Nie rozumie dlaczego młodzież szkolna ma miec 49% zniżki a studenci 51%.
Tylko przy miesięcznych. Młodzież szkolna przy jednorazowych ma 37%.
Widzisz, kwestia tego, że studiowanie poza miejscem zamieszkania nikogo nie dziwi... A do gimnazjum raczej nie chodzi się daleko.
Cytat:
W/g mnie powinno byc nawet na odwrót 51 do 49
Widzisz, jak ktoś nie jest imprezowiczem, tylko studentem z prawdziwego zdarzenia, to na podręczniki, pomoce naukowe i konsultacje wyda fortunę. Studia są droższe od edukacji obowiązkowej.
Cytat:
Ile to "kupowanie" kosztowało napięty do granic możliwości budżet państwa?
Relatywnie mało, w porównaniu do tego, ile z budżetu wysysa KRUS czy fundusz kościelny.
Ogólnie wygląda mi to pośrednio na promocję studiów...
I żeby nie było - ja nie jestem zwolennikiem ulg ustawowych. A sam jestem studentem.
_________________ W codziennych podróżach kolei dziękuję, wybieram transport drogowy!
Widzisz, jak ktoś nie jest imprezowiczem, tylko studentem z prawdziwego zdarzenia, to na podręczniki, pomoce naukowe i konsultacje wyda fortunę. Studia są droższe od edukacji obowiązkowej.
Nie wspominając już o opłatach za poprawki. Za powtórzenie laborek można zabulić nawet i 1200zł :p .
Cytat:
Nie rozumie dlaczego młodzież szkolna ma miec 49% zniżki a studenci 51%.Jesli jest równouprawnienie to winno byc po 50%.Dlaczego studenci maja byc lepsi od mł. szkolnej.W/g mnie powinno byc nawet na odwrót 51 do 49
Z tego co widzę to są lepsi w formułowaniu myśli i poprawnym pisaniu. A twój post jest niechlujny i mało zrozumiały . Akurat 49% a 51% to minimalna różnica, nie wiem czego tu się czepiać. Na bilecie miesięcznym (bo miesięcznych i innych długookresowych dotyczy ulga 49% dla uczniów) to będzie różnica dochodząca do 2zł. Rzeczywiście, ogromna dyskryminacja uczniów. A czy ktoś dojeżdża do szkoły na biletach jednorazowych? Nie wydaje mi się.
Jeżeli w weku 19 lat zdasz maturę, to licencjackie skończysz mając 22 lata, a magisterskie mając 24. Gdy kończysz np. technikum wszystko przesuwa się o rok. Do tego jeszcze rok rezerwy. Mało?
27 lat do wiek, by albo myśleć o doktoracie, jak kogoś studia wciągnęły, albo poszukać pracy.
Jak ktoś jest dobry to nawet i doktorat skończy mając jeszcze zniżkę, więc w mojej opinii 26 lat to jest idealny wiek graniczny.
Matura->19->Licencjat->22->Magistrat->24->Doktorat->26 lat.
A ja studia zacząłem w wieku 21 lat. Magisterskie zacznę prawdopodobnie w wieku 24 lat i ostatni semestr magisterskich będę bez zniżki ustawowej (bo liczy się data ukończenia 26 lat, a nie rocznikowo)... Ale jak się chciało technikum + na studia trzeba było zarobić, to są dwa lata w plecy.
_________________ W codziennych podróżach kolei dziękuję, wybieram transport drogowy!
Ale dlaczego ja mam robić te studia odrazu po maturze, są nawet ludzie co mając 40 lat idą na studia i na przykład w MPK Kraków mają zniżkę tak samo jak 21 latkowie.
Jak chcesz zniżkę ustawową to robisz od razu po maturze - tak w przenośni, a poważnie, gdyby było tak że zniżki ustawowe dla studentów nie mają ograniczeń wieku to budżet by nie podołał z powodu dofinansowań.
@Wolfchen ja za to mogę być "Wiecznym studentem" , ponieważ rozpocząłem edukację o rok wcześniej. Także co twarz to przypadek inny, mimo to uważam, że tak jak jest (U-26) jest dobrze rozgraniczone.
O tym ze znizki sa tylko do 26 zadecydował Parlament. Dla przewoźnikow korzystniejsze by bylo aby ulg ustawowych bylo jak najwiecej, Nie do kolejarzy te pretensje
Także co twarz to przypadek inny, mimo to uważam, że tak jak jest (U-26) jest dobrze rozgraniczone.
Ja bym rozgraniczył na ulgę dla studentów I i II stopnia bez ograniczeń wiekowych. Miesięczny normalny dla studenta dojeżdżającego jest jednak sporym wydatkiem...
PS. Ja z ulg ustawowych nie korzystam (w autobusach są tylko handlowe) i zasadniczo jestem ich przeciwnikiem (pomijam przypadek biletów miesięcznych).
_________________ W codziennych podróżach kolei dziękuję, wybieram transport drogowy!
Studenci od 1 stycznia 2011 r. uzyskają wyższe ulgi na przejazdy pociągami i autobusami. Przewiduje to czekająca na podpis prezydenta ustawa okołobudżetowa. Ulgi wzrosną z 37 i 49 proc. do i 51 proc.
Zgodnie z wprowadzoną przez Senat poprawką, na którą w piątek zgodził się Sejm, również niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji uzyskają m.in. 93-proc. ulgę na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe. W przypadku biletów miesięcznych na pociągi pospieszne i ekspresowe będzie im przysługiwała 51-proc. ulga. Obecnie za takie bilety niewidomi muszą płacić 100 proc. ceny. W przypadku innych biletów przysługują im ulgi w wysokości od 37 proc. do 49 proc., w zależności od rodzaju transportu i biletów.
Ulgi dla niewidomych budziła kontrowersje
Poseł Krystyna Skowrońska z PO powiedziała przed głosowaniem, że jej klub wstrzyma się od głosu, ponieważ poprawka budzi wątpliwości pod względem zgodności z konstytucją. Pytała, czy poprawka może zwiększać deficyt budżetowy. Senat nie zaproponował żadnych źródeł zwiększenia przychodów, z których mogłyby być pokryte wydatki związane z ulgami - powiedziała Skowrońska.
Stanisław Stec z SLD zwrócił uwagę, że poprawka dotyczy ustawy okołobudżetowej, a nie budżetu, więc nie zwiększa deficytu. Sejm pracuje nad ustawą budżetową, w związku z tym jest czas na dokonanie odpowiednich przesunięć wydatków, aby ulgi dla niewidomych nie zwiększały deficytu.
Natomiast wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała PAP, że sprawa jest zbyt świeża i resort finansów nie prowadzi jeszcze analiz na temat wniosku do TK. Jeżeli posłowie znajdą środki na pokrycie wydatków związanych z wyższymi ulgami dla niewidomych, to nie powiększą zapisanego w projekcie deficytu budżetowego, co byłoby niezgodne z konstytucją - powiedziała.
Ile studenci zyskają?
Studenci od 1 stycznia 2011 r. uzyskają wyższe ulgi na przejazdy pociągami i autobusami. Ulgi wzrosną z 37 i 49 proc. do i 51 proc.
Ulgę na przejazdy PKP i PKS dla uczniów i studentów obniżono w 2001 r. z 50 do 37 proc. Teraz z 49-proc. zniżki na przejazdy PKS i PKP (bez ekspresów) mogą korzystać tylko te osoby, które kupią imienne bilety miesięczne. Pozostali mają prawo do 37-proc. ulgi.
Zgodnie z nowymi przepisami, ulga w wysokości 51 proc. będzie obowiązywała przy przejazdach jednorazowych w pociągach ekspresowych, osobowych i pospiesznych na podstawie biletów jednorazowych. Analogiczna ulga obejmie też przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych na podstawie imiennych biletów miesięcznych.
Z 51-proc. ulgi skorzystają też studenci posiadający bilety miesięczne imienne na autobusy zwykłe i pospieszne publicznego transportu zbiorowego. Wszystkie ulgowe uprawnienia będą przysługiwały studentom do 26. roku życia.
Sprawa podwyższenia ulg wróciła podczas tegorocznej kampanii prezydenckiej. Pod koniec czerwca, kilka dni przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, kandydujący na to stanowisko Bronisław Komorowski z PO obiecał, że w ciągu pierwszych 500 dni jego prezydentury, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, przywrócone zostaną 50-procentowe zniżki na przejazdy dla studentów.
Deklaracja ówczesnego marszałka Sejmu wywołała zdziwienie studentów zrzeszonych w inicjatywie "Przywracamy ulgi dla studentów i uczniów". Podczas zorganizowanej pod Sejmem pikiety przypomnieli oni, że od marca 2009 r. na rozpatrzenie przez Sejm czeka obywatelski projekt przywracający wyższe ulgi dla studentów i uczniów.
W czwartek prezydent Komorowski zapewnił, że od 1 stycznia 2011 r. studenci będą mieli 51-proc. ulgę na przejazdy publicznymi środkami komunikacji.
Resort finansów napisał w uzasadnieniu do zmian, że ich celem jest wyrównanie szans edukacyjnych osób studiujących w różnym trybie, a także w miejscowościach znacznie oddalonych od miejsca ich zamieszkania.Konieczność ponoszenia wysokich opłat za dojazdy do uczelni i z powrotem stanowi dodatkowe ograniczenie w dostępie do usług edukacyjnych. Przez mnożenie kosztów studiowania zniechęca się osoby potencjalnie zainteresowane podwyższaniem swoich kwalifikacji zawodowych przez kontynuację nauki na studiach wyższych - argumentowało MF.
źródło: INTERIA.PL
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Jeśli niewidomy z przewodnikiem to zgoda,ale dlaczego wyższe ulgi maja mieć pozostali?Jaki to niewidomy, który czyta gazetę bez okularów, czego ja - wiek średni - już nie potrafię?Ale ma papierek !
_________________ W czasach zakłamania, mówienie prawdy, jest czynem rewolucyjnym - Orwell
Na szczęście nie modyfikowali bariery wieku. Jeśli student to zgadzam się. Ulga wyłącznie do 26 lat i tak jak teraz liczy się dzień ukończenia 26 roku życia , a nie rocznik.
_________________ PKP PLK - SWOJE KADRY BETONUJEMY PROFESJONALNIE
Mam mieszane uczucia odnośnie studenckiej ulgi. Z jednej strony miły gest ale obecnie i tak 49% przy miesięcznych jest, a 37% przy jednorazowych to nie jest mało. Różnice dla studentów będą niewielkie (około kilkuzłotowe), a dla państwa ogromne sumy. Co najważniejsze, budżet nie jest z gumy, skoro coś dają jednym, zabiorą innym. Pytanie komu?
Ps. Uprzedzając ewentualne "ataki", jestem studentem.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum