Wysłany: 15-10-2012, 10:37 Rząd chce usamorządowić dworce
Nowak: Przygotowujemy program usamorządowienia dworców
Jak poinformował minister transportu Sławomir Nowak podczas niedzielnej konferencji prasowej podsumowującej dokonania resortu oraz prezentującej plany na przyszłość, ministerstwo wraz z PKP SA pracują nad programem „usamorządowienia” dworców kolejowych.
- Staramy się wspólnie z grupą PKP przygotować program „usamorządowienia” części dworców, przekazania nieodpłatnie dworców samorządom tam, gdzie to jest możliwe i stworzenia sieci tzw. strategicznych dworców, które są punktami skomunikowania z innymi środkami komunikacji tak, aby pasażerowie dzięki dworcom PKP mogli swobodnie komunikować się również z komunikacją autobusową – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak.
PKP SA jest właścicielem ok. 2600 dworców kolejowych. Z tej liczby niewiele ponad 500 to dworce czynne, czyli takie, w których odbywa się odprawa podróżnych, mimo iż pociągi zatrzymują się przy ok. 900 dworcach kolejowych. Oznacza to, ze PKP SA może zaoferować ok. 1500 dworców kolejowych bez obowiązków utrzymania na nich funkcji związanych z odprawą podróżnych. W przypadku kilkuset innych kolejowa spółka może zastrzec, że jakaś część obiektu powinna być zachowana dla funkcji dworcowej. Do tej pory PKP SA przekazało samorządom ok. 60 dworców kolejowych.
Minister Sławomir Nowak na niedzielnej konferencji prasowej zapewniał także, że program modernizacji i rewitalizacji obiektów dworcowych będzie kontynuowany w kolejnych latach. - W 2012 r. (…) zmodernizowaliśmy 34 dworce, w latach 2013-15 zmodernizujemy 60 kolejnych. Oczywiście ten proces nie jest zakończony – powiedział szef resortu transportu. - W 2015 r. nakłady na modernizację, remonty dworców w całym kraju to będzie ok. 1 mld zł – dodał.
Co robić z dworcami? Samorządy powinny wykorzystywać majątek kolei na cele transportowe.
Samorządy powinny zapewnić wykorzystanie przejętego od PKP SA mienia na cele związane z transportem - wskazała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Dodała, że tylko część dworców została zagospodarowana przez samorządy zgodnie z ustawą.
"PKP S.A. przekazywała samorządom dworce kolejowe zgodnie z zasadami ustawy o restrukturyzacji PKP S.A. Według NIK zawarte transakcje miały uzasadnienie ekonomiczne dla obu stron. Jednak tylko część dworców została zagospodarowana przez samorządy zgodnie z ustawą" - stwierdzili kontrolerzy NIK w raporcie dotyczącym lat 2013-2016.
NIK o przekazywaniu samorządom dworców kolejowych.
PKP S.A przekazywała samorządom dworce kolejowe zgodnie z zasadami ustawy o restrukturyzacji PKP S.A. Według NIK zawarte transakcje miały uzasadnienie ekonomiczne dla obu stron. Jednak tylko część dworców została zagospodarowana przez samorządy zgodnie z ustawą. W niektórych samorządy zorganizowały punkty przesiadkowe dla komunikacji samochodowej połączone z punktami handlowymi. Wystąpiły jednak przypadki, w których dworce zostały wydzierżawione w całości lub po prostu sprzedane, co już nie było zgodne z prawem. Większość przejętych przez samorządy dworców zaczęła przynosić dochód.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum