Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
[KM] Nie masz biletu masz kłopoty
Autor Wiadomość

Jerry Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Lut 2009
Skąd: Lubin

PostWysłany: 26-09-2011, 11:35   [KM] Nie masz biletu masz kłopoty Odpowiedz z cytatem

Ostatnio jechałem pociągiem KM i byłem świadkiem pewnego zajścia...
... a więc: Do pociągu wsiadł pewien dziadek który nie zdążył zakupic biletu i podszedł do niego kontroler i jak się dowiedział że gość nie ma biletu to nagle pojawiło się 4 kontrolerów (ubrani po cywilu) i policjant (również po cywilu), z tego co usłyszałem to dziadek dostał 500zł. mandatu za to że się zbulwersował i walczył o swoje. Pierwszy raz się spotkałem z takim zachowaniem pracownika kolei!
A więc mam takie pytania do zorientowanych:
- czy w pociągu KM można kupić bilet z dopłatą?
- czy konduktorzy zawsze chodzą po cywilu?
- czy konduktorzy zawsze są tacy chamscy?

pozdrawiam z dolnego śląska

_________________
2012/17- 149 556 km
2018- 55 920 km
2019- 69 888 km
2020- 50 138km
2021- 50 251km
2022- 18 455
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

przewoz Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 04 Maj 2009

PostWysłany: 26-09-2011, 14:01    Odpowiedz z cytatem

W pociągu KM bilet można kupić za dopłatą, ale należy się zgłosić do pierwszych drzwi od czoła składu (informacje o tym rozwieszone są zarówno w kasach, na przystankach, jak i w każdych drzwiach pociągów).

Po cywilu chodzą kontrolerzy firmy Renoma.
Jacy są - tacy są...

Zwykle, jak od razu wsiada się do pociągu i kieruje się w kierunku czoła, to nie ma problemu, puszczą. Ale jak ktoś sobie stoi, to nie ma zmiłuj.

_________________
Le FleuR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rysio Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Kwi 2009

PostWysłany: 26-09-2011, 14:44    Odpowiedz z cytatem

Co to znaczy, ze dziadek walczył o swoje? To znaczy walczył o to, aby wymigac sie od płacenia? Niestety u nas panuje takie podejscie. Nie mam biletu, to nie moja wina, tylko kolei. Kazdy, chciałby miec maksymalna ulge, a najlepiej jechac za darmo. W przypadku kontroli, zawsze zli beda kontrolerzy i zawsze sie narzeka ze sa niekulturalni.
Tymczasem, jak masz odpowiedni bilet, zadna kontrola nie jest straszna.
Niestety, taka jest nasza mentalnosc, oszukiwac, kombinowac, obwiniac wszystkich, jesli samemu nie jest sie w porzadku. Przypominam sobie, ze jak jezdzilem tramwajem po Berlinie, to ludzie wsiadajacy, którzy mieli bilet miesieczne, okazywali go pasazerom, aby nikt nie myslal, ze jada bez biletu. Tam jazda bez biletu, jest czyms wstydliwym. A u nas traktowane to jest jako normalka.
Aby u nas doprowadzic do normalnosci trzeba zdecydowanie z gapowiczami walczyc.
Powinno się wprowadzić przepis, że osoby nie posiadajace biletu i odmawiajace okazania dowodu osobistego, powinno sie usuwac z pociagu i to nie na najblizszej stacji, ale natychmiast, nawet , a zwłaszcza wtedy gdy do najblizszych zabudowan jest, ze 20 km Wielu taki spacer by sie przydał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Pawel_15 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lut 2010
Skąd: Pokuć

PostWysłany: 26-09-2011, 15:16    Odpowiedz z cytatem

A potem będzie lament w massmediach że źli i sadystyczni kontrolerzy kazali gapowiczowi drałować na piechotę 20 kilosów. A jak będzie śnieg po kolana albo jesienna pogoda to do akcji przystąpi święta inkwizycja.

Ja bym takim dorzucił nie 20 kilometrów tylko 40 Very Happy Jazda na gapę = kradzież. Gapowicz = złodziej i należy tego typu rzeczy nazywać po imieniu. A kraść nie wolno.

_________________
Pokuccy kopciarze - łączcie się !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 26-09-2011, 19:21    Odpowiedz z cytatem

Hola, hola... troszkę się zagalopowaliście... Oczywiście osoba ma obowiązek zgłoszenia się do drużyny konduktorskiej, ale zwolnione są z tego obowiązku min. właśnie osoby starsze! tak więc wydaje mi się że zachowanie kontrolerów było bynajmniej bardzo niestosowne.

Od razu zaznaczam że w przypadku, młodych i zdrowych pasażerów jestem za i sam osobiście egzekwuje brak zgłoszenia nałożeniem na podróżnego opłaty dodatkowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

przewoz Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 04 Maj 2009

PostWysłany: 27-09-2011, 11:16    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zgodnie z § 9 ust. 13 Regulaminu odprawy oraz przewozu osób, rzeczy i zwierząt przez „Koleje Ma-zowieckie - KM” (RP-KM) z obowiązku wejścia do pociągu pierwszymi drzwiami (licząc od czoła składu) i zgłoszenia się do kierownika pociągu w celu nabycia, zalegalizowania lub aktywowania biletu przy przejazdach pociągami KM zostały zwolnione osoby:
- o widocznej niepełnosprawności,
- niewidome, podróżujące bez przewodnika lub z psem przewodnikiem,
- poruszające się na wózkach inwalidzkich, odbywające przejazd z/lub bez osoby towarzyszącej.
Od ww. osób nie pobiera się opłaty dodatkowej za wystawienie biletu w pociągu w wysokości 2 zł.


Źródło: strona KM.
Jeżeli dziadek był niepełnosprawnym - zawsze może się odwołać, na pewno dostanie zadośćuczynienie.
Ale ja już się naoglądałem tych "niepełnosprawnych", którzy tylko patrzą, jak zrobić nas w balona. Nas - podróżnych. To my za nich płacimy. Stąd cudzysłów.
Czekam z utęsknieniem na powrót lotnych kontroli: 10 w czarnych kombinezonach z SM, SOK, czasem Policją, czasem z psami - żaden kombinator nie śmiał nie przyjąć mandatu...
Były i takie czasy.

_________________
Le FleuR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pospieszny Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 21 Wrz 2008

PostWysłany: 27-09-2011, 13:01    Odpowiedz z cytatem

Panowie spokojnie proszę.
Był sobie gdzieś Jerry, coś zobaczył, coś usłyszał a jego fantazja nie ma końca Very Happy

Musielibyśmy wiedzieć ile "dziadek" miał lat z perspektywy Jerrego, skąd Jerry, wie że "dziadek" nie zdążył "kupić biletu"?
Cytat:
z tego co usłyszałem to dziadek dostał 500zł. mandatu za to że się zbulwersował i walczył o swoje

A dlaczego tylko 500,00 zł. ?
Jerremu i pozostałym komentującym radzę zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 20.01.2005r. w sprawie sposobu ustalenia wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabieranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej (Dz.U.Nr 14 poz.117). oraz z wysokością opłat dodatkowych w KM.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

LukaszBDG Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 13 Sie 2011
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: 27-09-2011, 14:41    Odpowiedz z cytatem

Hehe, wszystko to ciekawe co piszecie. Niby ma się obowiązek stawić do drużyny zaraz po wejściu do pociągu. Kontroler ma prawo wszystko, a pasażer ma tylko płacić i nie ma żadnych ale.
Kiedyś jechałem z Torunia do Bydgoszczy, w Solcu Kujawskim wsiadła grupka młodzieży i nawet nie było słowa o tym, aby ruszyli do przodu celem zakupienia biletu. Przyszedł konduktor sprawdził wszystkim bilety, młodzieży zapytał się tylko dokąd jadą, wystawił za odpowiednią kwotę "umowę". Nie było żadnego straszenia policją, mandatami, młodzież nie rzucała się, nie odgrażała. Wszystko przebiegło w spokoju i bez nerwów.
Sytuacja w KM wydaje się absurdalna w obie strony. Pasażer nie ma biletu - ok. Powinien siedzieć cicho i po prostu bez żadnych dyskusji go kupić. A konduktor? No cóż, służbiści zawsze będą. Tylko dziwna była ta obstawa. Nie wiem jak to jest w KM, ale co ma Renoma do niezapłacenia biletu? Tym bardziej skąd tak nagle wziął się tam policjant? To co? Ów dziadek groził wysadzeniem pociągu, że trzeba było policjanta? Bardzo ciekawa sprawa.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Jerry Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Lut 2009
Skąd: Lubin

PostWysłany: 27-09-2011, 16:24    Odpowiedz z cytatem

pospieszny dziadek na wygląd miał ponad 60 lat! i ja nic nie fantazjuje tylko byłem świadkiem takiego zajścia i chcę się własnie dowiedzieć czy coś takiego to jest codzienność czy zwykły przypadek którym byłem świadkiem.

Dokładnie to wyglądało tak:
...dziadek wsiadł do pociągu i zaraz za nim się zamknęły się drzwi i może po 5 sekundach podszedł do niego kontroler i dziadek powiedział że chce kupić bilet bo nie zdążył! Kontroler zarządał od niego dowodu osobistego i zawołał kolegów a jeden z tych kolegów zawołał policjanta poonieważ dziadek chciał w cywilizowany sposób załatwić sprawę ale skończyło się na mandacie i dziadek wysiadł parę stacji dalej

_________________
2012/17- 149 556 km
2018- 55 920 km
2019- 69 888 km
2020- 50 138km
2021- 50 251km
2022- 18 455
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 27-09-2011, 19:18    Odpowiedz z cytatem

Jerry, Jeśli dziadek miał 60 lat to powinien zgłosić się do drużyny konduktorskiej, ale z tego co piszesz to sytuacja opisana przez Ciebie miała zajście niezwłocznie po wejściu do pociągu - w takim wypadku osobiście skończył bym wyłącznie na pouczeniu podróżnego, biorąc także pod uwagę to że jest już mimowszystko osobą 'prawie' w podeszłym wieku. W opisanym przez Ciebie przypadku myślę, że trafiło na kontrolerów Z.W. RENOMA którzy mają "płacone" od wezwania a taki dziadek dla nich to poprostu "łakomy kąsek" (bo taki zapłaci) Aczkolwiek zachowanie osob kontrolujących w tym przypadku jest wręcz naganne.

P.s. przyłączam się do pospieszny, i polecam tę lekturę. Konduktor nie nakłada mandatu Exclamation

LukaszBDG, Nie wiem jak dokłądnie wygląda druk w KMach, ale przeczówam że jest podobny do takiego jakiego my używamy, a więć podróżny ma również prawo wnieść uwagi do wezwania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

PKPowiec Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 01 Maj 2008
Skąd: z dyżurki

PostWysłany: 28-09-2011, 19:53    Odpowiedz z cytatem

Szymek, dokładnie jest miejsce na uwagi podróżnego.
Swoją drogą nie raz fajne "kwiatki" się znajdują w tej komórce na druku Wezwania.

_________________
Ciekawe co jedzie na popychu, pewnie byczek.
Nie, cysterny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 29-09-2011, 00:31    Odpowiedz z cytatem

PKPowiec, Ja tylko pytam podróżnego czy się zmieści w tym miejscu, jak mówi że tak to daje żeby sobie tam wpisał, ale na kopii i protokole to tam praktycznie już nic nie widać; aż ostatnio zapytałem się kasjerek z dopłat czy te informacje też wnoszą do systemu - i okazało się że nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

FranzMaurer Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Sie 2011

PostWysłany: 01-10-2011, 11:46    Odpowiedz z cytatem

W Intercity denerwujące jest to że drużyna konduktorska .. ma w głębokim poważaniu pasażera.. powiem o co chodzi.. Tak jak napisaliście wyżej.. zaraz po tym jak wsiadłem do pociągu zgłosiłem się do kierownika pociągu.. obok niego siedziało dwóch pozostałych.. mówię że chcę kupić bilet a oni mi na to żebym zajął miejsce i poczekał, aż będzie sprawdzać bilety pozostałym pasażerom .. A co byłoby gdyby w ICkach również działała renoma i sprawdzała bilety w tej sytuacji? Fakt .. może i to co napisał Jerry jest po części prawdą.. ale w sytuacji ze starszym panem, zachowanie Renomy przechodzi najśmielsze oczekiwanie..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Sebcio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Lublin

PostWysłany: 01-10-2011, 12:05    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A co byłoby gdyby w ICkach również działała renoma i sprawdzała bilety w tej sytuacji?

To po prostu mówisz kontrolerowi że o braku biletu został poinformowany kierownik. Z resztą zawsze gdy ma się uczciwy zamiar to nikt pasażera nie ukarze. Przykład: wsiadam sobie kiedyś na przedostatniej stacyjce do SA103 na przód. Ale kierpocia nie ma. Słyszę za to z drugiej części jak straszny ochrzan dostaje pasażer że nie ma biletu i teraz powinien dostać mandat. Tłumaczył mu że jak nie ma się biletu to kasa jest u konduktora i tam ma się zgłosić. Ja siadłem sobie koło kabiny i siedzę. Gdy już z tamtym skończył poszedł w kierunku kabiny maszynisty. W tym czasie ja wstałem i mówię: "Ulgowy do... proszę." Miło z uśmiechem wydał mi bilet i pobrał opłatę. Więc jednak nie był taki zły i chamski jak by niektórzy go ocenili po rozmowie z tamtym poprzednim pasażerem.

Ja uważam, że gapowiczów trzeba zwalczać na wszystkie sposoby gdyż oni okradają uczciwych pasażerów. To co oni nie zapłacą przewoźnicy zrekompensują sobie podwyżkami biletów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Szymek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2007
Skąd: IC: Zakład Zachodni

PostWysłany: 01-10-2011, 12:55    Odpowiedz z cytatem

danek88, W takim przypadku drużyna konduktorska powinna wydać "poświadczenie o zgłoszeniu braku ważnego biletu na przejazd" i sobie siadasz, i widocznie nie wiesz ale w pociągach uruchamianych przez PKP IC S.A. również na wyznaczonych odcinkach mają prawo dokonywać kontroli pracownicy Z.W. RENOMA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl