Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Makiety kolejowe
Autor Wiadomość

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 29-09-2018, 09:06   Makiety kolejowe Odpowiedz z cytatem

Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. A ja w domu miałem miasteczko! I to takie z drogami, domkami, latarniami i torami kolejowymi. A jak do tego doszło? O tym w niniejszym artykule.

W naszym kraju popularne są i były od zawsze trzy skale. Najpopularniejsza 1:87, czyli H0, skala środka pod względem popularności i wielkości 1:120, czyli TT, oraz najmniejsza i chyba najmniej popularna 1:160, czyli N. Mój tata zaczął zbierać modele kolejowe w skali środka, czyli TT, a ja już siłą rozpędu jakoś to kontynuowałem. Pewnego dnia postanowiłem przestać rozkładać kółeczko torów na podłodze, a zrobić dla moich pociągów małe miasteczko. I to nie z gotowych mat, jakie były dostępne w składnicach harcerskich, tylko chciałem zrobić swoją makietę - od podstaw. Nosiłem się z tym pomysłem z 15 lat, aż w końcu idea przerodziła się w czyn.

Czytaj więcej na joemonster.org

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Ralny Płeć:Mężczyzna
Moderator


Dołączył: 23 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 17-02-2019, 03:52    Odpowiedz z cytatem


_________________
Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 10-03-2019, 00:48    Odpowiedz z cytatem

Wystawa Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia w Gdańsku.Makietę wykonano w skali 1:87.


_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

KrzysiekkG Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 05 Paź 2008
Skąd: Kamienna Góra

PostWysłany: 26-04-2019, 20:39    Odpowiedz z cytatem

Modelarstwo kolejowe i/lub kolekcjonowanie modeli taboru kolejowego w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinęło w naszym kraju. Duża w tym zasługa imprez promujących te hobby oraz firmy Piko, która od kilku lat wydaj w skali H0 modele typowo polskich pojazdów. Niedługo ma pojawić się w sklepach model lokomotywy ST44-1240, która jest dość dobrze znana na Dolnym Śląsku.
Festiwal Kolej w Miniaturze jaki odbył się miesiąc temu w Sosnowcu również okazał się udany:
http://www.festiwal2019.kmd.pl/

_________________
www.kolkry.eu - Kolej na Śląsku Kamiennogórskim
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 31-05-2019, 19:25    Odpowiedz z cytatem

Kolejowy świat z LEGO.


_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 20-06-2019, 20:00    Odpowiedz z cytatem

Kunszt pracy modelarzy można podziwiać w Jaworzynie Śląskiej

Choć są wiele razy mniejsze od prawdziwych pociągów - to też jeżdżą według rozkładu jazdy i zbudowano je ze starannością i precyzją. Dzieła modelarzy z Polski, Czech i Niemiec można podziwiać w Muzeum Kolejnictwa. Przywieźli swoje moduły makiet, które połączyli w całość budując linię kolejową.

Czytaj więcej na radiowroclaw.pl

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Ralny Płeć:Mężczyzna
Moderator


Dołączył: 23 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 23-06-2019, 13:14    Odpowiedz z cytatem

Gigantyczna, kolejowa makieta stanęła w muzeum w Jaworzynie Śląskiej. Wszystko działa na niej, jak w prawdziwym świecie

Makieta kolejowa w skali 1 do 120 stanęła w parowozowni Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, tuż obok prawdziwych parowozów. Prezentowane modele to kopie maszyn, które jeździły po torach w Polsce, Niemczech i Czechosłowacji tuż po II wojnie światowej. To dzieło grupy TT Silesia i modelarzy z całej Europy. Makietę można oglądać do niedzieli.

Czytaj więcej:
https://dziennik.walbrzych.pl/gigantyczna-kolejowa-makieta-stanela-w-muzeum-w-jaworzynie-slaskiej-wszystko-dziala-na-niej-jak-w-prawdziwym-swiecie/

_________________
Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 29-12-2019, 15:51    Odpowiedz z cytatem

Są jedyni w Polsce. Tylko oni robią takie makiety kolejowe i wiedzą jak na tym zarabiać

Makiety kolejowe BRAWAGO mogą stać się niedługo wizytówką Polski. Rafał Bociek, pomysłodawca i współzałożyciel, jako jeden z niewielu w branży znalazł sposób na produkcję ogromnych makiet kolejowych. Choć projekt BRAWAGO działa od niedawna, ekipa ma już sporo klientów.

Czytaj więcej na biznesnaostro.pl

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 19-01-2020, 23:34    Odpowiedz z cytatem

Największy na świecie zestaw modeli pociągów.


_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 21-01-2020, 19:24    Odpowiedz z cytatem

Kiedy bardzo lubisz zestawy LEGO z pociągami...


_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Ralny Płeć:Mężczyzna
Moderator


Dołączył: 23 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 11-02-2020, 00:06    Odpowiedz z cytatem

Kolejkowo: Największa makieta kolejowa w Polsce zostanie przeniesiona do Sky Tower

Kolejkowo, czyli największa makieta kolei w całej Polsce zostanie przeniesiona do najwyższego mieszkalnego budynku w Polsce – Sky Tower. Według zapowiedzi inicjatorów tej przeprowadzki, makieta będzie powiększona prawie o 5 razy.

Czytaj więcej:
https://miejscawewroclawiu.pl/kolejkowo-najwieksza-makieta-kolejowa-w-polsce-zostanie-przeniesiona-do-sky-tower/

_________________
Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

orinek Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 11 Paź 2020
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: 11-10-2020, 17:32    Odpowiedz z cytatem

Piękne macie makiety. Za młodu miałem też kilometry torów i pełno modeli - zawsze marzyło mi się posiadanie takiej makiety, niestety blokowe realia wykluczają taką możliwość. Teraz już nie pozostało nic z tego co miałem 30 lat temu :-( W ferworze porządków moja mama wyniosła na "niski parter" ;-(
Chciałbym reaktywować, ale jak policzyłem, że odbudowanie tego co miałem kilkadziesiąt lat temu kosztowało by mnie tyle ile nowy salonowy samochód to załamuję ręce, a chciałbym pokazać świat moich młodzieńczych lat mojemu 5-letniemu synowi. Od czasu do czasu wybieramy się na pokazy, ale wiadomo, że to nie to samo.

_________________
Osiedle Błonie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Olaf Skurvensen Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lis 2012

PostWysłany: 12-10-2020, 19:26    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W naszym kraju popularne są i były od zawsze trzy skale. Najpopularniejsza 1:87, czyli H0, skala środka pod względem popularności i wielkości 1:120, czyli TT, oraz najmniejsza i chyba najmniej popularna 1:160, czyli N.


W tym miejscu chciałbym jeszcze dodać, że w modelarstwie kolejowym oprócz skali (podziałki) istnieje coś takiego, jak rozmiar modelarski. Oczywiście w wielu miejscach, gdzie będziecie szukać, spotkacie się z pojęciami "skala TT", "skala N", "skala H0". Rozmiarem jest nazewnictwo skali, czyli dla tych trzech najpopularniejszych skali (podziałek) mamy:
- podziałka (skala) 1:87 - rozmiar H0
- podziałka (skala) 1:120 - rozmiar TT
- podziałka (skala) 1:160 - rozmiar N

Pojęcie rozmiarów i skali uściślają normy NEM określone przez Europejski Związek Modelarzy Kolejowych i Przyjaciół Kolei MOROP (ich stronka: https://www.morop.org/).
Oczywiście Wikipedia pisze o skalach H0, TT, N i innych, jednakże używając pojęcia "rozmiar" wzorowałem się na broszurce "Kolejnictwo" Stefana Smolisa.
A skąd się wzięła różnorodność podziałek i rozmiarów? Po prostu różni hobbyści mieli różne warunki lokalowe i różnorodność wynikła z dopasowania modelarzy i producentów do tych warunków.

Zainteresowanym obejrzeniem fajnej makiety polecam Świat Kolejek w Karpaczu.
Ale i tak najlepsze makiety można obejrzeć na wystawach organizowanych przez poszczególne kluby modelarzy kolejowych, zatem warto śledzić ich strony i szukać informacji o takiej wystawie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Ralny Płeć:Mężczyzna
Moderator


Dołączył: 23 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 26-11-2020, 20:14    Odpowiedz z cytatem

Kolejkowo w nowym miejscu i z nowymi atrakcjami. Kiedy otwarcie?

Wiosną w zupełnie nowej odsłonie i lokalizacji zostanie otwarte Kolejkowo, jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska.

Kolejkowo, które działało do tej pory na Dworcu Świebodzkim, w przyszłym roku otworzy się w Sky Tower. Będzie większe (powierzchnia zajmie 1650 m kw) i bogatsze o nowe atrakcje, m.in. miniaturowe zabytki, samoloty czy parowozownia. Znajdzie się tam też Odra, po której będzie pływał będzie wycieczkowy statek.

Czytaj więcej:
https://gazetawroclawska.pl/kolejkowo-w-nowym-miejscu-i-z-nowymi-atrakcjami-kiedy-otwarcie/ar/c1-15311745

_________________
Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Olaf Skurvensen Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lis 2012

PostWysłany: 20-06-2021, 20:08    Odpowiedz z cytatem

Pasjonat kolejnictwa z Kęt (województwo małopolskie, powiat oświęcimski) przez wiele lat budował swoją makietę. Bywa ona wystawiana w różnych miastach.
Szczegółowe informacje macie pod linkiem:

https://oswiecim.naszemiasto.pl/kety-wielka-makieta-kolejowa-dzielo-pawla-gasiorka-robi/ar/c15-8316342
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl