Z roku na rok wakacje w Polsce są coraz droższe. Coraz mniej ludzi na nie stać, więc ceny paradoksalnie robią się jeszcze wyższe. Czemu w kraju biedaków wszystko mamy tak drogie? Wakacje, domy, auta, benzynę, autostrady, "tanie linie lotnicze", kosmetyki, energię, ..., ŻYCIE!
W tym roku nad polskie morze wyjedzie o ponad 30% osób mniej, niż rok temu. Kryzys wcale się nie pognębił, powódź wcale nie zanieczyściła Bałtyku, więc w czym tkwi problem?
Może w tym, że doba hotelowa w byle pensjonacie nad Bałtykiem kosztuje tyle samo lub nawet więcej, niż w przytulnym apartamencie nad morzem śródziemnym? A może w tym, że przejazd z Krakowa nad morze kosztuje (nawet obskurnym PKP) o wiele więcej, niż np. bilet lotniczy do Hiszpanii? O trwaniu owej podróży "przez mękę" po Polsce 5 razy dłużej niż przelot nad połową Europy nawet nie wspominając...
A może problem jest w tym, że mikroskopijny kawałek ryby + trochę frytek smażonych na przepalonym oleju kosztuje nad polskim morzem równowartość 10 Euro, za które w turystycznych miejscowościach Europy najemy się i zdrowiej, i w milszej atmosferze, i do syta.
Drogo, drożej, najdrożej!
Stajemy się krajem dla bogaczy. Na dom lub mieszkanie w Zakopanem nie stać obecnie żadnego młodego górala. Na kawalerkę w Warszawie trzeba przygotować równowartość minimum 100 tys. dolarów, za które to pieniądze w wielu cywilizowanych krajach świata możemy mieć cały, wielki dom.
Mamy jedne z najdroższych w świecie autostrad (o ile te dwa pasy, z których przynajmniej jeden jest wiecznie remontowany można nazwać autostradą!).
Mamy jedne z najdroższych miejsc postojowych w świecie. Pracując za minimalną płacę często po prostu nie stać pracownika na postawienie auta pod miejscem pracy (jeśli takowe znajduje się w centrum oparkomatowanego miasta). Np. własne miejsce postojowe w Poznaniu w centrum kosztuje... 800zł!
Każdy kosmetyk, markowy ciuch, oryginalne buty kosztują w Polsce 2x więcej niż w Wielkiej Brytanii i 3x drożej niż w USA. Firmowa żarówka energooszczędna kosztuje u nas 20zł, w USA 1zł, a w Anglii ekolodzy dadzą nam je za darmo, byśmy tylko nie zużywali za dużo prądu i nie zwiększali efektu cieplarnianego!
Rzeczy robione w Polsce kupuj za granicą
W Polsce, w IKEI szafka wyprodukowana w polskiej fabryce kosztuje 399zł, podczas gdy taką samą szafkę z taką samą naklejką MADE IN POLAND kupiłem w Stanach Zjednoczonych za 99$ (330zł). Musiała przepłynąć Atlantyk, musiała dać zarobić armatorowi statku, przewoźnikowi, który rozwiózł te meble po całych Stanach, musiała dać zarobić pracownikom IKEI wynagradzanych w USD o wiele lepiej, niż polscy pracownicy IKEI biorący pensje w złotówkach i... i ta szafka kosztuje w USA o 20% taniej!
Lampka nocna, obraz, lodówka, pralka, wszystko za granicą możemy kupić taniej! I to w krajach, gdzie średnia pensja jest 2-3x wyższa niż w Polsce! Kupić, wynająć, spłacać raty za samochód czy mieszkanie...
I nasi dzielni rządzący się dziwią, że latają do Anglii, proszą miliony żyjących tam polskich emigrantów, by ci wracali do kraju, bo w Polsce już coraz lepiej, coraz łatwiej, w sklepach coraz więcej luksusu, na ulicach widać coraz więcej zamożności, dostojności, europejskości i światowości... Naprawdę chcą przyciągnąć z powrotem te setki tysięcy błąkających się po świecie rodaków, czy jedynie ich ciężko zarobione Funty, Euro, by je tu z nich wyssać? W końcu ktoś musi wyłożyć kasę na te ich wszystkie wyborcze...
Drogi studencie...
Pamiętam kilka lat temu apel prezydenta Krakowa, by właściciele mieszkań obniżyli stawki najmu dla studentów, bo są one już tak wysokie (1500zł + opłaty za malutką kawalerkę czy 600zł za osobę w pokoju dwuosobowym, w mieszkaniu trzypokojowym = 3600zł + opłaty!), że większość studentów uczących się i tak "dla papierka", woli mniej prestiżowe uczelnie w tańszych miastach, niż renomowane szkoły wyższe w Krakowie. Apel spotkał się z... gestem Kozakiewicza wyrażonym kończynami górnymi właścicieli mieszkań.
Horrendalnie drogie wakacje
Z wakacjami w Polsce robi się istne "błędne koło". Ceny hoteli, stancji, żywności, "atrakcji" czy nawet głupich plastikowych pamiątek w nadmorskich miejscowościach są tak wysokie, że na wakacje stać coraz mniej osób. Mniej wakacjuszy powoduje, że wszystko musi być jeszcze droższe, bo na każdym z tych niewielu trzeba zarobić jak najwięcej.
Wakacjusz po powrocie do domu i przeliczeniu na Euro tego, co wydał nad Bałtykiem, za rok pojedzie do Chorwacji, bo wyjdzie mu 2x taniej, albo do Hiszpanii lub Grecji tańszych przynajmniej o połowę!
Mnie kilka lat temu udało się wyjechać na wycieczkę z biurem podróży do Grecji na całe 14 dni za jedyne 449zł. Więcej wyniósłby mnie sam koszt paliwa nad polskie morze i z powrotem, a w Grecji miałem zapewniony dowóz, przywóz, ubezpieczenie i piękny apartament na całe 12 dni i nocy www.denis77.webpark.pl/Grecja.htm - jakby ktoś nie dowierzał.
Zakopane – polski szczyt zdzierstwa!
Znaleźć wolne miejsce parkingowe w tym mieście to cud! Znaleźć takie miejsce bezpłatne to NIEMOŻLIWOŚĆ! Nawet podjechanie w pobliże dworca PKP w Zakopcu kosztuje kilka złotych, więc podróżny musi w biegu wyskakiwać z auta na główną ulicę miasta, by z niej dostać się na dworzec. Coś jakby w Warszawie musiał wyskakiwać przy Alejach Jerozolimskich, bo bliższe podjechanie pod Centralny jest płatne!
Nawet największe lotniska świata pozwalają podjechać pod sam terminal, niektóre nawet parkować przez 15minut za darmo, a obskurna stacja kolejowa w stolicy Tatr każe sobie za wszystko płacić!
Stacja stacją, ale zakopiańskie parkingi uliczne to dopiero jest paranoja! W środku mroźnej zimy o 2:00 w nocy, przy 15 stopniowym mrozie stoi lub siedzi przy swoim fragmencie ulicy jakiś zamarzający parkingowy, obyśmy tylko nie odważyli się stanąć za darmo w środku mroźnej nocy na jego terenie. Litry gorącej herbaty, tysiące przedrepranych kroków, by stopy nie przemarzły i nieprzespana noc na pewno warte są więcej, niż te 20-30 złotych, które ewentualnie można w nocy zarobić. Ale w Polsce, szczególnie w miejscowościach turystycznych nie ma nic za darmo!
Pijany facet przebrany za niedźwiedzia stojący przy kolejce na Gubałówkę nie odpuści póki nie zrobimy sobie z nim zdjęcia kosztującego nas później "kilka złotych na piwko dla misia", wkrótce nikt się do nas nawet nie uśmiechnie bez odpowiedniego wynagrodzenia. Tylko, że Polska to nie jest Egipt czy inny kraj trzeciego świata, w którym za wszystko trzeba dawać bakszysz. Tam to nakazuje kultura i religia, że biedotę należy wspomagać – w Polsce biedotą jest większość społeczeństwa!
Polskie "autostrady" do piekła
W Polsce przejechanie 61km z Katowic do Krakowa kosztuje 13,5zł. Wychodzi 21gr za kilometr – drożej niż koszt paliwo! Paradoks niespotykany w całym świecie! Gdyby podzielić koszt przejazdu przez prawdziwą ilość kilometrów, na których nie ma remontów, ograniczeń prędkości, korków, to do około 50 groszy wzrosłaby cena za przejechanie kilometra pełnoprawnej autostrady, na której można się rozpędzić do przepisowej prędkości 130km/h. Ponad złotówkę na minutę! Zarabia ktoś tyle?!
Państwo buduje autostrady, oddaje je później za darmo różnego typu Kulczykom i innym "holdingom". Owe firmy jedyne co robią, to ustawiają tam punkty poboru opłat i ssą nasze pieniądze. A gdy okazuje się, że jeździ za mało aut, to żądają od państwa rekompensaty za darmowe przejazdy ciężarówek – ot tak 300mln rocznie dla samej Autostrady Wielkopolskiej.
Polskę i polskich kierowców na to wszystko stać, a Niemcy powiedzieli NIE! Nie po to raz zapłaciliśmy za budowę autostrad, byśmy mieli za nie płacić ponownie jeżdżąc nimi – i mimo wielokrotnych prób wprowadzenia opłat dla osobówek, kierowcy mają tak dużą siłę przebicia, a obywatel jest tam na tyle szanowany, że żaden Bundestag się nie odważy wprowadzić odpłatności.
A my, Polacy płaciliśmy za nieistniejące autostrady już dwukrotnie - w podatku drogowym, a następnie w podatkach wliczonych w ceny paliw. Zapłacimy wkrótce w winietkach, a następnie po raz czwarty za to samo – w punkcie poboru opłat. W Polsce za chwilę będziemy płacić za przejazd trasami szybkiego ruchu, za wjazd do centrów miast, za przejazd mostami, tunelami.
"Podatek od marzeń" droższy o 50%
Nawet gra w Lotto jest obecnie tylko dla najbogatszych. W październiku 2009 cena losu wzrosła o 50% (z 2zł na 3zł) podczas, gdy wygrana o zaledwie 25% (z 1,6mln na 2,0mln). Kilka lat temu już za 1,25zł można było wygrać przynajmniej 1milion złotych, a teraz za te 3zł mało kto wygrywa te 2mln. Ludzi gra coraz mniej, wpływy do Totalizatora zmalały diametralnie. O co tu chodzi? Czyżby o to, że gdy cena wzrośnie do tych psychologicznych 5zł za zakład ludzie pójdą do salonów gry i wrzucą te 5zł w automaty pana Sobiesiaka?
W USA los kosztuje 1USD. Na "dzień dobry" bez żadnej kumulacji można wygrać ok. 12mln $. Po kilku kumulacjach można wzbogacić się nawet o ponad 300mln. Za JEDNEGO DOLARA!
Lotto tak przesadziło z tą opłatą, że grają już tylko najbogatsi i nikt nie chce już nawet emitować losowań na antenie telewizyjnej. Dawniej przyciągnięcie do siebie przez jakąś TV losowań Lotto było "kurą znoszącą złote jajka" (w dni kumulacji stawki reklamowe przed losowaniami wzrastały kilkakrotnie). Teraz losowania pokazuje niszowa TVP3.
Obywatelu wracaj do kraju
Nasi rodacy wracający z zagranicy, wymieniający te swoje Dolary, Euro czy Funty na złotówki są w szoku, jak mało w Polsce mogą sobie za nie kupić! Przyzwyczajeni za granicą do markowych rzeczy, do dużych ilości zakupów, do nieprzyglądania się cenom szybko spostrzegają, że za ich 100Euro wózek w sklepie mogą napełnić co najwyżej do połowy, podczas gdy w ich "nowej ojczyźnie" wózek mieliby zapakowany do pełna i to wcale nie w niemieckim Aldim, Lidlu czy w angielskim Tesco.
Wiem, że nie ma nic za darmo. Że każdy chce zarobić. Że za wszystko należy się zapłata. Ale płacąc za wszystko cenę często o wiele za wysoką, chcę dostać to, za co płacę. Kupując nad morzem 100 gramów ryby za cenę, za którą miałbym w sklepie kilogram, chcę RYBĘ, a nie 50% panierki!
Chcę by ceny paliw spadały tak szybko, jak rosną! Na stacji cena rośnie już chwilę po wzroście ceny ropy na giełdzie w Nowym Yorku, podczas gdy ta ropa przypłynie do Polski dopiero za 2 miesiące! Gdy cena ropy na giełdzie spada, to na stacjach już nikt cen nie obniży. W USA cena w rok spadła z ponad 4$ na 2,5$. Też mogli trzymać wysokie ceny, które i tak nawet w szczycie były 2x niższe niż w Polsce, ale tam obywateli się tak nie "rżnie".
Płacąc horrendalną sumę za 61 km "autostrady" chcę ją przejechać z przepisową prędkością 130km/h w niespełna kwadrans, a muszę się wlec czasem i 45min!
Płacąc podatki chcę widzieć, że idą one na służbę zdrowia, na edukację, na drogi... Oj mój Drogi... NAIWNIAKU!
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Powiem tak:
Kto nie był nigdy w Rumunii czy Serbii niech nie narzeka na polskie drogi. U nas są przynajmniej dobre ekspresówki tam możesz jechać trasę 120 km przez 3-4 godziny
Co do cen w postaci 40 zł za kawałek ryby i frytki są tylko na bulwarach, gdzie zawsze jest drogo. Gdzieś jakieś 500-600 metrów dalej ten obiad dostanie się za 10 ale złotych. A jeszcze dalej za 10 zł dostanie się więcej. Przy okazji za 30 RON w Rumunii dostanie się podobny obiad w centrum Oradei czy Cluj-Napokii. (pierwsze miasto raczej przemysłowe, drugie w sumie przemysłowo-turystyczne). Kurs mniejwięcej 1-1.
Co do noclegów to można zapłacić 60 złotych za pokój 2 osobowy (dzieci do lat 5 gratis). Cena wzięta z oferty w Gdańsku.
Przy okazji jak porównujesz z Grecją to warto wziąć aktualną ofertę a nie taką z przed pięciu lat.
_________________ Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Ja porównam na niekorzyść PKP IC ofertę dla młodzieży na wakacje.
Austria - roczna karta dająca zniżkę 50% (brak ustawowej) do 26 roku życia kosztuje 19,90 EUR.
Bilet na całe wakacje, na wszystkie pociągi (od pon do pt po 8:00 dopiero ważny - jedyne ograniczenie), ważny ze wspomnianą karta zniżkową w tamtym roku kosztował 59 EUR.
A jak Prześluga myślał o "Latawcu" za 250 zł, to uznano, ze to staczanie spółki, która za darmo wozić nie może (wtedy oferta i tak byłaby ograniczona, gdyż PKP IC nie miało aż tylu TLK).
I na koniec wyczytane rok temu (minimalna płaca):
Polska - około 183 EUR
Austria 1000 EUR
A może jeszcze coś:
Austria - karta zniżkowa na OBB (cena normalna) 99 EUR, wszystkie pociągi, 50% zniżki
Czechy - In-Karta na wszystkie pociągi za niecałe 1000 KC
Polska - karta zniżkowa tylko na R, IR, RE + Arrica PCC i KD - 169 zł (są promocje).
norbert -Usunięty- Gość
Wysłany: 07-07-2010, 10:02
Skłonność do narzekania (jak by nie było zawsze będzie źle). Ot, mentalność Polaków.
kryniczanin -Usunięty- Gość
Wysłany: 07-07-2010, 11:22
Radzę też porównać stawki operatorów w Anglii np. i u nas. U nas jest wyrażnie drożej - gorsze oferty. A w latach poprzednich był dramat tak do marca 2007 kiedy wszedł Play i wymusił na Wielkiej trójce Plus, Era, Orange obniżki. W tamtych czasach to były stawki!
Skłonność do narzekania (jak by nie było zawsze będzie źle). Ot, mentalność Polaków.
To akurat nie narzekanie, tylko fakty.
Co do pociągów - fakt, że wiele ICKów w Czechach jest gorszych niż w Polsce, ale tam mają jednolitą taryfę.
Podobnie w Austrii.
Jeszcze raz przypomnę:
Österreich - płaca minimalna 1000 EUR
Polska - płaca minimalna 183 EUR
Österreich - bilet Wien Westbahnhof -> Salzburg Hbf na dowolny pociąg, w tym EC, niemieckie ICE jadące do np. Frankfurtu czy na RailJet'a kosztuje w klasie drugiej 47.50 EUR, ale mając VORTEILScard (99 EUR na rok, a dla młodzieży 19,90 EUR) płacisz tylko 23.80 EUR. Trasa ma 317 km; jedzie się w granicach 2:30 - 3:10
Polska - bilet Gdańsk Główny -> Warszawa Wschodnia na pociąg EIC (innych pociągów niewiele) w klasie drugiej kosztuje 102 zł + miejscówka za 12 zł. Nie ma możliwości wykupienia karty zniżkowej. Ze zniżką handlową dla młodzieży zapłacisz 75,48 zł + miejscówka 12 zł. Trasa ma 324 km; jedzie się w granicach 5:05 - 5:44
Ludzie czemu musimy porównywać się z zachodem tj. DE, NL, AT, US, GB, FR a może tak porównajmy się z Rumunią, Bułgarią, Litwą, Czechami, Serbią.
_________________ Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
norbert -Usunięty- Gość
Wysłany: 07-07-2010, 20:12
Także uważam, że porównywanie z krajami zachodnimi nie ma sensu, ponieważ te państwa cieszą się wolnością o wiele wiele dłużej niż my. Polska krajem demokratycznym jest dopiero 20 lat. Gdyby dało się uniknąć II wojny światowej i późniejszej zależności od ZSRR, pewnie teraz też byśmy mieli taki poziom życia jak zachód.
W Polsce, w IKEI szafka wyprodukowana w polskiej fabryce kosztuje 399zł, podczas gdy taką samą szafkę z taką samą naklejką MADE IN POLAND kupiłem w Stanach Zjednoczonych za 99$ (330zł).
Szkoda że autor nie zna tak popularnego i nawet czasem magicznego terminu-promocja!
niestety POlska nie jest żadnym krajem demokratycznym. Jest rozkradzioną z wszystkiego dziką republiką bananową, w której ciężko normalnie żyć pod każdym prawie względem..
_________________ 2000-2010. Dziesięć lat upadku i niszczenia polskiej kolei,którego apogeum nastąpiło 1 grudnia 2008 - w dniu przejęcia pospiesznych przez PKP IC !!
Ale on napisał prawdę. W Polsce wszystko jest drogie a to co jest jest często do bani. Już nawet w Czechach jest pod wieloma względami lepiej niż u nas... Nie znaczy że jest tam super, duper mega cool... jednakże jest różnica we wszystkim... od mentalności po ceny w sklepach..
_________________ Pokuccy kopciarze - łączcie się !
Ludzie czemu musimy porównywać się z zachodem tj. DE, NL, AT, US, GB, FR a może tak porównajmy się z Rumunią, Bułgarią, Litwą, Czechami, Serbią.
Proszę bardzo:
In-karta dająca 25 zniżki na wszystkie pociągi w Czechach i na bilety międzynarodowe kosztuje na 3 lata 990 Kč, a dla młodzieży 330 Kč
W Polsce REGIOkarta dająca około 30% zniżki kosztuje na rok 169 zł, bądź na pół roku 99 zł (w promocji można roczną nabyć za 69 zł). Ale ważna tylko w bardzo ograniczonej ilości pociągów.
Czesi mają jednolitą taryfę (podobnie jak Austriacy).
Bilet z Praha hl.n. do Ostrava hl.n. (356 km) kosztuje normalnie 438 Kč, a dla posiadaczy wspominanej In-karty 329 Kč. Ta druga cena wyjdzie nam też w przeliczeniu na osobę, gdy jedziemy we dwóch - wystarczy poprosić o Sleva pro skupiny.
438 Kč to na dzień dzisiejszy 70,74 zł. Za tą cenę pojedziemy dowolnym pociągiem tą trasą (nawet naszym EC Praha z Warszawy). Jedynie do komfortowych i szybkich SC Pendolino jest stała dopłata 200 Kč. Dlatego Polakowi bardziej opłaca się bilet do Bohumín'a ze zniżką T/P, po Czechach krajowy do granicy z Austrią, dalej bilet w specjalnej ofercie Břeclav-Wien.
Wyżej przykład ile się płaci za bilet z Gdyni do Gdańska na EIC. I nie ma możliwości wykupienia karty zniżkowej w PKP IC.
Porównaj te ceny do zarobków jakie masz w Czechach i nadal wychodzi że tam jest taniej i lepiej jeżeli chodzi o kolej. Zycie jest tam także łatwiejsze, tańsze i nie ma tylu czynników stresowych co u nas
_________________ Pokuccy kopciarze - łączcie się !
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum