Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Schematy malowania taboru kolejowego w Polsce
Autor Wiadomość

mk1992
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 24-05-2011, 16:54   Schematy malowania taboru kolejowego w Polsce

Zakładam ten wątek, żeby sobie na luzie podyskutować o schematach malowania polskiego taboru kiedyś i obecnie.

Czy nie uważacie, że w chwili obecnej jest zbyt pstrokato na polskich torach? Co jedna spółka, to inne, zwykle gorsze malowanie. Ba! Już nawet nie trzeba spółek kolejowych, aby pociągi miały inne malowanie niż ogólnie przyjęte (np. łódzkie EN57 zmodernizowane z kasy UM-u są pomalowane w barwy województwa, w pomorskim jest to samo).

A jak Wy się na to zapatrujecie? Czy nie lepiej byłoby, gdyby schematy malowania polskiego taboru w miarę ujednolicić? Nie trzeba szukać daleko, w takich Niemczech nie dość, że pociągi pod względem malowania nie rzucają się tak bardzo w oczy, jak EN57 w malowaniu KD czy KW, to większość taboru danego typu, np. wszystkie ICE, mają te same barwy. U nas z kolei EN57 znajdziemy w kilku różniastych schematach malowania [KD, KW, KM, woj. pomorskie, woj. łódzkie, SKM Trójmiasto, SKM Warszawa, PR]), o wagonach PKP IC i PR nawet nie wspomnę.

Poniżej można sobie zerknąć w ilu różnych malowaniach można spotkać jednostki tego samego typu (EN57) w obrębie jednego kraju. A niech teraz każde województwo pomaluje kilkanaście sztuk EN57 w swoje denne barwy, to już będzie totalny burdel.

Postaram się jeszcze zamieścić schematy malowania wagonów. Poniższe foty są z neta.

EN57 PR.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 125.19 KB

EN57 KM.jpg
Plik ściągnięto 53 raz(y) 47.36 KB

EN57 SKM Trójmiasto.jpg
Plik ściągnięto 329 raz(y) 82.23 KB

EN57 SKM Warszawa.jpg
Plik ściągnięto 205 raz(y) 255.39 KB

EN57 UM Łódź.jpg
Plik ściągnięto 118 raz(y) 112.98 KB

EN57 UM Poznań.jpg
Plik ściągnięto 569 raz(y) 207.89 KB

EN57 UM Wrocław.jpeg
Plik ściągnięto 230 raz(y) 120.25 KB

Przejdź na dół

ecavon Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 15 Cze 2010
Skąd: Inwałd

PostWysłany: 24-05-2011, 18:31    Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem powinny być różne malowania przewoźników, aby taki turysta z zagranicy nie pomylił składu i potem zoonk, zły bilet, mandacik i kupowanie nowego biletu z dopłatą jeszcze.

A co do mojego pytania, czy ktoś posiada fotografię malowania EN57-xxx brązowo-granatową? Szukam od ponad dwóch lat po necie, znajomych i nic.

_________________
2010-2013 na razie 100 178km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

mk1992
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 24-05-2011, 21:20   

ecavon napisał/a:
czy ktoś posiada fotografię malowania EN57-xxx brązowo-granatową?


Odkąd wspomniałeś na forum o tym malowaniu, również wziąłem się za poszukiwanie jakiegokolwiek zdjęcia EN57 w tych barwach. Tyle tylko, że nie ma nawet żadnej wzmianki jakoby takie malowanie kiedykolwiek istniało. Możesz mi przypomnieć, gdzie i kiedy widziałeś kibla w takiej malaturze?

Edit:

Podczas poszukiwań wpadłem na to forum: http://www.forum.martel.pl/viewtopic.php?p=146637 A tam ciekawa wiadomość niejakiego @BigBoy:

BigBoy napisał/a:
A co do EP09 to owszem - fabryczne dla wyższych numerów, bo jakby się uprzeć to EP09-001, 002, itp miały w drugiej połowie lat 80-tych jakiś odcień żółtego, który z biegiem czasu stawał się prawie brązowy. Taką farbę też stosowano na EZT-ach, bo sobie przypominam niektóre w barwach granatowo-"brązowych". W Krakowie były to m.in. EN57-800, 840, 1142, 1238, 1239, 1240, 1503. W Tarnowie EN57-001, 003, 005, 011, 1170, 1171, 1256. Pozostałe miały barwy granatowo-żółte, w których ten żółty z biegiem czasu stawał się prawie białawy.


Może oto chodzi?
Powrót do góry

Pawel_15 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lut 2010
Skąd: Pokuć

PostWysłany: 24-05-2011, 22:06    Odpowiedz z cytatem

Mnie osobiście bardzo podoba się malowanie Kolei Mazowieckich. Jakieś takie przyjazne, pozytywne i zachęcające jest. Malowanie PR (pierwsza fota) na SPOTach jakoś ujdzie ale na zwykłych kiblach to tak jakoś nijaki. Ni to agresywne, ni to jakieś inne..

Malowanie SKM Trójmiasto jest nawet dobre, ale mówimy o tym najnowszym. Kilka lat temu chyba z 4 różne malowania były. Bardzo podoba mi się nasze malowanie wojewódzkie, przypomina oryginalne malowanie.

Malowanie SKM Warszawa jakieś takie marcepanowe jest. Łódzkie wygląda jak jakiś kosmiczny amerykaniec. Wielkopolski przez tę czarną mordę wygląda jak pociąg żałobny. Zaś Dolnośląskie wygląda jakby na haju było Very Happy

Jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości malowań. Im więcej malowań tym większy burdel, zwłaszcza że co malowanie to więcej dragów idzie Very Happy Dobrze było jak były dwa rodzaje malowań, oryginalne i stare PR (niebieskie, żółty pas i zygzak). Ciekawe było też kremowo - bordowe. Generalne te stare malowania jakoś wyglądały choć było ich sporo. Dziś to wygląda tragicznie.

Z wagonami jest ciut lepiej. Mamy standardowe malowanie, iR, Re, TLK, IC. Tutaj specjalnego burdelu nie ma. Wystarczy jak część wagonów ze standardowego malowania dostanie malowanie dostosowane do kategorii pociągu. Obecnie jest nieco kolorowo, mamy powiedzmy byka (cargo) z TLK gdzie mamy w zasadzie 3 malowania wagonów: standardowe, TLK i IC + czasem wagon z naklejką Przewozy Regionalne Very Happy

Z lokomotywami jest nieco większy cyrk. IC ma trzy malowania: Husarz i Denaturat + Budynie co PR-om zajuhali. Cargo ma dwa niebieskie i czerwone, z czego to ohydne czerwone jest likwidowane. PR malują w barwy strażackie co wygląda lipnie. O ile SA101 czy SM42 ujdzie to SU45 to 500% żenia.

Kiedyś było zielone i nie było problemów, teraz co spółka to musi mieć swoje malowanie. O prywaciarzach nie wspominam bo tak jakoś ujdzie... Jestem za tym żeby wróciło to co było kiedyś.

_________________
Pokuccy kopciarze - łączcie się !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Ben Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Lis 2010
Skąd: Zakopane/Lublin

PostWysłany: 25-05-2011, 16:48    Odpowiedz z cytatem

A według mnie taka różnorodność jest całkiem ok. Wszystko takie samo wydaje mi się powrotem do dawnego systemu. W PR niech każdy region ma swoje barwy, ale niech będzie jedno wspólne logo/naklejka, naklejana w tym samym miejscu we wszystkich województwach. Żeby było widać, że to PR. Co do PKPiC - każdy rodzaj powinien mieć takie same barwy na terenie całego kraju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

69maniek69 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 04 Kwi 2011
Skąd: Zabrze Północ

PostWysłany: 25-05-2011, 18:51    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
SM42

PR-y nie posiadają takich lokomotyw. Być może chodziło ci o SU42? Smile
Co do malowania taboru, jestem za tym, aby wszystkie zespoły trakcyjne EN57 przemalować w uniwersalne malowanie (najlepiej te 'badylowe'). Podobnie jest z wagonami. Wszyscy wiemy, że wagony Bdnu w malowaniu zielonym i Adnu w malowaniu czerwonym są w pociągach TLK spółki PKP IC oraz w pociągach iR spółki PR. Niestety, są tacy pasażerowie, którzy jeżdżą pociągami raz na ruski rok. Przykładowo wsiadają do iR, będąc święcie przekonanym, że jadą pociągiem pośpiesznym. Język

PS. nie wiedziałem, że znajdzie się fotka z mojej stacji ;]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 25-05-2011, 19:56    Odpowiedz z cytatem

A co z kolejami SKM jeśli by pomalowano na ten sam kolor wszystkie EN57, to kto odróżni SKM Sprinter Tczew - Gdynia Chylonia od pociągu regio np. Elbląg - Gdynia Chylonia.

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

dyżurny Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 15 Lis 2009
Skąd: Tarnów Hauptbahnhof

PostWysłany: 25-05-2011, 20:49    Odpowiedz z cytatem

69maniek69, oczywiście że PR posiadają SM42.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Kaszub Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Kwi 2009
Skąd: Kaszuby/Lębork

PostWysłany: 25-05-2011, 21:07    Odpowiedz z cytatem

"Americano" UM Łódź nie jest tak odstraszające jak to, co zrobił UM Poznań. Czemu zrobił taką krzywdę jednostce i walnął jej czarny przód? Gdyby przód miałby takie barwy jak pozostała część składu, to by ładnie wyglądało, a tak mamy jakieś dziwne coś z przodu.

Co do malowań jednostek: jestem przyzwyczajony do żółto - niebieskich barw ezt, dlatego SKM mi najbardziej odpowiada Wink Dawniej żółto - niebieskie były prawie wszystkie jednostki, było kilka pomarańczowych, co ludzie kojarzyli sobie z pociągami pospiesznymi (np. "Pobrzeże" Kołobrzeg - Gdańsk, "Żeromski" Warszawa - Kielce, "Kmicic" Częstochowa - Warszawa). I jeden "ogryzek" niebiesko - biały na "Szrenicę". Jak dla mnie PR powinien mieć ujednolicone barwy, przez co budować swój wizerunek. Jeżeli dana jednostka należy do UM, albo została wyremontowana przez UM/UE to wystarczy naklejka z godłem województwa i informacją na temat programu unijnego, na wzór szynobusów, blisko kabin maszynistów Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ecavon Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 15 Cze 2010
Skąd: Inwałd

PostWysłany: 25-05-2011, 21:31    Odpowiedz z cytatem

mk1992,
Może faktycznie ale nie uwierzę póki nie ujrzę jakiegoś zdjęcia.

Tak samo EP09-004 odróżniała się od większości właśnie ciemniejszymi barwami.

_________________
2010-2013 na razie 100 178km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

DarekP Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Wrz 2010
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: 26-05-2011, 11:28    Odpowiedz z cytatem

No to mamy kolejny schemat, mnie się wydaje niebrzydki.
Czy to dla Świętokrzyskiego?

rail.phototrans.eu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ecavon Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 15 Cze 2010
Skąd: Inwałd

PostWysłany: 26-05-2011, 15:02    Odpowiedz z cytatem

A czy Świętokrzyskie posiadało EN71?

_________________
2010-2013 na razie 100 178km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

mk1992
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 26-05-2011, 15:52   

Co jedno malowanie to lepsze. Istny cyrk na kółkach...
Powrót do góry

MK_Rabka Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 17 Lip 2010
Skąd: Rabka-Zdrój/Kraków

PostWysłany: 26-05-2011, 16:38    Odpowiedz z cytatem

Nie ma nad czym się martwić, i tak 80% to bazyle.

_________________
Pozdrawiam, MK_Rabka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jubikej Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 24 Wrz 2009

PostWysłany: 26-05-2011, 16:49    Odpowiedz z cytatem

o gustach sie nie dyskutuje to co pokazał DarekP mi się podoba Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl