Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Zaadoptuj zabytkowy parowóz
Autor Wiadomość

pospieszny Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 21 Wrz 2008

PostWysłany: 28-12-2011, 16:34   Zaadoptuj zabytkowy parowóz Odpowiedz z cytatem

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej już drugi rok prowadzi akcję "adopcji" zabytkowych parowozów i wagonów. Dotąd wyremontowano pięć lokomotyw dzięki prywatnym darczyńcom oraz firmie Polmiedź. Muzeum szuka opiekunów dla kolejnych trzech.

Chcemy odnaleźć na Dolnym Śląsku ludzi, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów Muzeum. Pomóc mógłby każdy, prywatna osoba lub firma, finansując zewnętrzne odmalowanie lokomotywy, na której znalazłaby się potem specjalna tabliczka z informacją, przez kogo dany zabytek jest zaadoptowany - pisze Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, kierownik Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Oczyszczenie parowozu z rdzy i pomalowanie go razem z zakupem szczotek i pędzli kosztuje około 1500 zł. Chętni mogą zgłaszać się do muzeum w Jaworzynie Śląskiej, tel. 74 637 43 30, e-mail: promocja@muzeumtechniki.pl.
Muzeum udostępnia obecnie ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy od roku 1890 do lat 70. XX wieku. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu śnieżnego. Zbiór ustawiony jest w wachlarzowej hali z 19 stanowiskami oraz na 1,5 km torów.

Zobacz panoramiczne zdjęcia muzeum na www.dolnyslask360.pl

W dwóch historycznych pociągach działa wystawa poświęcona "Roli kolei w przesiedleniach po II wojnie światowej", obrazująca powojenne migracje i losy ludności na terenie Śląska.

Poza taborem kolejowym w Muzeum można oglądać unikatową kolekcję odrestaurowanych motocykli Harley-Davidson i Indian z lat 1924-1978.

W zabytkowych pomieszczeniach dawnej parowozowni można oglądać także wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych, rolniczych i stolarskich, komputer ODRA z 1974 roku, maszyny poligraficzne, urządzenia rzemieślnicze, urządzenia gospodarstwa domowego rodowodem ze Śląska. Turyści mogą również zwiedzić wystawę poświęconą historii komunikacji, którą tworzą zabytkowe radiodbiorniki, dalekopis, telefony i centralki telefoniczne. Propozycją dla dzieci i młodzieży jest Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego. Na terenie muzeum działa także makieta kolejowa sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego, turyści mogą również po pojeździć zabytkową drezyną.


źródło: Gazeta Wyborcza
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl