Wysłany: 14-04-2011, 09:21 Zwolnienia w PR Katowice
W piątek 8 kwietnia wszystkie organizacje związkowe działające na terenie Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach spotkały się z Dyrektorem Zakładu Przemysławem Gardoniem. Zostaliśmy poinformowani o konieczności wdrożenia procedury zwolnień grupowych. Przyczynami redukcji zatrudnienia są: zmniejszenie wykonywania pracy przewozowej od 1 czerwca 2011r. o obsługę 58 pociągów, przejętych przez Spółkę Koleje Śląskie, a także od 1 stycznia 2012r. przejęcie do obsługi przez tę Spółkę całej linii Częstochowa – Katowice – Gliwice tj. 97 pociągów oraz zmniejszenie zleceń ze spółki Intercity na prace rewidencko-utrzymaniowe. Zwolnienia grupowe maja nastąpić w terminie od 9 maja 2011r. do 30 listopada 2011r. O kolejności dokonywania zwolnień decydować będzie zatrudnienie w grupach zawodowych, w których istnieją nadwyżki kadrowe a także staż pracy na kolei, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Zwolnienia obejmą następujące grupy zawodowe ;
* Drużyny konduktorskie – 82 osoby
* Rewizorzy pociągów – 5 osób
* Kasjerzy biletowo-bagażowi – 102 osoby
* Informatorzy – 5 osób
* Ekspedytorzy – 3 osoby
* Utrzymanie i eksploatacja taboru – 133 osoby
* Utrzymanie infrastruktury – 5 osób
Jednocześnie Dyrektor Gardoń poinformował, iż z uwagi na możliwość rozwiązywania umów o pracę na mocy porozumienia stron a także możliwość uzyskania przez Zakład zleceń zewnętrznych oraz z uwagi na możliwość przekwalifikowania pracowników i ich migracji do innych grup zawodowych, podane liczby osób mogą ulec zmianie. Dyrektor wyraził chęć konsultowania z organizacjami związkowymi możliwości uniknięcia lub zmniejszenia liczby zwolnień. Otrzymaliśmy szczegółowe wykazy dotyczące stanu zatrudnienia we wszystkich zespołach pracowniczych objętych zwolnieniami grupowymi oraz nie objętych zwolnieniami według następujących wariantów:
* Wariant I - przewidywana redukcja zatrudnienia spowodowana ponowną weryfikacją sieci dystrybucji oraz zmniejszenia pracy przewozowej o obsługę 64 pociągów, przekazanych od 1 czerwca 2011r. do obsługi Kolei Śląskich obejmuje 129 osób.
* Wariant II - przewidywana redukcja zatrudnienia spowodowana przekazaniem - od rozkładu jazdy 2011/2012 - do obsługi Kolejom Śląskim całej średnicy Częstochowa – Katowice – Gliwice tj. 97 pociągów. Liczba zwolnionych osób w tym wariancie obejmuje 258 osób i wynika również z likwidacji punktów obsługi podróżnych w obszarze przekazanej trasy tj., kas biletowych w 11 punktach taryfowych, kasy dopłat konduktorskich w Częstochowie, informacji megafonowej w Zawierciu oraz zmniejszenia zapotrzebowania na obsługę pociągów przez drużyny pociągowe i zmniejszenie zapotrzebowania na tabor.
Łącznie maksymalna redukcja zatrudnienia ma wynosić 387 etatów.
Dyrektor Gardoń poinformował nas, że nie posiada pełnomocnictw, które pozwalają mu na prowadzenie rozmów z Urzędem Marszałkowskim w celu negocjowania i wypracowywania porozumień w zakresie podjęcia współpracy i świadczenia wzajemnych usług. Takie rozmowy mogą być prowadzone jedynie na szczeblu Spółki. Kolejne robocze spotkanie organizacji związkowych z Dyrekcją Zakładu odbędzie się 14 kwietnia.
Jednak będą zwolnienia w drużynach konduktorskich ŚZPR . Dziwi mnie to ponieważ niedawno rozmawiałem z dyspozytorem drużyn konduktorskich i są podobno braki w drużynach .. Myślałem , że mogą się odbyć przyjęcia za konduktorów a nie zwolnienia !!
Worms -Usunięty- Gość
Wysłany: 14-04-2011, 10:55
Zauważcie że mają być zwolnienia w momencie powstawania spółki KŚ.Z tego co śpiewają znajomi z ŚZPR to mało było chętnych do przejścia do konkurencyjnej spółki-chodzi mi najbardziej o drużyny konduktorskie.Teraz jeśli ich zwolnią to wiadomo że część etatów trafi do KŚ.Dlaczego na liście zwolnień nie ma ujętej administracji każdy pewnie wie-toż tam ich zapewne za mało jeszcze No to Stasiu P. teraz będzie urządzał wyścigi z alkomatem
Wiecie co Panowie związkowcy z PR Katowice - a nie moglibyście zaproponować władzom żeby ŚZPR zwiększył ilość połączeń na innych liniach, skoro traci Linie Gliwice - Katowice? W ten sposób część ludzi miałaby w dalszym ciągu zatrudnienie. Co szkodzi zwiększyć ilość połączeń do Wisły, Bielska, Oświęcimia itp? Jak się patrzy na rozkład na niektórych liniach na Śląsku to żal serce ściska.
Przy odpowiedniej argumentacji w rozmowach z Sląskim UM jest szansa ze dofinansowaliby te połączenia.
Poza tym może by tak związku zaproponowały zwolnienia z biur, zamiast pracowników liniowych? ( tak wiem - jestem niepoprawnym marzycielem)
Nie oszukujmy się - ale mam wrażenie że jedną z przyczyn powstania KŚ jest to, że władze PR Na Śląsku ciągle wołały o kasę, jednocześnie kasując połączenia.
No ale ja jestem z Mazowsza - i swoja opinie opieram tylko na podstawie doniesień z internetu. Możliwe że się mylę.
Każdy medal ma dwie strony. Przy tych szukanych oszczędnościach będą i straty, kto wie czy nie większe niż zyski . Wsiadam do pociągu i kupuje bilet - kolejka nie mała, parę osób jedzie w tym momencie z gratisa 2-3 przystanki a bywa , że i całą drogę . No ale niech żyją racjonalizatorskie rozwiązania .Doprowadzić do upadku - kupić za grosze i tak robi się biznes na mieniu państwowym. Było i będzie tak zawsze .Nie pomoże zmiana ministra czy prezesa .
rufio198 w pełni podzielam Twoją opinię.
Ale powstanie nowego przewoźnika, który kaleczy swoją drugą nogę jest anomalią w naszym kraju.
Koleje Śląskie owszem ale w całości. To miałoby jakiś sens, a nie jakaś tam linia. Bierzcie wszystko.
A przymiarki do zwolnień to jest gra uczciwymi i dobrze wykonującymi swoje zadania pracownikami liniowymi PR w Katowicach, których dyrekcja doceniła wybiórczo tylko w grudniu ubiegłego roku kiedy zabrakło ludzi do obsługi pociągów. A to z kolei wiązałoby się z nieotrzymaniem premii dla prezesów i dyrektorów. Więc pierwszy raz od trzech lat kilka osób otrzymało nagrodę, ZA NADGODZINY.
Będą zwolnienia w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych
Jak informuje na swojej stronie internetowej Związek Zawodowy Kolejarzy Śląskich, w piątek 8 kwietnia miało miejsce spotkanie wszystkich organizacji związkowych działające na terenie PR Katowice z dyrektorem zakładu, Przemysławem Gardoniem, podczas którego strona społeczna została poinformowana o konieczności wdrożenia procedury zwolnień grupowych.
Przyczynami redukcji zatrudnienia w PR Katowice ma być zmniejszenie wykonywanej pracy przewozowej z uwagi na rozpoczęcie działalności przez spółkę Koleje Śląskie oraz zmniejszenie zleceń ze strony spółki PKP Intercity na prace rewidencko-utrzymaniowe. Zwolnienia grupowe maja nastąpić w terminie od 9 maja do 30 listopada 2011 r.
O kolejności dokonywania zwolnień decydować będzie zatrudnienie w grupach zawodowych, w których istnieją nadwyżki kadrowe a także staż pracy na kolei, od którego zależeć będzie długość okresu wypowiedzenia. Zwolnienia obejmą następujące grupy zawodowe: drużyny konduktorskie – 82 osoby, rewizorzy pociągów – 5 osób, kasjerzy biletowo-bagażowi – 102 osoby, informatorzy – 5 osób, ekspedytorzy – 3 osoby, utrzymanie i eksploatacja taboru – 133 osoby, utrzymanie infrastruktury – 5 osób.
Jak podkreślają w komunikacie związkowcy, dyrektor Gardoń zaznaczył podczas spotkania, iż z uwagi na możliwość rozwiązywania umów o pracę na mocy porozumienia stron oraz możliwość uzyskania przez PR Katowice zleceń zewnętrznych, a także z uwagi na możliwość przekwalifikowania pracowników i ich migracji do innych grup zawodowych, podane liczby mogą ulec zmianie. Zwolnienia mają przebiegać według dwóch wariantów. W pierwszym przewidywana redukcja zatrudnienia spowodowana ponowną weryfikacją sieci dystrybucji oraz zmniejszenia pracy przewozowej o obsługę 64 pociągów, przekazanych od 1 czerwca 2011 r. do obsługi przez Koleje Śląskie, obejmie 129 osób.
W wariancie drugim przewidywana redukcja zatrudnienia spowodowana przekazaniem (od rozkładu jazdy 2011/2012) do obsługi Kolejom Śląskim całej linii Częstochowa – Katowice – Gliwice tj. 97 pociągów, obejmie 258 osób. Zmniejszenie zatrudnienia wynika w tym wypadku również z likwidacji punktów obsługi podróżnych w obszarze przekazanej linii (kasy biletowe w 11 punktach taryfowych, kasy dopłat konduktorskich w Częstochowie, informacja megafonowa w Zawierciu) oraz mniejszego zapotrzebowania na obsługę pociągów i tabor.
O sprawie zwolnień grupowych w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych informuje również „Gazeta Wyborcza” (zobacz). Jak podkreśla dziennik, atmosfera wśród pracowników PR Katowice jest fatalna. Związkowcy z PR uważają, że marszałek, wspierając Koleje Śląskie, działa na szkodę ich spółki. Województwo śląskie ma bowiem ponad 9 proc. udziałów w Przewozach Regionalnych.
Na urzędnikach takie argumenty nie robią jednak wrażenia. - Przyczyną zwolnień w śląskim zakładzie jest raczej pilna potrzeba restrukturyzacji tej firmy, a nie przejęcie linii do Częstochowy – mówi na łamach gazety Łukasz Czopik, sekretarz województwa.
źródło: Rynek Kolejowy/ZZKŚ/Gazeta Wyborcza
_________________ Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Jak stwierdziły organizacje związkowe działające przy PR Katowice w piśmie do dyrektora zakładu, Przemysława Gardonia, na podstawie przedstawionego projektu porozumienia wdrożenie zwolnień grupowych jest w obecnej chwili bezzasadne. Podkreślono zarazem, iż argumentacja podana przez pracodawcę nie jest poparta stanem faktycznym.
– Przedstawiciele związków zawodowych uznali, że w sytuacji braku pewności co do przejęcia przez Koleje Śląskie jakiejkolwiek części pracy przewozowej oraz braku konkretnych, potwierdzonych informacji o przyszłości spółki Koleje Śląskie, nie widzą potrzeby tak znacznego ograniczenia zatrudnienia – wyjaśnia Lidia Ziaja ze Związku Zawodowego Kolejarzy Śląskich.
Wysłany: 10-01-2012, 12:54 PR na Śląsku zwolnią 700 osób
Solidarność: PR na Śląsku zwolnią 700 osób
Nawet 700 osób może stracić pracę w wyniku zwolnień grupowych w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych - alarmują związkowcy z kolejarskiej Solidarności i zapowiadają protesty. Podkreślają, że przyczyną cięć jest przejmowanie kolejnych linii przez Koleje Śląskie oraz niesprawiedliwy podział dotacji z budżetu województwa.
W czwartek 5 stycznia w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych została rozpoczęta procedura zwolnień grupowych. Organizacjom związkowym działającym w spółce przedstawiono plany redukcji zatrudnienia. - Poinformowano nas o zamiarze zwolnienia 139 pracowników. Jednak liczba ta była aktualna w zeszły czwartek, kiedy liczyliśmy na sto kilkadziesiąt mln zł dotacji z budżetu województwa. Dzisiaj, kiedy okazuje się, że tej dotacji będzie najprawdopodobniej niewiele ponad 90 mln zł, ta liczba musi wzrosnąć. PR będą po prostu musiały zlikwidować część linii, w wyniku czego, według naszych wstępnych szacunków, zwolnienia mogą dotknąć nawet 700 osób - mówi Mariusz Samek, przewodniczący Solidarności w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.
W ubiegłym tygodniu Koleje Śląskie podpisały z Urzędem Marszałkowskim umowę, zgodnie z którą spółka otrzyma na organizację przewozów pasażerskich w tym roku 39,5 mln zł. Dotacja z samorządu województwa ma na celu pokrycie różnicy między przychodami, a kosztami ponoszonymi przez przewoźników. Przewozom Regionalnym nie udało się jeszcze podpisać umowy dotyczącej dotacji. Pociągi KŚ pokonują rocznie 2,68 mln kilometrów, PR przeszło 6,5 mln km.
W budżecie województwa na kolejowe przewozy pasażerskie przeznaczono 132 mln zł, czyli Przewozy Regionalne dostaną w przeliczeniu na przejechane kilometry znacznie niższą dotację. Należy również podkreślić, że linia Gliwice-Częstochowa, obsługiwana przez Koleje Śląskie, to najbardziej oblegane połączenie, przynoszące największe wpływy, więc dotacja powinna być najniższa. Stało się odwrotnie. Dochodowe połączenie KŚ dostało wysoką dotację, nieopłacalne połączenia PR między małymi miejscowościami dostaną bardzo mało pieniędzy - mówi Samek .
Zapowiadane zwolnienia grupowe w Śląskim Zakładzie PR prawdopodobnie mają również związek z planowanym przejęciem przez KŚ linii Katowice-Wisła w połowie tego roku. Podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w sprawie sytuacji na kolei 14 listopada 2011 ustalono, że zostanie powołany specjalny zespół z udziałem strony społecznej, którego zadaniem będzie opracowanie mechanizmu przechodzenia pracowników PR do nowej spółki w przypadku przejmowania kolejnych linii przez KŚ.
Naprawdę myśleliśmy, że to krok do porozumienia. Niestety nie odbyło się ani jedno spotkanie. Trudno to nazwać inaczej niż brakiem dobrej woli. Nie może być tak, że jedna spółka dostaje najlepsze linie i wysokie dotacje, a w drugiej zwalnia się ludzi. Jeżeli dalej tak będzie i rzeczywiście dojdzie do zwolnień, należy się spodziewać ostrych protestów - zapowiada szef Solidarności w ŚZPR.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum