Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
[Gorzów Wlk.] Pożegnanie tramwajowych linii 4 i 5
Autor Wiadomość

sZakOOu Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 30 Lis 2006
Skąd: i po co?

PostWysłany: 14-01-2012, 21:17   [Gorzów Wlk.] Pożegnanie tramwajowych linii 4 i 5 Odpowiedz z cytatem

Wraz z końcem roku z mapy połączeń komunikacyjnych Gorzowa zniknęły linie tramwajowe nr 4 i 5.

Wszystko przez złą sytuację finansową Miejskiego Zakładu Komunikacji. Miasto nie chce już dokładać coraz większych kwot do funkcjonowania firmy, patrząc przy tym na drożejące bilety i ubywające kursy.
Miejski przewoźnik w związku z tym szykuje ostre cięcia, z rozkładu zniknęły już niektóre kursy, jak i całe linie. Od 1 stycznia 2012 r. zmniejszono liczbę tramwajów kursujących po mieście, w efekcie czego z rozkładów zniknęło kilkanaście kursów na liniach 1, 2 i 3 oraz całkowicie linie 4 i 5. Tym samym pasażerowie korzystający z usług PKP i PKS będą ponownie musieli dojść na dworce pieszo lub taksówką.

W ostatni dzień kursowania tramwajów pod gorzowski dworzec kolejowy wiele osób wybrało się zrobić pamiątkowe zdjęcia, na każdym kursie można było spotkać osoby robiące zdjęcia tramwajów na pętli Dworzec Główny PKP aparatami i telefonami.

Przypomnijmy, iż poprzednia przerwa w kursowaniu linii 4 i 5 trwała blisko 20 lat, możliwe, że na kolejną czwórkę czy piątkę przyjdzie poczekać nam ponownie kilkanaście lat.

Na stronie MMGorzów, można obejrzeć zdjęcia z ostatniego dnia funkcjonowania tych linii.

źródło: http://www.mmgorzow.pl/artykul/pozegnanie-tramwajowych-linii-4-i-5-zdjecia
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 14-01-2012, 21:54    Odpowiedz z cytatem

A nie ma żadnych informacji nt. motorniczych i innych pracowników MZK... Czy likwidacja tych linii wpłynęła na zatrudnienie w Gorzowskim MZK? Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Kuba MK Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 27 Gru 2010
Skąd: Poznań

PostWysłany: 14-01-2012, 22:05    Odpowiedz z cytatem

Na to co wyprawia gorzowski MZK to po prostu brakuje słów. W porannej czwórce i piątce była masa uczniów, przesiadali się z pociągu na tramwaje do szkół. Teraz, większość z nich zrezygnowała z usług MZK, nie wiem czym teraz się do szkół dostają. Reszta desperatów czeka na 1 i 2 pod Zakładem, ale rano do tych tramwajów dopchać się graniczy z cudem. Motorniczych na pewno zwolnili/zwolnią, bo razem zlikwidowano około 100 kursów tramwajowych. Szkoda Sad

_________________
01.12.2008 - początek końca przewozów dalekobieżnych w Polsce - przejęcie pospiesznych przez IC.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

syrenka Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 30 Sie 2008
Skąd: Wielka Polska

PostWysłany: 15-01-2012, 11:39    Odpowiedz z cytatem

No proszę... To nawet o tym nie wiedząc udało mi się dokonać pożegnalnego przejazdu, kiedy byłam w grudniu w Gorzowie. Zrobiłam nawet fotki - jak się okazuje o wartości historycznej Wink (bo na pewno nie artystycznej :/)

Dla mnie, Poznanianki przyzwyczajonej do kursowania tramwajów co 10 minut, korzystanie z MZK w Gorzowie było lekkim szokiem. Jeden tramwaj na godzinę i to w dodatku obydwie linie jechały o tej samej godzinie (zamiast się uzupełniać...). Przy takiej polityce to ja się nie dziwię, że linie zamknięto. Podejrzewam ponadto, że decyzja miała też coś wspólnego ze stanem torowiska przed dworcem - jazda 5 km/h to tempo w jakim można sobie dojść pieszo do przystanku na Sikorskiego (czy Konstytucji 3 Maja? - aż tak topografii Gorzowa nie znam).
Tak więc Gorzów - piękne miasto, ale tramwaje potwornie niedoinwestowane Sad Tym bardziej, że dojazd do/od Dworca powinien być priorytetowy w każdym mieście.

Gorzów tramwaje 4 i 5.jpg
Plik ściągnięto 114 raz(y) 133.17 KB

Gorzów tramwaj 5.12.2011.jpg
Plik ściągnięto 193 raz(y) 104.28 KB

Gorzów 5 przed katedrą.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 145.32 KB


_________________
Póki co tańczmy w rytmie karmanioli
Nim mały Jarek obwoła się Cesarzem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kolejfan Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 03 Kwi 2011

PostWysłany: 15-01-2012, 14:34    Odpowiedz z cytatem

Gorzów- wojewódzkie miasto, może nie tak duże jak Poznań, czy Wrocław, no ale duże i wszystko sie w nim sypie. Tramwaje wycofują, Pociągów to wg mnie za mało do tego miasta i cóż poradzić.

syrenka, teraz to w Poznaniu szok będzie, bo tramwaje jednak co 12 minut będą jeździły w południe. Wyobraź sobie, że już słyszałem marudzenia na ten temat. A co mają powiedzieć mieszkańcy w Gorzowie, gdzie wycofują tramwaje. Ludzie to nie potrafią sie cieszyć z tego co mają, a może być zawsze gorzej.

Szkoda mi Gorzowa, takie piękne miasto. Mam nadzieję, że to kiedyś sie jeszcze rozkręci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

MK_Rabka Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 17 Lip 2010
Skąd: Rabka-Zdrój/Kraków

PostWysłany: 15-01-2012, 14:53    Odpowiedz z cytatem

Albo skasują tramwaje.

_________________
Pozdrawiam, MK_Rabka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

syrenka Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 30 Sie 2008
Skąd: Wielka Polska

PostWysłany: 15-01-2012, 15:43    Odpowiedz z cytatem

Tak, tak, poza godzinami szczytu mają jeździć w Poznaniu co 12 minut - ale nie chciałam o tym pisać, bo to wątek zgoła nie o Poznaniu Wink

Mam nadzieję, że do kompletnej demolki linii tramwajowych w Gorzowie nie dojdzie. Czasami życzyłabym sobie, żeby urzędnicy miejscy mieli ustawowy nakaz jeżdżenia do pracy komunikacją miejską (a może i koleją? Wink ). Wyobrażacie sobie? Natychmiastowa poprawa infrastruktury w każdym mieście :] Mr. Green

_________________
Póki co tańczmy w rytmie karmanioli
Nim mały Jarek obwoła się Cesarzem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Kuba MK Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 27 Gru 2010
Skąd: Poznań

PostWysłany: 15-01-2012, 16:17    Odpowiedz z cytatem

syrenka, przepraszam, ale cóż za bzdury opowiadasz, że tramwaj spod stacji do Zakładu Energetycznego jedzie 5 km/h ? Skąd masz takie informacje? To jest nieprawda. Fakt, przez pętle przejeżdża 5-10 km/h, bo są tutaj bardzo ostre zakręty, ale tam gdzie jest jednotor, tramwaj jedzie z dosyć atrakcyjną prędkością. Więc to co pisałaś, że cały ten odcinek jedzie 5 km/h, jest nieprawdą.

Podejrzewam, iż do całkowitej likwidacji tramwajów w Gorzowie nie dojdzie. Na pewno nie jest zagrożona linia Wieprzyce - Silwana. Tu wyremontowany jest odcinek na części ul. Sikorskiego, na ul. Podmiejskiej oraz na części Walczaka. W tym roku będzie remont odcinka od filharmonii do Ronda Santockiego. W 2014-2015r. ma być przebudowane całe torowisko na ul. Kostrzyńskiej aż do samych Wieprzyc. Czyli większość tej linii byłaby wyremontowana. Martwi mnie za to stan odnogi na Piaski. Tutaj od lat nie było żadnych inwestycji, nic ich też nie zapowiada, wyremontowany jest tylko odcinek od Borowskiego do skrzyżowania z ulicą Roosevelta, ale też zrobili to tak "pobieżnie". Z resztą urzędnicy już kilka razy przymierzali się do zamknięcia trasy na Piaski, póki co bezskutecznie. O rozbudowie sieci chyba nie ma mowy, a szkoda, to bardzo dobra myśl, stosowana w większości polskich miast. Niestety, ale obecna sieć była budowana bardzo dawno temu, w efekcie czego tylko zahacza o np. początek osiedla na Piaskach. A o pociągach to nawet nie ma co się wypowiadać. 125-tysięczne miasto ma jedno połączenie dalekobieżne i osobówki kursujące co 2 godziny, obsługiwane przez 2-członowe szynobusy. Brak słów.....

_________________
01.12.2008 - początek końca przewozów dalekobieżnych w Polsce - przejęcie pospiesznych przez IC.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

syrenka Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 30 Sie 2008
Skąd: Wielka Polska

PostWysłany: 15-01-2012, 19:29    Odpowiedz z cytatem

BTW - zajrzałam sobie na stronę MZK Gorzowa. O likwidacji linii w Aktualnościach nie ma nawet słowa jednego, a to już jest rażąca niekompetencja rzecznika.

_________________
Póki co tańczmy w rytmie karmanioli
Nim mały Jarek obwoła się Cesarzem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Bilet Ś-krzyski Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 06 Gru 2011
Skąd: Ostrowiec Świętokrz

PostWysłany: 16-01-2012, 00:19    Odpowiedz z cytatem

nie ma na pierwszej stronie, ale jest na rozkładach jazdy
http://www.mzk-gorzow.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=55
info znalazłem w archiwum komunikatów
http://www.mzk-gorzow.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=321:zmiana-rozkadu-jazdy-linii-tramwajowych-od-1-stycznia-2012-r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

syrenka Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 30 Sie 2008
Skąd: Wielka Polska

PostWysłany: 16-01-2012, 03:41    Odpowiedz z cytatem

O, mój błąd. Chociaż to też ciekawe, bo w "komunikatach" pozostawione są newsy z dużo starszą datą powstania, a ten jest przeniesiony do "archiwum". Fakt, nie ma się czym chwalić, a kto tam do śmietnika zagląda...

_________________
Póki co tańczmy w rytmie karmanioli
Nim mały Jarek obwoła się Cesarzem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl