Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Autor Wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 18-12-2013, 15:37   Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych Odpowiedz z cytatem

Otwieram nowy temat, ważny dla szeregowych pracowników, ale niezbyt wygodny dla kadry kierowniczej (administracji zakładu) i bossów związkowych, którzy żyją w nieoficjalnej symbiozie z tzw. biurwą.

Najpierw kilka faktów...

Każdy duży pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 pracowników, zobowiązany jest ponieść dodatkowy koszt i przekazać każdego roku określoną kwotę pieniędzy na ZFŚS. Pieniądze gromadzone na tym koncie powinny być następnie przekazane na cele socjalne dla pracowników.

Typowy roczny odpis na ZFŚS przypadający na jednego pracownika, w roku 2013 wynosił 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przeciętnie więc pracodawca zobowiązany jest do odprowadzenia na ZFŚS kwoty równej 1093 zł za każdego pracownika.

Pieniędzy tych pracodawca nie może wydać na nic innego, jak tylko na świadczenia socjalne dla pracowników.

Zwracam uwagę na kwotę 1093 zł przypadającą rocznie na jednego pracownika. I teraz zastanówcie się ile z tych pieniędzy otrzymujecie w postaci bonów, paczek dla dzieci i dofinansowania do wczasów? Czyż nie jest tak, że najbardziej na ZFŚS żerują funkcyjni związkowcy i administracja zakładu (wypasione wczasy zagraniczne, pożyczki na remont mieszkania etc.), a wy dostajecie jakieś marne ochłapy (np. wczasy pod gruszą)? Pytam, bo kiedyś pracowałam w PKP i wiem jak to z tym ZFŚS bywa...

Zapraszam do dyskusji.

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Ostatnio zmieniony przez Victoria dnia 18-12-2013, 15:41, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

jubikej Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 24 Wrz 2009

PostWysłany: 18-12-2013, 15:40    Odpowiedz z cytatem

jeśli mam liczyć od swojej średniej pensji te 37,5% to dostałem od firmy więcej, jeśli od tych 1093 to troszkę mniej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Pet5 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Lut 2007

PostWysłany: 18-12-2013, 19:34    Odpowiedz z cytatem

Ja się czuję stale dymany ze względu na brak wczasów pod gruszą Sad A że sam sobie organizuję dwa tygodnie urlopu to dostaję przysłowiową figę. Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

jubikej Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 24 Wrz 2009

PostWysłany: 19-12-2013, 08:58    Odpowiedz z cytatem

dodam ze z dopłat do wczasow nie korzystalem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

expresss Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Sty 2013

PostWysłany: 19-12-2013, 19:26    Odpowiedz z cytatem

srednio dostaje około 4 000 zł z ZFŚS i jestem zwykłym szeregowym pracownikiem, nie wiem o co kaman? mógłbym jeszcze więcej ale zagarnicznych rachunków nie chcą mi honorować
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Torreador Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: Pomorze

PostWysłany: 19-12-2013, 19:30    Odpowiedz z cytatem

To chyba jesteś dzieciorobem albo dygnitarzem. Napisz gdzie pracujesz bo nie uwierzę, że tyle otrzymujesz. Napisz też ile masz bachorów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sylwek_27 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 19 Gru 2013

PostWysłany: 20-12-2013, 09:24    Odpowiedz z cytatem

Witam Was.Mam takie pytanko.Jestem rencistą i chciałbym się Was zapytać ile przypada rocznie na rencistę?.Czy należy napisać jakiś wniosek?, to się należy tylko raz w roku??.Jeżeli raz w roku to np pisać wniosek na koniec roku?.

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

klimeu44 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2009

PostWysłany: 20-12-2013, 17:44    Odpowiedz z cytatem

Czasami ręce opadają, jak czyta się niektóre osoby. Chociaż nie mam powodu "lubić" związkowców, to w tym momencie muszę powiedzieć, że fundusz socjalny nie jest tylko dla nich, ani też dla dyrektorów. Na ogół regulaminy są tak skonstruowane że ci najlepiej zarabiający mają najmniejszy udział w funduszu. Proszę Państwa, jeżeli ktoś potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem i posiada chociaż trochę ochoty na wysiłek, to z funduszu socjalnego może skorzystać.
Każdy pracownik ma takie same prawa do funduszu, czy jest związkowcem, czy też nie. Należy tylko przeczytać regulamin funduszu socjalnego i chcieć z niego skorzystać.
Najwięcej krzyczą ci, którzy nawet nie wiedza jakie prawa im przysługują. Najlepiej brać jakąś tam gruszę.
Chyba jeszcze nie było przypadków, żeby komisja odmówiła komuś świadczenia, jeżeli jest ono zapisane i dopełnione są wszystkie formalności.
Większe wykorzystanie funduszu przez różne osoby wynika jedynie z tego, że dokładnie i ze zrozumieniem przeczytali regulamin funduszu.
To do kogo pretensja? Shocked

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

bulldozer Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 19 Gru 2013

PostWysłany: 20-12-2013, 17:57    Odpowiedz z cytatem

a mnie wkurza, że w PLK nie ma Benefit Systems (potocznie multisport) i jedyne z czego korzystam to turniej piłkarski i wspomniana grusza.
a gdzie znajdę ten regulamin?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

klimeu44 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2009

PostWysłany: 20-12-2013, 18:14    Odpowiedz z cytatem

w PLK kolego masz regulamin funduszu na pewno. Myślę, ze w kadrach go dostaniesz bez problemu.
Jeżeli chodzi o Benefit, to raczej z socjalnego nie może być współfinansowany. Przynajmniej tak u nas w spółce powiedzieli, że jest to niezgodne z ustawą o funduszu socjalnym, albo us ma zastrzeżenia.

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

I_nc Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 17 Paź 2012
Skąd: Toruń

PostWysłany: 20-12-2013, 20:34    Odpowiedz z cytatem

Klimeu44, zgadzam się z Tobą w całości. Jestem od niedawna emerytem, ale gdy pracowałem to korzystałem ze świadczeń. Niezależnie czy to były wczasy zagraniczne czy krajowe dopłacano tak samo a granica dopłaty była ustalana w zależności od dochodu tzn. im wyższy dochód tym mniejsza dopłata. Uważam, że założenie tego tematu jest słuszne ale kierunek nie taki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Pet5 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Lut 2007

PostWysłany: 20-12-2013, 23:45    Odpowiedz z cytatem

Klimeu44 po części masz rację. Ale tylko po części. Generalizujesz i widać, że nie znasz regulaminów wszystkich spółek z grupy a zapewniam cię, że nie są one takie same.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

klimeu44 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2009

PostWysłany: 21-12-2013, 08:49    Odpowiedz z cytatem

Pewnie, że nie znam wszystkich regulaminów, ale to jest regulamin, który musi być uzgodniony przez pracodawcę ze związkami zawodowymi. Tak więc, jeżeli jest on w tej chwili niezgodny z ustawą o zfśs lub krzywdzący dla pracowników, to należałoby wymóc na związkach zmianę takiego regulaminu.

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Rodriges Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: PKP Intercity

PostWysłany: 21-12-2013, 09:55    Odpowiedz z cytatem

Wymóc na związkach ? A tam gdzie nie ma związków zawodowych to co? A czy nie powinno się to zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

klimeu44 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2009

PostWysłany: 21-12-2013, 10:12    Odpowiedz z cytatem

widziałeś może spółkę kolejową bez związków? Śmiech
Regulamin, który dyskryminuje w jakikolwiek sposób pracowników można zgłosić do PIP.

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 5 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl