wydolne do tego, aby przewieźć podróżnych i mam pewne wątpliwości. To jest okres Wszystkich Świętych, kiedy naraz jedzie wszędzie cała Polska. Pociągi będą obłożone totalnie i powinno się zrobić wszystko, żeby każdy mógł dojechać na czas. Mamy w tym roku tak, że trzeba sobie wziąć przynajmniej 2 dni wolnego, aby móc gdzieś dalej pojechać. 1 listopada wypada we wtorek, a 31 października w poniedziałek. Z kolei tak naprawdę Święto Zmarłych jest 2 listopada i to właśnie wtedy powinno się jeździć na groby zmarłych. Nie będę jednak zmieniał tradycji, bo i tak większość jeździ 1 listopada. Jednak chodzi mi o to, że skoro nie ma za dużo czasu na to wszystko, to należałoby przygotować taką ofertę, aby nie jechało się całe dnie i nie było w danym miejscu 1 dzień, tylko nieco dłużej. Tutaj już wiemy, że kolej nie stanęła na wysokości zadania, bo już ma wpisane, że będzie komunikacja zastępcza i o wagonach można pomarzyć. Jednak co wtedy, jak się okaże, że z racji rangi święta ta komunikacja zastępcza nie wyrabia? Znowu narzekanie na kolej, znowu masa pasażerów odwróci się od tego środka transportu, a Roztocze zamiast przekonać się do kolei, to zostanie z busami. W przyszłym roku już w ogóle ma być ciekawie, bo ma być pociąg aż ze Świnoujścia. Ma to być namiastka dawnego "Hetmana", który jakoś jeździł niegdyś i dawał radę. Jeśli to znowu się nie sprawdzi i będą problemy z lokomotywami, to kiedy w końcu ktoś zabierze się za elektryfikację kolei na Roztoczu? Zaraz będą głosy, że Roztocze da sobie radę bez kolei, ale busy to nie jest środek komunikacji międzywojewódzkiej. Mówimy tu o połączeniach dalekobieżnych. Na krótszą metę mamy i szynobusy Zamość - Lublin i busy, ale tu chodzi o coś więcej, o wygodne połączenie Intercity z zachodnią Polską. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie będzie można już wsiąść we Wrocławiu i wysiąść w Zamościu po około 8 godzinach jazdy. Jest to możliwe. Tylko potrzeba być zawziętym i odpowiednio to zaplanować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl