Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie dot. dostosowania się do wskazań semafora
Autor Wiadomość

taigatrommel Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Paź 2009

PostWysłany: 02-11-2010, 21:36   Pytanie dot. dostosowania się do wskazań semafora Odpowiedz z cytatem

Mam takie pytanie (mam tylko nadzieję, że w odpowiednim dziale).
Otóż załóżmy (hipotetycznie) taką sytuację:
Maszynista wyjeżdża ze stacji, z toru bocznego, więc dostaje na semaforze sygnał S10. Przejeżdża przez zwrotnice, wyjeżdża na szlak na którym prędkość drogowa wynosi dajmy na to 100km/h. A kolejny semafor wskazujący S2 znajduje się dopiero za kilka kilometrów. I tu zaczyna się pytanie, czy maszynista jadąc już na szlaku i mając pewność że do najbliższego semafora nie ma już żadnych rozjazdów, przeszkód, ograniczeń prędkości etc. może przyspieszyć do prędkości 100km/h (czyli tej obowiązującej na szlaku), czy chcąc nie chcąc musi się wlec te 40km/h bo tyle wskazywał mu semafor wyjazdowy?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

lukasz92 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 24 Cze 2007
Skąd: z Krakowa do Krynicy

PostWysłany: 02-11-2010, 21:44    Odpowiedz z cytatem

W takim przypadku maszynista może rozpocząć przyspieszanie do 100km/h po minięciu ostatniej zwrotnicy przez ostatni wagon pociągu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mateusz123 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 02-11-2010, 22:20    Odpowiedz z cytatem

Tak, tylko w sumie skąd ma wiedzieć kiedy jest ostatnia zwrotnica na jego drodze przebiegu? Pytanie w sumie dotyczy dużych,rozbudowanych stacji. Pomijam fakt, że jeśli posiada znajomośc szlaku to takie rzeczy po prostu się wie, także pytam czysto hipotetycznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

taigatrommel Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Paź 2009

PostWysłany: 02-11-2010, 22:29    Odpowiedz z cytatem

@lukasz92 - jeżeli w takim przypadku przyspiesza do tych 100km/h, to czy potrzebny na to jest specjalny rozkaz pisemny, czy jest to niepisana zasada?
@mateusz123 - sam sobie odpowiedziałeś na pytanie
"jeśli posiada znajomośc szlaku to takie rzeczy po prostu się wie"
skoro wie, to przyspiesza. jeżeli nie zna szlaku, to nie zależnie od wskazań semafora musi jechać 40km/h na całym szlaku
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mateusz123 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 02-11-2010, 22:31    Odpowiedz z cytatem

Żaden rozkaz nie jest potrzebny, przepisy R1 na to pozwalają. Po minięciu ostatniej zwrotnicy jazda z max.dozwoloną prędkością i już.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

taigatrommel Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Paź 2009

PostWysłany: 02-11-2010, 22:58    Odpowiedz z cytatem

Możesz podać konkretny paragraf? Bo czytam sobie właśnie R1 i albo ja tego nie widzę, albo źle szukam, albo sam już nie wiem co... więc zlituj się, nie każ mi ślęczeć nad tym całą noc i podaj paragraf, albo chociaż rozdział gdzie to jest wpisane
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

siwiutki91 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Sty 2009

PostWysłany: 03-11-2010, 11:50    Odpowiedz z cytatem

a mi sie wydaje ze teraz musi jechać az do kolejnego semafora

_________________
w pociągu:
2010-2012=14439km
2013-49706km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

maszynista_50 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 19 Sty 2006

PostWysłany: 03-11-2010, 12:03    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Maszynista wyjeżdża ze stacji, z toru bocznego, więc dostaje na semaforze sygnał S10.

Definicja sygnału S10 (instr. Ie-1) brzmi: Jazda z prędkością nieprzekraczającą 40km/h, a potem z najwiekszą dozwoloną.

Gdy następny semafor znajduje się np. w odległosci kilku kilometrów to poprzedzony jest tarcza ostrzegawczą, która informuje jaki obraz jest na semaforze.
Jesli pociąg wyjeżdża na szlak z SBL (samoczynna blokada liniowa) to górne światło na semaforze wyjazdowym informuje jaki sygnal jest w danej chwili na pierwszym semaforze odstępowym SBL.

_________________
www.4elementy.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

mateusz123 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 03-11-2010, 20:14    Odpowiedz z cytatem

taigatrommel,
Jak znajdę instrukcję to podam paragraf, gdzieś mi się zapodziała. Ale z tego co kojarzę tam jest jakiś rozdział o ustawianiu sygnałów czy coś takiego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl