Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
WOS i SRJP
Autor Wiadomość

Piotr84 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Wrz 2014

PostWysłany: 06-11-2014, 00:06   WOS i SRJP Odpowiedz z cytatem

Witam w WOS-ie jest mnóstwo nr torów i ograniczeń, nie ma problemu jeśli droga przebiegu jest na wprost po głównych zasadniczych, ale kiedy idzie na bok może być ciężko. Skąd maszynista wie którym torem pojedzie, czy musi znać wszystkie nr torów, rozjazdów i dotyczące ich ograniczenia bo nie wiadomo którym go "puszczą"? Kiedy w WOS-ie nie ma informacji o danym torze, skąd wie jaka jest dozwolona prędkość, skoro w wykazie linii id-12 jest tylko informacja o vd dla torów nr 1 i 2?
Macie jakąś dobrą stronkę z której można ściągnąć w miarę aktualny służbowy rozkład jazdy? Te które znalazłem są przedwojenne:-)
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jacwol Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Lis 2008
Skąd: Siemianowice

PostWysłany: 06-11-2014, 10:01    Odpowiedz z cytatem

Maszynista w rozkładzie jazdy dla danego pociągu ma podaną maksymalną szybkość na poszczególnych szlakach. Jeżeli w WOS widzi ograniczenie a nie jest pewien czy pojedzie po tym torze to z reguły pyta dyżurnego czy to ograniczenie go dotyczy.

_________________
Zapraszam na mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/jawol5?feature=mhee
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

roman_bukowno
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 06-11-2014, 13:56   

Odpowiedź kolegi, nic nie wnosi do Twojego Pytania.

Piotr84, Tak jak już wspomniałeś, jeśli maszynista prowadzi pociąg i jedzie na tzw. "przelocie" torami głównymi zasadniczymi przez stacje, to niema żadnego problemu. Prędkość jest w SRJ.

Maszynista jest zobowiązany znać regulaminy techniczne stacji, jak i prędkości na poszczególnych torach, na szlaku po którym się porusza. Na głownych stacjach z tym niema problemu, gorzej jest na mniejszych stacyjkach, gdzie pociąg np. Niema planowego postoju. wtedy, dyżurny informuje maszyniste, że droga "będzie na bok, po torze nr..."

Jeśli w WOSie nie jest opisane ograniczenie prędkości dla toru "dodatkowego" to prędkość przeważnie to 40 km/h. chyba, że regulamin techniczny stacji stanowi inaczej.

Rozkładu nigdzie nie znajdziesz. Rozkłady są drukowane na bieżąco przez PLK dla danego pociągu jednorazowo. Już niema tzw. rozkładów książkowych.
Powrót do góry

Borys_q Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 25 Gru 2011

PostWysłany: 06-11-2014, 15:24    Odpowiedz z cytatem

Nie ma już SRJ , jest WRJ. Po drugie oczywiście maszynista zna regulaminy techniczne stacji po których jeździ, jak jedzie nie typowo to najczęściej się pyta dyżurnego, na torach dodatkowych 40 najczęściej wynika z obowiązywania wskazań semaforów po całej drodze przebiegu, jeśli jest wolniej to jest w WOS. Czasem stacja ma dużo torów głównych bo kilka linii kolejowych się krzyżuje, wtedy jest Vd wpisana w WOS. Są takie stacje na których się jeździ tylko ''prosto'' (na pośpiesznych) np Inowrocław (może nie prosto ale najczęściej jedna drogą), Mogilno, jak się zdarzy, że wezmą cie tam bokiem to najlepiej jechać 10.

_________________
Ignorancja znacznie częściej wywołuje uczucie pewności siebie niż wiedza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Piotr84 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Wrz 2014

PostWysłany: 07-11-2014, 12:21    Odpowiedz z cytatem

Czy w praktyce ograniczenia prędkości są zawsze oznakowane odpowiednimi wskaźnikami, czy różnie z tym bywa i trzeba szukać kilometrażu po słupach?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

grzechu_k Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2014

PostWysłany: 08-11-2014, 13:35    Odpowiedz z cytatem

Ograniczenia nie zawsze są prawidłowo oznakowane i maszynista nieprawidłowości powinien zgłosić dyżurnemu. Czasem zanim ktoś poprawi oznakowanie mija trochę czasu. Do tego dochodzą kradzieże i dewastacje wskaźników, więc nie można sugerować się tylko tym co widzisz przez okno, trzeba pilnować kilometrażu. Dodatkowo zauważyłem, że linie uczęszczane przez pociągi pasażerskie są dużo lepiej oznakowane niż linie typowo towarowe. Utrzymanie na liniach towarowych również kuleje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Piotr84 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Wrz 2014

PostWysłany: 19-11-2014, 21:58    Odpowiedz z cytatem

Niedawno przestała działać dobra strona- semaforek.kolej.org.pl -ze schematami stacji i aktualnymi WOS-ami. Może ktoś byłby tak uprzejmy i podał inną z której korzysta Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

roman_bukowno
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 19-11-2014, 22:42   

http://m.lotos.pl/416/grupa_kapitalowa/nasze_spolki/lotos_kolej/pkp_plk_sa_-_wykaz_ostrzezen_stalych

Wg. Mnie najlepsza strona.

Very Happy odnośnie schematów, nadal szukam...
Powrót do góry

Piotr84 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Wrz 2014

PostWysłany: 20-11-2014, 06:52    Odpowiedz z cytatem

Znam tą stronę z poprawkami, chodziło mi o podstawowy aktualny dodatek 2 bo nie mam w czym poprawiać Very Happy

[ Dodano: 23-11-2014, 19:48 ]
Jak rozumieć zapisy czasów przejazdów w wrj ( chodzi o cyfry podniesione do potęgi)? Drugie pytanie to ile średnio szlaków musi znać maszynista?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

grzechu_k Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2014

PostWysłany: 24-11-2014, 11:00    Odpowiedz z cytatem

Potęga to dziesiąta cześć minuty. Czyli 1 w potędze to 6sek, 2 to 12sek, 5 to 30sek, 8 to 48sek.
Maszynista musi znać wszystkie szlaki po których jeździ. Laughing A tak na serio. W mojej sekcji w ruchu towarowym "starzy" mają ok. 500km szlaków. Niektórzy mają ok 700-900km, a rekordziści dużo więcej. Ja jako początkujący mam znajomość ok300km. Oczywiście to zależy jaki odcinek obsługuje dana sekcja. U mnie to są odcinki 120-150km w każdym kierunku. Ważne jest to jak pilnujesz swoich szlaków, bo nie jest to wszystko ruch planowy, więc czasami trzeba "przycisnąć" dyspozytora, żeby wysłał Cię tam gdzie wychodzi Ci szlak. Oczywiście nie każdemu na tym zależy. A jak to wygląda w IC to napiszą pewnie koledzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Piotr84 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Wrz 2014

PostWysłany: 24-11-2014, 22:43    Odpowiedz z cytatem

No to koledzy z IC proszę o wypowiedzi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Borys_q Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 25 Gru 2011

PostWysłany: 25-11-2014, 08:04    Odpowiedz z cytatem

Większość z maszynistów z Gdyni, ma znajomość około 4 (Olsztyn, Słupsk,Poznań,SKM trójmiasto) szlaków, niektórzy więcej (Warszawa i Kołobrzeg). Co roku jeździmy na odnowienie Helu i Łeby bo znajomość by się zatraciła od sezonu do sezonu.

_________________
Ignorancja znacznie częściej wywołuje uczucie pewności siebie niż wiedza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Ocelot Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Sie 2009
Skąd: Tutejszy

PostWysłany: 28-11-2014, 17:24    Odpowiedz z cytatem

Panowie - dla ścisłości: maszynista zna Regulaminy techniczne stacji początkowych i końcowych na których rozpoczyna i kończy planowe pociągi ( ze względu na możliwe manewry ) a nie stacji przelotowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl