Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Projektowanie linii kolejowych
Autor Wiadomość

ginger_89 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 19 Mar 2011
Skąd: Polska

PostWysłany: 19-03-2011, 11:09   Projektowanie linii kolejowych Odpowiedz z cytatem

Jestem pierwszy raz na forum, więc wybaczcie jeżeli podobny temat się już pojawił. Studiuję Transport na Politechnice Warszawskiej. Wybrałam specjalność Logistyka Transportu Kolejowego, ponieważ tylko tam na naszym kierunku uczymy się projektować linie i stacje. W przyszłości chciałabym pracować w biurze projektowym i właśnie tym się zajmować ALE dowiedziałam się, że tylko po skończonym budownictwie mogę dostać takie uprawnienia. Czy to prawda? Czytałam ustawę no i rzeczywiście tak by to wyglądało, ale nie mogę w to uwierzyć :/ Czy to już przekreśla moje marzenia?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

stargard_ Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Lip 2010

PostWysłany: 19-03-2011, 13:38    Odpowiedz z cytatem

Dokładnie Smile Uprawnień projektowych i wykonawczych jeśli chodzi o budowanie nie dostaniesz po żadnym innym kierunku niż budownictwo. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 19-03-2011, 14:02    Odpowiedz z cytatem

ginger_89, jeśli masz na myśli uprawnienia budowlane do projektowania to one nie koniecznie mają coś wspólnego z budownictwem. Uprawnienia budowlane można zrobić w w budownictwie, w telekomunikacji, architekturze, kolejnictwie itp. Do ich uzyskania potrzebne jest wyższe wykształcenie (wykształcenie odpowiednie lub pokrewne). Po skończonych studiach idziesz do właściwej dla Twojego miejsca zameldowania okręgowej izby inżynierów budownictwa, zakładasz sobie książkę praktyk i zbierasz doświadczenie. Jak uzbierasz (nie pamiętam ile - 3 lata, 5 lat) to zdajesz egzamin i dostajesz uprawnienia do projektowania/kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym lub nieograniczonym zakresie.

Najlepiej wejdź na stronę izb inżynierów budownictwa albo zadzwoń, przejdź się do nich - powiesz co studiujesz i tam Ci wszystko wytłumaczą co i jak.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ginger_89 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 19 Mar 2011
Skąd: Polska

PostWysłany: 19-03-2011, 14:03    Odpowiedz z cytatem

Znalazłam w internecie taki dokument:

link

Kompletnie nie znam się na tych wszystkich ustawach i nie wiem jaką on ma moc, ale wyraźnie jest tam napisane:

1) część „Specjalność kolejowa” otrzymuje brzmienie:
„1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na
kierunku budownictwo lub kierunku transport (O)

To był tylko projekt ustawy, czy jest możliwość że on po prostu nie został przyjęty?

Niestety na wszystkich innych stronach internetowych jest cytowana ustawa z 2006 roku o tym, że uprawnienia może dostać osoba, która ukończyła budownictwo ze specjalnością drogi szynowe... Co jest śmieszne, bo taka specjalność jest tylko na Politechnice Krakowskiej :/

[ Dodano: 19-03-2011, 14:08 ]
Iktorn, niestety jest zapis w ustawie z 2006 roku, że uprawnienia do projektowania linii kolejowych, stacji itp. może dostać TYLKO osoba po budownictwie specjalność Drogi Szynowe... Mam zamiar się tam przejść, ale najpierw chciałam dowiedzieć się jak najwięcej z internetu Smile Wydaje mi się to absurdalne, że uczę się czegoś czego nigdy nie będę mogła wykonywać... Ale to tylko nasz system edukacji...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 19-03-2011, 14:13    Odpowiedz z cytatem

Spokojnie, zadzwoń sobie w poniedziałek do izb, pogadaj, powiedz co studiujesz i w najgorszym wypadku będziesz mogła zrobić uprawnienia w ograniczonym zakresie. O tym decydują przedmioty, jakie miałaś na studiach.

Najważniejsze jest, abyś założyła sobie po skończeniu studiów książkę praktyk i aby ktoś z uprawnieniami podpisał Ci zdobyte praktyki. A czy Ty na prawdę coś robiłaś, to nikt tego nie sprawdza - ważna jest pieczątka w książce no i praktyki nie mogą być typu "sprzedaż bananów w sklepie na roku" Śmiech Po oddaniu książki weryfikują Twoje doświadczenia i mogą części nie uznać.

Najlepiej przejdź się do izb albo zadzwoń - dużo Twoich wątpliwości Ci wyjaśnią.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 19-03-2011, 23:23    Odpowiedz z cytatem

stargard_ napisał/a:
Dokładnie Smile Uprawnień projektowych i wykonawczych jeśli chodzi o budowanie nie dostaniesz po żadnym innym kierunku niż budownictwo. Wink


Nie zgodzę się. Przykład kierunków, po których można uzyskać uprawnienia projektowe (wykonawcze - z tego co wiem to raczej nie):
-gospodarka przestrzenna (mgr inż.) Very Happy
-architektura i urbanistyka (mgr inż. arch.)
-logistyka transportu (mgr inż.)

To tylko trzy, których jestem pewien. Pewnie jakieś jeszcze są.
I tak jak pisze nasz nowy-stary (całe szczęście!) moderator (pozdrawiam), najważniejsze i kluczowe są praktyki zawodowe Smile z tego co mi wiadomo, na moim kierunku wystarczą 3 lata stażu w odpowiednim przedsiębiorstwie, nie ma znaczenia czy własności prywatnej, czy państwowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ginger_89 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 19 Mar 2011
Skąd: Polska

PostWysłany: 19-03-2011, 23:32    Odpowiedz z cytatem

sasho33, napisałeś "logistyka transportowa" - mógłbyś rozwinąć temat? Smile Jakie to konkretnie uprawnienia?


Ostatnio zmieniony przez ginger_89 dnia 20-03-2011, 00:01, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 19-03-2011, 23:54    Odpowiedz z cytatem

coś z nickiem nie tak,
Smile

Uprawnienia do projektowania korytarzy komunikacyjnych, szerzej: dróg, autostrad i linii kolejowych, a także węzłów komunikacyjnych. Nie wiem, jak to jest dokładnie w przypadku logistyki, wiem tylko że zdobycie takich uprawnień jest możliwe, oczywiście po odbyciu praktyki zawodowej, zdaniu egzaminu i uzyskaniu licencji na projektowanie - kumpel tez studiuje logistykę na Politechnice, kiedyś z nim rozmawiałem na ten temat.

W przypadku mojego kierunku (GP) są to na pewno 3 lata praktyki zawodowej w biurze projektowym, ogólnie ja mam chyba troszkę szersze możliwości niż po logistyce gdyż moje studia podobnie jak architektura obejmują (m.in. oczywiście) projektowanie przestrzeni wieloparadygmatowej - zarówno obszarów miejskich, jak i wiejskich, no i głębiej po drabince idąc - terenów komunikacyjnych, terenów pod rekultywację/rewitalizację, terenów różnej zabudowy, itp. itd. tak jak to jest w planie zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ginger_89 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 19 Mar 2011
Skąd: Polska

PostWysłany: 20-03-2011, 00:05    Odpowiedz z cytatem

Nick poprawiłam Smile Przepraszam, nie wiem jak mogłam tak go skrzywdzić Wink

Muszę zasmucić Twojego kolegę na dzień dzisiejszy po transporcie takich uprawnień nie ma. Jest projekt ustawy, który może nam to umożliwić, ale kiedy wejdzie w życie... nie wiadomo. Tylko po specjalności Sterowanie Ruchem Kolejowym można mieć uprawnienia (ograniczone :/, co w efekcie niewiele daje, bo wszędzie wymagają bez ograniczeń) do projektowania tych systemów. Pomimo tego, że uczymy się projektować linie, stacje itp. nic nie możemy z tą wiedzą zrobić...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 20-03-2011, 19:29    Odpowiedz z cytatem

To ta ustawa wejdzie, innej możliwości nie ma. Zgodnie z nowym planem kategoryzacji wydziałów uczelnianych przygotowanym przez Ministerstwo Oświaty, nie będzie mogło już być tak że wiedza uzyskana na studiach nie może być wykorzystana technicznie w praktyce, to ze względu na cięcia budżetowe. Jeśli uczycie się projektowania, to uprawnienia będziecie mogli uzyskać. Nie martw się tym. Zresztą, po nicku widzę że jesteś '89 rocznik, więc jesteś na 3 roku - masz jeszcze 2 lata czasu do skończenia studiów, więc spokojniej do tego podchodź.

Nie zasmucisz go bo on wcale nie chciał tych uprawnień robić Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

austenit Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2011
Skąd: Poznań

PostWysłany: 20-03-2011, 21:15    Odpowiedz z cytatem

ginger_89 napisał/a:
Pomimo tego, że uczymy się projektować linie, stacje itp. nic nie możemy z tą wiedzą zrobić...

Myślę , że kluczem do rozwiania wszelkich wątpliwości jest wyjaśnienie cytowanego stwierdzenia.
Transport jest kierunkiem logistycznym i w moim rozumieniu nie ma tutaj mowy o projektowaniu czegokolwiek w ujęciu budowlanym. Nie wierzę żeby uczyli was projektowania dróg żelaznych czy budynków tak jak odbywa się to na specjalnościach związanych z budownictwem.
Jeśli chodzi o możliwość uzyskania uprawnień to zgadzam się w pełni z stargardem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ginger_89 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 19 Mar 2011
Skąd: Polska

PostWysłany: 20-03-2011, 22:31    Odpowiedz z cytatem

austenit: To uwierz. W poprzednim sem robiłam projekt (szok!) LINII KOLEJOWEJ, a w tym robię STACJI. Ba! Nawet robię projekty ze sterowania ruchem kolejowym. Jak chcesz zapoznaj się z programem moich studiów, bo pomimo tego, że nazywa się to logistyką ma z nią niewiele wspólnego. Co więcej transport nie jest kierunkiem logistycznym :/ Po prostu możesz wybrać sobie taką specjalność. Skąd Ty w ogóle taką głupotę wytrzasnąłeś? Możesz wybrać sobie specjalności Sterowania Ruchem (Kolejowym, Drogowym, Lotniczym), Logistyki Transportu (Samochodowego, Wewnętrznego i Kolejowego), Telematykę Transportu, Inżynierię i Bezpieczeństwo w tr. i Eksploatację Pojazdów Samochodowych.

Sasho33, dziękuję bardzo za informacje Smile Są na prawdę bardzo przydatne.

EDIT: austenit: o projektowaniu jakich budynków mówisz? :/ To jest TRANSPORT, co ma piernik do wiatraka?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

austenit Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2011
Skąd: Poznań

PostWysłany: 20-03-2011, 23:15    Odpowiedz z cytatem

Posługując się pojęciem budynku odnosiłem to częściowo do stacji, ale nieważne.
Transport nie jest kierunkiem logistycznym? A to ciekawe
A ten Twój projekt linii kolejowej to niby na czym konkretnie polegał?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ginger_89 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 19 Mar 2011
Skąd: Polska

PostWysłany: 21-03-2011, 06:47    Odpowiedz z cytatem

Wiesz co... Ja tu oczekuję porady fachowców a nie osób, którzy myślą że stacja to dworzec :/ Tak. Zaprojektuje dworzec i machnę go na niebiesko. Wow...

Powtarzam transport NIE JEST kierunkiem logistycznym. Można wybrać taką specjalność. Doucz się najpierw a potem wypowiadaj w roli eksperta, bo to co mówisz jest śmieszne. Btw. czy uważasz, że projektowanie urządzeń np. sterowania ruchem to logistyka?

Myślę, że nawet jeśli Ci powiem na czym by polegał to nie zrozumiesz, bo nie odróżniasz stacji od dworca no ale...
Wpisałam w google hasło drogi żelazne i wyskoczyło mi m.in coś takiego: http://www.il.pw.edu.pl/~zuraw/pliki/Projektowanie%20linii%20kolejowych.pdf
http://www.il.pw.edu.pl/~zuraw/pliki/Mala%20stacja%20-%20przyklad.pdf (tylko my robimy dużo większą stację).

Robię to i wiele innych rzeczy dotyczących linii. Zaskakujące, ze ta strona to pdf z materiałami do warszawskiego ILu....

Zrobił się tu mały offtopic, więc apeluje do osób którzy znają się w temacie i mają jeszcze jakieś informacje na temat uprawnień do projektowania o pomoc Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

austenit Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2011
Skąd: Poznań

PostWysłany: 21-03-2011, 11:33    Odpowiedz z cytatem

Zamiast tupać nóżką i silić się na absurdalne zlośliwości jakobym miał nie odróżniać stacji od dworca i inne takie podejdź do tematu dojrzale starając się zrozumieć rozmówcę a nie reagować wściekłością na każdą opinię nie mieszczącą się w Twoim systemie postrzegania zagadnienia.

Cały problem polega najwyraźniej na tym, że nie rozumiesz jaki kierunek kształcenia wybrałaś. Brzydzisz się określeniem "logistyczny" nie potrafiąc zrozumieć, że Transport nie kształci inżynierów budownictwa. Transport o specjalności kolejowej nie kształci inżynierów budowy dróg żelaznych czy lokomotyw. A może z kolei transport drogowy wypuszcza na rynek konstruktorów dróg i mostów a lotniczy - konstruktorów samolotów? Very Happy
Nie chcesz zrozumieć , że przedmioty i projekty na które się powołujesz stanowią jedynie elementy przygotowania jakie posiada inżynier budownictwa. Skoro odsyłasz do programów studiów to sama porównaj sobie profile i przedmioty kształcenia na budownictwie i transporcie. Być może wówczas zrozumiesz dlaczego możliwość zdobycia uprawnień budowlanych dotyczy tylko tego pierwszego. Poza tym w czym problem? Zapytaj swojego prowadzącego zajęcia z projektowania czym uzasadniony jest brak możliwości zdobycia uprawnień po Twoim kierunku.

W pierwszym poście sama sobie odpowiedziałaś na pytanie czy będziesz mogła zdobyć uprawnienia więc nie wiem jakiej cudownej porady oczekujesz. Chyba jedynym sposobem będzie , po ukończeniu obecnego kierunku, podjęcie studiów zaocznych magisterskich na kierunku budowlanym, trwa to ze 2 lata ale prawdopodobnie wcześniej będzie trzeba jeszcze coś pouzupełniać i pozaliczać. Co prawda może to łącznie potrwać koło 3 lata ale ma też jeden plus. Mianowicie (choć nie mam 100% pewności) już w czasie tych studiów można prowadzić dziennik praktyk niezbędny do wyrobienia uprawnień jeżeli pracuje się zgodnie z kierunkiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl