Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Jak to jest z tą ulgą?
Autor Wiadomość

koliber2 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Mar 2010

PostWysłany: 06-04-2013, 16:09   Jak to jest z tą ulgą? Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Mam dziecko które ma legitymacje która to z kolei pozwala na przejazdy z dzieckiem/bez dziecka z ulgą 78%. O ile znam zasady stosowania ulgi (o czym nie zawsze wiedzą o dziwo konduktorzy IC/PR) to zastanawia mnie jedno. Aby korzystac z ulgi na przejazd bez dziecka musze miec jakies zaswiadczenie od lekarza ze jade do domu od dziecka lub po dziecko - ewentualnie ze jade do placowki oswiatowej itd. To jest jasne. Natomiast co robi konkduktor, jesli okaze sie ze najzwyczajniej w swiecie osoba poslugujaca sie taka legitymacja dz.niepelnosprawnego nie posiada przy sobie zaswiadczenia (bo zapomnial np zabrac od lekarza itd- rozne moga byc powody). Czy konduktor wystawia mandat za brak ważnego biletu czy tylko wezwanie do przedstawienia zaswiadczenia ze mozna bylo korzystac z tej ulgi? Bo chyba nie wyrzuca z pociagu za brak zaswiadczenia? Mi sie jeszcze nie udalo jechac bez zaswiadczenia, ale wolalbym wiedziec jak rozegrac sprawe w razie gdyby taka byla koniecznosc.

Wiedza konduktorow na temat tej ulgi rowniez jest rozna- jeden olewa temat i podbija bez dyskusji bilet niesprawdzajac nawet czy sie ma zaswiadczenie (deklaracja ustna) a inni sa bardzo szczegolowi.

Natomiast w PKS- wiedza kierowcow- praktycznie zerowa jesli chodzi o stosowanie tej ulgi- nie sprawdzaja nigdy czy ma sie zaswiadczenie- pole do naduzyc.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

andrej Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 15 Lis 2009

PostWysłany: 07-04-2013, 07:48    Odpowiedz z cytatem

Brak skierowania , to nie spełniony wymóg aby skorzystać z takiej ulgi , zgodnie z przepisami to brak biletu , konduktor nalicza opłatę dodatkową za jazdę bez biletu , jeżeli faktycznie miała pani takie zaświadczenie , to może się odwołać co kosztuje 12 złotych i opłata dodatkowa zostanie anulowana, ale jeżeli okaże się że skierowania nie było to opłata dodatkowa za jazdę bez biletu zostanie utrzymana.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Brajdak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 19 Sty 2009
Skąd: z Polski

PostWysłany: 07-04-2013, 11:46    Odpowiedz z cytatem

Takie przejazdy w spółce IC reguluje paragraf 19 TP-IC. Jeśli masz Zaświadczenie MI-1/2002 ( taka legitymacja z różowym tłem), w rzeczonej instrukcji oznaczona jako wzór 33, to przy przejazdach po odwiezieniu lub w celu zabrania dziecka, nikt nie będzie Ci kwestoinował zasadności korzystania z ulgi 78%. Ale co ja Ci będę tłumaczyć, z postu wynika, że dobrze wiesz o co biega. Problem jest wtedy, gdy posiadacz takowego" Zaświadczenia... ", korzystać chce z niego na przejazdy np. na wczasy, do rodziny w odwiedziny etc.etc. I twierdzi że jedzie rzekomo do lekarza, tylko że lekarz w np. Łodzi nie dał zaświadczenia bo termin uzgadniany był telefonicznie... . Tylko że, takowe skierowanie może potwierdzić lekarz rodzinny, ponadto są specjalne książeczki, gdzie wstawia się termin obecnej lub następnej wizyty itd. itp. Naprawdę, nie wystarczy znać(?) swoje prawa, trzeba także zapoznać się i z obowiązkami. A te w tym przypadku, nie są trudne do spełnienia. I kondi nie będzie "niemiły" czy "czepliwy" .

_________________
W czasach zakłamania, mówienie prawdy, jest czynem rewolucyjnym - Orwell
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ET05 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 24 Sie 2007
Skąd: Skarżysko Kamienna

PostWysłany: 07-04-2013, 13:58    Odpowiedz z cytatem

Tylko, że np. w takiej książeczce jest tylko data, bez żadnych pieczątek.

_________________
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Brajdak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 19 Sty 2009
Skąd: z Polski

PostWysłany: 07-04-2013, 22:52    Odpowiedz z cytatem

No tak, powinna lub mogła by być pieczęć. Jednak w przypadku tej książeczki jest mowa o dacie, nie ma mowy o potwierdzeniu pieczęcią. A i tak ważna jest tylko przy przejeździe z dzieckiem.

_________________
W czasach zakłamania, mówienie prawdy, jest czynem rewolucyjnym - Orwell
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

koliber2 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Mar 2010

PostWysłany: 10-04-2013, 20:28    Odpowiedz z cytatem

dzieki za wyjasnienie:) Tak czy owak- pare razy zapomnialo sie mi wziac tego zaswiadczenia i o dziwo (w 100%) nie dostalem wezwania. Zastanawialo mnie to jednak-bo co by bylo gdyby wpadli rewizorzy- kto by mial gorzej- ja bo nie mam drugiego dokumentu czy konduktor bo nie dopilnowal?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Dave Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Mar 2008
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: 20-04-2013, 13:20    Odpowiedz z cytatem

andrej napisał/a:
(...) to może się odwołać co kosztuje 12 złotych (...)


Skąd wziąłeś tą kwotę? Bo w PKP IC tyle to nie kosztuje. Chyba, że w PR tyle?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Brajdak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 19 Sty 2009
Skąd: z Polski

PostWysłany: 20-04-2013, 16:53    Odpowiedz z cytatem

Koliber2, Ty ewentualnie bilet z właściwą opłatą, a kondi raport, a w konsekwencji zapewne uszczerbek na premii.

_________________
W czasach zakłamania, mówienie prawdy, jest czynem rewolucyjnym - Orwell
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl