Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Z Krakowa do Gdańska szybciej i taniej przez Stockholm
Autor Wiadomość

Picolo Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 13 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 27-02-2011, 23:43   Z Krakowa do Gdańska szybciej i taniej przez Stockholm Odpowiedz z cytatem

Postanowiłem się wybrać do Gdańska.. pierwsza myśl PKP!!! Szybko... bezpiecznie...
Znalazłem odpowiedni pociąg: prawie 9 godzin jazdy, cena 133,40 za drugą klasę:

Pociąg:

Intercity:
16.04.2011 - Krakow 05:53 - Gdansk 14:33
całkowity czas podroży: 8:40
cena:
kl.2 134,40 PLN
kl.1 177,50 PLN

Ale.. czy to najlepsza opcja? Z ciekawości sprawdziłem siatkę połączeń lotniczych i....:

Samolot:

Ryanair:
Krakow (KRK)- Stockholm (Skavsta) (NYO) Sobota 16.04.11 09:10-11:05 cena za lot: 58.75 PLN
Wizzair:
Stockholm (Skavsta) (NYO)-Gdansk (GDN) Sobota 16.04.11 13:10-14:15cena za lot: 44.51 PLN

Kraków - Stockholm - Gdańsk wylot: 9:10 przylot do Gdańska 14:15
całkowity czas podroży: 5:05h
całkowity koszt podroży 103.26 PLN (płatności za pomocą mastercard prepaid / przelew - bagaż podręczny do 10 kg)

Reasumując:

Pociag: Kraków - Gdańsk czas: 8:40 minimalna cena: 134,40 PLN

Samolot: Kraków - Stockholm - Gdańsk czas: 5:05 cena: 103,26 PLN

źródło: http://www.wykop.pl/artykul/644807/krakow-gdansk-najszybciej-najtaniej-z-pkp-czyzby/

_________________
"Demokracja to rządy hien nad osłami."
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

EU07-469 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Lip 2010
Skąd: Polanów

PostWysłany: 28-02-2011, 00:34    Odpowiedz z cytatem

Przez grzeczność nie będę tego komentował... Jasnym jest, że z takimi cenami PKP Intercity daleko nie zajedzie. Jazda pociągiem byłaby nieco tańsza gdyby wykorzystać interREGIO, ale i komfort jazdy byłby niższy, a czas przejazdu jeszcze dłuższy. A że samolot jest szybszy od pociągu, to nie nowość. Lekko zaskakujące jest jednak, że również przez Sztokholm. Inna sprawa, że lot krajowy PLL "Lot" kosztowałby więcej.

_________________
Gdyby cały beton PKP przerobić na podkłady, to można by zmodernizować wszystkie czynne szlaki Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

przewoz Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 04 Maj 2009

PostWysłany: 28-02-2011, 10:33    Odpowiedz z cytatem

Póki ne zakończy się modernizacja E65 to nie ma o czym mówić, jeżeli chodzi o czas przejazdu. Z ceną tylko gorzej...

_________________
Le FleuR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Ralny Płeć:Mężczyzna
Moderator


Dołączył: 23 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 28-02-2011, 10:40    Odpowiedz z cytatem

To kolejny dowód na to, jak PKP IC jest chorym i nieudolnym przewoźnikiem. Cena jak z kosmosu, zero elastyczności w ofercie i olewanie pasażera. A rząd Tuska chce im jeszcze dać monopol na 15 lat i to właśnie na trasie Gdynia - Warszawa - CMK - Kraków/Katowice.

_________________
Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

snajper Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Lis 2009

PostWysłany: 28-02-2011, 10:43    Odpowiedz z cytatem

Są jeszcze pociągi TLK:

Czas około 12 h
Cena klasa 2. 66 zł

Jeśli ktoś jest studentem jedzie za 33 zł. Wątpie by wolał zamolot za 100 zł, bo za różnice pójdzie na dwie imprezy, a na to głównie studenci oszczędzają pieniądze.

Jeśli ktoś chce wygodę to kupuje kuszetkę i jedzie w nocy czyli 66 + 60 = 126 zł lub sypialny 146 zł i czasowo wtedy traci mniej czasu niż lecąc samolotem, bo przecierz każdy z nas śpi, no to tym razem sobie pośpi w pociągu, więc tak jakby wychodzi na zero bo co za różnica spać w domu czy w pociągu, a samolotem jednak marnujemy czas że tak go nazwę aktywny, który lepiej spożytkować na coś pożytecznego, a nawet gdyby samolot był w nocy to nie wyśpimy się bo za krótko i następny dzień będziemy sprawni na 50% z powodu niedospania.

Więc no cóż ja mając kasę wolałbym kolej nocną w opcji gdzie można normalnie spać (kuszetka, sypialny) bo wpisuje się ona idealnie w naturalny tryb snu (noc) i czuwania (dzień) człowieka. Pare razy tak jechałem i się wyspałem bez problemu, puki co jednak dopuki jestem młody i nie mam ze wszystkim problemu że niewygodnie, że ciasno, że długo, czyli dopiki nie zachowuje się niczym moja babcia, to jadę zwykłą 2 klasą, a kase wydaje na co innego, np na piwo Very HappyVery Happy Które jest lepszą inwestycją niż dopłacanie do drogiego EIC czy samolotu.

Oczywiście to wszystko nie zmienia faktu o który chyba chodziło autorowi tematu, że EIC powinno być TAŃSZE !!!

_________________
...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 01-03-2011, 06:36    Odpowiedz z cytatem

Ok ale trzeba doliczyć, że stacja kolejowa Gdańsk Główny jest niemal w centrum a Lech Walesa Airport jest na wydmuchowie. Może więc policzymy trasę Rynek w Krakowie ->Brama Wyżynna w Gdańsku wyjdzie nam przynajmniej w Gdańsku, że do samolotu trzeba doliczyć przynajmniej godzinkę dodatkowo trzeba być na lotnisku godzinę przed odlotem i zapewne trzeba doliczyć godzinę by dojechać z krakowskiego rynku na lotnisko (szczerze mówiąc nie chce mi się sprawdzać ile to wyjdzie dokładnie). Wychodzi nam, że do samolotu trzeba doliczyć 3 godziny. A do pociągu góra 30minut.

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

EU07-469 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Lip 2010
Skąd: Polanów

PostWysłany: 01-03-2011, 10:42    Odpowiedz z cytatem

Dodajmy co do lotniska, że Gdańsk nie ma tego, co ma Kraków- na Balice dojedziesz pociągiem z dworca głównego będącego w ścisłym centrum Krakowa.

[ Dodano: 01-03-2011, 10:47 ]
A dodajmy, że pociąg relacji Kraków Główny- Kraków Balice kursuje w szczycie co 30 minut, poza tym chyba co godzinę, a sam przejazd to kwestia 15 minut... Krakowian proszę o poprawę, mogę mieć nieaktualne dane.

_________________
Gdyby cały beton PKP przerobić na podkłady, to można by zmodernizować wszystkie czynne szlaki Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

loker Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 01-03-2011, 10:59    Odpowiedz z cytatem

yusek, dokładnie. Choć w tej relacji samolot ma sens. Z Warszawy do Krakowa, a zwłaszcza Katowic już nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 01-03-2011, 11:17    Odpowiedz z cytatem

Dobra ja wszystkie takie połączenia biorę przez pryzmat Gdańska ale jak chcecie możemy zrobić analizę tras np. Tczew (całkiem spore miasto)-> Wieliczka (cel podróży wielu turystów).

W sumie jakby ktoś chciał rzeczywiście liczyć takie odległości to:
1. Na odprawę liczymy przynajmniej godzinę.
2. Sprawdzamy odległości od punktów w poszczególnych miastach (rynek, stadion, duże osiedle mieszkaniowe, lub jakiś cel wycieczkowy) a nie dworzec/lotnisko.
3. W przypadku kiedy nasz cel jest w odległości większej niż 1km doliczamy bilet tramwajowy/autobusy/kolei podmiejskiej.
4. Bierzemy pod uwagę cenę regularną a nie promocję (zawsze można jechać na jakiś karnetach, podróżnikach itd.).
5. Bierzemy pod uwagę przyjazd na konkretną godzinę np. sobota 9:00, niedziela 11:00, poniedziałek 7:00.

Teraz jakby się ktoś nudził to może stworzyć macierz połączeń kolejowych i lotniczych na trasach pomiędzy miastami mającymi czynne porty lotnicze. Sam jestem ciekawy co nam wyjdzie ale w przypadku Gdańska pewnie mimo wszystko kolej.

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

EU07-469 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Lip 2010
Skąd: Polanów

PostWysłany: 01-03-2011, 11:46    Odpowiedz z cytatem

Spróbujmy policzyć trasę Kraków Rynek- centrum Gdańska:
z rynku w Krakowie na dworzec główny jest jakieś 15 (jak nie mniej) minut.
Balice Ekspres (pociąg relacji Kraków Główny- Kraków Balice)- 15 minut, koszt to chyba max 5 zł.
Dojście i odprawa- ponad godzinę.
Przelot był podany wcześniej.
Dojazd z lotniska w Gdańsku do centrum miasta- poproszę gdańszczan o pomoc, bo tu się moja orientacja kończy (ilość przesiadek, łączny czas dojazdu, cena odpowiedniego biletu czasowego ZKM Gdańsk).

_________________
Gdyby cały beton PKP przerobić na podkłady, to można by zmodernizować wszystkie czynne szlaki Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Noema Płeć:Kobieta
Sponsor


Dołączyła: 13 Lis 2005
Skąd: Zgorzelec

PostWysłany: 01-03-2011, 14:22    Odpowiedz z cytatem

Niektórzy podnoszą kwestię, że do czasu przelotu trzeba doliczyć dojazd na lotnisko i odprawę. OK, zgoda. Ale proszę pamiętać, że na dworzec kolejowy też trzeba dojechać (nie wszyscy mieszkają w centrum miasta) i trzeba przybyć odpowiednio wcześniej, żeby kupić bilet. A kolejki do kas potrafią być długie.

Na lotnisko wystarczy przyjechać 50-60 minut przed odlotem. To wystarczy, żeby się odprawić, nadać bagaż i przejść przez strefę bezpieczeństwa. Zostaje jeszcze czas na zakupy w sklepach wolnocłowych.

We Wrocławiu przejazd autobusem MPK spod Dworca Gł. PKP na lotnisko trwa ok. 30 minut. Wielu mieszkańców Wrocławia bliżej ma do lotniska niż na dworzec kolejowy.

_________________
Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

geordi Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 19 Lis 2009
Skąd: Malbork/GDN/POZ

PostWysłany: 01-03-2011, 14:38    Odpowiedz z cytatem

Co do Gdańska - dwie linie są.
Bezpośrednia do centrum w dni robocze co 30min, w soboty i niedziele co godzinę.
Czas przejazdu 36-42min, bilet 3zł.

Z przesiadką 25-35minut do "nowego Centrum" - dzielnicy Wrzeszcza plus 23minuty do Centrum. Razem 48-58min. Bilet godzinny za 3zł zazwyczaj nie wystarczy, więc kasujemy dwa jednorazowe za 2,50.
Tańsze TAXI do Wrzeszcza to ok. 25zł, specjalnie zamawiać trzeba, do centrum koło 40 (musiałbym na mapę spojrzeć). Należy uważać, bo za przyzwoleniem władz grasuje pod lotniskiem mafia taksówkowa, do Wrzeszcza min. 35-50zł kasują.

_________________
2010: przejechane 14136km. Zarządom Kolejowych Przewoźników Pasażerskich życzę szybkiego bezrobocia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

witja Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2008

PostWysłany: 01-03-2011, 15:55    Odpowiedz z cytatem

Noema napisał/a:
na dworzec kolejowy też trzeba dojechać (nie wszyscy mieszkają w centrum miasta) i trzeba przybyć odpowiednio wcześniej, żeby kupić bilet.


Cytat:
Na lotnisko wystarczy przyjechać 50-60 minut przed odlotem. To wystarczy, żeby się odprawić

Z tym że tutaj tańszy bilet trzeba kupić przez internet, zapłacić przelewem, co jak tak skrupulatnie liczysz i tak jakiś czas zajmuje. Bez biletu do samolotu nie wsiądziesz, natomiast do pociągu - jak najbardziej, możesz go nabyć u obsługi. Więc wiele osób wiedząc, że kolejka do kasy może być długa wsiada do EIC bez biletu i kupuje go w pociągu. Wtedy licząc łączny czas potrzebny na przejazd, dojazd i "zaopatrzenie" w bilety jest lepszy dla PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Wojtek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 10 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 01-03-2011, 16:20    Odpowiedz z cytatem

witja, tańszy bilet na EIC też trzeba kupić wcześniej i chyba tylko przez internet.

Niedawno leciałem z Wrocławia do Warszawy za niecałe 90 zł. Bilet kupiłem 3 dni przed wylotem. Na trasie Wrocław - Warszawa LOT jest bezkonkurencyjny czasowo i cenowo w stosunku do EIC.

_________________
Podróżny pamiętaj! Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją. (S. Bareja)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 01-03-2011, 18:01    Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak jest gdzie indziej. Ale Trójmiasto jest tak ułożone, że lotnisko jest na wydmuchowie natomiast 80% mieszkańców mieszka nie dalej niż godzinę tramwajem/autobusem/trolejbusem/SKM. Natomiast dodam jeszcze, że do lotniska można dotrzeć linią N3, która kursuje tak często, że prawie nigdy nikomu nie pasuje oraz linią 210 (15 minut) do Osowy PKP i można dalej linią 169 (również 15 minut) na Oliwę Pętlę.

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl