Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Bielsko Biała - Katowice - Warszawa
Autor Wiadomość

Paradoks Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Wrz 2009

PostWysłany: 08-09-2011, 08:20   Bielsko Biała - Katowice - Warszawa Odpowiedz z cytatem

Piszę w sprawie połączeń kolejowych między miastami Warszawa i Bielsko-Biała. Obecnie osoba, która w piątek po południu chce przejechać tą trasę, zmuszona jest do skorzystania z pociągu Intercity albo Express, co łączy się z bardzo dużym wydatkiem (około 120 zł w jedną stronę).

Na wspomnianej trasie nie kursują w piątki po południu pociągi TLK i Interregio. Tymczasem ceny na te pociągi są blisko trzy razy niższe, niż na Intercity lub Express.

Pewnym ratunkiem mogłaby być jazda z przesiadką, jednak i tutaj nie ma rozsądnego rozwiązania. Przesiadka w Katowicach nie jest możliwa, gdyż TLK (TLK54108) wyjeżdża z Warszawy Centralnej o g. 18:47 i jest w Katowicach o g. 23:05, a ostatni pociąg z Katowic do Bielska (Regio 7719) odjeżdża o g. 22:50. Wystarczyłoby przesunięcie o kilkanaście minut tego pociągu i problem byłby rozwiązany.

Co ma więc robić podróżny, który uczy się bądź pracuje w Warszawie, jednak często wraca do rodzinnego Bielska? Płacić 120 zł za podróż w jedną stronę albo rezygnować z kosztownych przejazdów. Pragnę zaznaczyć, że z podróżą w przeciwną stronę również jest spory problem.

Zwróciłem się z tym problemem do Biura Zarządzania Produktami "PKP Intercity" S.A. oraz do Naczelnika Kształtowania Oferty Spółki Przewozy Regionalne.

Intercity, które obsługuje też tanie połączenia TLK napisało do mnie, że istnieje połączenie TLK umożliwiające podróżowanie na weekend z Warszawy do Bielska. Trochę mnie to zdziwiło, ale gdy sprawdziłem to dokładnie okazało się, że są to dość interesujące połączenia. Pociąg relacji Warszawa - Bielsko wyjeżdża z Warszawy w nocy z piątku na sobotę o g. 1:37 i jest w Bielsku o g. 7:39, natomiast pociąg powrotny wyjeżdża z Bielska o g. 22:18 w niedzielę i jest w Warszawie o g. 4:23 rano. Proszę sobie wyobrazić osobę, która skorzystała z tych połączeń i formę, w jakiej będzie stawiając się w poniedziałek w pracy.

Odpowiedź otrzymałem też z Przewozów Regionalnych. Napisano do mnie, że w związku z remontami istnieją problemy związane z niektórymi połączeniami. Od września planują jednak uruchomienie połączenia Inter Regio z Warszawy do Bielska w piątki. Problem tylko w tym, że pociąg ten będzie wyjeżdżał około g. 14 z Warszawy, czyli o godzinie, kiedy ludzie jeszcze pracują. Oczywiście lepsze to, niż nic, ale dla sporej liczby osób to może być zupełnie nieużyteczne.

Napisałem do tych spółek pytanie czy planują wprowadzenie połączeń o "ludzkich" porach. Sprawa jest naprawdę ważna. Sporo osób jeździ tą trasą i to jest nieprawdopodobne, że nie można wprowadzić pociągu wyjeżdżającego około g. 18 z Warszawy w piątek lub też dopasować połączeń w ten sposób, aby można było dojechać do Bielska z przesiadką w Katowicach.

Źródło: http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,98075,10162334,W_piatek_nie_wrocisz_z_Warszawy_tanim_pociagiem.html

_________________
https://www.facebook.com/KolejBeskidzka
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

qwerty188 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 20 Wrz 2010

PostWysłany: 08-09-2011, 15:06    Odpowiedz z cytatem

Ogólnie Bielsko Biała jak na miasto tej wielkości ma niewiele połączeń dalekobieżnych - poza sezonem tylko Trójmiasto i Warszawa, a wszystko obsługiwane przez IC. Zastanawia mnie czy wielkim problemem byłoby wydłużenie relacji niektórych pociągów startujących w Katowicach, np. TLK do Warszawy. Jedyny IR jeżdżący przez stolicę to Skrzyczne, w piątek do Bielska, w niedzielę do Łukowa przez Warszawę, zestawiony zawsze z dwóch jednostek EN57.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

LukE83 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Wrz 2009
Skąd: KOS / ST

PostWysłany: 08-09-2011, 22:03    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
czy wielkim problemem byłoby wydłużenie relacji niektórych pociągów startujących w Katowicach


Raczej tak, bo przecież niedawno niektóre relacje skrócono od/do Katowic. Np. z Bielska do Lublina.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pawelu Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 09 Lip 2008
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 08-09-2011, 23:06    Odpowiedz z cytatem

Choć sam nie korzystam z połączeń między Warszawą a Bielsko Białą, i mnie ten problem nie dotyczy ale oczywiście popieram to co napisał autor tego tematu. To co zrobiono z Bielsko Białą to kolejny dowód, że IC zależy tylko i wyłącznie na ściągnięciu od podróżnych jak największych ilości pieniędzy, bowiem już nie wiedzą jak łatać dziurę budżetową w którą wpadli tylko z własnej winy. Uruchomienie IR o godzinie 14 z Warszawy to według mnie celowa robota ze strony PLK, którym jak wiadomo pociągi innych przewoźników niż prestiżowej spółeczki nie pasują na CMK, i robią wszystko żeby je zlikwidować nie wyrażając zgody na ich kursowanie w godzinach dogodnych dla podróżnych. Logicznym jest, że żaden pracodawca nie wyrazi zgody aby dany pracownik zwalniał się co tydzień kilka godzin wcześniej z pracy bo chce zdążyć na tańszy pociąg. Ponieważ jak wiadomo pociągi IR nie są przez nikogo dotowane, i muszą same na siebie zarobić, a więc chyba wnioski każdy wyciągnie sam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Exsimus Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lut 2009
Skąd: Silesia

PostWysłany: 09-09-2011, 12:40    Odpowiedz z cytatem

Paradoks, Mój drogi tego pociągu o 22.50 nie przesuniesz, bo PR musiałby pytać o zgodę PKS Cieszyn, którego autobus po przyjeździe REGIO z Katowic odjeżdża do Cieszyna. To autobus pospieszny Kraków - Cieszyn i prawie dzień w dzień 4,5 osób przesiada się do tego autobusu jadąc do Skoczwa lub Cieszyna, ot takie małe udogodnienie Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

nynuś Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2010
Skąd: Tychy

PostWysłany: 09-09-2011, 17:17    Odpowiedz z cytatem

A o tę przesiadkę zbyt ciężko się walczyło żeby teraz przesuwać ostatni klop z Katowic.

Zresztą teraz ta TLK przyjeżdża po godzinie 24 to może też osobowy przesunąć ? Nie róbcie paranoji bo rozkładem nie można sobie tak szarpać jak komu pasuje. Nie korzysta z Niego tylko PR i IC.

_________________
PKP PLK - SWOJE KADRY BETONUJEMY PROFESJONALNIE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Paradoks Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Wrz 2009

PostWysłany: 09-09-2011, 22:11    Odpowiedz z cytatem

W ramach sprostowania treść korespondencji nie jest mojego autorstwa tylko zaczerpnięta z przytoczonego źródła, niemniej jednak idealnie nadaje się do tego tematu, a Podbeskidzie zasługuje na bezpośrednie połączenia ze stolicą. Wracając do tematu są jakieś szanse na powrót pociągów do Budapesztu, które to niegdyś przez Bielsko i Żywiec kursowały czy sprawa jest już pogrzebana?

_________________
https://www.facebook.com/KolejBeskidzka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sebek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 15 Lis 2005
Skąd: Bytom/okolice

PostWysłany: 13-09-2011, 13:52    Odpowiedz z cytatem

Dawniej "Batory" idealnie obsługiwał trasę z Warszawy do Bielska/Zwardonia. Dużo pasażerów nie mających możliwości skorzystania z IC/Ex, wybierało właśnie ten pociąg, no i cena była atrakcyjna. Ale pociąg też poza ceną, miał fajne godziny, dla osób chcących bardzo wcześnie rano dojechac do Warszawy, ewentualne przesiadki dalej, oraz o czym już pisałem, idealny na powroty bo często Batory miał skomunikowanie w Warszawie z pociągiem "Lajkonik" z Gdyni. Likwidacja "Batorego", była jedną z najgorszych decyzji, ale można było zamiast niego, uruchomić skład TLK, napewno cieszyłby się powodzeniem, tylko znowu kto by wtedy wybrał np. Ex Pilsko, który przez jakiś czas jeżdził jakby w miejsce Batorego. Niestety szukanie kasy, poprzez drogie pociągi, wykończyły te tańsze, o przystępnych cenach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl