Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
107 dworców w modernizacji
Autor Wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 31-10-2011, 18:17   107 dworców w modernizacji Odpowiedz z cytatem

Szczęśliwa liczba 107

Nabrałem wiary w powodze­nie tego pro­jektu po niedziel­nych odwiedz­i­nach na budowie dworca w Poz­na­niu. Robi się! Widać efekty! I choć to dopiero pier­wsze ele­menty kon­struk­cyjne, choć dojrzeć można zaled­wie zarys budynku, jest nadzieja… O inne mod­ern­iza­cje obaw­iam się mniej.

Po dziesię­ciu miesią­cach 2011 roku warto pokusić się o pier­wsze pod­sumowa­nia. Co się udaje, co idzie gorzej? Przede wszys­tkim widać wielką mobi­liza­cję, a doty­czy to nie tylko dwor­ców szykowanych na Euro 2012. Niewąt­pli­wie jedną z najwięk­szych budów w Polsce jest teraz mod­ern­iza­cja Dworca Głównego we Wrocławiu, na której przez 24 godziny na dobę pracuje kilkuset robot­ników budowlanych. Ten dworzec to wielkie wyzwanie i wielka niewiadoma zarazem, zwłaszcza w kon­tekś­cie dziesiątek odkryć kon­ser­wa­tors­kich i tysięcy prob­lemów tech­nicznych, które rodzi inwest­y­cja w przestrzeni pół­toraw­iekowego obiektu. Podob­nie jest na budowie dworca w Katow­icach, real­i­zowanej w ścisłym cen­trum miasta, z wieloma kom­p­likac­jami, i nieco z innych powodów – w Poz­na­niu, gdzie spóźnieni jesteśmy dzięki opiesza­łości lokalnych urzędników.

Na drugim biegu­nie kom­p­likacji wymieniłbym nato­mi­ast dworce takie jak Tere­spol czy Sławno; oba powinny być gotowe jeszcze w bieżą­cym roku. Zakończyły się mod­ern­iza­cje w Radom­sku, Zgierzu, Pabi­an­i­cach, Lubo­niu i na dworcu let­nim w Poz­na­niu, fin­iszują ekipy budowlane w Iławie (fan­tasty­czna rob­ota!), Elblągu, Mod­linie i Lesznie. Wielkie wraże­nie robi dworzec w Ostrowie Wielkopol­skim, którego część pasażer­ską odd­al­iśmy bez zbęd­nych fan­far we wrześniu, ale moje ulu­bione dworce – w Mal­borku i Prze­myślu – cią­gle są jeszcze dopieszczane. Ulu­bione, bo mają nieby­wały kli­mat, budzą respekt swoim architek­ton­icznym roz­machem sprzed lat i dzięki piec­zołow­itości kon­ser­wa­torskiej wyglą­dają osza­łami­a­jąco pięknie. Zwłaszcza Prze­myśl, jak Luwr, będzie czarował turys­tów. Zakładamy się?

W grud­niu odd­amy do eksploat­acji dworzec w Dzi­ał­dowie – jakże inny niż dworce zabytkowe! – powinniśmy zdążyć z Brzegiem, Wałbrzy­chem Miasto, Bochnią, Prze­worskiem i Kołem, niedługo później podróżni będą mogli sko­rzys­tać z dworca Warszawa Sta­dion i obiek­tów w Radzi­wiłłowie oraz Kut­nie. Doskonale prezen­tuje się bryła Dworca Wschod­niego w Warsza­wie, teraz już w całości oszk­lona; wewnątrz trwają prace wykończeniowe, a my czekamy na schody ruchome, które powiozą podróżnych do podziemi – wcześniej nie eksploatowanych!

Do końca roku skończy się główna część prze­bu­dowy dworca Warszawa Cen­tralna, co jed­nak nie oznacza zakończenia mod­ern­iza­cji. Przed nami mon­taż nowych schodów ruchomych, insta­lacja sys­temu infor­ma­cji dynam­icznej, mod­ern­iza­cja część gas­tro­nom­icznej w antresoli wschod­niej i decyzje finan­sowe doty­czące zachod­niej galerii hand­lowej. Równole­gle powin­niśmy poprawić stan prze­jś­cia pomiędzy Cen­tralną i Śród­mieś­ciem oraz dokończyć czyszcze­nie tego ostatniego.

Cen­tralny wygląda coraz bardziej imponu­jąco, wszyscy to mówią, choć ja mam niedosyt z powodu hali głównej – męczą mnie te szk­lane budki, nieu­dane architek­ton­icznie i mało funkcjon­alne. Ale całość dworca jest bardzo miła dla oka i nie daje żadnych powodów, by sądzić, że „kole­jarze mają zamiar zburzyć Cen­tralny”. Po moim trupie!

Na „uni­jnych” dwor­cach w Gdyni, Krakowie i Wrocławiu trochę powodów do radości, trochę – do obaw. Budowa w Gdyni znacząco przyśpieszyła, nato­mi­ast podziemny Kraków pow­staje w bólach, bo to arcytrudna kon­strukcja. W przy­go­towa­niu są nato­mi­ast specy­fikacje do studiów wykon­al­ności dwor­ców w Gli­wicach, Byd­goszczy i Szczecina, które trafiły na rez­er­wową listę POIiŚ.

Przy okazji: zapowiadam niespodziankę mod­ern­iza­cyjną z najwyższej półki, a w zasadzie – kilka niespodzianek. Nie chcąc zapeszać, szczegółów nie podaję, bo tu złożyć się muszą wspól­nie dobre intencje wszys­t­kich: poli­tyków, urzęd­ników, menedżerów, dzi­ałaczy samorzą­dowych i… Unii Europe­jskiej. Byłby to przełom w inwest­y­c­jach dwor­cowych, choć potrzeba doń naprawdę wielkiej odwagi i zaan­gażowa­nia. Na razie jed­nak: sza…!

Cieszy mnie ta akty­wność, choć martwi, że tak mało jest ludzi do prowadzenia inwest­y­cji i że cią­gle tak mało pieniędzy… Policzyłem wszys­tkie rozpoczęte przed­sięwz­ię­cia, policzyłem te, które się kończą i te, które właśnie zaczy­namy… wyszło 107 obiek­tów. W tym nowe: Piła, Czechowice-​Dziedzice, Opole, Ełk, Leg­nica czy Jarosław. Dużo tego, bardzo dużo. Ale cią­gle do stanu pełnego zad­owole­nia brakuje mod­ern­iza­cji 829 obiek­tów. Zrobi się! Tylko kiedy?

Jacek Prześluga

źródło: Dworzec Polski

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

FranzMaurer Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Sie 2011

PostWysłany: 31-10-2011, 18:53    Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem czemu szanowny p.Prześluga nic nie wspomniał o dworcach które mają być zamknięte na amen, bo są nierentowne?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Paszczak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 17 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 31-10-2011, 19:06    Odpowiedz z cytatem

danek88, wielokrotnie o tym wspominał.

_________________
Paszczak
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pawelW Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 12 Wrz 2009
Skąd: Legnica

PostWysłany: 02-11-2011, 12:43    Odpowiedz z cytatem

Legnica ? Nie zauważyłem żeby cokolwiek na tym dworcu ruszyło w sprawie modernizacji.. Dworzec w Wałbrzychu się remontuje w Jeleniej Górze również wyremontowali w Zgorzelcu , Bolesławcu też wraz z E30 we Wrocławiu wielki plac budowy a Legnica jest w samym środku tego wszystkiego i gdy się przez nią przejeżdża to obraz nędzy i rozpaczy. Ptasie odchody królują wszem i wobec wraz z wszelakim brudem... W środku pomalowano a na hali wymieniono blachy na dachu ale tylko połowę .. Druga połowa stoi zardzewiała i dziurawa a oprócz deszczu czy śniegu lecą z niej także ptasie... Wysiadając od strony Niemiec na dworcu w Zgorzelcu , Bolesławcu czy już nawet Wrocławiu i dalej Brzeg i Opole jest pięknie w porównaniu do Legnicy . Nie raz widzę jak wielu Niemców czy innych turystów idąc na EC WAWEL czy na dresia jest przerażonych tym co widzą . Tym bardziej że to perła . Oprócz Bytomia , czy Modernizowanego Głównego we Wrocławiu takich hali w Polsce nie ma .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

FranzMaurer Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Sie 2011

PostWysłany: 02-11-2011, 12:56    Odpowiedz z cytatem

Paszczak napisał/a:
wielokrotnie


a w tym biuletynku w formacie pdf nic się nie doczytałem nt temat.. może ktoś mnie oświeci..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jubikej Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 24 Wrz 2009

PostWysłany: 02-11-2011, 14:57    Odpowiedz z cytatem

Wejherowo dumnie miga na pasku na stronie robi się, a remontu tam ani widu ani słychu :]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pawelW Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 12 Wrz 2009
Skąd: Legnica

PostWysłany: 02-11-2011, 15:16    Odpowiedz z cytatem

Tak jak w Legnicy . Myślę że to są po prostu skoloryzowane fakty dla prasy , które to nie do końca są w pełni faktami . Cukier ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 02-11-2011, 15:16    Odpowiedz z cytatem

Tak samo Wronki, a co ciekawe: rewitalizacja dworca miała się rozpocząć dwa miesiące temu Śmiech
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pawelW Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 12 Wrz 2009
Skąd: Legnica

PostWysłany: 02-11-2011, 15:23    Odpowiedz z cytatem

U nas miała być 2 lata temu . I nie raz była hucznie zapowiadana...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

filip39 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 03 Maj 2010
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: 02-11-2011, 20:42    Odpowiedz z cytatem

Powinno być zamiast "ROBI SIĘ" - "PLANUJE SIĘ". Chociaż u nas w Zielonej Górze wreszcie się wzięli kilka tygodni temu za wnętrze hali. Teraz mamy tymczasowy ;P

_________________
2010 - 4564 km
2011 - 8993 km
2012 - 5090 km
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pospieszny Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 21 Wrz 2008

PostWysłany: 22-11-2011, 08:23    Odpowiedz z cytatem

Przed budynkiem dworca Warszawa Stadion toczą sie prace ziemne przy budowie nowych parkingów i ciągów komunikacyjnych, a w samym budynku trwają ostatnie roboty wykończeniowe.

Ekipy budowlane kończą układanie posadzek, gotowe są schody prowadzące na piętro z częś­cią biurową dworca, a wkrótce zamontowane zostaną drzwi wejściowe do obiektu.

Robotnicy koncentrują się na zakończeniu prac nadających obiektowi ostateczny kształt i wygląd. Na wschodniej elewacji dworca, na próbę wywieszono neon informacyjny. Stwierdzono jednak iż potrzebne będą zarówno korekty kolorysty­czne, jak i zmi­ana ulokowa­nia napisu. Dobrze prezentuje się natomiast elewacja zewnętrzna dworca i bardzo efektowna ściana z luksferów.

Dworzec Warszawa Stadion będzie ukończony w styczniu 2012 roku, ale jego planowane oddanie do użytku zostanie najprawdopodobniej przesunięte w czasie. Powodem jest stan zaawansowania inwestycji prowadzonych równoległe na terenie miejskim (ciągi komunikacyjne i place parkingowe) oraz w obrębie samej stacji kolejowej, gdzie modernizowane są perony i przejścia w stronę przyszłej stacji metra.

Dworzec prawdopodobnie zostanie przekazany do eksploatacji w marcu 2012 r., razem z innymi obiektami w najbliższym otoczeniu.

źródło: KOW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl