Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Zniżka uczniowska w PKP
Autor Wiadomość

Gminnionim Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Maj 2012

PostWysłany: 27-05-2012, 22:37   Zniżka uczniowska w PKP Odpowiedz z cytatem

Witam
Moje pytanie brzmi tak, otóż od Września zaczynam zaoczną szkołę średnią, lecz legitymacje dostanę dopiero we Wrześniu.
Czy konduktor będzie honorował np zaświadczenie ze szkoły, że jestem do niej zapisany?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

morpheo
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 27-05-2012, 22:40   

Ustawa przewiduje tylko jeden dokument potwierdzający Twoje uprawnienie do ulgi ustawowej dla uczniów - ważną legitymację szkolną. Żadne zaświadczenia, indeksy itd.
Powrót do góry

Gminnionim Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Maj 2012

PostWysłany: 27-05-2012, 22:44    Odpowiedz z cytatem

Ok dzięki kolego. Pozdrowienia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Lecho Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Mar 2012
Skąd: Kraków

PostWysłany: 28-05-2012, 01:11    Odpowiedz z cytatem

Byłem świadkiem, jak dziewczyna nie miała podbitej legitymacji, ale miała wpis na nowy semestr w indeksie. Mimo to konduktor nie uznał zniżki. Musi być ważna legitka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ewunian Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 03 Lut 2011
Skąd: Wieprz/Katowice

PostWysłany: 28-05-2012, 10:52    Odpowiedz z cytatem

Powiedzcie mi, jak to jest właśnie ze szkołami dla osób dorosłych?

Byłam ostatnio świadkiem takiej sytuacji w pociągu - dwóch chłopaków miało bilety ulgowe. Okazało się że mają zwykłe, papierowe legitymacje z pieczątką "Liceum dla dorosłych". Konduktor się do nich doczepił, że niby legtymacje mają podrobione, bo nie ma czegoś takiego jak szkoły dla dorosłych. "Mandacik", nowy bilet... poradziłam im, by złożyli odwołanie? Ale czy słusznie?

Czy ludzie uczęszczający na nauczanie wieczorowe płacą całość kwoty za bilet? Czy ich obowiązują zniżki?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

morpheo
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 28-05-2012, 11:05   

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, bez względu na typ, mogą korzystać z ulgi 37% w pociągach osobowych najdłużej do ukończenia 24 roku życia. Grunt by szkoła była szkołą publiczną, lub o uprawnieniach szkoły publicznej - czyli m.in. wydawała legitymacje szkolne zgodne z wzorem ustawowym.

A co do sytuacji, powód mógł być inny niż pieczątka.

Czy zwróciłaś uwagę, czy konduktor zatrzymał za pokwitowaniem kwestionowane legitymacje?
Powrót do góry

witja Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2008

PostWysłany: 28-05-2012, 16:18    Odpowiedz z cytatem

Nie było nas tam, więc ciężko stwierdzić co było powodem. Może mieli bilet studencki z ulgą 51% i legitymacje szkolne. Czasem się tak zdarza, sporo było takich przypadków po zwiększeniu ulgi studentom. Wówczas to uczniowie szkół dla dorosłych próbowali wmawiać, że są studentami... Możliwe, że mieli np. ponad 24 lata, albo faktycznie coś z legitymacjami było nie tak, niektórzy przeprawiają sobie rok ważności i myślą że konduktor nie zauważy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

siwiutki91 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Sty 2009

PostWysłany: 28-05-2012, 20:07    Odpowiedz z cytatem

a czy w KM obowiązuje zniżka szkolna 37% tylko do 21 roku życia?

_________________
w pociągu:
2010-2012=14439km
2013-49706km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ewunian Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 03 Lut 2011
Skąd: Wieprz/Katowice

PostWysłany: 29-05-2012, 18:21    Odpowiedz z cytatem

morpheo napisał/a:
Czy zwróciłaś uwagę, czy konduktor zatrzymał za pokwitowaniem kwestionowane legitymacje?


Konduktor oddał im legitymacje, nawet sama, z ciekawości sprawdzałam - nic nie pomazane, legitymacje, jak legitymacje. Bilety mieli na 37% ulgi. Stałam razem z owymi chłopakami na korytarzu. Potem pośmialiśmy się trochę, popsioczyli na kolej.
Zresztą konduktor doczepił się do pieczątki głównej, podłużnej z przodu legitymacji - że nie ma czegoś takiego jak Szkoły dla Dorosłych (Na pieczątce widniało coś w deseń Liceum dla Osób Dorosłych przy Zespole Jakimśtam w Katowicach). Nawet moje liceum organizowało coś takiego, jak wieczorówki. Nie wiem, czy konduktor (mający coś ~60 lat na karku) niedouczony, czy co?

Aa, chłopaki były w moim wieku (21-22 lata), czyli wg Ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego:

Art. 4.3 :
Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione następujące osoby:
1) dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej - publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia


... Zniżka im się chyba należała, i konduktor nie musiał się doczepiać?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl