Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Kara za nadbagaż
Autor Wiadomość

majka20 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 28 Cze 2011

PostWysłany: 28-06-2011, 19:51   Kara za nadbagaż Odpowiedz z cytatem

Jechałam w pociągu TLK z Bydgoszczy do Lublina, wioząc jako bagaż: plecak, walizkę i mniejszą torbę. Dwie ostatnie rzeczy umieściłam na kratce nade mną a plecak postawiłam przed sobą. Wsiadałam w Toruniu, więc nie było jeszcze dużo pasażerów, w przedziale oprócz mnie siedziały jeszcze 2 osoby. Gdy konduktor zaczął sprawdzać bilety, powiedział mi, że wiozę ze sobą za dużo rzeczy i muszę dopłacić 15 zł. Miałam przy sobie tylko 10 zł, więc powiedział, że skoro nie mam tyle, muszę zapłacić karę, choć tłumaczyłam mu, że jeśli trzeba tyle dopłacić to osoba, która będzie mnie odbierała na Centralnym, przyniesie mi pieniądze i uiszczę należność. Kierownik pociągu (bo to on sprawdzał bilety) powiedział mi, że kieruje się przepisami i poprosił o bilet i dokumenty. Mam obecnie wystawione wezwanie do zapłaty na kwotę 41 zł i czuję się mocno pokrzywdzona, ponieważ dziewczyna, również studentka, miała tyle samo bagażu co ja a kierownik nic jej nie powiedział. Przeczytałam na stronie internetowej PKP, że dopłata wynosi 5 zł, ale to wydaje mi się nieracjonalne, ponieważ kierownik wyraźnie żądał 15 zł i nie chciał przyjąć moich 10 zł, tylko całą sumę. Nie wiem teraz czy pisać odwołanie czy dać sobie z tym spokój. Nie wspomnę już o aroganckim zachowaniu i przykrym nastawieniu kierownika do mnie, które wzbierały na sile, im bardziej prosiłam go, by nie nakładał tej kary. Osoby z przedziału ujęły się za mną i powiedziały, że oddadzą mi swoją wolną przestrzeń na bagaż, ale kierownik oznajmił, że już podjął decyzję i nic jej już nie zmieni.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Adams Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 18 Wrz 2010

PostWysłany: 28-06-2011, 20:16    Odpowiedz z cytatem

@majka20, według taryfikatora PKP IC opłata z przewóz bagażu nie mieszczącego się pod lub nad zajmowanym miejscem wynosi 5.10zł za każdą sztukę. Według tego co napisałaś tylko 1 bagaż posiadałaś poza tymi miejscami więc moim zdaniem powinnaś tylko za tą jedną sztukę wnieść opłatę. Pozostałe bagaże skoro zostały umieszczone na półce bagażowej nie powinny podlegać opłacie.
Ja na Twoim miejscu złożyłbym reklamacje, gdyż wydaje mi się że to 41 zł. kary które otrzymałaś było niesłuszne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

majka20 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 28 Cze 2011

PostWysłany: 28-06-2011, 20:25    Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź. Gdyby kara wynosiła 5.10zł, zapłaciłabym. Wysypałam wszystkie pieniądze z portmonetki na jego oczach, by pokazać mu, że mam tylko 10 zł + trochę miedziaków. Nie pomogło, mam 41 zł do zapłaty, jestem w trakcie pisania odwołania, ale oprócz jednej podanej na odwołaniu instytucji w Krakowie nie wiem czy są jeszcze jakieś, do których mogę się zwrócić. Wygląda na to, że PKP rozpatruje skargi na PKP. Kierownik wyraźnie mi powiedział, że mam 3 sztuki bagażu i wychodzi 15 zł. Wydało mi się, że obliczył to mniej więcej w ten sposób: 3 (sztuki bagażu) * 5= 15.00. Ten kierownik tak mnie skołował, że nie wydało mi się dziwne, skąd taka suma, bo jeśli już powinien zażądać 15.30zł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mikiyee Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 13 Gru 2009

PostWysłany: 28-06-2011, 20:27    Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że doliczył 10zł za wypisanie "biletu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 28-06-2011, 20:35    Odpowiedz z cytatem

W PKP Intercity za wypisanie bilety/dopłaty (czy czego tam) jest 7zł powyżej 200km i 5zł poniżej 200km = jeśli się mylę, to niech pracownicy IC mnie poprawią.

Kiedyś, na PKP był bzdurny przepis, że łączna suma wymiarów bagażu nie może przekraczać iluś tam cm. Raz trafiłem na służbistę z centymetrem, co chciał ode mnie, chyba 15 zł, za bagaż. Miałem wtedy plecak. Wyjąłem z niego kilka rzeczy i plecak zmniejszył wymiary i tym sposobem nic nie płaciłem.

majka20, co konkretnie ci kondi mówił?? Za duży bagaż, nie mieści się na półce (zawsze można wstawić). Ja często mam torbę podręczną obok siebie i nikt mi problemów nie robi, bo po butelkę wody i bułkę nie będę wstawał i ściągał z góry.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

majka20 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 28 Cze 2011

PostWysłany: 28-06-2011, 20:46    Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Konduktori (Nr 56308) mówił dużo rzeczy, bardzo nieuprzejmych. Gdy powiedziałam, że spróbuję ułożyć rzeczy tak by mieściły się wszystkie nad moim siedzeniem, splótł ręce i ironizował: "Już widzę, że się pani nie uda." Na wezwaniu mi napisał 125 zł 10 gr, ale jeśli wpłacę w przeciągu 7 dni to suma wyniesie 41 zł 10 gr. Na wezwaniu jest napisane, że mam uiścić 125 zł w ciągu 14 dni, ale jeśli się pośpieszę i wpłacę w ciągu tygodnia zapłacę 41 zł 10 gr. Nie wiem czy w ciągu tygodnia zdążą rozpatrzeć moją reklamację. Czy jeśli złożę reklamację, bieg sprawy zostaje wstrzymany aż do wydania decyzji?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pawlaklubuski Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Lip 2010

PostWysłany: 28-06-2011, 21:05    Odpowiedz z cytatem

na przyszłość staraj się unikać spółki PKP Intercity. Ja podróżuję tylko Przewozami Regionalnymi (około 8 podróży 150-kilometrowych miesięcznie) i nigdy mi się coś nieprzyjemnego nie zdarzyło.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

winograd Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 13 Maj 2011

PostWysłany: 28-06-2011, 21:24    Odpowiedz z cytatem

Iktorn, Od 1 czerwca opłata za wystawienie lub legalizację biletu w pociągu PKP IC wynosi 10 złotych niezależnie od odległości, od stacji i przystanków, na których czynna jest kasa biletowa Spółki "PKP
Intercity"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 28-06-2011, 22:18    Odpowiedz z cytatem

majka20, Niestety ale racja jest po stronie Kierownika poc. (oczywiście odwołać się możesz - każdy może; ale niema żadnej podstawy by znieść słusznie nałożoną opłatę dodatkową)

Oprócz opłaty za "nadbagaż" kier.poc. pobrał opłatę za "naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt w twoim przypadku (za przewóz rzeczy , za których przewóz taryfa przewiduje opłaty - bez odpowiedniego dokumentu przewozu)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

psim Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 06 Sie 2010

PostWysłany: 28-06-2011, 23:05    Odpowiedz z cytatem

majka20, teraz zapłać te 41,10 i pisz reklamację, z opisem sytuacji (miałaś 5,10 zł, ale już nie 15) i szczególnym uwzgl. i nieuprzejmego zachowania kier. poc. W reklamacji załącz czytelny skan biletu, podaj swój nr konta bankowego, i konkretnie kwotę jakiej oczekujesz z powrotem (36 zł). Tak bym ja postąpił.

Jeśli miałaś bilet internetowy, to koniecznie to napisz - do takich biletów opłatę na rower, psa, i inne dopłaty których nie można zamówić przez e-IC, wystawia się w pociągu bez dopłaty za wystawienie (10 zł) (konduktorzy nieraz tego nie wiedzą i usiłują wciskać dopłatę).

Możesz naściemniać, że zgodnie z przepisami UE, podróżnego z dużym bagażem uznaje się za "osobę o ograniczonej sprawności ruchowej", i dlatego spodziewałaś się zapłacić 5,10 zł dopiero jak konduktor przyjdzie, bez dopłaty za wystawienie. Niestety, PKP Intercity ma o wiele węższe rozumienie "ograniczonej sprawności ruchowej" niż Przewozy Regionalne (które, podobnie jak kolega wyżej, na przyszłość polecam).

Dla porównania:

http://www.przewozyregionalne.pl/informacja-dla-osob-niepelnosprawnych.html
http://www.intercity.pl/?page=informacja_dla_osob_niepelnosprawnych

majka20 napisał/a:
Wygląda na to, że PKP rozpatruje skargi na PKP


A jak sobie to wyobrażasz inaczej? Jak oddajesz zepsute buty na reklamację, to też zwracasz je do sklepu gdzie były kupione, a nie do Ministerstwa Gospodarki. Zasada rozpatrywania skarg przez kogo innego dotyczy osób, a nie firm. ;-)

Jeżeli reklamacja zostanie rozpatrzona negatywnie (ale dopiero wtedy!), i będzie Ci się jeszcze chciało, to możesz skierować się do UTK - wystarczy email zgodny z wymogami podanymi na ich stronie. Ja bym oparł taką skargę o Twoją czasowo ograniczoną sprawność ruchową (duży bagaż).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

obiezykraj Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 13 Kwi 2009
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 28-06-2011, 23:30    Odpowiedz z cytatem

majka20,
chyba się nie spodobałaś panu kierownikowi....
Tyle podróżuję pociągami i jeszcze nie widziałem takiego zachowania konduktora...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

siwiutki91 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Sty 2009

PostWysłany: 28-06-2011, 23:37    Odpowiedz z cytatem

do mnie za walizkę i plecak w klasie pierwszej wsiadając w Pszczynie konduktor zażądał dopłaty za nad bagaż było to jakoś dwa lata temu, no i wystawił po paru minutach kłótni. A było to dwa lata temu w pociągu rel. BB Gł- Białystok

_________________
w pociągu:
2010-2012=14439km
2013-49706km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 28-06-2011, 23:56    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tyle podróżuję pociągami i jeszcze nie widziałem takiego zachowania konduktora...


Jakiego? Kierownik postąpił zgodnie z regulaminem przewozów. Jeśli nie ma możliwości opłacenia gotówkowego w pociągu to wystawia się wezwanie do zapłaty; wg. mnie to ten konduktor i tak chciał nawet pójść na rękę, bo chciał wystawić bilet na bagaż + opłata za wydanie w pociągu (a mógł spokojnie od razu pisać z opłatą dodatkową (tą ustanowioną przez M.I.))

Chociaż na wezwaniu lepiej wychodzi pasażer (w tym przypadku) ponieważ przy wystawianiu "wezwania - protokołu" nie pobiera się opłaty za wydanie biletu w pociągu, która jak napisał kolega winograd, od 1 Czerwca br. wynosi 10.-
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Hakun Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Sie 2007
Skąd: Poznań

PostWysłany: 28-06-2011, 23:56    Odpowiedz z cytatem

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Nigdy nie zrozumiem nadgorliwych kolejarzy. Swoją nadgorliwością zniechęcają ludzi do kolei. To jest jak podcinanie gałęzi, na której się siedzi.

_________________
PKP - Przedsiębiorstwo Kolesi Polskich
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

psim Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 06 Sie 2010

PostWysłany: 29-06-2011, 00:06    Odpowiedz z cytatem

Szymek napisał/a:
Kierownik postąpił zgodnie z regulaminem przewozów.


Tu się generalnie zgadzam, z tym że zachodzą dodatkowe okoliczności, o których wspomniałem wcześniej. Do tego dochodzi jeszcze forma, jaką zachował (lub raczej: jakiej nie zachował).

Szymek napisał/a:
Chociaż na wezwaniu lepiej wychodzi pasażer (w tym przypadku) ponieważ przy wystawianiu "wezwania - protokołu" nie pobiera się opłaty za wydanie biletu w pociągu, która jak napisał kolega winograd, od 1 Czerwca br. wynosi 10.-


Co masz na myśli? Lepiej wychodzi płacąc 5,10 + 36 niż płacąc 5,10 + 10???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl