Wysłany: 22-09-2008, 01:56 Hejterzy i trolle internetowe
Trolle - internetowi pieniacze
Każdy użytkownik forum się na nich kiedyś natknął. Są niekulturalni, kłótliwi i nigdy nie piszą na temat. Kto to taki? To trolle - internetowi wandale, którzy uwielbiają wywoływać kłótnie na forach.
Wyobraź sobie, że zakładasz wątek na forum, w którym szukasz odpowiedzi na ważne pytanie. Wśród cennych porad pojawiają się obraźliwe i nie związane z tematem posty. Jeżeli wszystkie pochodzą od jednej osoby to oznacza, że zostałeś zaatakowany przez trolla. Jeżeli spróbujesz odpowiedzieć na jego ataki, to przegrasz. Dyskusja z trollem nie ma sensu. Troll najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem.
Najlepszym przykładem trolla , którego możecie spotkać na naszym portalu jest Siur. Siur to przewrażliwiony i zakompleksiony mizogin. Wypowiada się na tematy dotyczące kulturystyki, bezpieczeństwa własnego domu i relacji damsko-męskich. Siur przede wszystkim krytykuje kobiety i zamieszcza linki do dziwnych zdjęć. Występuje na forum ,,ANALityczno - umORALniające" pod nickami z wyrazem siur w nazwie. Armia12siurow, siur.wielkanocny, super.siur, siur.apteczny - to tylko kilka nicków pod jakimi występował gazetowy troll. Nasi administratorzy regularnie go banują, jednak on niestrudzenie powraca i kontynuuje swoją działalność. ,,Siur jest jak moja babcia, przetrzyma wszystkich'' -napisał kiedyś jeden z użytkowników forum ,,ANALityczno - umORALniające".
Pojęcie trolling pochodzi od angielskiego trolling for fish, które oznacza technikę łowienia ryb na haczyk. Troll podobnie jak wędkarz zarzuca haczyk tylko, że w postaci poruszającego kontrowersyjny temat postu. Na taką przynętę łapią się najczęściej początkujący forumowicze, którzy zaczynają polemizować z trollem. Wtedy dyskusja na forum nabiera tempa i zaczyna się flame war czyli internetowa walka na obelgi.
Przeciętny troll to człowiek, który łamie dla zabawy netykietę - zbiór zasad korzystania z internetu. Netykieta zabrania spamowania, wysyłania łańcuszków szczęścia oraz pisania nie na temat. Nakazuje jeszcze zapoznawanie się z FAQ-iem przed zadaniem pytania na forum. Troll nie przestrzega tych praw i w konsekwencji sieje zamęt w grupie dyskusyjnej. Trolla od normalnych użytkowników odróżnia jeszcze sposób rozmawiania na forum. Agresja, skrajne ignorowanie zasad ortografii i przechwalanie się - to główne cechy internetowego pieniacza.
Z biegiem czasu niektóre trolle uzyskały status gwiazdy internetu. Sława Jasia Śmietany czy Experta osiągnęła taki rozmiar jak popularność Kononowicza. Jasiu Śmietana dorobił się rzeszy wiernych fanów, a wszystkie posty Experta zostały zebrane i opublikowane w internecie. Każdy ich zna, ale nikt nie odkrył ich prawdziwej tożsamości.
Nie karm trolla
To naczelna zasada obchodzenia się z trollami. Pieniacz żywi się odpowiedziami na swoje posty. Duża liczba odpowiedzi sprawia mu przyjemność i w swoisty sposób go dowartościowuje. Dlatego najlepszym rozwiązaniem trollowego problemu jest ignorowanie. Zwykła olewka wypowiedzi może zdziałać cuda o czym na pewno się kiedyś przekonaliście. Ignorowany troll nie ma po co istnieć, ponieważ jedynym sensem jego życia jest posiadanie przeciwników, z którymi można prowadzić niekończące się kłótnie.
Pierwsi polscy trolle
Trollowanie dotarło do Polski około 1993 roku. Wtedy w usenecie pojawił się pierwszy polski troll - Expert. Expert jak nazwa wskazuje podawał się za znającego się na przeróżnych dziedzinach fachowca. Jednak co jakiś czas przypadkowo lub celowo odkrywał swoją głupotę . ,,Moje honorarium to 200 funtów za godzinę'', ,,Rozmawiałem z Sorosem (przyp. red. George Soros jest jednym ze 100 najbogatszych osób według Forbesa) i wszystko zrozumiał", ,,Złoto to stop metali, m.in. miedzi" - to tylko niektóre z jego postów. Wszystkie wypowiedzi Experta zostały zebrane na stronie xox.pl. Zbiór obejmuje sześć ksiąg z chronologicznie ułożonymi postami. Ostatni tekst Experta pochodzi z 2003 roku, wtedy to słynny troll zniknął z sieci.
Arnold Buzdygan to kolejna kontrowersyjna postać polskiego internetu. Przez wiele lat Buzdygan był przez internautów uznawany za internetowego pieniacza, aż doczekał się hasła w Wikipedii. Znajdziemy tam informacje, że ,,Arnold Buzdygan to postać znana i aktywna w polskim Usenecie. Występuje na grupach dyskusyjnych, gdzie wypowiada się m.in. na tematy: reżyserii, prawa autorskiego, seksuologii, psychologii i polityki. Od lat wywołuje zainteresowanie kontrowersyjną treścią oraz stylem swych wystąpień. Ze względu na zawarte w nich wulgaryzmy, propozycje zakładów oraz zapowiedzi licznych procesów sądowych i groźby pobicia, część społeczności określa te zachowania mianem trollowania". Arnold Buzdygan uznał, że ten wpis godzi w jego dobre imię i pozwał administratorów encyklopedii.
Buzdygan jest nazywany trollem, który jako jedyny nie ukrywał swojej tożsamości, ponieważ w Usenecie zawsze występował pod prawdziwym nazwiskiem.
Onetowe trolle
Jasiu Śmietana i Czuły Wojtek to najsłynniejsi trolle rodem z portalu onet.pl. Obaj grasują wyłącznie na onetowskich forach i mimo, że od dłuższego czasu łamią netykietę, to nigdy nie zostali zbanowani przez administrację. Ta swoista tolerancja budzi wśród internautów wątpliwości czy Jasiu i Wojtek nie są przypadkiem tworami pracowników onet.pl. Łączy ich jeszcze to, że obaj potrafią zrobić 6 błędów w słowie, które ma 5 liter. Ich konstrukcje gramatyczno-ortograficzne są praktycznie niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. ,,Ićmy na fzhut, tam mósi bydź jakaś cywilizacja" - tak właśnie wygląda typowy fragment komentarzu Jasia. Jasia Śmietanę możemy spotkać w dziale sport na portalu onet.pl. Jego znakiem rozpoznawczym jest zwrot: ,,Bes Sęsu" lub ,,To apsurt!" umieszczony na początku każdej wypowiedzi. Jasiu jest obecnie najpopularniejszym trollem w Polsce. To prawdziwa gwiazda polskiego internetu. Na Joemonsterze i Nonsensopedii można znaleźć jego cytaty. O Jasiu Śmietanie powstają dowcipy, a niektórzy forumowicze zaczynają się pod niego podszywać.
. Czuły Wojtek to z kolei wielki mitoman. Uwielbia przechwalać się kolejną ,,szustą" żoną albo swoim super autem. Wojtek ma m.in. porsche, laptopa w cenie samochodu i zarobki na poziomie dyrektora kopalni. Jego prawdziwa tożsamość jest wielką niewiadomą. Jedni uważają, że jest to jakiś bezrobotny mężczyzna, drudzy widzą w Wojtku pracownika portalu, który został zatrudniony do prowokowania dyskusji. Największy krok w próbie rozwiązana zagadki Czułego Wojtka zrobiła gazeta Nowa Trybuna Opolska. Dziennikarze z NTO przeprowadzili dziennikarskie śledztwo, które wykazało, że Czułym Wojtkiem jest bezrobotny mężczyzna z podopolskiej Praszki. Jednakże reporterom nie udało się ustalić prawdziwego imienia i nazwiska onetowego trolla. Dlatego do dzisiaj internauci spierają się kim jest Czuły Wojtek.
Przydatny troll
Czy istnienie trolla może przynosić komuś jakieś korzyści? Z pewnością tak. Nikt nie trolluje miejsc bezwartościowych, pustych czy nieciekawych - przekonuje Michał Olszewski na swoim blogu. Trolle występują tylko na najpopularniejszych forach, gdzie mogą liczyć na największą publikę. Dlatego pojawienie się pieniacza na forum jest swoistą nobilitacją dla administratorów. Posiadanie własnego trolla to oznaka wysokiego statusu. Wszystkie największe portale posiadają własnych szkodników: Onet ma Jasia, a Gazeta Siura. Niektóre portale, tak jak Onet, nie walczą ze swoimi trollami. Pozwalają im funkcjonować, ponieważ wywołują największe dyskusje. Zresztą Jasiu i Wojtek to ulubieńcy użytkowników onet.pl. Gdyby obaj zniknęli, to onetowe fora poniosłoby sporą stratę.
źródło: gazeta.pl
_________________ Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
No na szczęści na tym forum nie jest to jeszcze nagminne, ale i tacy się zdarzają, oczywiście nie będę tu wymieniał nicków, ale przede wszystkim myślę o jednym takim osobniku co już na szczęście opuścił to forum. Mój apel jest taki, żeby na zaczepki niektórych osób po prostu nie reagować.
Ja miałem parę razy do czynienia z takimi osobnikami ale na Gadu Gadu, po krótkiej rozmowie zwykle kończyłem połączenie lub blokowałem taki numer i miałem spokój na kilka miesięcy
Nie wiem jak wam ale mi nazwa Troll nie pasuje do tego typu osobników, wole już Pieniacz albo Przekliniak.
_________________ TOZK nadal walczy!!!
POZDRAWIAM KOLEJOWO Z OPOLA!
*ARTUR*
Jeszcze chciałbym przy okazji jak jesteśmy w temacie powiedzieć o jednym wyznawcy IC, który od miesiąca ponad atakuje mnie na gg, czy komuś też to się przytrafiło?? Zaczyna to być denerwujące bo to chyba nie jedna osoba z kilku numerów pisze.
Opluwanie ludzi w internecie to całkiem dobry biznes
Fala nienawiści, która wylewa się z sieci, ma także charakter dobrze zorganizowanej działalności biznesowej.
Od tygodni przez mediach przetacza się dyskusja o chamstwie wylewającym się z internetu: socjologowie zastanawiają się nad przyczynami tego zjawiska, obrażani politycy próbują szukać sprawiedliwości w sądach.
Okazuje się jednak, że opluwanie osób publicznych w sieci nie do końca ma charakter spontaniczny, jest za to intratnym biznesem, na którym można zarobić całkiem spore pieniądze. - Sprawa jest prosta: partie polityczne zlecają firmom zajmującym się m.in. tzw. pozycjonowaniem komentowanie artykułów i ubliżanie, wyzywanie politycznych oponentów. Nie ma wyjątków, PiS, PO, SLD - wszyscy miesięcznie ładują w takie zlecenia dziesiątki tysięcy złotych - opowiada Wojtek, były pracownik jednej z takich firm.
Pieniądz w branży jest tak dobry, że wchodzą do niej zwykli amatorzy, którzy zakładają jednoosobowe firmy i oferują swoje usługi w sieci. Ale też za komentarz mający od 100 do 350 znaków, można zarobić od 30 gr do 2 zł, całkiem sporo, zwłaszcza dla kogoś, kto cały dzień spędza przed komputerem.
- Rekordzista, który pracował na zlecenie firmy, zarabiał 6 tys. zł miesięcznie za kilka tysięcy postów na trzech forach - tłumaczy Wojtek. I dodaje, że nikt oczywiście takimi usługami się nie chwali, zlecenie przekazuje się firmom dyskretnie, a te nie rozpowiadają na prawo i lewo o swojej, zazwyczaj dodatkowej, działalności. Prowadzi się ją w ramach tzw. marketingu szeptanego, który, przynajmniej teoretycznie, z obrażaniem innych nie ma nic wspólnego. Polega raczej na zachwalaniu czegoś za pieniądze.
- Załóżmy, że zgłasza się do nas fotograf, który robi ślubne zdjęcia. I daje zlecenie, aby na jego stronie internetowej pojawiło się 20 bardzo pozytywnych wpisów o jego fotografii - tłumaczy nam jeden z pracowników firmy zajmującej się tzw. pozycjonowaniem. - Więc takie wpisy robimy. O podobną usługę może prosić każdy: sklep z meblami czy zakład fryzjerski - dodaje nasz rozmówca. Okazuje się jednak, że równie dobrze jak na zachwalaniu można zarobić na wkopywaniu innych w ziemię.
Wpisy robi się wszędzie, nie koniecznie pod tekstami o treści politycznej. - Jest na przykład artykuł o tym, że polskie krowy dają złe mleko. No więc trzeba zrobić wpis, że wszystko przez Kaczyńskiego, bo sieje w Polsce nienawiść i nawet krowy się denerwują - tłumaczy jeden z internautów. Po co? - Z prostego powodu. Każdy, kto wejdzie na tę stronę i przeczyta wpis, odniesie wrażenie, że ogół społeczeństwa nie lubi Kaczyńskiego, więc może on też nie powinien go lubić - wyjaśnia.
Zdaniem naszych rozmówców podobną do firm działalność w sieci prowadzi partyjny wolontariat, tyle że jemu już płacić nie trzeba. I choć politycy zaprzeczają, jakoby korzystali z usług jedynych i drugich w zakresie czarnego PR, to jednak przyznają, że ma on charakter zorganizowanej działalności.
Pytanie tylko, czy całkowicie bezkarnej? Radosław Sikorski, szef MSZ, pozwał już wydawców "Faktu" i "Pulsu Biznesu" za wpisy internetowe na ich forach. Oto jeden z nich (pisownia oryginalna): "Radosław Sikorski - mąż ortodoksyjnej z dziada pradziada amerykańskiej żydówki, wróg Polskości, biegle władający językiem polskim amerykański agent i mason, zdalnie sterowany przez teścia, naczelnego czosnka nowego Yorku, przejął pałeczkę destrukcji i destabilizacji kraju od niejakiego michnika - jednak bardziej niebezpieczny z racji zajmowanego wysokiego stanowiska - pod maską dobrotliwego gogusia ukryty bezwzględny sprzedawczyk, wyzbyty wszelkich zasad wykonawca rozkazów międzynarodowej kliki (...)".
- Chcemy zrobić porządek w obszarze portali gazetowych - mówi mecenas Roman Giertych reprezentujący Radosława Sikorskiego. I na razie na inne fronty wojny, patrz np. portale plotkarskie, się nie wybierają. Ale, kto wie, może zrobi to odsądzony od czci i wiary celebryta. Pytanie, jakie będzie miał szanse w tej walce.
- Uważam, że trzeba karać indywidualnie założycieli portali, z których wylewa się żółć - mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny. - Zacząć też karać tych, którzy pozwalają sobie na obraźliwe wpisy lub wysyłają takie właśnie mejle - dodaje profesor. I podkreśla, że Polska bije rekordy, jeśli chodzi o nienawiść wylewającą się z sieci, ale - jego zdaniem- to nie do końca nienawiść spontaniczna.
- Chociaż mamy rzeczywiście swoistą kulturę manifestowania swojego niezadowolenia i negatywnych emocji - zauważa. - Bo jeśli Polak nie użyje w ramach przecinka kilku przekleństw, czuje się nieswojo - dodaje.
Gdzie jednak kończy się dozwolona krytyka, a zaczyna obrażania. - Nie ma definicji dającej jasną odpowiedź na to pytanie, przynajmniej z prawnego punktu widzenia. Ale powtórzę za Leszkiem Kołakowskim: "A co jest nieprzyzwoite, niech nikt nie udaje, że nie wie" - mówi mec. Jacek Kondracki. I dodaje, że w jego ocenie używanie wulgarnych słów pod czyimś adresem jest jego obrażaniem.
Wojna Radosława Sikorskiego z chamstwem w internecie rozpoczęła też dyskusję o wolności słowa, bo dla wielu próba ocenzurowania tego medium uderza właśnie w nasze prawo do swobodnej wypowiedzi. - Już Voltaire w XVIII w. powiedział, że wolność słowa polega na tym, iż każdy może powiedzieć wszystko, pod warunkiem że bierze za swoje słowa odpowiedzialność - zauważa prof. Jacek Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Mam wrażenie, że panuje jakaś społeczna zgoda co do udawania, że jedne rzeczy są trudne, a inne nie. Ja w kwestii wolności słowa nie mam wątpliwości: każdy mógł takie rzeczy o ministrze Sikorskim powiedzieć, pod warunkiem że podpisze się pod nimi imieniem i nazwiskiem i w razie potrzeby odpowie - dodaje prof. Wódz.
W każdym razie, zarówno firmy, które działają w przemyśle nienawiści, jak i indywidualne osoby próbujące zarobić w nim trochę grosza, nie mogą spać spokojnie. - Trzymam za Sikorskiego kciuki, bo nagłośnił sprawę. Gdyby to samo zrobił zwykły obywatel, nikt by o tej wojnie nie usłyszał - zauważa mecenas Kondracki.
A tak, usłyszy o niej jeszcze wielokrotnie. Zarówno minister Sikorski, jak i mecenas Giertych znani są z tego, że łatwo nie odpuszczają.
A może zrobimy taką tygodniową akcję na forum, w której byłby zakaz pisania źle o kimkolwiek, nie zależnie czy to prezydent, spółka kolejowa czy kasjerka. Dodatkowo może jakbyśmy nie narzekali na wszystko. Tylko ciekawe co by nam z tego wyszło i czy nie było by tak, że niektórzy przez tydzień prawie by się nie odzywali.
A co do siły marketingu szeptanego to podobnie było z Windows Vista, którym większość mówiła, że jest beznadziejna bo jest beznadziejna.
_________________ Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Nie da się ukryć, że poziom chamstwa w polskim internecie jest przerażający. Na forach dyskusyjnych wiodących portali dominuje mowa nienawiści, tak pod adresem PO i tzw. lemingów, jak i pod adresem PiS i tzw. moherów.
Zastanawiam się na ile to jest sterowane (przez adminów portali, przez młodzieżówki partyjne, przez firmy pijarowskie, przez różne agentury), a na ile są to autentyczne emocje społeczeństwa, które jest bardzo podzielone, co szczególnie widać po 10 kwietnia 2010 r.
Dużo częściej spotykam sie z agresją, wyzywaniem, poniżaniem elektoratu PiSu niż PO.
Takim "Trollem Netowym" jest znany chyba wszystkim z naszego środowiska mieszkaniec Parczewa- Aron mający wiele przydomków. Jego filozofie są dla mnie bardzo śmieszne- pociągi w województwach wschodnich nie majom sensu ekonomicznego, busy w porównaniu do PKSów i pociągów to ósmy cud świata,kolej jest jedną z głównych przyczyn zakorkowania miast....
_________________ Polacy- weźmy przykład z Węgrów i pana premiera Orbana!
Z gazu łupkowego będą wielkie pieniądze- aż 4,90 za 1000m3.
lubelak195 bo po prostu, wśród elektoratu PO jest więcej ludzi młodych natomiast PiS jest partią ludzi starszych, którzy nie mają dostępu do Internetu. Ale tak naprawdę to wszystkie strony walczą w ten sposób a ich siła zależy w zasadzie od ilości elektoratu wśród internautów. Ale nie rozmawiajmy o polityce tylko rozwijajmy kolej.
_________________ Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
A może zrobimy taką tygodniową akcję na forum, w której byłby zakaz pisania źle o kimkolwiek, nie zależnie czy to prezydent, spółka kolejowa czy kasjerka. Dodatkowo może jakbyśmy nie narzekali na wszystko. Tylko ciekawe co by nam z tego wyszło i czy nie było by tak, że niektórzy przez tydzień prawie by się nie odzywali.
A co do siły marketingu szeptanego to podobnie było z Windows Vista, którym większość mówiła, że jest beznadziejna bo jest beznadziejna.
Lepiej jest gadać mało i sensownie a nie peplać i użalać się nad sobą. A co w tym złego że niektórzy by się przez tydzień nie odzywali? Byłoby więcej miejsca na serwerze Infokolej(nie trzeba by było kasować potrzebnych rzeczy - jestem za, czasem nie zdążę czegoś przeczytać i zostaje to usunięte).
Po za tym prawda jest taka że większość postów nic nie wnosi, jest napisana niechlujnie, wszędzie się szuka kogoś słabszego kogo można zbesztać(choć ta osoba sama prowokuje często nieświadomie swoją innością, ale czasem również głupotą). W zasadzie duża część tego forum jest zalana Bieczami itp.
Ja mógłbym pisać posty na tym forum chwalić się byle gównem(sory będę szczery)ale tego nie robię ponieważ jestem MK-lem na małą skalę.
Wkurza mnie to, że parę tylko osób z Forum naprawdę się zna na kolei i tylko oni działają, a reszta to tylko nabija posty i prowokuje do pyskówek.
Dużo częściej spotykam sie z agresją, wyzywaniem, poniżaniem elektoratu PiSu niż PO.
Zgadzam się. Zwolennicy PO (czy też przeciwnicy PiS) są w internecie bardziej agresywni. Z czego to się bierze? Myślę, że z braku argumentów na obronę "swojej" partii. Obecny rząd jaki jest każdy widzi... Najgorszy od 20 lat!
Polaryzacja społeczeństwa, podsycanie złych emocji, nieustająca nagonka na partię opozycyjną i na jej zwolenników, prorządowa propaganda, manipulacja i dezinformacja ws. katastrofy smoleńskiej - to zasługi mediów mainstreamowych, ze szczególnym uwzględnieniem Gazety Wyborczej i TVN. Skłócone i ogłupione przez media społeczeństwo daje upust swym emocjom w internecie.
_________________ Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Areczku, dlaczego uważasz, że obecny rząd jest najgorszy od 20 lat? I dlaczego akurat od 1991, czyli rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego.
Pod drodze premierami byli Jan Olszewski, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Waldemar Pawlak (II raz), Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Marek Belka (II rząd), Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Kaczyński i Obecnie Donald Tusk.
Udowodni teraz podając argumentacje, że każdy z tych premierów był lepszy niż obecny a Jan Krzysztof Bielecki był gorszy. Inaczej jesteś populistą.
A tak przy okazji bo raz już to padło nie jestem członkiem ani zwolennikiem, żadnej partii. Tworzę tylko opozycyjny głos do dyskusji.
_________________ Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum