Wysłany: 06-06-2012, 12:49 Lubuskie kupi nowy tabor
Jak dowiedział się „Kurier Kolejowy”, województwo lubuskie zamierza kupić nowy tabor kolejowy. Nowoczesne pojazdy mają pomóc m.in. w reaktywacji linii nieczynnych w ruchu pasażerskim.
- Opracowujemy aktualnie studium wykonalności na zakup pojazdów ze środków otrzymanych z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Szacujemy, że dostępne środki umożliwiłyby zakup od 2 do 3 pojazdów z dopuszczeniem EBA – wyjaśnia Grzegorz Jankowski, dyrektor Departamentu Gospodarki i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
To nie wszystko. Jeszcze w tym roku ma pojawić się nowy pojazd spalinowy. - Mamy zawartą umowę w tym zakresie z firmą Newag. Ponadto uczestniczymy też w projekcie zakupu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ze środków POIiŚ wraz z województwami zachodniopomorskim i wielkopolskim. Na województwo lubuskie przypadną 2 EZT – wylicza Janowski.
Zakup nowego taboru ma pomóc w reaktywacji w przyszłości tych linii, które nie są obecnie wykorzystywane w ruchu osobowym. - Pod uwagę brane są odcinki Czerwieńsk – Guben oraz Leszno – Głogów, jednakże decyzje w tym zakresie muszą zostać poparte odpowiednimi analizami dotyczącymi zapotrzebowania na takie przewozy – mówi Janowski.
Jak zaznacza, uruchamianie nowych połączeń będzie jednak uzależnione ostatecznie od tego, czy województwo lubuskie otrzyma dodatkowe środki finansowe na utrzymywanie połączeń kolejowych w strefie transgranicznej.
- Takich środków nie otrzymaliśmy do tej pory pomimo przejęcia obowiązku finansowania wszystkich pociągów osobowych kursujących do Forstu oraz Frankfurtu nad Odrą. Bez tych pieniędzy uruchamianie nowych połączeń jest niemożliwe – zaznacza Janowski.
Szkoda,że w tych planach nie ma ujętego połączenia Zielona Góra-Lubsko.Linia w dobrym stanie z porównywalnym do pksu czasem jazdy.Byłoby to lepsze niż podróż zdezelowanym autobusem żarskiego pks-u.
Myśle że Leszno-Głogów-Zielona Góra a Żagań czy Żary ciężka sprawa, fakt że 14stka na pewno niebawem pójdzie do remontu bo PLK wie ,że ta linia musi szybko zostać zmodernizowana także w ciągu kilku lat to połączenie wróci.
Najpierw, to niech UM postara się utrzymać i rozwinąć to, co ma obecnie. Bo oferta w na liniach spalinowych w lubuskiem, z wyjątkiem Kostrzyn-Gorzów-Krzyż, jest żałosna. Jeżdżą praktycznie bez rezerwy, czege efektem jest np. permanentna KKA na Rzepin - Międzyrzecz i rokład dla nikogo - dwie pary w (C).
Potrzebne jest szczególnie wzmocnienie na Zielona Góra-Żary/Żagań - Węgliniec. Tam są raptem po cztery pary, a potrzeby są znacznie większe.
Myśle że Leszno-Głogów-Zielona Góra a Żagań czy Żary ciężka sprawa, fakt że 14stka na pewno niebawem pójdzie do remontu bo PLK wie ,że ta linia musi szybko zostać zmodernizowana także w ciągu kilku lat to połączenie wróci.
Takiś pewny? : ) Może i na odcinku z Żagania do Forstu ale śmiem wątpić aby wyremontowali od Głogowa do Żagania
Znamy datę debiutu pierwszego lubuskiego Plusa z FPS.
Pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów zakupionych przez Lubuskie od producenta H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych można spotkać już na kolejowych szlakach w województwie lubuskim.
W województwie lubuskim zaczął kursować pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów, zakupionych w poznańskiej firmie FPS H. Cegielski. To pojazd zarówno z napędem spalinowym, jak i elektrycznym.
Lubuskie z przetargiem na elektryczne zespoły trakcyjne
Województwo lubuskie, w którym niedawno zaczął kursować nowy dwutrakcyjny Plus, chce pozyskać kolejne składy. Tym razem mają to być elektryczne zespoły trakcyjne. Właśnie ogłoszono przetarg.
Trzy oferty na nowe pociągi dla województwa lubuskiego.
Województwo lubuskie otrzymało trzy oferty na dostawę nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych o długości do 82 metrów, a dwie z nich mieszczą się w budżecie regionu. Kto chciałby dostarczyć samorządowi sześć jednostek rozpędzających się do 160 km/h?
Mała rewolucja taborowa w województwie lubuskim już niebawem
Już wkrótce w województwie lubuskim pojawią się pierwsze od ponad dekady nowe elektryczne zespoły trakcyjne. Samorząd regionu przymierza się także do przebudowy spalinowych Impulsów na jednostki dwutrakcyjne. Inwestycje taborowe mogą być jednym z pierwszych kroków w kierunku wyjścia z zapaści, w jakiej znalazł się kolejowy transport regionalny w tym województwie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum