Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Warszawa-Ostrava przez Chałupki
Autor Wiadomość

6franek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2012

PostWysłany: 10-01-2016, 13:51   Warszawa-Ostrava przez Chałupki Odpowiedz z cytatem

Będę podróżował z Warszawy do Ostravy i zastanawiam się jak najlepiej to zrobić, żeby było najtaniej.

Z tego co znalazłem w internecie to najtaniej wychodzi opcja:
Bilet Warszawa-Katowice (SuperPromo) 49 zł + Bilet relacyjny Katowice Ostrava 13€

Chyba, że taniej wyszłoby połączenie Warszawa-Chałupki (84 zł) + bilet Chałupki-Ostrava (? zł). Z tego co się orientowałem, za jakieś 4 zł można kupić na stronie ČD bilet Bohumin-Ostrava. Zostaje więc tylko kwestia odcinka Chałupki-Bohumin

Trasę Warszawa-Ostrava chcę pokonać na pokładzie jednego pociągu (EC Praha), więc przesiadki nie wchodzą w grę...

Jak najlepiej (najtaniej) przekroczyć granicę z Czechami? W Ostravie muszę się przesiąść do pociągu dalej na Słowację.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bert Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: chybie

PostWysłany: 12-01-2016, 14:35    Odpowiedz z cytatem

Proponuje kupić bilet do Chałupki granica , a w Bohuminie przesiąść się do pociągu do Ziliny ,po ewentualnym zakupie biletu w kasie

_________________
bert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

GrubyRych Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Lut 2015

PostWysłany: 12-01-2016, 16:01    Odpowiedz z cytatem

Też mnie ciekawi jak w PKPICach ożna teraz przekraczać granicę. Czy trzeba od razu drogi międzynarodowy, czy są przejściówki, czy można kupić bilet do ostatniej stacji w PL i nikt się nie przy... czepi.

@bert
A da się kupić bilet w PKPIC do stacji Chałupki Granica? W necie się nie da, a w kasie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kpc21 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2012

PostWysłany: 12-01-2016, 17:34    Odpowiedz z cytatem

Powinno się dać. W cenniku oferty "Wcześniej" dla EIC (gdzie z bliżej nieokreślonych przyczyn nie ma cen kilometrowych, tylko relacyjne - co oznacza 1156 stron tabel) są nawet podane ceny od punktów granicznych. Nie da się w Super Promo.

Np. tutaj: http://intercity.pl/pl/dokumenty/Cennik/cennik%20od%2011.2015/EIC-WCZESNIEJ-30-13-12.pdf strona 76 - jest całe 14 stron cen od punktu taryfowego Chałupki Granica.

W regulaminie przewozu PKP IC (strona 13) stoi:
Cytat:
W przy-
padku zamiaru przejazdu pociągiem międzynarodowym z przekroczeniem granicy, bilet na przejazd w
komunikacji krajowej Podróżny może nabyć odpowiednio do/od granicy państwa, przy czym jeżeli oka-
że ważny bilet(-y) na przejazd na odcinek zagraniczny – wówczas bilet(-y) dodatkowy(-e) ze wskaza-
niem miejsca do siedzenia, leżenia lub miejsca sypialnego może być wydany w całej relacji.

Nie do końca rozumiem, co to oznacza. Wydaje mi się, że można interpretować to tak, że rezerwację na odcinek od ostatniej stacji przed granicą do granicy mogą wystawić tylko jeśli masz już bilet od granicy po drugiej stronie. Pytanie, na jakim odcinku pociąg objęty jest obowiązkową rezerwacją.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bert Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: chybie

PostWysłany: 12-01-2016, 19:23    Odpowiedz z cytatem

pociąg jest objęty rezerwacją miejsc tylko w Polsce, także cytowany przepis niema tu zastosowania

_________________
bert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

olie Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Lis 2012

PostWysłany: 12-01-2016, 22:12    Odpowiedz z cytatem

Sam ciekaw jestem czy da się kupić EIC/EC do punktu granicznego.

Na idos.cz stoi jednak "přeprava cestujících z Polska pouze s povinnou rezervací místa k sezení (Chalupki->Bohumín)", więc może być problem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kpc21 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2012

PostWysłany: 12-01-2016, 22:59    Odpowiedz z cytatem

Załóżmy że jadę EIC/EC do Polski, i mam zagraniczny bilet ważny do granicy (np. kupiony do punktu granicznego - w Niemczech na pewno się da taki wystawić, choć tylko w normalnej taryfie, nie w ofercie Sparpreis, w Czechach podobno też się da i tam jest to całkowicie normalne; albo jakiś sieciowy). W Polsce mam prawo zakupić bilet u konduktora (za odpowiednią dopłatą, ale tę kwestię pomijam). W EC/EIC nawet nie muszę się do niego zgłaszać, mam prawo czekać aż do mnie podejdzie. W tej sytuacji siłą rzeczy powinien on wystawić bilet od granicy.

Czy gdzieś w moim rozumowaniu jest błąd?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

krzysw Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 04 Paź 2008

PostWysłany: 13-01-2016, 11:46    Odpowiedz z cytatem

Konduktorzy IC moga (a na pewno nie mogli inaczej podczas obowiazywania poprzedniego rozkladu) wystawic bilet od pierwszej stacji w Polsce na ktorej pociag sie zatrzymuje. Tak bylo i na trasie Ostrawa-Warszawa (bilet od Zebrzydowic) i Berlin-Warszawa (bilet od Rzepina). Tlumaczyli to tym ze ich terminale sa tak zaprogramowane. Czy nadal tak jest to nie wiem ale bylo jeszcze miesiac temu. I takie reguly ja pamietam od 2009 roku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kpc21 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2012

PostWysłany: 13-01-2016, 13:18    Odpowiedz z cytatem

Brak takiej możliwości w terminalu nie znaczy jeszcze, że nie mogą wystawić takiego biletu analogowo, długopisem na druczku. Ale z terminala jest dużo szybciej i nie ma problemów z miejscówką, której do granicy wystawić się nie da.

Gdy jechałem ostatnio BWE z Poznania do Berlina (na bilecie bezpośrednim, bez kombinowania z biletami do granicy), utraciłem skomunikowanie z tym BWE i poszedłem do COK PKP IC na dworcu w Poznaniu po odpowiednie poświadczenie, kasjerka powiedziała, że miejscówkę na następne BWE wystawi mi tylko do Rzepina, bo dalej nie może. Ostatecznie nie wystawiła jej wcale i poświadczyła bilet adnotacją "Brak gwarancji miejsca siedzącego", bo nie było już wolnych miejsc w systemie - ale najpierw tak właśnie mówiła.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

GrubyRych Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Lut 2015

PostWysłany: 13-01-2016, 16:39    Odpowiedz z cytatem

Ok, i co się dzieje podczas przekraczania granicy w Zebrzydowicach ;ub Chałupkach? Czy obsługa PKP IC poluje na mających bilet tylko do ostatniej stacji na której pociąg się zatrzymuje? Każą wysiadać, czy dają karę, choć nie mogą wypisać biletu?! Bo formalnie stacja (Gr.) w wykazie PKP IC już nie istnieje? Czy dają se siana i można jak człowiek kupić sobie w Bohuminie dalszy bilet? Z tego co się orientuję polska drużyna obsługuje do/od Bohumina. Chcę wiedzieć, czy panowie/panie konduktorzy czekają na takie coś, aby zrobić aferę, choć w PRach można było bez problemu tanią "przejściówkę", a w KD jest teraz w ogóle za free? Pytam, bo może lepiej wybrać busa LeoExpresu czy TigerExpress.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bert Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Kwi 2008
Skąd: chybie

PostWysłany: 13-01-2016, 17:15    Odpowiedz z cytatem

obsługa PKP IC przygotowuje się do przekazania pociągu , a najbliższa stacja po Zebrzydowicach czy Chałupkach jat Bohumin .Opłaty dodatkowe pobierane na podstawie Ustawy Prawo Przewozowe tzw. kary czy mandaty obowiązują w Polsce

_________________
bert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

krzysw Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 04 Paź 2008

PostWysłany: 13-01-2016, 17:20    Odpowiedz z cytatem

kpc21 napisał/a:
Brak takiej możliwości w terminalu nie znaczy jeszcze, że nie mogą wystawić takiego biletu analogowo, długopisem na druczku.


Moze i tak jest. Moze ci konduktorzy ktorych spotykalem nie mieli druczkow. W praktyce wystawili mi bilety tak jak napisalem.

[ Dodano: 13-01-2016, 17:22 ]
GrubyRych napisał/a:
Ok, i co się dzieje podczas przekraczania granicy w Zebrzydowicach ;ub Chałupkach?


Jak ja jechalem to nic sie nie dzialo. Nikt na nikogo nie polowal. Pociag pojechal do nastepnej stacji za granica na ktorej mial zaplanowany postoj i tam sie zatrzymal Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kpc21 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2012

PostWysłany: 13-01-2016, 18:16    Odpowiedz z cytatem

GrubyRych napisał/a:
Ok, i co się dzieje podczas przekraczania granicy w Zebrzydowicach ;ub Chałupkach? Czy obsługa PKP IC poluje na mających bilet tylko do ostatniej stacji na której pociąg się zatrzymuje? Każą wysiadać, czy dają karę, choć nie mogą wypisać biletu?! Bo formalnie stacja (Gr.) w wykazie PKP IC już nie istnieje?

Jak nie istnieje, jak w dokumentach takich jak np. cennik oferty "Wcześniej" stoi?

Myślę że mandatu wystawić takim osobom nie mają prawa. Szczególnie w EIC/EC. Pasażer ma prawo wsiąść do pociągu tej kategorii nie mając biletu i zająć miejsce. W przypadku TLK/D można się zastanawiać. Niby pasażer nie mający biletu ma obowiązek zgłosić się do konduktora wsiadając do pociągu (wsiadając do pociągu - nie przekraczając granicę, ani nie w miejscu do którego ma już wystawiony bilet). A konduktor chyba nie może wystawiać biletów międzynarodowych. Poza tym nie wiadomo, czy ten przepis (o obowiązku zgłoszenia się do obsługi po bilet po wejściu do pociągu bez biletu) obowiązuje też w Czechach. Jeśli tam można wsiąść do pospiesznego bez biletu i zająć miejsce bez szukania konduktora - to tak samo pasażer ze swojej strony wszystkie formalności spełnił (bo był pod jurysdykcją czeską, a nie polską) i nie można mu nic zrobić.

W praktyce pewnie na odcinku granicznym pociąg będzie obsługiwany przez Polaków, więc w ogóle nie będzie problemu, bo polski konduktor w Czechach tak naprawdę nic nie może.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

dddbb
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 11-02-2016, 16:01   

Pożar w nastawni w Bohuminie.
http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/27165/pozar-nastawni-w-bohuminie--utrudnienia-w-kursowaniu-pociagow.html
Zagraniczne pociągi IC wszystkie jeżdżą przez Chałupki z pominięciem Bohumina. Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy - komunikacja zastępcza. Także za pociągi KŚ na odcinku Bohumin - Chałupki komunikacja zastępcza.
A Czesi zamiast uziemionych Pendolino puszczają do Pragi City Elefanty Smile
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl