Witam,
Jestem synem kolejarza od (1992 na PKP), jak krok po kroku wygląda sprawa z podróżowaniem razem z FIPą. Ustaliłem mniej-więcej trasę: Polska-Niemcy-Szwajcaria-Włochy. I teraz pojawia się problem, co należy wykupić, czy wystrarczy książeczka FIP czy także potrzebna będzie karta zniżek ? Jeśli jadą dwie osoby to dla każdej musi być oddzielna książeczka- zakładając maksymalne wykorzystanie kuponów na jedną osobę ? Trzecia sprawa- czy posiadając książeczkę FIP trzeba kupować bilety w krajach w których rodzina pracownika jedzie za darmo ?
No i jak wygląda kontrola biletów ?
Uff, przepraszam za zamęczanie pytaniami, ale czytałem info na PKP Bolesławiec kilka razy i mi się już konkretnie wymieszało...
PS. czym się różni kraj "z gwiazdką" od kraju bez, np ten przykład:
ATOC/GBPR - Zrzeszenie Przewoźników Kolejowych Wielkiej Brytanii
BDŽ - Bułgarskie Koleje Państwowe (*)
Czy w krajach bez gwiazdki FIP obowiazuje tylko pracownika, a rodzina musi płacić 100% ceny biletu ?
Książeczka FIP to są bilety na dany kraj - jak ją posiadasz, nie musisz wykupować biletów (wyjątkiem są np. miejscówki - tak jak u nas, jak kolejarz ma sieciowy ale na IC musi miejscówkę kupić - tak samo jest do FIP w innych krajach). W książeczce FIP będziesz miał tyle biletów, na ile krajów zadeklarowałeś we wniosku. Karta zniżek natomiast daje ci zniżkę 50% przez cały rok we wszystkich krajach - przydatne, gdy nie dostaniesz biletu.
Książeczka FIP jest imienna i przysługuje tylko właścicielowi - jeśli jedziesz z kimś (np ojciec-kolejarz) to on musi mieć swoją książeczkę FIP - inaczej płaci za bilety. Książeczka jest ważna z dokumentem i czasami konduktor może zarządać dokumentu, aby sprawdzić twoje dane i porównać z tymi na biletach FIP.
No i odpowiedź na twoje ostatnie pytanie Jak masz książeczkę FIP to tak jak miałbyś bilet. Jednak w niektówych pociągach obowiązują miejscówki, które należy wykupić płacąc za nie dodatkowo. W kasie pokaż bilet FIP i wytłumacz że chodzi ci o miejscówkę. Przeważnie miejscówka kosztuje 3euro ale niektóre pociągi posiadają cenę globalną - oznacza to że miejscówka kosztuje więcej.
Kontrole biletów wyglądają tak jak u nas - przychodzi konduktor, pokazujesz mu książeczkę FIP, gdzie na kuponie wypisana jest data, on ci to dziurkuje i już. W niektórych pociągach wymagana jest miejscówka (pisałem wcześniej o tym). Też trzeba ją okazać - jeśli nie posiada się obowiązującej dopłaty, trzeba liczyć się z ty, że konduktor ją wypisze, czasem, wraz z opłatą za wystawienie. No i jak jedziesz z biletem FIP to nie musisz kupować żadnych przejściówek - np. jadąc z FIPem na Włochy i Francję nie musisz kupować biletu na odcinek Ventimiglia(it) - Menton(fr). Bilet FIP ważny jest do granicy państwa.
Co do gwiazdek przy nazwach kolei - są one pod spodem wyjaśnione - tak jak przy reklamach kredytów
Brak gwiazdki, to zwykle kraj, który nie dał biletu FIP dla członka rodziny - są to np. Szwajcaria, Francja, Austria.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum