INFO KOLEJ - forum kolejowe

News - Fundusz Kolejowy

Arek - 18-10-2013, 13:09
Temat postu: Fundusz Kolejowy
2,1 mld zł z Funduszu Kolejowego zamiast na modernizację linii kolejowych przeznaczone będzie na spłatę długów PKP - pisze "Rzeczpospolita".

Środki z FK pójdą na wykupienie udziałów w PKP Polskie Linie Kolejowe od spółki PKP, która uzyskane w ten sposób przychody przeznaczy na spłatę długów - wyjaśnia dziennik.

Aby zrealizować nowe inwestycje PLK będzie musiała wyemitować obligacje za 1,5 mld zł. Wykup tych obligacji nastąpi w przyszłości z środków Funduszu Kolejowego.

Źródło:
http://logistyka.wnp.pl/fundusz-kolejowy-splaci-dlug-pkp,209180_1_0_0.html
Realny - 14-05-2019, 10:44
Temat postu:
Kolejarze dołożą do Nowej Piątki

Fundusz Kolejowy miał dostać w latach 2020-21 dodatkowo 1,1 mld zł z opłaty paliwowej. Dostanie 700 mln zł, bo część pieniędzy pójdzie na autobusy.

Czytaj więcej:
https://www.pb.pl/kolejarze-doloza-do-nowej-piatki-960658
sympatyk - 16-09-2019, 00:08
Temat postu:
Fundusz Kolejowy zostaje. Dofinansuje też połączenia na styku województw.

Fundusz Kolejowy, przeznaczony dla wsparcia samorządów w zakupie, modernizacji i utrzymaniu taboru kolejowego, nie zniknie. W swoim zakresie obejmie też finansowanie przewozów na niewielkie odległości poza województwa, dla których pieniądze z funduszu będą przeznaczone.

Więcej:

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/fundusz-kolejowy-zostaje-dofinansuje-tez-polaczenia-na-styku-wojewodztw-93490.html
Realny - 05-01-2026, 22:27
Temat postu:
Fundusz Kolejowy rośnie. 10 mld zł na kolej rocznie!

Rok 2026 ma być przełomowy dla funkcjonowania Funduszu Kolejowego. Ministerstwo Infrastruktury porozumiało się z resortem finansów co do zasad zasilania funduszu oraz podniesienia środków do 10 mld zł rocznie. – To systemowe działanie, bo taka jest potrzeba i wyzwanie tych czasów – mówił minister Dariusz Klimczak.

Czytaj więcej:
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/fundusz-kolejowy-rosnie-10-mld-zl-na-kolej-rocznie--126184.html
Arek - 26-02-2026, 16:57
Temat postu:
Znamy szczegółowe zmiany ustawowe w Funduszu Kolejowym. Wprowadzenie nowych rozwiązań pozwoli na ustabilizowanie sytuacji na rynku infrastrukturalnym i zapewni rozwój kolei na lata. – Fundusz Kolejowy przestanie być biedafunduszem i ubogim krewnym Krajowego Funduszu Drogowego – podkreśla Adrian Furgalski prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i Railway Business Forum.

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/fundusz-kolejowy-jest-projekt-ustawy-kolej-na-rowni-z-drogami--126825.html
Beatrycze - 08-03-2026, 13:03
Temat postu:
Koniec miliardów na budowę dróg. Rząd przestawia zwrotnicę. Środki pójdą na kolej

Zamiast 2 nawet 12 mld zł trafi do Funduszu Kolejowego. To pieniądze przeznaczane na budowę i remont torów. Po latach intensywnej budowy dróg rząd przestawia zwrotnicę. Kolejarze przekonują, że środki są niezbędne, by zrealizować zaplanowane inwestycje. Wymieniają np. Rail Balticę czy nowe szybkie trasy do głównych miast.

Więcej:
https://forsal.pl/transport/kolej/artykuly/11053284,koniec-miliardow-na-budowe-drog-rzad-przestawia-zwrotnice-srodki-na-kolej.html
Beatrycze - 20-04-2026, 20:09
Temat postu:
Rząd przestawia zwrotnicę. 10 miliardów rocznie na kolej. "Jesteśmy na finiszu"

Trwają ostatnie boje o Fundusz Kolejowy. Rządowe wsparcie dla inwestycji ma wynieść – według „Forsala” – 10 mld zł rocznie. Kolej szykuje się na inwestycyjny „boom”. Według prognoz w ciągu najbliższych czterech lat liczba pasażerów wzrośnie aż o 100 mln.

Więcej:
https://forsal.pl/transport/artykuly/11230663,rzad-przestawia-zwrotnice-10-miliardow-rocznie-na-kolej-jestesmy-na.html
Arek - 19-05-2026, 19:02
Temat postu:
Ministerstwo finansów chce opóźnienia w pracach nad reformą Funduszu Kolejowego, co ma związek z niestabilną sytuacją na rynku paliw i programem dopłat do benzyny. Na takie rozwiązanie nie zgadza się ministerstwo infrastruktury i przypomina, że zreformowany Fundusz ma zapewnić długo oczekiwaną stabilność kolei i 10 mld złotych rocznie.

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/fundusz-kolejowy-reforma-zatrzymana-przez-doplaty-do-paliw-152872.html
Victoria - 21-05-2026, 19:20
Temat postu:
Reforma Funduszu Kolejowego postępuje. Branża murem za ministrem infrastruktury

Wbrew medialnym głosom, reforma Funduszu Kolejowego i zwiększenie jego budżetu z 2 do 10 mld złotych rocznie postępuje. – Nie ma zagrożenia dla kontynuacji prac i skierowania nowelizacji na podpis prezydenta – mówi wiceminister infrastruktury, Piotr Malepszak

Więcej:
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/reforma-funduszu-kolejowego-postepuje-branza-murem-za-ministrem-infrastruktury-152908.html
Victoria - 19-06-2026, 21:54
Temat postu:
Politycy jednym głosem o Funduszu Kolejowym? Zmiany potrzebne na już

Politycy niemalże wszystkich parlamentarnych ugrupowań zgadzają się, że zmiany w Funduszu Kolejowym są niezbędne na już. Sama kolej, ale również przedsiębiorcy potrzebują zapewnienia stabilnego finansowania. Pozytywne nastroje lekko studzi jednak Konfederacja.

Więcej:
https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/polityka-i-prawo/politycy-jednym-glosem-o-funduszu-kolejowym-zmiany-potrzebne-na-juz-105212.html

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group