Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Jak wyglada kurs i praca pomocnika maszynisty?
Autor Wiadomość

Ocelot Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Sie 2009
Skąd: Tutejszy

PostWysłany: 26-03-2010, 12:33    Odpowiedz z cytatem

Ogólnie pytań jest 40 , odpowiedzieć masz ( chyba ) na 27 abyś miał zaliczone. Jakie to pytania będą to raczej Ci nikt nie powie , bo nie sądzę żeby wszędzie były takie same ( egzaminy już odbył się w niektórych jednostkach ). Co do zaś samej tematyki pytań to spodziewaj się pytań z sygnalizacji , z ruchu , budowy taboru ( ogólnie ) , z czynności pomocnika oraz bhp.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Criss Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 02 Paź 2010

PostWysłany: 02-10-2010, 21:17    Odpowiedz z cytatem

Witam. Jestem w 3 gimn. i myśle już o szkole. Chciałbym zostać maszynistą, ale nie wiem od czego zacząć(mniej więcej pojęcie mam) . Jeśli chodzi o Technikum to nie rozumiem do końca. Mieszkam w Przemyślu(woj. podkarpackie) i jakie na moim miejscu obralibyście technikum?? (kierunek itd.) Mógłbym uczyć się w zasadzie wszędzie najlpiej było by gdzie bliżej ( są internaty itd.)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Spiwoor Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 23 Gru 2009

PostWysłany: 09-10-2010, 10:15    Odpowiedz z cytatem

Witam, może niezupełnie na temat ale mniej więcej o to biega. Obecnie mam 17 lat, chodzę do 2 tech, chciałbym zostać maszynistą. W 2013 roku kończę szkołę. I stąd moje pytanie: jak obecnie wygląda stan maszynistów w PR Katowice? Jest ich za dużo, czy brakuje? Jak mniej więcej sytuacja będzie wyglądać w 2013 roku? Z góry dziękuję Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

michalkostek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lut 2011
Skąd: trzebinia

PostWysłany: 15-02-2011, 17:35    Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich;)
mam takie pytanko..
jestem po technikum gastronomicznym..
chciałem sie zapytac czy kwalifikuje sie na kurs pomocnika maszynisty czy tez nie za bardzo?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

ET40 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 04 Kwi 2010
Skąd: Stolyca województwa.

PostWysłany: 15-02-2011, 18:20    Odpowiedz z cytatem

Chyba nie bardzo, ale i tak jesteś bliżej niż absolwent LO Smile.
Najpewniejszą metodą jest kurs na maszynistę - koszt 12000 złotych Smile.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Klałd Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Wrz 2009
Skąd: Chicago/Wadowice

PostWysłany: 15-02-2011, 18:39    Odpowiedz z cytatem

Jednym słowem przyjedź do nas, jak znasz język, złóż papiery i po 60 dniach kursu będziesz jeździł sam Smile. Co prawda miejską koleja, bez hamulców pneumatycznych, ale zawsze coś. No i jescze ci za kurs zapłacą bo jesteś juz pracownikiem.

Ja jako inżynier - nie maszynista miałem okazje skorzystać z jednodniowego kursu pogladowego by tylko wiedziec co i jak. I tak wiem więcej jak wagon motorowy (wszystkie) działa od spodu niż tutejsi maszyniści muszą wiedzieć, bo taka moja praca, a oni mają inną. Jest z tym trochę problem, no ale z wymogami nie można przesadzać, bo inaczej nikt nie przyjdzie, a ktos jechac musi. Sama jazda jest przecierz prosta, łatwiejsza niż jazda ciężarówką czy autobusem. Jest po prostu inna, wymaga większego skupienia na tym co się dzieje w oddali.

Tu akurat musze zaznaczyć, że jestem synem maszynisty, który cały czas jescze jeździ w PL i jak to było w jego przypadku to mi wiele razy opowiadał.

Tak na serio, to ciekawe czy UTK wogóle myśli nad zmianą tych wymogów, skoro dzisiaj jak prywatny przewoźnik potrzebuje maszynisty, to potrzebuje maszynisty, nie mechanika. Nie potrzeba wiedziec jak naprawić lokomotywą. Dobrze jest wiedzieć jak działa i trzeba wiedzieć jak ją prawidłowo obsłużyć. To tak jak w motoryzacji, dawniej każdy umiał ustawiać lepiej lub gorzej gaźnik i zapłon, dzisiaj tylko trzeba podnieść maskę i płyny sprawdzić lub zapłacić komus za to.

Kiedyś starzy maszyniści "wyginą". Zapewne kolejni UTKowcy oraz rządy do niedawna myślały, że do tego czasu kolej w PL nie będzie istnieć, jednak nie do końca się tak dzieje.

W końcu serwisem składów powinny się zajmować firmy/oddziały do tego wyspecjalizowane. Oczywiście każdego mechanika można tego nauczyć, ale po co zaprzątać maszyniście głowę. Np: w szynobusach PL nie ma przekładni elektrycznej, to na co mu wiedza o szczotkach lub to czego się na SM42 nauczył? Hydrauliczna to nowość w PL (poza ładowarkami Stalowa Wola i innym ciekawym sprzętem).
W nowych EZT z falownikami, też nie ma czego szukać. U nas otwrcie mówie naczelnikom, bo nikt nie pchał pazurów do falowników jak nie wiedza co jest grane. Dopóki tylko kilku (wyszkolonych w pracy, nieizynierów) ludzi naprawia falowniki, ale wie co robi, to jest dobrze.
Oczywiście cała masa prac, przy sprzęgach, wózkach i we wnętrzu wagonu jest bardzo prosta i prawie każdy po także 2..3 miesięcznym szkoleniu (z normalną wypłatą!) może ją wykonywać o ile nie boi się ubrudzić. Osobiście przez rok tak pracowałem na początku. Ale to nie było szkolenie dla maszynistów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Przego Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Lis 2010

PostWysłany: 15-02-2011, 20:07    Odpowiedz z cytatem

Witam,
Od grudnia 2010 r.zmieniły się przepisy i nie ma już możliwości nabywania uprawnień w zawodzie pomocnik maszynisty. Zgodnie z nowymi zasadami na maszynistę wystarczy wykształcenie zawodowe ( jakiekolwiek).

Powodzenia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

nastawnik Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Wrz 2010

PostWysłany: 17-02-2011, 20:48    Odpowiedz z cytatem

@Przego --
1.gdzie można w całości przeczytać ten przepis?
2. do tej pory nie było zawodu pomocnik maszynisty tylko stanowisko pomocnik maszynisty lub
stanowisko młodszy maszynista
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kapi Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 11 Lis 2009

PostWysłany: 17-02-2011, 20:59    Odpowiedz z cytatem

michalkostek napisał/a:
Witam wszystkich;)
mam takie pytanko..
jestem po technikum gastronomicznym..
chciałem sie zapytac czy kwalifikuje sie na kurs pomocnika maszynisty czy tez nie za bardzo?
Z tego co się orientuje to musisz mieć przynajmniej ukończone technikum mechaniczne,ewentualnie elektryczne po technikum gastronomicznym to raczej wątpię........chyba że masz znajomości Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Przego Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Lis 2010

PostWysłany: 17-02-2011, 21:25    Odpowiedz z cytatem

@nastawnik -
1. http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030860789 - tekst ujednolicony
Wymogi dotyczące m.in. wykształcenia są w art. 22 ust.2

2. rzeczywiście - wyraziłem się nieprecyzyjnie - chodziło mi o stanowisko pomocnika maszynisty.

Widzę, że sprawę reformy zawodów kolejowych i związanych z tym problemów poruszono też w innym wątku w tym dziale.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

michalkostek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lut 2011
Skąd: trzebinia

PostWysłany: 21-02-2011, 17:23    Odpowiedz z cytatem

Okazało się ze jest taka mozliwosc..
sprawa ogolnie dotyczy moje kolegi a nie mnie...
jednak 2 z 3 frim organizujacych takie kursy twierdzilo ze sie nie da..
ale koszt niebagatelny bo 3600..
kurs ruszy jak bedzie duza ilosc chetnych gdzies tam w krakowie;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl