Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Kolej na Bornholmie
Autor Wiadomość

Exsimus Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lut 2009
Skąd: Silesia

PostWysłany: 26-02-2011, 13:44   Kolej na Bornholmie Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś mógłby przybliżyć mi linie kolejowe na wyspie Bornholm i jak wygląda tam komunikacja kolejowa? Chciałbym w te wakacje zaliczyć tamtejsze linie kolejowe o ile jeżdżą tam pociągi pasażerskie. Będę wdzięczny za zdjęcia Smile
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

boyyek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Lip 2008
Skąd: Złocieniec, Szczecin

PostWysłany: 26-02-2011, 15:09    Odpowiedz z cytatem

Niestety nie ma już regularnych kursów kolejowych i turystycznych chyba też. Byłem dwa razy na tej wyspie i nigdy nie zauważyłem zadnego pociągu. W Nexo jest muzeum koleji. Większość szlaków kolejowych przerobiono na ścieżki rowerowe.
Tak czy inaczej polecam wypoczynek na Bornholmie. Piękna wyspa. Jest co oglądac, zwiedzać itp.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Emillex Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Maj 2010
Skąd: Johannesburg RPA

PostWysłany: 26-02-2011, 15:19    Odpowiedz z cytatem

Od ponad 40 lat na Bornholmie nie ma już kolei.

Do 1968 roku istnieła dobrze rozbudowana sieć kolejek wąskotorowych (w różnych okresach od 50km do nawet 90km torów o prześwicie 1000mm), funkcjonujących pod nazwą Bornholmskie Koleje Żelazne. Jak wspomniałem w 1968 roku zlikwidowana została ostatnia linia kolejowa na Bornholmie, tym samym ostatnia wąskotorowa w Danii.
Obecnie śladami po tejże kolejce są dworce w różnych miejscach wyspy (wybudowane w stylu funkcjonalizmu) oraz ścieżki rowerowe powstałe na dawnych nasypach na których znajdowały się tory. Ponadto w Nexø istnieje Muzeum Kolei Żelaznych.
Tak odemnie: naprawdę warto jechać na Bornholm, piękne okolice, wsie, krajobrazy. Najbardziej co mnie tam zszokowało to to, że na jednym z pól, przy drodze stała taki stragan. Był tam powystawiane różne owoce, pod nimi kartka z ceną. Na stole stała skarbonka i waga. Nie było natomiast nigdzie (mimo że czkekałem 15 minut) żadnego kupca, handlarza. Skandynawska uczciwość, przeciętnego Polaka musi zszokować.
Pod tym linkiem znajdziesz film z muzeum w Nexø:
http://www.youtube.com/watch?v=WEcuYgUDBe4


Ostatnio zmieniony przez Emillex dnia 26-02-2011, 15:23, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

boyyek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Lip 2008
Skąd: Złocieniec, Szczecin

PostWysłany: 26-02-2011, 15:22    Odpowiedz z cytatem

To o czym piszesz w końcowe części swojego postu jest prawdą. Ogólnie w całej Danii, często mozna spotkać przydomowe straganiki z kartka i skrzyneczką na pieniądze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl