Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Apel do MK
Autor Wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 03-09-2011, 00:32    Odpowiedz z cytatem

Noema napisał/a:
KD czy KM nie uruchamiają pociągów osobowych tylko regionalne pociągi pasażerskie, bez ściśle określonej kategorii.


Na ogół pociągi KM są zapowiadane na stacjach jako "pociąg osobowy spółki Koleje Mazowieckie". Również TP-KM wyraźnie mówi o pociągach osobowych:

1. Taryfa ma zastosowanie do przewozów krajowych:
1) osób,
2) rzeczy i zwierząt zabieranych przez podróżnych,
w pociągach osobowych, uruchamianych przez „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.,
zwana dalej „KM”, oznaczonych napisem „Koleje Mazowieckie”, a w rozkładzie jazdy –
skrótem „M”, zwanych dalej „pociągiem KM”.


Ja nie mam nic przeciwko określeniu REGIO, bo rozumiem że to nazwa handlowa, ale uważam że utarte określenie "osobowy" na poc. zatrzymujący się na wszystkich stacjach również jest OK. Moim zdaniem powinny być zapowiedzi "pociąg osobowy REGIO" (bez nazwy spółki - po co to komu, a jak nie ma nazwy handlowej to zapowiadać tak jak w KM).
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rysiogeniusz Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Gru 2009
Skąd: Szczecin/Goleniów

PostWysłany: 03-09-2011, 00:42    Odpowiedz z cytatem

Nie ma co cudować. Na obecną chwilę mówienie samo "pociąg pospieszny" nie wiele znaczy. Takie obecnie są realia na kolei i albo trzymamy się oznaczeń przewoźnika, albo wymyślamy własne

karol22 napisał/a:
A ja się przyłączam, tyle, że na wszystko będę mówił po dawnemu, nawet na IR, RE itd.


Wywalili cię z fk to teraz przyszedł tutaj?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 03-09-2011, 00:48    Odpowiedz z cytatem

Pawel_15 napisał/a:
Normy unijne są takie żeby osobowe nazywały się REGIO, nasi mieli jeszcze chyba z 5 lat czasu no ale u nas trzeba wszystkie prikazy unijne wprowadzać niemalże trybem dekretowym...


Szkoda, ale wcale tak nie jest. Gdyby tak było, może mielibyśmy już wszystkie pociągi z zamkniętym systemem WC?

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

MK_Rabka Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 17 Lip 2010
Skąd: Rabka-Zdrój/Kraków

PostWysłany: 03-09-2011, 01:24    Odpowiedz z cytatem

Znaczy tak: zmiana osobowy na regio sensu nie miała, ale już likwidacja pospiesznego miała sens (bo jest i IR i TLK). Ekspresy i Ekspresy IC to też kłopotliwy wynalazek.
Powiedzcie mi tylko, czy pociągi RegioPlus zapowiadają jako regioplus czy przyspieszone?

_________________
Pozdrawiam, MK_Rabka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

karol22 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 24 Sie 2011
Skąd: ...

PostWysłany: 03-09-2011, 07:49    Odpowiedz z cytatem

Po prostu tak:
pociąg pospieszny spółki PR, i pociąg pośpieszny spółki PKP IC.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Tomasz K. Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 04 Lip 2010
Skąd: Chorzów/Zielona Góra

PostWysłany: 03-09-2011, 09:09    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Powiedzcie mi tylko, czy pociągi RegioPlus zapowiadają jako regioplus czy przyspieszone?

Zależy od "kaprysu zapowiadaczki" np. "Orlika" w Krakowie zapowiadają jako REGIO+, a w Częstochowie jako przyspieszony, więc reguły nie ma.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 03-09-2011, 10:07    Odpowiedz z cytatem

We Włoszczowie Płn. zapowiadacze (z PLKi?) mówią tak jak chciałby karol22, tj. że pospieszny i że spółka Przewozy Regionalne. A że interREGIO już nie. Moim zdaniem to złe rozwiązanie.

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rysiogeniusz Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Gru 2009
Skąd: Szczecin/Goleniów

PostWysłany: 03-09-2011, 12:14    Odpowiedz z cytatem

rumburak, i to jest złe. Są nazwy pociągów - to trzeba się tego trzymać. A nie obrażać się jakkarol22,
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

snajper Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Lis 2009

PostWysłany: 03-09-2011, 14:21    Odpowiedz z cytatem

Stoje sobie na Szczecin Główny czekam na TLK jadący do Krakowa przez Poznań, tymczasem podjeżdża wagonowy IR jadący nie wiem gdzie ale też przez Poznań. Podchodzi jakiś skołowany gość i pyta, przepraszam czy ten pociąg to pośpiech do Poznania ?? No niby pośpiech ale co czy ten o który mu chodziło, mówię mu to InterRegio, gość eee hmm Inter..re.. ? poszedł, wsiadł. Nie wiadomo czy miał bilet na to czy na TLK. Ludzie się gubią zarówno w starych jak i nowych nazwach. Powinno być na bilecie wielkie kolorowe logo np TLK, InterRegio, i takie samo naklejone na każdych drzwiach, żeby się nie mylili. Owszem wagon ma oznaczenie na środku ale kto o tym wie, dla ludzi to jakieś kody i literki, PKP też im nic nie rozjaśnia w głowie, bo PR to przecierz według nich też PKP a przynajmniej jak nażekają że tłok to na PKP choć jadą IR-em.

_________________
...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Rafał Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Maj 2011
Skąd: Świdwin/Koszalin

PostWysłany: 03-09-2011, 15:58    Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z opinią, aby trzymać się jednak nowych oznaczeń. Jest TLK, Regio i jakoś już to w głowach ludzi się utarło. Wprowadzenie dawnych określeń: osobowy, pośpieszny, etc. zwiększyłoby tylko zamieszanie zwykłych podróżnych. Oczywiście większość MK jest w temacie obeznana i odnajdzie się bez trudu, ale należy pamiętać, że z kolei korzystają także ludzie, którzy chcą dojechać z punktu A do punktu B. A dla sporej części ludzi istnieje nadal jeden podział: EZT - osobowy, wagon - pośpieszny.

_________________
2010: 27 560 km
2011: 29 580 km
2012: 28 310 km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 03-09-2011, 17:10    Odpowiedz z cytatem

snajper napisał/a:
Podchodzi jakiś skołowany gość i pyta, przepraszam czy ten pociąg to pośpiech do Poznania ?? No niby pośpiech


W takich sytuacjach uśmiecham się i proszę o okazanie biletu Smile

snajper napisał/a:
Powinno być na bilecie wielkie kolorowe logo np TLK, InterRegio, i takie samo naklejone na każdych drzwiach


Taa, a póki co w TLKach jeżdżą wagony z wielkim napisem INTERCITY, co ludzi nieźle kołuje. Już nieraz obserwowałem konsternację tym spowodowaną i wyjaśniałem laikom zawiłości zjawiska... ;-)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mariusz W.
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 03-09-2011, 22:06   

Całkowicie poprawne jest używanie nazw starych kategorii, gdyż kategorie pociągów nie uległy zmianie. Można to zauważyć na pierwszych stronach zeszytów służbowych rozkładów jazdy.

interREGIO, REGIOekspres (z wyjątkiem Drezna), musicREGIO, viaREGIO, TLK to pospieszne. Express Regionalny (KM) i Arriva Express chyba też są pospiesznymi.
Są jeszcze międzynarodowoe pospieszne (skrót „M”).
REGIO, Słoneczny, BaliceExpress i chyba Sprinter (SKM-T) to osobowe.
EIC to pociągi InterCity.
REGIOekspresy do Drezna są jako regionalne międzynarodowe – pociągi uruchamiane na autobusach szynowych nie mają rozróżnienia na osobowe/pospieszne. Jednak analogicznie jak pozostałe Re, Drezno należałoby zaliczyć do kategorii pospiesznych.

Zmieniły się jedynie, hm… marki?

Pomysł na uporządkowanie nazw pociągów PR jako REGIO, interREGIO i REGIOekspres to nie wymagania unijne. To autorski pomysł Mateusza Żmudy, obecnego dyrektora ZPR Poznań.

Burdel w kategoriach mamy i to nie mały. Należałoby to odgórnie uregulować. Osobiście jestem za starymi nazwami i dalej ich używam, jeżeli ich użycie nie powoduje zamieszania. Jeszcze nikt w kasie mi nie powiedział, że „nie ma osobowych, są REGIO”. Tradycji nie powinno się zmieniać, a te nazwy były używane chyba od odzyskania niepodległości. Stąd też błędnie nazwa osobowy może być utożsamiana z pasażerskim, gdyż są to nazwy stare.
Powrót do góry

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 03-09-2011, 22:35    Odpowiedz z cytatem

Mariusz W. napisał/a:
Jeszcze nikt w kasie mi nie powiedział, że „nie ma osobowych, są REGIO”.


Heh, mi kasjerka z Warszawy Centralnej oznajmiła parę miesięcy temu, że nie ma żadnych REGIO, że to wyłącznie mój wymysł, a są właśnie osobowe (kupowałem bilet na jakiś odleglejszy odcinek, oczywiście REGIO)... Dostałem bilet z literką R i już się nie spierałem. Bo po co.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sabatnik Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Paź 2010
Skąd: krakowskie

PostWysłany: 04-09-2011, 11:38    Odpowiedz z cytatem

Pierwsze słyszę aby Unia "nakazała" zmianę nazw. W Czechach jakoś do dziś są osobowe (osobni).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pawlaklubuski Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Lip 2010

PostWysłany: 07-11-2011, 16:38    Odpowiedz z cytatem

tak naprawdę to IR i RE też są osobowe - nauczyciel ma w nich zniżkę 37% zgodnie z ustawą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl