Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Kolejowa podróż po Europie
Autor Wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 24-12-2010, 14:01    Odpowiedz z cytatem

Jak kupujesz bilet przez Internet (we Francji) i jest to bilet w promocji, to jest ważny tylko we wskazanym pociągu i nie możesz jechać innym pociągiem. Biletu takiego nie zwrócisz, anie nie wymienisz - spóźnisz się na pociąg - bilet przepada. Jak kupisz bilet w taryfie normalnej to możesz jechać innym pociągiem, pod warunkiem, że nie jedziesz droższym pociągiem, a bilet masz na tańszy.

Kupując bilety przez neta i płacąc kartą możesz wybrać opcję wysyłka pocztą do domu (darmowa, przyjdzie w 3 dni robocze) lub odebrać w kasie we Francji (z tym drukowaniem biletów to chyba zrezygnowali, już dawno nie widziałem możliwości wydrukowania biletu). Bilet kupiony w kasie w okienku, jak przez Internet czy w automacie wygląda zawsze tak samo. Tutaj zobacz jak wyglądają bilety we Francji. Jak poczta zgubi Twój bilet, w kasie pokazujesz nr biletu, płacisz za niego raz jeszcze i po wykorzystaniu skasowany wysyłasz do SNCF pisząc, że poczta Twój bilet zagubiła i zwrócą Ci kasę za ten zgubiony przez pocztę (jak płaciłeś kartą, o nic się nie martwisz - kolej zwróci Ci kasę na to konto, z którego zapłaciłeś). Jak bilet odbierasz w automacie lub w kasie biletowej, musisz mieć przy sobie kartę, którą dokonałeś transakcji przez neta, inaczej nie odbierzesz biletów. Francuskie automaty przyjmują tylko karty z chipem, z paskiem magnetycznym bez chipa karty nie przyjmie (w kasie da się bez chipa).
Przy kontroli konduktor sprawdza tylko bilet i ewentualnie legitymacje poświadczające ulgę (np możesz sobie na dowolnym dworcu od ręki wyrobić kartę 12-25 nie musisz się uczyć, jak masz poniżej 25 lat płacisz 49 euro i masz 50% zniżki na osobowe i Corail oraz 25% zniżki na TGV przez rok od momentu kupna karty).

Dalej, jak kupujesz bilet na pociągi ICE przez neta w promocji, to masz miejscówkę za darmo w cenie biletu i masz 100% pewności, że siedzisz. Nawet jak ktoś usiądzie, to go wyganiasz i bez łaski Ci ustępuje miejsca. W Niemczech do ICE/IC/EC miejscówki nie są wymagane i nie musisz kupować, chyba, że chcesz. Do CNL, TGV, międzynarodowych ICE/TGV w komunikacji międzynarodowej do Francji, THAYLS i w EC do Polski miejscówki są wymagane. W ICE/IC/EC do Danii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii i Czech miejscówki nie obowiązkowe.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

tomeeek07 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Gru 2010
Skąd: Kraków

PostWysłany: 24-12-2010, 15:07    Odpowiedz z cytatem

Iktorn, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Smile
Zamierzam jeszcze kupować bilety na stronie DB Bahn, tam jest opcja wydruku biletu.
I rozumiem, że przy sprawdzaniu biletów na terenie Niemiec, też wystarczy sam zakupiony bilet i nie muszę się o nic więcej martwić? Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 24-12-2010, 21:31    Odpowiedz z cytatem

Z Niemcami nie mam doświadczenia, nigdy nie kupowałem. Może być, że jak kupujesz taki bilet musisz podać imię i nazwisko i bilet ważny jest z jakimś dokumentem - jeśli się nie mylę, to właśnie u nas tak jest (bilet przez e-ic).

We Francji kupując przez neta, podajesz imię i nazwisko i są one wydrukowane na bilecie, ale nikt tego nie sprawdza - przynajmniej mnie się w ciągu 7 lat podróży nie zdarzyło. Jak kupujesz w kasie, to tylko napisane jest np 01 Adulte (czyli 1 dorosły) - taka ciekawostka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

tomeeek07 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Gru 2010
Skąd: Kraków

PostWysłany: 25-12-2010, 11:49    Odpowiedz z cytatem

Jeszcze tylko takie pytanie praktyczne Laughing Jeśli chodzi o focenie dworców i robienie zdjęć w pociągach EN, ICE, Thalys. Nikt się do mnie nie przyczepi i nie powie, że nie można? ;> Zwłaszcza na dworcach: Wiedeń West., Frankfurt/M Hbf, Paryż Est & Nord i Amsterdam Centraal? ;-)

Może Iktorn, masz jakieś ciekawostki związane z tymi dworcami? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 25-12-2010, 13:14    Odpowiedz z cytatem

Nikt Ci nic nie powie, jak będziesz fotki dworcom czy pociągom robił - nie jest to zabronione. Jednak jak robisz fotki składom i obok stoi kolejarz, to wypada się zapytać, czy się zgodzi być na zdjęciu. Na wschodzie na pewno nie wolno fotografować dworców (Białoruś, Rosja - mogą zabrać aparat, przesłuchiwać albo nawet do kicia za dobę zamknąć).

A w swojej kolekcji mam zdjęcia dworców z niemal każdej stolicy europejskiej Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

tomeeek07 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Gru 2010
Skąd: Kraków

PostWysłany: 25-12-2010, 13:31    Odpowiedz z cytatem

Iktorn napisał/a:


A w swojej kolekcji mam zdjęcia dworców z niemal każdej stolicy europejskiej Smile


To może mógł byś parę wysłać z tych miast co podałem? Very Happy
I może jeszcze jakieś z wewnątrz z pociągow Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jack_76 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Gru 2010

PostWysłany: 25-12-2010, 18:47    Odpowiedz z cytatem

Po zakupie biletu online na DB musisz podczas podróży okazać kartę, którą zapłaciłeś za bilet. To jest zawsze kontrolowane. Rezerwacji miejsca nie musisz robić bo i tak prawie zawsze jest spory wybór wolnych miejsc. Korzystne jest również wybraniu przy zakupie biletu opcji kilkugodzinnego pobytu w jakimś mieście. Czyli np. jedziesz z FFM do Hamburga a pod drodze wysiadasz na kilka godzin w Hannoverze i sobie zwiedzasz a potem jedziesz dalej a płacisz jak za jeden bilet. Spora oszczędność kasy Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Gonza Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Tychy

PostWysłany: 25-12-2010, 21:56    Odpowiedz z cytatem

Amsterdam Centraal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

tomeeek07 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Gru 2010
Skąd: Kraków

PostWysłany: 27-12-2010, 12:28    Odpowiedz z cytatem

Jeszcze mi się coś przypomniało. Laughing
Kupował już ktoś bilet na pociągi DB Bahn w biurze tego przewoźnika w Poznaniu? Dowiedziałem się, że można tam kupić bilety. Wie ktoś może czy kupię je po cenie takiej samej jak są w internecie po promocyjnych cenach? Kupię tam też bilety na inne pociągi? Wtedy bym przy pokazywaniu biletu nie musial pokazywac karty, ani nic bo były by takie jak kupione w kasie? Dobrze rozumiem? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

gotard Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Mar 2008

PostWysłany: 28-12-2010, 21:10    Odpowiedz z cytatem

Desiro napisał/a:
Ja na przykład szukam pdfów z rozkładem OBB ale niestety są tylko dla niektórych tras w niektórych landach Austrii. Z kolei DB prezentuje wszystkie linie w pdf-ach. Skąd ta niedbałość Austriaków, to nie wiem..


Poszukaj dobrze nim zarzucisz komuś niedbałość bo od wejścia na stronę www.oebb.at do znalezienia rozkładów potrzeba 2 kliknięć: http://www.oebb.at/de/Fahrplanauskunft/Aktuelles_Kursbuch/index.jsp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Desiro Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 04 Paź 2010
Skąd: Kraków

PostWysłany: 29-12-2010, 01:02    Odpowiedz z cytatem

gotard,masz rację, nie wiem jakim cudem nie znalazłem tej strony,dzięki za linka!! Smile

_________________
1.12.2008-Początek upadku przewozów pospiesznych w POlsce.
STOP DEGRADACJI KOLEI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

tomeeek07 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Gru 2010
Skąd: Kraków

PostWysłany: 12-01-2011, 17:10    Odpowiedz z cytatem

Jeśli zakupiony bilet na DB Bahn przyjdzie mi do domu, to w pociągu nie muszę mieć żadnej dodatkowej karty identyfikacyjnej? Np dowodu osobistego ani karty płatniczej za którą bilet był kupiony? Konduktor sprawdzi tylko sam bilet i tyle?

Dodatkowo mam pytania, czy w pociągach TGV są liczniki prędkości widoczne dla pasażerów? I jak wyglądają przedziały w tych pociągach? Po ile miejsc są? I czy jest normalny korytarz tak jak w naszych pociągach obok przedziałów? Może ktoś ma zdjęcie? Bardzo mnie to interesuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 12-01-2011, 18:34    Odpowiedz z cytatem

TGV (podobnie jak chyba wszystkie pociągu dużych prędkości) nie mają przedziałów. Są to pociągi bezprzedziałowe, w 2 klasie rozstaw: 2 rzędy foteli, korytarz, 2 rzędy foteli. Liczników prędkości brak, w przedsionkach są miejsca na większa bagaże.

W 1 klasie w TGV są natomiast różne fajne miejsca, jak np miejsce pojedyncze (tzw. "Solo isolee"), albo "club" (4 miejsca na przeciwko siebie ze stolikiem po srodku), albo "duo vis a vis" (2 pojedyncze fotele na przeciwko z małym stoliczkiem). W 1 klasie układ: fotel, korytarz, 2 fotele. Poniżej fotka z 1 klasy TGV:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

beatpatt Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 12 Sty 2011

PostWysłany: 12-01-2011, 22:43    Odpowiedz z cytatem

Proszę o odpowiedź: czy ktoś wie, za co trzeba dopłacać w Norwegii podróżując z biletem Interrail, np. na dalekobieżnej trasie Bergen - Oslo? Jakiej wysokości są to dopłaty?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

krzysw Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 04 Paź 2008

PostWysłany: 13-01-2011, 16:07    Odpowiedz z cytatem

http://www.interrailnet.com/planning/train-seat-reservations/domestic-fees
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl