Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Wrażenia z podróży
Autor Wiadomość

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 20-11-2009, 01:32   Wrażenia z podróży Odpowiedz z cytatem

Od kilku lat mieszkam w Wielkiej Brytanii i ostatnio podróżowałem koleją w Polsce. Pociąg Słowniec w relacji z Wrocławia do Katowic. Nie wiem, czy to będzie użyteczne, ale chciałbym opisać swoje wrażenia z tej podróży, może to moje świeże spojrzenie wniesie coś do ogółu opinii jakie mamy na temat kolei w Polsce. Zaczynamy więc...
1. Sprawdzam rozkład jazdy, jeszcze w Londynie na Internecie. Na stronie DB jest inny niż w Sitkolu, różnica 10 min. Na stronie Ic podana jest cena - super.
2. Wrocław Główny Pkp. W powietrzu czuć zapach moczu. Wszędzie. W kasie szybko kupuję bilet (bez kolejek, bardzo sprawnie etc) i lecę na peron.
3. Pociąg taki, jakie pamiętam sprzed kilku lat. Stare wagony. Zaraz przy Warsie grupa pijanych nastolatków wrzeszczy na cały peron. Idę więc na sam przód i ze względu na tłok o wizycie w restauracyjnym mogę zapomnieć.
4. W przedziale 8 miejscowym 2 miejsca są wolne. Pytam, czy wolne, odpowiedzi brak. Widać, że nie jestem mile widziany. Dopiero jeden student powiedział, że jedno miejsce jest wolne. Chwilę potem próbował wejść staruszek - pani w różowym sweterku powiedziała, że miejsc nie ma, choć było jedno. Chamstwo aż przykro patrzeć.
5. Podróż ok. Czas też w miarę.
6. Katowice - dworzec jak w kraju 3go świata. Pokryty graffiti i brudem - tak dużo trzeba by było czysto? Koszmar.
7. Pociąg do Bytomia sprawdzony na Internecie nie był wyświetlony na tablicy (klapki), kasa IC nie chciała udzielić żadnych informacji (niedorzeczne! Kolej to kolej nawet na Zachodzie udzielamy informacji o wszystkich połączeniach!), pojechałem tramwajem.
Ocena 2 na 5. Wiele się musi jeszcze zmienić...naprawdę.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 20-11-2009, 02:06    Odpowiedz z cytatem

jakubuk napisał/a:
Na stronie DB jest inny niż w Sitkolu, różnica 10 min. Na stronie Ic podana jest cena - super.
Polecam zawsze sprawdzić na rozkładzie danego kraju.
Ewentualnie google.pl -> rozkład PKP

jakubuk napisał/a:
3. Pociąg taki, jakie pamiętam sprzed kilku lat. Stare wagony. Zaraz przy Warsie grupa pijanych nastolatków wrzeszczy na cały peron. Idę więc na sam przód i ze względu na tłok o wizycie w restauracyjnym mogę zapomnieć.

Nie czepiam się, ale albo barowy albo restauracyjne Smile Restauracyjny jeździ w wyższych kategoriach pociągów (EC/EN/niektóre IC).
jakubuk napisał/a:
4. W przedziale 8 miejscowym 2 miejsca są wolne. Pytam, czy wolne, odpowiedzi brak. Widać, że nie jestem mile widziany.

Standard u nas. A jakby tak przewieźć kolejowego bosa Monciakiem z Wawy do Katowic w takim wagonie 2 klasy po 8 osób, gdzie miejsce w kiblu na sedesie to niebywały luksus!

jakubuk napisał/a:
5. Podróż ok

Nie zgodzę się. Taką podróż można odchorowywać przez tydzień...co najmniej.

jakubuk napisał/a:
6. Katowice - dworzec jak w kraju 3go świata.

Albo i gorzej.
Raz spotkełm obcokrajowców, którzy cieszyli się, że są ruchome schody w Katowicach. Nie będę opisywał, co o tym dworcu sądzili, jak im wszystko wytłumaczyłem (łącznie z płatną toaletą - a na Zachodzie, w większości krajów są one bezpłatne), to aż żałowałem, że ja jestem Polakiem w swoim kraju.

jakubuk napisał/a:
Ocena 2 na 5. Wiele się musi jeszcze zmienić...naprawdę.

Dwója? Jak powiedział jeden z moich profesorów podczas poprawki do pewnej koleżanki "na prawdę nie zasługuje Pani na dwóję, ale to najniższa ocena, jaką przewiduje regulamin.
Podobnie jest z IC.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mk1992
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 20-11-2009, 11:28   

jakubuk napisał/a:
pojechałem tramwajem


A jak kolega ocenia podróż tramwajem z Katowic do Bytomia? Very Happy
Powrót do góry

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 20-11-2009, 12:30    Odpowiedz z cytatem

Przegadałem całą drogę, więc nie wiem. Tramwaj był nowoczesny. Nie ma co narzekać. Ps. Jednej rzeczy jeszcze zabrakło mi w Slowińcu: brak informacji głosowej. To naprawdę nie kosztuje dużo, żeby się przywitać, zapowiedzieć stację etc. Poprawia to ogromnie wrażenia z podróży, podnosi poczucie bezpieczeństwa pasażerów i tworzy markę firmy przewozowej. Koszt ZEROWY, a jednak nie chce się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aszu Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Gru 2009
Skąd: Leeds

PostWysłany: 05-12-2009, 13:48    Odpowiedz z cytatem

odnosnie do tej platnej toalety, to ja na niemalze wszystkich duzych stacjach w anglii widzialem wylacznie platne toalety, z tym ze zamiast pani jest barierka Smile wiec nie przesadzajmy w tym temacie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

witja Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2008

PostWysłany: 05-12-2009, 16:43    Odpowiedz z cytatem

jakubuk napisał/a:
To naprawdę nie kosztuje dużo, żeby się przywitać, zapowiedzieć stację etc. Poprawia to ogromnie wrażenia z podróży, podnosi poczucie bezpieczeństwa pasażerów i tworzy markę firmy przewozowej. Koszt ZEROWY, a jednak nie chce się.

Nie zawsze jest to kwestia niechęci. Często zdarza się, że poprostu radiofonia nie działa...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 05-12-2009, 18:09    Odpowiedz z cytatem

Chociaż jak jechałem ostanio pośpiechem Wrocław - Kraków to przy każdej stacji była zapowiedzieć. Stacja X następna stacja Y pasażerowie wysiadający proszeni są o sprawdzenie czy w przedziale nie został bagaż i coś tam dalej, że życzymy miłej podróży pociągami spółki PKP Intercity.
Chociaż w sumie mógłby to by być standard. Taki tani kroczek do Europy

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

witja Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2008

PostWysłany: 05-12-2009, 20:32    Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, w pociągach kategorii IC, Ex czy TLK zapowiedzi usłyszysz praktycznie zawsze.
Co do pośpiesznych - też często zdarza się, że drużyna się przywita i zapowiadane są też przynajmniej ważniejsze stacje. Nie mniej jednak jak mówicie o trasie Wrocław - Kraków, gdzie stacje są co kilkanaście minut, czasem ciężko jest co chwilę informować o postoju, zwłaszcza że kierownik pociągu też musi prowadzić dokumentację, sprawdzić w innym wagonie bilety, etc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 05-12-2009, 20:37    Odpowiedz z cytatem

Nie wiem za każdy razem jak jechałem czyli raz zapowiedz była.

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 06-12-2009, 10:59    Odpowiedz z cytatem

Ciężko zapowiedzieć stację co kilkanaście minut? W Anglii na niektórych liniach zapowiada się stację, które są co 2 minuty. A jak kierownik ma tyle papierów, to już jest wina przewoźnika, że tworzy niepotrzebną biurokrację. Kierownik pociągu jest od opiekowania się pasażerami a nie od wypisywania druków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

siwiutki91 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Sty 2009

PostWysłany: 06-12-2009, 11:23    Odpowiedz z cytatem

jak w pociągu jest rewizor to zapowiedzą każdą stacje nawet tą co jest co 5 minut! a tak to im wisi, po co mam biec z 3 wagonu do pierwszego bo w pierwszym jest szczekaczka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

frenchpower Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 06 Gru 2009
Skąd: Hamburg

PostWysłany: 06-12-2009, 12:04    Odpowiedz z cytatem

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum.

Chcialem sie odniesc do tego jak jakubuk musial "przezyc" podróz Polska koleja.

1)
Cytat:
Sprawdzam rozkład jazdy, jeszcze w Londynie na Internecie. Na stronie DB jest inny niż w Sitkolu, różnica 10 min. Na stronie Ic podana jest cena - super.

mysle ze strona przewoznika lub jego grupy jest zawsze najlepszym pomyslem; podroz pociagiem po Polsce niekoniecznie zaplanowalbym rozkladem podanym przez zagranicznego operatora

2)
Cytat:
3. Pociąg taki, jakie pamiętam sprzed kilku lat. Stare wagony.

na trasie Wroclaw - Katowice jest dosyc pociagów o wyzszym standardzie, który przeciez dobrzeb znasz z Wielkiej Brytanii; jesli standard wagonów jest ci znany a tobie nie odpowiada to czemu nie wybrales pociag wyzszej kategorii jak IC, EC?

3)
Cytat:
4. W przedziale 8 miejscowym 2 miejsca są wolne. Pytam, czy wolne, odpowiedzi brak. Widać, że nie jestem mile widziany. Dopiero jeden student powiedział, że jedno miejsce jest wolne. Chwilę potem próbował wejść staruszek - pani w różowym sweterku powiedziała, że miejsc nie ma, choć było jedno. Chamstwo aż przykro patrzeć.
...a czemu ty Pania nie poinformowales lub zainterweniowales? moze rzeczywiscie te jedno miejsce bylo zajete skoro juz na poczatku bylo o tym mowa - moze ten podrozny gdzies utknal w Warsie.

4)
Cytat:
(niedorzeczne! Kolej to kolej nawet na Zachodzie udzielamy informacji o wszystkich połączeniach!
...nie do konca...pamietam wspór miedzy DB a InterConnex gdyz DB stanowczo wsprzeciwial sie podaniu informacji o polaczeniach InterConnex az sad tego nakazal; poza tym watpie zeby kasa kolejki podmiejskiej mnie mogla poinformowac o polaczen dalekobieznych lub miedzynarodowych - mialbym tez obawy jakosc i rzetelnosc tych informacji

...poza tym - jaka cena taka jakosc uslug! porównujac ceny biletów w Niemczech a w Polsce to podróz po Polsce wychodzi niesamowicie tanio - za 40zl (37% ulgi studenckiej- system ulg podobny do tego na PKP na DB nie istnieje) moge przemiescic sie przez caly kraj pospiesznym - w niemczech za taka cene móglbym zaledwie 50km pociagiem regionalnym pojechac - co mi komfort jesli chce za rozsadna cene od A do B jechac? Nie sposób porównac poc pospieszny z pociagami krajów zachodnich gdyz ona tam dawno nie kursuja i zostaly zastapiane poc kategorii IC - a róznicy miedzy poc IC zachodnich kolei a poc IC spólki PKP IC nie ma zadnej róznicy - oprócz ceny, która i tak jest nizsza niz w polskich IC, która chociaz czesciowo powinna zrekompensowac kiepski stan dworców.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

long Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 12 Lut 2009

PostWysłany: 06-12-2009, 12:19    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
moze ten podrozny gdzies utknal w Warsie.

tak tak tak
i biedactwo przesiedziało w tym WARS-ie całą podróż.

Cytat:
w niemczech za taka cene móglbym zaledwie 50km pociagiem regionalnym pojechac

Żartujesz sobie, prawda ?
Jak w ogóle można śmieć porównywać PKP do DB.
A zarobki Niemców i Polaków wziąłeś pod uwagę ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 06-12-2009, 12:32    Odpowiedz z cytatem

frenchpower napisał/a:

na trasie Wroclaw - Katowice jest dosyc pociagów o wyzszym standardzie, który przeciez dobrzeb znasz z Wielkiej Brytanii; jesli standard wagonów jest ci znany a tobie nie odpowiada to czemu nie wybrales pociag wyzszej kategorii jak IC, EC?


nie ma wystarczającej ilości pociągów o wysokim standardzie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 06-12-2009, 14:05    Odpowiedz z cytatem

jakubuk, zapowiedzi w pociągach podmiejskich, które zatrzymują się co kilka minut są pewnie odtwarzane z taśmy i konduktor nie musi latać co chwilę. Pamiętaj, że ma on również w obowiązkach odprawić skład, dac odjazd a w międzyczasie sprawdzać bilety (na podmiejskich ktoś wsiada i 3 stacje dalej wysiada).

Na nowych szynobusach, np. w warmińsko-mazurskich już zapowiedzi są odtwarzane na taśmach, a taki szynobus potrafi stawać co 5 minut.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl