Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
[KM] Kara za brak biletu
Autor Wiadomość

Piotr20.00 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 12 Sie 2013

PostWysłany: 13-08-2013, 02:57   [KM] Kara za brak biletu Odpowiedz z cytatem

Witam

Wczoraj miałem przyjemność korzystania z usług "Kolei Mazowieckich" w miejscowości Sulejówek-Miłosna. Na tej stacji w nocy kasy biletowe nie są czynne, a bilet można zakupić w czole składu pociągu u kierownika. Mając 20 minut czasu ustawiłem się na peronie z którego przeważnie odjeżdżają pociągi w stronę Mińska Mazowieckiego tj. peron 1. Na około 10 minut przed czasem odjazdu na wyświetlaczu peronu 2 ukazała się informacja o moim pociągu. Więc przeszedłem na peron 2 podobnie jak wyżej ustawiłem się na czoło peronu żeby wsiąść w dobrym miejscu. Pociąg opóźnił się i w sytuacji gdy dojeżdżał był zapowiedziany na peronie 1! Całkowicie zdezorientowany, postanowiłem cofnąć się na miejsce peronu które dawałoby mi odpowiednie przejście gdyby jednak doszło do pomyłki. 5 sekund przed przyjazdem pociągu tablica na peronie 2 została wyczyszczona a jej odpowiednik na peronie 1 ukazał mój pociąg. Postanowiłem pobiec. Wbiegając na peron 1 pociąg już stał i szykował się do odjazdu. Widząc kierownika pociągu w środku składu podbiegłem do niego zasapany i zgłosiłem brak biletu i chęć jego zakupu. Kierownik pociągu nie zareagował w żaden sposób a nawet na moje pytanie czy to możliwe powiedział że tak. Po tym jak wsiadłem a pociąg ruszył Pan kierownik naliczył mi opłatę naście razy większa tj. z 6,20 na 72 zł. Nic się nie zdały moje tłumaczenia wyjaśnienia czy protesty. Zagroził Policją lub spisaniem moich danych i wlepieniem kary. Bo nie chciałem zapłacić ww. 72zł. Wyszło na to że dziś zapłaciłem 103 zł. Zwracam się z prośbą do Państwa o odpowiedzenie czy takie zachowanie jest dopuszczalne? Czy nie łamię moich praw?. Czy mam jakieś szansę dochodzenia swoich praw, bo uważam że nie zrobiłem nic złego, poza jakimś absurdalnym przepisem wsiadania do pierwszego wagonu . Czy zgłaszając brak biletu przed pociągiem kierownikowi łamię prawo? Należy mnie ukarać tak jak chowałbym się? To że nie byłem wstanie dobiec do początku składu pociągu z winy złej informacji jest winą klienta?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Galanonim Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 16 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-08-2013, 03:03    Odpowiedz z cytatem

Piotr20.00, po pierwsze napisz skargę do KM.

Po drugie zeskanuj i wrzuć na forum bilet (kwit), na którym jest nr służbowy tego konduktora. Chamstwo kolejarzy należy publicznie piętnować, podając wszelkie dane, łącznie z wizerunkiem.

_________________
Nie patrz w przeszłość, bo przyszłość Cię znienawidzi...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bish Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Paź 2012

PostWysłany: 13-08-2013, 09:19    Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie najgorsze jest to, że jak taki przechodzi w trakcie kontroli obok jakiegoś (skrót myślowy) dresa pijącego piwo, to nie tylko nie wlepi mu kary za brak biletu (i mandatu), ale mu go nawet nie sprzeda !! A jak widzi porządnego człowieka, który go raczej nie wyrzuci z pociągu, to nagle zaczyna kozaczyć Sad

Inna sprawa, że w 99% konduktorzy KM bez problemu (i bez słowa skargi) sprzedają bilety podczas kontroli - co mimo naklejek na drzwiach może wprowadzić podróżnego w błąd, a co więcej mnóstwo osób to wykorzystuje i próbuje przejechać bez biletu (czemu jestem przeciwny).

Dlatego też uważam, że przepis powinien się zmienić (ale nie powinien zostać całkiem zniesiony) tzn. pasażer powinien być zobowiązany, aby bezpośrednio po wejściu do pociągu (dowolnymi drzwiami) udać się w kierunku czoła w poszukiwaniu konduktora (który nota bene często sobie jedzie na przykład z tyłu).

Dodam, że na niektórych innych P.O. Kolei Mazowieckich peron, z którego odjeżdża pociąg w danym kierunku potrafi się zmienić kilka razy w ciągu dnia - na przystanku kasa jest czynna do 17 a informacji w ogóle nie ma; przez megafony nic nikt nie zapowiada. Zatem w praktyce jadąc po 17 trzeba wypatrywać pociągu z wzniesienia i potem jak się ma pecha to ryzykując (w praktyce) mandat (a w teorii życie) przejść po torach na odpowiedni peron, gdy pociąg już będzie nadjeżdżał. (a najciekawiej jest jak pociąg wcale nie przyjeżdża i nie wiadomo, czy ma 15 minut opóźnienia, 215 min, czy może całkiem został odwołany)

Na koniec jeszcze dodam, że z moich obserwacji w 95% przypadków jeździ załoga złożona z dwóch pracowników (konduktora i kierownika) i jeden z nich się po prostu opierdala tzn. nawet jak się chce od niego kupić bilet, to każe iść szukać drugiego. Tak jakby jechali we dwóch wyłącznie dla towarzystwa. Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Piotr20.00 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 12 Sie 2013

PostWysłany: 13-08-2013, 10:13    Odpowiedz z cytatem

W załączniku przesyłam skan tego wezwania do zapłaty i opinie prawnika z konsumenckiego Centrum e-porad. Skargę napisze dziś choć wiem że i tak nie zostanie uznana. Świadków nie mam bo o tej porze w pociągu była garstka osób. Więc dochodzenie spraw przed sądem jest raczej walką z wiatrakami. Ale może mój przypadek pomoże komuś uniknąć podobnie absurdalnej sytuacji. Bo po naszych torach jeżdżą ludzie dla których dogmatem i mantrą swojej pracy jest wejście przez odpowiednie drzwi - tacy kolejarze z prawdziwego powołania.

opinia.JPG
Plik ściągnięto 1351 raz(y) 95.53 KB

kara2.JPG
Plik ściągnięto 1558 raz(y) 293.53 KB

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bish Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Paź 2012

PostWysłany: 13-08-2013, 11:08    Odpowiedz z cytatem

Problem w tym, że według wezwania przyczyną nałożenia kary był brak pieniędzy, a nie wejście złymi drzwiami. Ogólnie jeżeli podpisałeś wezwanie to znaczy, że się z nim zgadzasz i nic się już (zwłaszcza nie mając świadków) nie da zrobić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

danio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 03 Lip 2007

PostWysłany: 13-08-2013, 11:40    Odpowiedz z cytatem

Ale na wezwaniu nie widać podpisu.
Kolejny przypadek "nie czytania tego co się podpisuje"
Jeżeli zgłosiłem chęć zakupu biletu, musi Ci sprzedać bilet.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

krzychu12231 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 25 Lip 2009
Skąd: Poznań

PostWysłany: 13-08-2013, 11:51    Odpowiedz z cytatem

Fakt faktem, że w KM są strasznie napaleni na kasowanie pasażerów za co się tylko da. Byłem świadkiem jak jakoś w kwietniu na stacji Warszawa Służewiec wsiadło 2 mężczyzn którzy jechali na Okęcie, wsiedli gdzieś środkowymi drzwiami, położyli bagaże, nie zdążyli jeszcze pójść do przodu a z tyłu już przyleciał kierownik i każdemu wlepił właśnie ponad 70PLN dodatkowo. Dla mnie jest to niezrozumiałe, w PR wsiadam tam gdzie mi wagon podjedzie, zostawiam bagaż i idę do obsługi, nigdy nikt mi mandatem nie groził, z kolei jak mam bilet a kasy nie ma i sobie siadam to podchodzi kierpoć i pyta czy mam bilecik, jak nie to mi od razu sprzeda. Ot, narzekanie na PR a w innych spółkach dużo gorzej się dzieje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-08-2013, 13:21    Odpowiedz z cytatem

Piotr20.00 napisał/a:
Zagroził Policją lub spisaniem moich danych i wlepieniem kary.

Mogłeś sam wezwać policję pod zarzutem próby wyłudzenia pieniędzy przez pracownika KM. Zapewniam, że konduktorowi rurka by zmiękła - raz to przetestowałam, gdy byłam w podobnej sytuacji. Żaden wąsaty i szczerbaty cham z KM nie będzie mnie naciągał, żeby zadziobać na premię! Bo trzeba wiedzieć, że oni mają prowizję od wystawionych kar, więc polują na frajerów. I frajerzy płacą zamiast postawić się chamstwu z KM.

Następnym razem będziesz mądrzejszy, a póki co napisz skargę do władz KM na tego konduktora (wyślij listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Opisz dokładnie sprawę, podaj link do forum, żeby wiedzieli, że sprawa jest upubliczniona. Kary formalnie nie przyjąłeś, bo na kwicie nie ma twego podpisu, więc niczego im nie płać.

I jeszcze jedno, będąc w takiej sytuacji nigdy nie okazuj konduktorowi żadnego dokumentu! Zrób chamowi zdjęcie komórką. Jak chce to niech wzywa policję. Albo Ty pierwszy dzwoń pod 997. Policjantów nie trzeba się bać, bo to są normalni ludzie, którzy też jeżdżą pociągami i swoje zdanie na temat kolei i kolejarzy mają...

Będzie to miało finansowe konsekwencje dla KM. Wezwanie policji powoduje opóźnienie pociągu, a to z kolei skutkuje karą finansową nałożoną przez PKP PLK. Jak zaczną im się sypać obiegi i kary to odechce się chamstwu z KM naciągać uczciwych ludzi.

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Ostatnio zmieniony przez Victoria dnia 13-08-2013, 13:45, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

witja Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2008

PostWysłany: 13-08-2013, 13:44    Odpowiedz z cytatem

Victoria napisał/a:
Kary formalnie nie przyjąłeś, bo na kwicie nie ma twego podpisu

Nie do końca. Zgodnie z regulaminem "Kierownik pociągu/konduktor/kontroler wręcza podróżnemu wezwanie do zapłaty wraz z formularzem przekazu na wpłatę (wzór nr 12) za pokwitowaniem w protokole". W związku z tym domyślam się, że podpis widnieje na kopii, którą zatrzymują Koleje Mazowieckie. Gdyby pasażer nie przyjął wezwania, to by go nie otrzymał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-08-2013, 13:55    Odpowiedz z cytatem

witja, nie wiem czy pasażer coś podpisywał. Gdyby to na mnie trafiło to konduktor miałby przechlapane. Jednemu już narobiłam koło d... i jak wkrótce znów trafiłam na niego w pociągu to ominął mnie szerokim łukiem, udając, że nie widzi.

Rozumiem ściganie kombinatorów, bo tych nie brakuje, ale naciąganie uczciwych pasażerów zakrawa na przestępstwo zwane wyłudzeniem. A niektórzy konduktorzy KM zachowują się jak straż miejska, która ukryta w krzakach poluje z fotoradarem na kierowców (polecam filmy Emila Rau na YouTube), nie po to, żeby na drodze było bezpieczniej, ale tylko po to, żeby ogolić frajera z forsy, bo tego oczekują władze gminy, której kasa świeci pustką.

Jeśli KM chcą podreperować swój budżet naciągając uczciwych pasażerów to pora zwijać żagle panowie Struzik i Radwan! KM to gorszy beton niż PR, KŚ, KD i KW razem wzięte, więc nikt za wami nie będzie tęsknić.

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

danio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 03 Lip 2007

PostWysłany: 13-08-2013, 14:09    Odpowiedz z cytatem

Jeżeli podpisał to musi zapłacić, a skarga może nic nie dać. Podpis = zgoda na opłatę dodatkową.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Piotr20.00 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 12 Sie 2013

PostWysłany: 13-08-2013, 14:28    Odpowiedz z cytatem

Tak macie rację popisałem to bo myślałem że chodzi o przyjęcie tego druku. Napiszecie moja nieznajomość przepisów. Też będziecie mieli rację. Karę zapłaciłem, choć i tak się odwołałem tak dla zasady. Cierpka lekcja życia dla mnie i bolesna pigułka tego że ktoś zrobił ze mnie frajera. Jakoś nigdy mnie prawo kolejowe za bardzo nie interesowało. Moja wiedza kończyła się na tym żeby mieć bilet lub starać się go kupić. Druki kar i jak się zachować były dla mnie obce bo uważałem że nie jest mi to zupełnie potrzebne. Mogę mieć pretensje tylko do siebie.... Jednak do tej pory żyłem w swoim naiwnym myśleniu, że konduktor to też człowiek, że można się o coś zapytać i się uzyska na to odpowiedź. W końcu reprezentuje firmę której choć w minimalnym stopniu powinno zależeć na kliencie. Trudno młody jestem jeszcze nie jedno mnie pewnie w życiu zaskoczy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Taurus Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 30 Lis 2010

PostWysłany: 13-08-2013, 14:43    Odpowiedz z cytatem

Szkoda też, że nie wykorzystałeś punktu IIIa, do opisania jak przebiegała ta akcja m.in o zmianach peronów.

Jaki to był skład ? EN57 ? Bo jeżeli tak to interpretując dokładnie Regulamin możesz w reklamacji stwierdzić że pierwsze drzwi w składzie od czoła pociagu były zamknięte Mr. Green (zgodnie z prawdą).
Nie masz nic do stracenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

danio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 03 Lip 2007

PostWysłany: 13-08-2013, 15:00    Odpowiedz z cytatem

Jednostki z silnikami asynchronicznymi troszkę się różnią od starego typu jednostek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bish Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Paź 2012

PostWysłany: 13-08-2013, 15:04    Odpowiedz z cytatem

Nie zgodzę się z opinią użytkownika Victoria, że KM to gorszy beton niż cała reszta (przynajmniej pod względem drużyn). Osobiście do niedawna, przez dłuższy okres czasu pokonywałem kilka razy tygodniowo trasę 2*130 km (w dwie strony) w pociągach tej spółki - i bardzo sporadycznie widziałem korupcję w wykonaniu ich pracowników, a podczas kontroli wręcz uważam, że są zbyt pobłażliwi - bo gdy jeżdżę tak często, kłują mnie w oczy cwaniaki, które czekają na konduktora i liczą, że nie przyjdzie, lub też jeżdżą na nieswoim bilecie imiennym i twierdzą że nie mają w portfelu żadnego dokumentu tożsamości xD. I przeważnie drużyna odpuszczała. (nie dotyczy to dwuosobowego zespołu zewnętrznych kontrolerów nieumundurowanych, których ja rozpoznawałem już z daleka) Także z mojego doświadczenia jadąc KM jedyną opcją na opłatę dodatkową było trafić na tych kontrolerów nieumundurowanych, lub nie mieć ze sobą gotówki (chociaż i wtedy nie raz drużyna kazała jedynie wysiąść). A powtórzę: nigdy nie spotkałem się z sytuacją, żeby konduktor/kierownik KM nie sprzedał normalnie biletu podczas kontroli, tylko wlepiał opłatę karną.

I ogólnie porównując z PKP Intercity zwłaszcza, ale także z PR, spółkę KM postrzegam najbardziej pozytywnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl