Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Absurd w przepisach - pasażer z rowerem i bez biletu
Autor Wiadomość

robertcb Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Paź 2011

PostWysłany: 18-10-2011, 16:42   Absurd w przepisach - pasażer z rowerem i bez biletu Odpowiedz z cytatem

Czytałem że UTK ma zająć się absurdem w przepisach i regulaminach przewoźników kolejowych (IC-TLK, PR, SKM trójmiasto) odnośnie pasażerów przewożących rower którzy nie mają biletu (czy to z powodu nieczynnej kasy, czy też braku czasu na jego zakup w kasie).
Przepisy nakazują pasażerowi bez biletu zgłoszenie się do pierwszych drzwi od czoła pociągu celem zakupu biletu.
Z drugiej strony, pasażer z rowerem ma się udać do wagonu rowerowego lub miejsca w którym rower nie będzie przeszkadzał pasażerom.
Roweru też zostawić bez opieki nie może, i iść po bilet, bo "rower może być przewożony tylko pod opieką podróżnego".
Zgodnie z tym absurdem, pasażer z rowerem i bez biletu - musi być w dwóch miejscach jednocześnie.
Czy wiadomo już coś w sprawie wyroku UTK w sprawie tego absurdu?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 18-10-2011, 20:36    Odpowiedz z cytatem

Dobrze by było to nareszcie wyprostować. Największy "kamyczek do ogródka" wrzuciły tu Koleje Mazowieckie, które nieustannie nie mogą się zdecydować jak rozwiązać ten problem (co innego mówi rzecznik, co innego przepisy, a co innego praktyka).

Moim zdaniem podróżny z rowerem podpada pod kategorię "osoba o ograniczonej sprawności ruchowej" (podobnie jak podróżny z nieporęcznym bagażem), a takiego przepisy europejskie nakazują traktować szczególnie.

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

inkognito Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Sty 2008

PostWysłany: 05-06-2012, 07:07    Odpowiedz z cytatem

przepisy europejskie ...hm to takiego delikwenta np. o ograniczonej sprawnosci ruchowej nie obowiazuje zgłoszenie sie po bilet ? a jak taka osoba nie ma pieniedzy na kwit ? to co wtedy przepisy europejskie ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 06-06-2012, 16:41    Odpowiedz z cytatem

No, nie obowiązuje.

Nic mi nie wiadomo o szczególnym traktowaniu takich osób w zakresie posiadania środków na opłacenie przejazdu. Pewnie dostają wtedy kredytówkę, jak inni.

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Juzef Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Cze 2010

PostWysłany: 09-08-2012, 22:14    Odpowiedz z cytatem

Czyli ta sprawa nie została jeszcze wyprostowana? W TLK ostatnio gdy jechałem z rowerem sprzedano mi w pociągu bilet z dopłatą 10zł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

atm Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 24 Kwi 2012

PostWysłany: 10-08-2012, 00:41    Odpowiedz z cytatem

http://przewozyregionalne.pl/faq,s,0,71.html

"Czy podróżny przewożący rower to osoba o ograniczonej sprawności ruchowej?

Tak. Termin „osoby o ograniczonej sprawności ruchowej” oznacza wszystkie osoby, które mają trudności w korzystaniu z pociągów i związanej z nimi infrastruktury. W świetle powyższych przepisów, za osobę o ograniczonej sprawności ruchowej należy również uważać podróżnego przewożącego w pociągu rower, ponieważ nie może on w sposób nieograniczony poruszać się po pociągu sprawując jednocześnie nadzór nad rowerem. Uwaga! Do osób o ograniczonej sprawności ruchowej nie zalicza się osób, które są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Zgodnie z § 10 ust. 23 - 24 Regulaminu przewozu (RPR) oraz art. 3 pkt 15 Rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, osoby niepełnosprawne oraz o ograniczonej sprawności ruchowej nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu na przejazd / przewóz. Odprawy tych osób w pociągach uruchamianych przez Przewozy Regionalne dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu."


Zdaje się, że rozporządzenie europejskie obejmuje wszystkich - nie tylko PR, ale i PKP IC, KM, KW, KŚ, KD, SKM...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 10-08-2012, 07:15    Odpowiedz z cytatem

To idź i się przekonaj, że nie.

Nawet PRy już się raczkiem wycofują z tej swojej nadmiernej hojności, bo różni cwaniaczkowie robili sobie na tym nadużycia. Bo oprócz suchego, ogólnego przepisu, jest jeszcze coś takiego jak jego interpretacja - a ta, przy słabym urzędzie kontrolującym (jak nasze UTK), może być dowolna.

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

atm Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 24 Kwi 2012

PostWysłany: 10-08-2012, 18:32    Odpowiedz z cytatem

Przytoczyłem tylko interpretacje przepisów według oficjalnej strony PR. Jak mogą się z tego wycofywać, jeżeli informują o tym podróżnych?

Poza tym według UTK:

"§ 5

Przewóz rowerów

1.Pasażer ma prawo przewieźć rower pod warunkiem, że jest on łatwy do przemieszczania, nie zakłóca świadczenia danej usługi kolejowej i jeżeli umożliwia to tabor kolejowy.

2.Pasażer za przejazd z rowerem obowiązany jest do uiszczenia przewoźnikowi kolejowemu ceny biletu oraz opłaty za przewóz roweru, zgodnie z cennikiem tego przewoźnika kolejowego. Pasażer, który nie zakupił biletu przed odjazdem pociągu i nie zgłosił się niezwłocznie po wejściu do pociągu do kierownika pociągu, konduktora lub innej osoby od której można zakupić bilet, nie jest obowiązany do uiszczenia przewoźnikowi kolejowemu opłaty za wydanie biletu ani opłaty dodatkowej za brak ważnego biletu. Przewoźnik kolejowy nie może odmówić osobie podróżującej z rowerem wystawienia biletu w pociągu ani żądać, aby osobie tej towarzyszyła inna osoba."

http://pasazer.utk.gov.pl/portal/pas/211/906/Karta_Praw_Pasazera.html#5
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mateusz123 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lip 2008
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 10-08-2012, 19:46    Odpowiedz z cytatem

Słuchajcie, a w myśl kretyńskich przepisów podobno w pociągu na wagonach, który nie ma w rozkładzie oznaczenia, że znajduje się wagon rowerowy/bagażowy itd. nie można przewozić już rowerów w pierwszym albo ostatnim przedsionku składu. Czy to prawda?

[ Dodano: 10-08-2012, 19:49 ]
Dobra, powyższe obwarowanie dotyczy tylko pociągów z całkowitą rezerwacją miejsc. Ale przecież to w wielu przypadkach całkowicie uniemożliwia podróż z rowerem, co to za problem, żeby opcja przewożenia w przedsionku była dostępna w każdym pociągu? I czy drużyny w pociągach z całkowitą rezerwacją faktycznie trzeba przestrzegają czy można jednak do przedsionka się pakować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 10-08-2012, 20:57    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
według oficjalnej strony PR.


No właśnie. To teraz przeczytaj sobie Regulamin Intercity, albo KŚ. Jest tam szczegółowo wyliczone, kto - i na jakiej podstawie - ma prawo do wyjątkowego traktowania. I rowerzystów tam nie ma.

A że UTK ma swoje zdanie w tym temacie? No cóż, "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz?" ;-)

Cytat:
w pociągu na wagonach, który nie ma w rozkładzie oznaczenia, że znajduje się wagon rowerowy/bagażowy itd. nie można przewozić już rowerów w pierwszym albo ostatnim przedsionku składu. Czy to prawda?


Prawda. Należy sprecyzować: zakaz dotyczy pociągów TLK objętych rezerwacją miejsc oraz nocnych (o ile nie ma w nich wagonu rowerowego). W TLK bez rezerwacji miejsc, oraz w interREGIO i innych, nadal można przewozić rower, nawet jeśli nie mają dedykowanego wagonu.

Cytat:
Ale przecież to w wielu przypadkach całkowicie uniemożliwia podróż z rowerem, co to za problem, żeby opcja przewożenia w przedsionku była dostępna w każdym pociągu?


Gadaj z betonem Intercity.

[ Dodano: 10-08-2012, 21:03 ]
Cytat:
Jak mogą się z tego wycofywać, jeżeli informują o tym podróżnych?


Porównaj sobie wersję obecną:

http://www.przewozyregionalne.pl/informacja-dla-osob-niepelnosprawnych.html

i wersję sprzed roku:

http://web.archive.org/web/20110626171754/http://przewozyregionalne.pl/informacja-dla-osob-niepelnosprawnych.html

Znajdź różnice...

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

dzyndzello Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Mar 2010

PostWysłany: 17-08-2012, 00:00    Odpowiedz z cytatem

Hmm, ja trochę z innej beczki, ale też rowerowo.

Powiedzcie jak to się ma, że skorzystam z promocji "Super Bilet" i następnie wpadnę na genialny pomysł aby przetransportować rower...? Kiedyś kupiłem cztery bilety w tej promocji i później udałem się na dworzec celem dokupienia biletów rowerowych... Po długich negocjacjach jakoś udało się, zakupiłem cztery bilety, rowery przewiezione. W niemal tym samym czasie w drugiej części Polski brat chciał zakupić takowy bilet, ale osoba w kasie IC stwierdziła, że takowy się nie da zakupić, więc kupił bilet na bagaż i owinął rower. (tak było w 2011).
Obecnie (dziś) wybrałem się do kasy celem zakupu takiego biletu i co słyszę w kasie? Że się nie da, że muszę kupić bilet z miejscówką na miejsce "rowerowe" i tak dalej. Ok, nie mam siły się kłócić z kaskiem na głowie, więc udaję się do kasy informacyjnej przedstawiając sytuację. Tam Pani nawet nie rzuciła okiem na te bilety internetowe, powiedziała tylko, że muszę kupić miejscówkę razem z biletem na rower - dobra, zgodziłem się.
Innym razem przewiozłem na "krzywy ryj" bez biletu i nikt o nic nie pytał...

W konsekwencji jestem z dwiema miejscówkami: z Super Biletu i Rowerową. Czy to nie jest nonsens?

Podsumowując:

Jeśli kupiłem "Super Bilet" albo chociażby zwykły bilet w serwisie icka i chcę go przetransportować kolejką to mogę:

a) dokupić bilet na rower bez formalności,
b) dokupić miejscówkę + bilet na rower,
c) traktować go jako bagaż - taki bilet,
d) wsadzić go na "krzywy ryj" i udawać greka,
e) wysłać DHL-em...

P.S. Łącznie mam 4 miejscówki na trasie Gdynia - Kraków na poniedziałek. Oddam za darmo dwie, tylko nie wiem co z nimi można zrobić? Wymontować fotel i posiedzieć na stacji i posiedzieć 10h? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 17-08-2012, 01:26    Odpowiedz z cytatem

dzyndzello, interREGIO nie było? Oni tak nie pajacują...

Ja bym wsiadł i szedł z SuperBiletem do konduktora, po dopłatę na przewóz roweru (ale bez wystawiania dopłaty za sprzedaż w pociągu, bo system internetowy e-IC nie umożliwił Ci nabycia dopłaty na rower - dlatego jej nabycie na pokładzie nie powinno być obciążone dodatkowymi kosztami. Czasami konduktorzy tego nie wiedzą i trzeba im to wyjaśnić).

A dodatkowe miejscówki poświadcz u drużyny o niewykorzystaniu i składaj w Intercity reklamacje - reklamacje@intercity.pl (załącz czytelne fotki poświadczonych miejscówek i wyjaśnienie sytuacji), koniecznie z kopią do pasazer@utk.gov.pl

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kond345.. Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009

PostWysłany: 17-08-2012, 09:20    Odpowiedz z cytatem

Poświadczanie miejscówek o niewykorzystaniu? Chyba tylko w przypadku podwójnej sprzedaży i braku miejsc, ale w przypadku gdy klient ma SuperBilet i dokupi sobie miejscówkę na miejsce z rowerem? Pierwsze słyszę o czymś takim. Według mnie kasa nie powinna wydać miejscówki na miejsce z rowerem do SuperBiletu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

dzyndzello Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Mar 2010

PostWysłany: 17-08-2012, 10:54    Odpowiedz z cytatem

Niestety zbyt długa trasa jak na REGIO, a co do tych miejscówek do super biletu to też się zdziwiłem i też nie pomyślałem o wydaniu biletu w pociągu. Tylko dlaczego przy kasie nie chciała mi sprzedać samego biletu na rower? Wrócić się na dworzec i dalej targować? Chciałbym mieć jasność na przyszłość jak to IC widzi, a nie, że co kasjerka to inna interpretacja. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rumburak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 31 Sie 2011
Skąd: Konstancin-Jeziorna

PostWysłany: 17-08-2012, 12:25    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tylko dlaczego przy kasie nie chciała mi sprzedać samego biletu na rower?


Nie jestem pewien, ale oni chyba wysmażyli jakiś okólnik, że dopłaty na przewóz roweru można wydawać WYŁĄCZNIE z miejscówkami na przejazd w przedziale tuż obok rowerowego. No i się tego ślepo trzymają.

Ponoć jakieś przepisy mówią, że "przewóz roweru pod nadzorem podróżnego", i że podróżny MUSI mieć możliwość OBSERWOWAĆ rower w trakcie podróży. Stąd przedziały rowerowe mają okienka do przedziałów dla ludzi. A jak masz miejsce w innym wagonie/dalszym przedziale, to przecież nie możesz obserwować przez okienko, co oczywiście powoduje że świat się zawali, kury przestaną znosić jaja, itd.

Takie to praworządne jest nasze ukochane PKP Intercity. A że wychodzą im z tego piramidalne absurdy - kto by się przejmował!?

kond345.., poświadczenie niewykorzystania miejscówki w celach reklamacyjnych oczywiście. Nie słyszałeś o tym, ale o wydawaniu drugiej miejscówki na przewóz roweru też nie słyszałeś, prawda?

[ Dodano: 17-08-2012, 12:57 ]
Cytat:
Chciałbym mieć jasność na przyszłość jak to IC widzi


Zapomnij. To jest żywioł. "Na kogo wypadnie, na tego bęc".

_________________
Dzień dobry!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl