Ładowanie strony... proszę czekać!Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
    
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   M.INFOKOLEJ.PL   FB.COM/INFOKOLEJ
Tablety


Poprzedni temat :: Następny temat
Połączenie Olkusz - Kraków
Autor Wiadomość

dabrowski Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Lis 2016
Skąd: Olkusz

PostWysłany: 02-11-2016, 21:26   Połączenie Olkusz - Kraków Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry

Drodzy forumowicze.
Pochodzę z małopolskiego Olkusza oddalonego o 40 km od Krakowa. Drogą, bo nie mamy połączenia kolejowego. W Olkuszu mamy spory problem z dojazdami do Krakowa (korki na dk94 i niewygodne busy).

Słyszałem o kilku koncepcjach jak np. rozbudowa dk94 do dwóch pasów czy budowa nowej nitki drogi nr94 po innym szlaku. Przez Olkusz miała również przechodzi odnoga szybkiej kolei (przedłużenie CMK do Kakowa). Większość z tych planów nie wyszła poza etap koncepcji i politycznych obietnic. Wadą tych rozwiązań jest to, że wszelkie nowe linie komunikacyjne musiałby przebiegać albo przez Ojcowski Park Narodowy, albo przez tereny zamieszkane lub przez Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Wszystko to komplikuje sprawę i od lat pozostaje ona w sferze marzeń mieszkańców. Gminy leżące miedzy Olkuszem i Krakowem nie mają w planach zagospodarowania zabezpieczonych terenów na nowe ciągi komunikacyjne. Tereny te są zabudowywane przez co szanse z roku na rok maleją.

Przyszedł mi do głowy inny pomysł. Mianowicie połączenie linią kolejową Bukowna i Trzebini. (W załączniku mapy z proponowanym przeze mnie przebiegiem linii). W sprawach kolejnictwa jestem laikiem dlatego piszę do Państwa z pytaniem o sens i wykonalność mojej propozycji.

Chciałbym aby po wybudowaniu odcinka linii kolejowej między Bukownem a Trzebinią (z wykorzystaniem części istniejącej linii towarowej do elektrowni Siersza) uruchomić połączenie Olkusz - Bukowno - Trzebinia - Krzeszowice - Kraków Główny. Pociąg taki nie zatrzymywałby się na stacjach pośrednich oprócz wyżej wymienionych.

Po modernizacji linii Kraków - Katowice, która już się rozpoczęła, do standardu 160km/h i modernizacji linii Olkusz - Bukowno do standardu chociażby 120km/h (jest to mniej istotna linia więc nie liczę na więcej) przejazd z Olkusza do Krakowa Głównego trwałby około 48minut. Obliczyłem to na podstawie czasów przejazdów pociągów na istniejących już liniach, na odcinkach o odpowiadającej długości i prędkości. Wyobrażam sobie, że pociąg jeździłby na takiej trasie co godzinę lub częściej. Na pewno byłaby to konkurencyjna oferta dla transportu samochodowego. Dla porównania bus jedzie około 55minut. Zależnie od sytuacji na drodze.


Najpierw przedstawię zalety mojego pomysłu.

- niższy koszt inwestycji niż wszelkie alternatywy. Potrzeba wybudowania około 9km nowej linii (dwa tory) oraz remont i wybudowanie drugiego toru 5 km linii. Plus remont odcinka istniejącej linii Olkusz - Bukowno. Ale jak zakładam, prędzej czy później to musi nastąpić.
- nowa linia przebiegałaby przez tereny praktycznie nie zamieszkane, bez dróg, rzek i poważniejszych przeszkód terenowych co na pewno ułatwia budowę.
- cały odcinek znajdowałby się w obrębie jednego województwa i dwóch gmin - ułatwienia w finansowaniu i przygotowaniu planów zagospodarowania przestrzennego.
- korzyści i ułatwienia w transporcie dla mieszkańców czterech gmin (Olkusz, Bukowno, Trzebinia, Krzeszowice), w których mieszka w sumie 127 tyś osób. Dodatkowo ze stacji w Olkuszu lub Bukownie mogliby korzystać mieszkańcy pobliskich gmin Klucze i Bolesław(kolejne 23tyś mieszkańców).
- Czas przejazdu dla mieszkańców Bukowna skróciłby się z około 1,5h (korzystając z komunikacji publicznej, min. jedna przesiadka) do 40 minut!
- oczywista poprawa komfortu i bezpieczeństwa
- zmniejszenie ruchu na zatłoczonej już dk94 i poprawa komfortu życia osób mieszkających przy "krajówce".
- pomysł idealnie wpisuje się w cele i strategie Kolei Małopolskich i polityki transportowej województwa.


Pytania mam następujące:
- czy mój pomysł ma sens. Czy nie lepszym byłoby zainwestowanie większych pieniędzy i skrócenie czasu przejazdu z Olkusza do Krakowa jeszcze bardziej budując bezpośrednie połączenie. Przy zdecydowaniu władz sposób się znajdzie i pewnie pieniądze też.
- jeżeli mój pomysł ma sens, to jak oszacować koszty? Ile kosztuje kilometr linii kolejowej?
- dodatkowo w Trzebini potrzebne będą nowe wiadukty. Czy są w stanie Państwo określić przybliżony koszt budowy nowego odcinka linii i kilku wiaduktów? Chciałbym wiedzieć o jaki rząd wielkości chodzi.
- Chciałbym zainteresować lokalną społeczność i władze. Do kogo mam kierować petycje? Jaki organ jest organem decyzyjnym?
- Jak wygląda finansowanie takich inwestycji? Wiem, że aktualnie płyną pieniądze z UE na inwestycje na kolei. Jak załapać się na te dotacje?

Będę wdzięczny za wszelkie informacji i pomoc.

Pozdrawiam
Adam Dąbrowski
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

bert Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: chybie

PostWysłany: 03-11-2016, 15:18    Odpowiedz z cytatem

Zwroc się do superministra "dobrej" zmiany ,moze jak dopioj pomysl do programu.A tak poważnie kilkanaście lat trzeba było aby zaczęli budowac jedną lacznice w Krakowie ,wiec realizacja tej koncepcji jest maloprawdopodobna.Może w przyszłości po zakończeniu modernizacji linii Katowice_Kraków jakies pociagi lacznikowe z Olkusza do Jaworzna Szczakowej.Ale to wszystko sprawa przeszłości.

_________________
bert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Rozkładowiec
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 03-11-2016, 19:18   

Ja się zastanawiam czy polaczenie Olkusz - Kraków miałoby jakikolwiek sens. Przy tym układzie torowym zawsze komunikacją drogową będzie szybciej, nawet mimo korków. Dla Olkusza lepszym rozwiązaniem by było zwiększenie liczby połączeń łączących Śląsk z Kielcami, Lublinem, a nawet Warszawą.
Powrót do góry

tender Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Gru 2013

PostWysłany: 03-11-2016, 20:19    Odpowiedz z cytatem

Rozkładowiec napisał/a:
Dla Olkusza lepszym rozwiązaniem by było zwiększenie liczby połączeń łączących Śląsk z Kielcami, Lublinem, a nawet Warszawą.
A co zrobić z tymi głupimi olkuszaninami którzy się uparli, ze chcą jeździć pociągiem do Krakowa? Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

LoloPendolo Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 16 Sty 2015
Skąd: Galicja

PostWysłany: 03-11-2016, 21:15    Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze koszt dobudowy torów z Bukowna do Sierszy, wraz z wiaduktami i innymi inwestycjami to nie miliony, a grubo ponad miliard. Nikt takiej kasy nie wyłoży, dla Olkusza. Wiesz gdzie leży problem? Że Olkusz należy do Województwa Małopolskiego. Sami sobie jesteście winni takiej sytuacji. Ciągnęło was do "Centusiowa" (tak wiem ze to brzydkie określenie, ale jak nazwać ludzi którzy z pogarda wypowiadają sie o mieszkańcach Olkuskiego i mają gdzieś te tereny) w, mimo że byliście w Katowickim i zle wam nie bylo. Wszyscy podróżowaliby do stolicy pociagiem, jak to miało miejsce do konca lat 90 tych. Mimo że wszystkie gminy w Powiecie chciały pozostać w Śląskim, bo wiedziały czym to śmierdzi. Teraz macie korki i z tymi korkami żyć będziecie. Nikt nie zbuduje ani dwupasmówki, ani nie poprowadzi kolei. Jedynym wybawieniem może być dla was koniec remontu linii, na odcinku Szczakowa-Trzebinia-Kraków po 2022 i puszczenie pociągów w obecnym ciagu Olkusz-Bukowno-J.Szczakowa-Kraków z czasem przejazdu ok. 50-55 minut. Z Bukowna do Jaworzna torowisko jest już po remoncie.

_________________
2014 - 9040 km
2015 - 79 057 km
2016 - 65 882 km w pociągu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

dabrowski Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Lis 2016
Skąd: Olkusz

PostWysłany: 10-11-2016, 13:24    Odpowiedz z cytatem

Nie mieści mi się w głowie fakt, że osiem kilometrów torów i trzy wiadukty mają kosztować ponad miliard złotych.
Zakładam, że koszt budowy nowej linii nie odbiega znacznie od kosztu modernizacji (trudno znaleźć ceny budowy nowych linii bo takich się nie buduje ;/). Nie jest to teren górzysty ani zamieszkany więc nie będzie dodatkowych kosztów.

Znalazłem cenę renowacji linii Gdańska Warszawa wyniósł 31milionów złotych za kilometr. I to była kwota całkowita wraz z wiaduktami. Licząc z zapasem nawet 50mln/km i wliczając odcinek Siersza - Trzebinia to daje jakieś 15km*50mln = 750milionów. Uważam, że to są wyliczenia ze sporym zapasem. Ale oczywiście wolałbym, żeby to oszacował ktoś kto się zna.[ b]Czy jest na forum taka osoba?[/b]

Wracając do tematu dojazdu do stolicy województwa, dawnego województwa i gdziekolwiek indziej. My w Olkuszu mamy problem, z dojazdami do Krakowa. I tam chcemy jeździć. Nasz epizod ze Śląskiem to była aberracja z czasów komuny i tyle. Był czas, że Olkusz był w kieleckim, co nie znaczy, że jeździmy do Kielc na studia i do pracy... Gdybyśmy pozostali w katowickim/śląskim to korki na drodze do Krakowa nie zniknęłyby.

W każdym razie dzięki za komentarz. Trasa przez Szczakową ma większy ekonomicznie sens. Tylko czas jazdy nie będzie, krótszy od jazdy busem. Będzie taki sam.

PS. Na mapie prędkości na stronie PLK ten odcinek jest do remontu...
http://www.plk-sa.pl/files/public/user_upload/pdf/Mapy/2016_02_29_mapa_predkosci_linie_ILK_AK.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

pawel78 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 12 Wrz 2015

PostWysłany: 10-11-2016, 14:03    Odpowiedz z cytatem

dabrowski, macie busy Olkusz - Kraków
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Rozkładowiec
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 10-11-2016, 22:59   

pawel78 napisał/a:
dabrowski, macie busy Olkusz - Kraków

Jeśli chodzi o połączenia drogowe między Krakowem a Olkuszem, to mini busy, mimo że jeżdżą bardzo często, są niewystarczające. W godzinach szczytu ludzie w tych pojazdach jadą jak sardynki. Przecież z tych połączeń korzystają nie tylko mieszkańcy Olkusza, ale także wszystkich miejscowości po drodze. Bardzo się dziwię, że tą trasą nie zainteresowała się jeszcze jakaś profesjonalna firma autobusowa, wszak to jest żyła złota. Z Krakowa do Olkusza nawet autobusy przegubowe miałyby co wozić, przynajmniej w godzinach szczytu. Jakoś do Miechowa czy Wolbromia potrafią jeździć duże autobusy, a mieszkańcy Olkusza i wszystkiego co po drodze są skazani na podróż do pracy czy szkoły w skrajnie niekomfortowych warunkach.
Powrót do góry

LoloPendolo Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 16 Sty 2015
Skąd: Galicja

PostWysłany: 10-11-2016, 23:17    Odpowiedz z cytatem

dabrowski napisał/a:
Nie jest to teren górzysty ani zamieszkany więc nie będzie dodatkowych kosztów.

PS. Na mapie prędkości na stronie PLK ten odcinek jest do remontu...
http://www.plk-sa.pl/files/public/user_upload/pdf/Mapy/2016_02_29_mapa_predkosci_linie_ILK_AK.pdf


Nie jest górzysty? No może nie. Ale jak poprowadzisz torowisko od Stacji w Bukownie, W kierunku Boru Biskupiego? Nie dzieli tego przypadkiem ogromna różnica wysokości terenu, po kopalni piasku? A z Boru na Sierszę? Widziałeś te wyrobiska kiedyś na oczy?

Co do strony PLK. Po "dwójce" już jest 90tka, ale po zakończeniu remontu po torze nr.1 będzie ona podniesiona. Jedynka jest powoli kończona. Dziś juz widziałem plasery.


Dla ciebie ten krótki okres bycia w Katowickim może wygląda jak wygląda. Ale gdyby nie ten, według was "parszywy Śląsk" i jego pieniążki w latach 70-tych, to nadal Olkusz byłby wiochą zabitą dechami. Ale nie będę się wypowiadał za was. Ja znam tylko zdanie mieszkańców Bukowna, Klucz i Bolesławia, którzy zapamiętają wam i pewnemu panu senatorowi tą decyzję jeszcze na dluuuuuugo.

_________________
2014 - 9040 km
2015 - 79 057 km
2016 - 65 882 km w pociągu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

zeus03 Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 16 Cze 2017

PostWysłany: 16-06-2017, 22:20    Odpowiedz z cytatem

Drogi Panie Dąbrowski
Jako mieszkaniec Bukowna mogę powiedzieć, że połączenie do Krakowa jest marne i nie zapowiada się w najbliższych latach, by mogło to ulec zmianie. Podstawowym problemem jest zainteresowanie tematem lokalnych władz ponieważ to one dotują połączenia i decydują o środkach na połączenia. PKP uruchomi połączenie dopiero, gdy dostanie informacje o konieczności takiego łącznika od władz lokalnych. Jakie władze lokalne są każdy widzi. Ale mniejsza o tym.
Zweryfikujmy obecny transport na linii Kraków-Olkusz.
1. Połączenie drogowe nie będzie lepsze mimo zapowiedzi dobudowania drugiego pasa na kilku odcinkach drogi 94. Droga dwupasmowa miała powstać i było parę wariantów:
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=16&t=5771
http://fakty.interia.pl/malopolskie/news-komu-potrzebna-droga-przez-otuline-opn,nId,1302931
ale....
Trasa nie ma większych szans ponieważ w promieniu 50 km od A4 nie może powstać żadna alternatywna droga o tej samej przepustowości.
2. Co do połączenia kolejowego, to zakładano uruchomienie linii do Krakowa przez Bukowno do Szczakowy i dalej do Krakowa. Niestety także tutaj pojawiło się ale... Stwierdzono, że pociąg musi się zatrzymać w Szczakowej i maszynista musi przejść cały skład. To powodowałoby opóźnienia.
3. Jest możliwość organizacji trasy bez nawracania składu w Szczakowie. Jest to trasa przez Bukowno, Sławków, Strzemierzyce i Maczki. Taka trasa powoduje jednak wydłużenie czasu podróży do Krakowa.
4. Budowa połączenia kolejowego łączącego Bukowno z Trzebinią przez Siersze jest nieekonomiczne. Głównie z tego względu, że jest to teren po byłej piaskowni i jest tam spora różnica terenu, która drastycznie podnosiła by cenę całego projektu. Prócz tego rejon Sierszy jest także zabudowany i jest tam spora różnica terenu. Najtańszą opcją jest wybudowanie odnogi przed Szczakową. Tyle że w tym przypadku problemem jest promień łuku odnogi w kierunku Ciężkowic.

Podsumowując
Najlepszym wyjściem, bez ponoszenia kosztów jest przebieg trasy przez Bukowno-Szczakowa. Problemem tego rozwiązania jest zmiana biegu pociągu. Aby to ominąć można skierować pociąg przez Sławków ale to dłuższa trasa. Niemniej osoby pracujące w Saint Gobain mogły by mieć większy wybór co do alternatywnego dojazdu. Problemów jest też znacznie więcej, bo Sławków to już śląsk, a to teren kolei śląskich itd itp.
W praktyce kontakt z Krakowem opiera się na busach, które muszą stać w godzinach szczytu w korkach w Krakowie jak i na wjeździe lub wyjeździe z miasta. Znacznie wygodniejszy jest pociąg. Ale ot moja skromna opinia, człowieka który wiele razy stał w korku pod Krakowem, zarówno w busie jak i we własnym aucie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

LoloPendolo Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 16 Sty 2015
Skąd: Galicja

PostWysłany: 16-06-2017, 23:25    Odpowiedz z cytatem

Po zakończeniu remontów, czas przejazdu (z doliczeniem zmiany czoła w Szczakowej) z Olkusza do Krakowa to około 50-55 minut. Prognozując iż czas dojazdu samochodem przy nasilających się zatorach ( to ponad godzina) jest czasem zadowalającym. AL to wszystko po 2020 roku i końcem remontu Olkusz - Bukowno i Szczakowa - Kraków.

_________________
2014 - 9040 km
2015 - 79 057 km
2016 - 65 882 km w pociągu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 03-10-2017, 22:20    Odpowiedz z cytatem

Bezpośrednie połączenie Olkusza z Krakowem nie jest przewidziane w najbliżej perspektywie.

Wobec braku bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Olkuszem a stolicą województwa małopolskiego zasadnym jest ocenienie potencjału linii kolejowych, które mogłyby zostać wykorzystane przy ewentualnym uruchomieniu bezpośrednich połączeń pomiędzy wskazanymi miastami. Tutaj czynnikiem decydującym mogą być prowadzone obecne prace remontowe i modernizacyjne: na linii kolejowej nr 156 na odcinku z Bukowna do Jaworzna Szczakowej oraz na magistrali kolejowej E-30, a także planowane prace na linii kolejowej nr 62 na odcinku Olkusz - Bukowno.

Więcej:
https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/30945/bezposrednie-polaczenie-olkusza-z-krakowem-nie-jest-przewidziane-w-najblizej-perspektywie.html

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

sympatyk Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Lip 2008

PostWysłany: 13-10-2017, 13:47    Odpowiedz z cytatem

To już pewne! Pojedziemy do Pragi pociągami Leo Express. Bilety od 19 PLN.

Leo Express przygotował trzy wersje trasy. W każdej z opcji pociąg miałby jechać w Polsce przez Zebrzydowice, Pszczynę, Tychy, Katowice i Mysłowice. Inne warianty przewidują przystanki w Jaworznie, Trzebini i Krzeszowicach lub w Jaworznie, Olkuszu, Tunelu i Miechowie.

Więcej:

https://www.fly4free.pl/to-juz-pewne-pojedziemy-do-pragi-pociagami-leo-express-bilety-od-19-pln/#more-335908
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  HomeRegulaminRejestracjaAdministracjaUżytkownicyStatystykiAlbum
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2018 infokolej.pl