Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie
Autor Wiadomość

Malgosia Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 21 Kwi 2021

PostWysłany: 21-04-2021, 16:43   Pytanie Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Jestem tłumaczką języka niemieckiego. Tłumaczę powieść, w której kolej i słownictwo kolejowe odgrywają bardzo dużą rolę. Mam w tekście określenie: zwrotnica 262. Muszę zapisać słownie liczebnik. Jak powinno to brzmieć: zwrotnica dwieście sześćdziesiąta druga czy dwieście sześćdziesiąt dwa? Będę wdzięczna za pomoc.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Olaf Skurvensen Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lis 2012

PostWysłany: 21-04-2021, 20:50    Odpowiedz z cytatem

Nie znam kontekstu, ale wydaje mi się, że skoro jest podany numer, to chyba bardziej chodzi o rozjazd. Zwrotnica jest częścią, a właściwie podzespołem rozjazdu, aczkolwiek przez wiele osób (szczególnie spoza branży) w mowie potocznej rozjazd jest niejednokrotnie nazywany zwrotnicą. Numeracja rozjazdów zakłada, że operuje się pojęciem "Rozjazd nr 262" , zatem myślę, że powinnaś słownie napisać "Rozjazd numer dwieście sześćdziesiąt dwa". Zakładam, że tłumaczysz z niemieckiego na polski ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Malgosia Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 21 Kwi 2021

PostWysłany: 21-04-2021, 21:29    Odpowiedz z cytatem

Super, dziękuję. No właśnie tam jest po niemiecku użyte słowo zwrotnica. Chodzi o katastrofę kolejową w Lipsku w 1960 roku. Autor (raczej nie zupełny laik, wielki miłośnik kolei) pisze o "przeklętej zabójczej zwrotnicy 262", przez którą jakoby miało dojść do wypadku. Muszę ten liczebnik rozpisać słownie. Redakcja proponuje zwrotnica dwieście sześćdziesiąta druga, ale ja nie jestem pewna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Olaf Skurvensen Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lis 2012

PostWysłany: 21-04-2021, 22:08    Odpowiedz z cytatem

Jak to napisałaś, jestem pewien, że chodzi o rozjazd numer dwieście sześćdziesiąt dwa.
Założę się, że autor napisał "die Weiche", a to w Polsce jest tłumaczone zarówno jako rozjazd, jak i zwrotnica. Wiesz, jest trochę późno, a jutro mam dużo zajęć, jak chcesz, to w piątek sprawdzę jeszcze w jednym źródle i prześlę Ci na maila, puść mi adres mailowy na o.skurvensen@gmail.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl