Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Kontrola biletów FIP
Autor Wiadomość

piotrek_89 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 14 Mar 2009

PostWysłany: 13-06-2009, 17:45   Kontrola biletów FIP Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie dotyczące kontroli biletów FIP. Mianowicie ciekaw jestem jakie dokumenty sprawdza kierownik pociagu przy rutynowej kontroli biletów.

Czy jest to tylko bilet FIP?
czy też może legitymacja kolejowa PKP, legitymacja studencja w przypadku studentów?

Czy nie jest tak że bilet FIP powinien mu wystarczyć (ewentualnie miejscówki)?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

robhad Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 28 Cze 2008

PostWysłany: 13-06-2009, 19:15    Odpowiedz z cytatem

Mnie raz zdarzyło się, że konduktor chciał paszport, jak można się domyśleć było to w kraju gdzie przepisu są po to, aby je przestrzegać, czyli Niemcy Happy .

Konduktor ma do tego całkowite prawo, pisze nawet o tym na okładce biletów FIP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-06-2009, 19:33    Odpowiedz z cytatem

Bilet FIP jest imienny, więc konduktor ma prawo zażądać okazania paszportu lub dowodu osob. w UE.

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

eurostar Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Cze 2006
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-06-2009, 19:34    Odpowiedz z cytatem

Bilet FIP ważny jest z dokumentem ze zdjęciem - Paszportem lub dowodem osobistym (w krajach UE)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

piotrek_89 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 14 Mar 2009

PostWysłany: 13-06-2009, 20:05    Odpowiedz z cytatem

a jak to jest ze sprawą legitymacji kolejowej.... Posiadam starą legitymacje kolejową na której mam napisane ze upoważnia mnie do ulgowych przejazdów w klasie dowolnej (ze zniżką 80%) jednak w tym roku z racji na sporadyczne podróże koleją wykupiony mam znaczek na klase 2. Czy to oznacza że podrózując na biletach kolejowych fip mogę jeździć jedynie w drugiej klasie czy legitymacja kolejowa PKP nie ma tu żadnego znaczenia?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-06-2009, 20:11    Odpowiedz z cytatem

Skoro uprawnienia masz wykupione na drugą klasę to bilet FIP też dostaniesz na drugą klasę.

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

PanLukasz Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Maj 2009
Skąd: Posen

PostWysłany: 13-06-2009, 20:15    Odpowiedz z cytatem

Jeżdżąc nie tak dawno z FIPem na terytorium Niemiec i Holandii ani razu nie zostałem poproszony o pokazanie jakiegokolwiek dokumentu. A kontrolerzy z Kolei Holenderskich kasowali bilet na niemieckim blankiecie Happy

_________________
cośtam cośtam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 13-06-2009, 20:25    Odpowiedz z cytatem

Dokładnie na bilecie FIP jest napisane (na okładce książeczki), że jest on ważny wraz z dokumentem, na który przekraczasz granicę - dotyczy to też karty FIP (paszport, dowód) i masz obowiązek okazać go wraz z biletem, jeśli konduktor go zażąda.

Mnie w ciągu 6 lat tylko 3 razy zdarzyła się kontrola dokumentów - 2 razy w Niemczech i raz w Czechach.

No a jeśli uprawnienie w PL wykupiłeś na 2 klasę, to niestety, na bilecie FIP będzie napisane "2 klasa". Pierwszą możesz jechać, jak zrobisz dopłatę.

Za granicą nikt nie sprawdza twojej legitymacji kolejowej ani studenckiej. Polskie legitymacje są za granicą nie ważne. Wyjątkiem są międzynarodowe wzory, jak ISIC, Euro26 - jeśli dany kraj je honoruje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sncf Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Kwi 2009
Skąd: Zabrze

PostWysłany: 15-06-2009, 10:39    Odpowiedz z cytatem

Witam was co do legitymacji kolejowej to nie tak do końca. weszły teraz zmiany, w wyniku których na pociągi BWE wymagany oprócz Fip jest także dokument uprawniajaćy do podróżowania na terenie polski, nie wiem czemu ale tak jest. Co do sprawdzania tozsamości to w ciągu 15 lat miałem kilka kontroli i z tym trzeba się liczyć
natomiast mam takie pytanie temat do sprawdzenia. Rzomawiałem parę lat temu z kimś wysoko postawionym w PKP i powiedział, ze to na która klase wydaje się FIP, a na którą ma się ulge w kraju nie ma znaczenia, jest to czysty wymysł biur d/s pracowniczych. Są to dwie niezależne ulgi, które w żaden sposób się nie wiążą. Na wniosku o bilet pisze się, na jaką klase mam uprawnienia, a nie na jaką klase wykupiłem uprawnienia, poza tym jak pracuje np na miejscu i nie korzystam w kraju z pociagów to nie wykupuje znaczka kolejowe. Ale dlaczego w tym układzie mam nie móc korzystac z biletu FIP??, to jest jakiś absurd, Za ten bilet płaci sie na osobne konto i nie powoinno miec to nic wspólnego, Czy ktoś może dojść do sedna sprawy??. Bo wniosek nasuwa się jeden, Jak chcesz jeździć za granica to musisz sobie kupic bilet na PKP, nawet jak byś z tego nie korzystał, to przecież absurd.
pozdr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

piotrek_89 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 14 Mar 2009

PostWysłany: 15-06-2009, 12:12    Odpowiedz z cytatem

snfc nurtuje mnie właśnie to samo pytanie co ma legitymacja kolejowa do legitymacji FIP? \
A teraz takie pytanko: jak myslicie ile teraz bede musiał czekać na wydanie legitek FIP dłużej niż dwa miesiące?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 15-06-2009, 12:16    Odpowiedz z cytatem

U mnie w zakładzie jest tak że jeśli nie mam wykupionej legitymacji PKP nie mogę wnioskować o FIP. Jeśli ktoś ma wykupioną legitymację na 2 klasę FIP dostaje na 2 klasę. Ale zauważyłem już kilka lat z rzędu że jesli ja jako pracownik mam wykupione uprawnienia PKP na 1 klasę i wnioskuję na FIP dla siebie i swojej rodziny (żona i córka) której wykupiłem tylko na 2 klasę to i tak cała nasza rodzina dostaje FIPa na 1 klasę. Gdybym z FIPów nie korzystał to w ogóle bym na rodzinę nie wykupował uprawnień bo opłata jest przesadzona!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sncf Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Kwi 2009
Skąd: Zabrze

PostWysłany: 15-06-2009, 12:36    Odpowiedz z cytatem

o zalezy od spółki, ale przy sprawnie działającej poczcie to na Fipa czeka się góra 3 tygodnie
A jak byłem w sytuacji podbrankowej to FIP załatwiało sie w tydzień
tylko trzeba robic za listonosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 15-06-2009, 15:21    Odpowiedz z cytatem

sncf pamiętam, że w wątku wykup uprawnień w Polsce, a FIP dyskutowaliśmy jaki związek ma wykup uprawnień z FIPem. Informacja pochodziła z Centrali PKP, więc te dwie rzeczy są ze sobą związane.

Poniżej zamieszczam link do zarządzenia nr 27 i wg. mnie §4 ust. 1 jasno określa, że trzeba takie uprawnienia mieć, niestety, wykupione. A jak z klasą, to już nie jest sprecyzowane Smile Może wystarczy, jak pracownik ma wykupione na 1 klasę (a rodzina np na 2), bo na wniosku zawsze podaję się też dane pracownika.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 16-06-2009, 06:46    Odpowiedz z cytatem

No właśnie tak chyba jest że jak pracownik ma wykupioną 1 klasę a rodzina 2 to przy wniosku o FIP cała rodzina dostaje 1 klasę jak to opisałem powyżej. Ja tak dostałem w ten sposób już chyba 3 razy bilety dla siebie i rodziny. Pewnie nie wypada żeby np. ojciec jechał w 1 klasie a żona z dzieckiem w drugiej Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

robhad Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 28 Cze 2008

PostWysłany: 16-06-2009, 08:45    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy ktoś może dojść do sedna sprawy??. Bo wniosek nasuwa się jeden, Jak chcesz jeździć za granica to musisz sobie kupic bilet na PKP, nawet jak byś z tego nie korzystał, to przecież absurd.


Pewnie istnieje jakaś umową międzynarodowa między kolejami co do zasad wydawania biletów i legitymacji FIP, a tam pewnie pisze, że prawo do ulgi ma pracownik (rodzina, emeryt), a nie posiadacz legitymacji kolejowej.
Może ktoś ma dostęp do takiej umowy, albo wie gdzie ją znaleźć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 5 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl