Wysłany: 25-02-2011, 23:10 Nagrody jubileuszowe w PKP
Ktoś coś wie o ich przyszłości, bo już od chyba 2 lat chodzą słuchy, że chcą to odebrać, ale jak na razie w tym roku są wypłacane. Ktoś może się wypowiedzieć co przyszłość nam przyniesie?
O tym stanowi Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, (PUZP), zał. nr. 8
Załacznik 8
Nagrody jubileuszowe
1.Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa za pracę na kolei, zwana dalej „nagrodą”.
2.W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
3.Podstawę wymiaru nagrody stanowi miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika, przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody, z zastrzeżeniem ust. 4 i ust. 15.
4.Dla członka zarządu pracodawcy podstawę wymiaru nagrody stanowi miesięczne przecietne wynagrodzenie u pracodawcy w miesiącu, w którym pracownik nabywa prawo do nagrody.
5.Za dzień nabycia prawa do nagrody uważa się ostatni dzień okresu pracy uprawniającego do nagrody.
6.Nagroda przysługuje po przepracowaniu niżej wymienionych okresów, w następującej wysokości:
1. ) po 15 latach - 100 % podstawy wymiaru,
2. ) po 20 latach - 200 % podstawy wymiaru,
3. ) po 25 latach - 300 % podstawy wymiaru,
4. ) po 30 latach - 400 % podstawy wymiaru,
5. ) po 35 latach - 500 % podstawy wymiaru,
6. ) po 40 latach - 600 % podstawy wymiaru,
7. ) po 45 latach - 700 % podstawy wymiaru
z zastrzeżeniem ust. 17.
7.Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
8.Nagrodę wypłaca się w najbliższym terminie wypłaty wynagrodzenia u pracodawcy.
9.W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, prawo do tej nagrody przysługuje w dniu rozwiązania stosunku pracy.
10.Pracownikowi, który w dniu udokumentowania dodatkowych okresów pracy nabył prawo do dwóch lub więcej nagród, wypłaca się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
11.Pracownikowi, który w ciągu 12 miesięcy od daty nabycia prawa do nagrody niższej, udokumentuje dodatkowe okresy zatrudnienia uprawniające go do nagrody wyższej, nagrodę niższą wypłaca się w terminie określonym w ust. 8, a w dniu nabycia prawa do - z nagrody wyższej - różnicę pomiędzy kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
12.Pracownikowi, który nabywa prawo do nagrody w okresie zaliczanym do okresu pracy u pracodawcy na podstawie odrębnych przepisów, nagrodę wypłaca się bezpośrednio po podjęciu pracy u pracodawcy, zastrzeżeniem ust. 13. Postanowienia ust. 10 i 11 stosuje się odpowiednio.
13.W przypadku nie podjęcia pracy u pracodawcy przez pracownika, o którym mowa w ust. 12, za podstawę obliczenia nagrody należy przyjąć ostatnie miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika u pracodawcy z uwzględnieniem regulacji wynagrodzeń. Datą wymagalności nagrody jest dzień ustania stosunku pracy u pracodawcy.
14.Pracownikowi zatrudnionemu w dniu wejścia w życie Układu, który przed tym dniem nabył prawo do nagrody u pracodawców z uwzględnieniem innych okresów niż określone w ust. l, wymienionych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalenia okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP Nr 44, poz. 358), a także wymienionych we wcześniejszych przepisach oraz na podstawie indywidualnych decyzji, przy ustalaniu prawa do kolejnych nagród wlicza się także te okresy, z zastrzeżeniem ust. 15.
15.Podstawę wymiaru nagrody za okresy, o których mowa w ust. 14, stanowi 50% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika, przysługującego w dniu nabycia prawa do nagrody.
16.Pracownik, który podjął zatrudnienie u pracodawcy po dniu wejścia w życie Układu, nabywa prawo do nagrody na zasadach określonych w ust. 1-13, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagrody za dany okres pracy u pracodawcy, nie zrzeszonego w Związku Pracodawców Kolejowych.
17.Pracownik PKP S.A. Oddział Kolejowa Medycyna Pracy, zatrudniony w dniu wejścia w życie Układu, ma prawo do nagrody jubileuszowej przysługującej po 15 latach pracy, o ile okres uprawniający do tej nagrody nie minął wcześniej niż w dniu wejścia w życie Układu.
Na razie u wszystkich pracodawców, sygnatariuszy układu, zapisy obowiązują.
PUZP wypowiedziano z dniem 31 lipca 2011 r. w Przewozach Regionalnych Sp. z o.o.
U mnie w rodzinie osoba zatrudniona w PKP PLK dostała w tym roku, ale wiem, że jeszcze w zeszłym roku było zamieszanie, czy dostaną, czy PKP PLK nie wyjedzie z grupy PKP i czy to wszystko się nie skończy.
Iktorn - póki nie ma wypowiedzenia, to pół roku na bank PUZP działa.
Chyba że wcześniej, szlag trafi zakład. Wyjście PLK-i z grupy nie ma tu znaczenia.
Najpierw trzeba wypowiedzieć członkostwo w ZPK.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum