Witam. Wie ktoś, gdzie można znaleźć informacje na temat starych połączeń wąskotorowych np. z Leszna do Góry Śląskiej albo z Witaszyc do Woli Książęcej?
_________________ Przejechane koleją:
2012 r. 748 km (!!!)
2011 r. 15 635 km
2010 r. 8 272 km
przez moje miasto biegnie linia górnośląskiej kolei wąskotorowej, ale jest czynna tylko w sezonie letnim. zastanawiam się jak to jest z innymi "wąskotorówkami" w kraju? ktoś wie?
No niestety jest wiele nieczynnych takich tras w Polsce a szkoda bo mogło by się ziścić że koleją wąsko torową dookoła Polski ; ) czego wam i sobie życzę : )
Sieź kolejek waskotorowych najgęstsza była bez wątpienia w woj. śląskim.
Wąskim torem można było pojechać między innymi w Raciborzu, Rybniku, Siemianowicach, Katowicach, Lublińcu.
Żałuje, że nie ma już lublinieckiej kolejki leśnej która kursowała w relacji Lubliniec Kokotek - Pawonków.
Wielką stratą jest zniszczenie w 90 % wąskotorówek na terenie Gliwic i stacji wąskotorowej z zapleczem którego nie powstydziła by sie żadna stacja kolei normalnotorowej a mianowicie Gliwice Trynek
Ja latem tego roku zrobiłem sobie małe kółeczko po wąskotorówkach, oczywiście między nimi torem normalnym , niestety rozkład pozwolił na zwiedzenie "na raz" tylko kolei Sochaczewskiej, Koszalińskiej i Żuławskiej, no i można jeszcze doliczyć Łódź->Lutomiersk...
Jedno z bardziej udanych kółeczek wyszło, może następnym razem uda się pojechać na Gryficką KD, może jeszcze Czechy i Słowacja i tamtejsze wąskotorówki...
Lipiec i sierpień to czas najintensywniejszych przewozów kolejami wąskotorowymi, które głównie obsługują turystów. Przynajmniej niektórzy z zarządców przygotowali zmiany na lepsze. Do takich należy przywrócenie połączeń do Rosnowa na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, umieszczenie rozkładów jazdy w popularnych wyszukiwarkach oraz nowe kanały dystrybucyjne.
Ciuchcie wąskotorowe pozwalają zachować dziedzictwo kolei
Z atrakcji, jaką jest przejazd koleją wąskotorową, w 2018 roku skorzystało prawie 900 tysięcy osób. To dobry prognostyk na przyszłość, ponieważ zauważalny jest wzrost rentowności działalności operatorów wąskotorowych, ocenia Urząd Transportu Kolejowego.
Wąskie tory, ale wielka przygoda. Największą popularnością cieszy się Bieszczadzka Kolej Leśna
W ubiegłym roku kolejki wąskotorowe w Polsce przewiozły prawie milion pasażerów. Najwięcej, bo aż sześć czynnych kolei wąskotorowych wciąż jeździ po Wielkopolsce. Najpopularniejsza pozostaje jednak Bieszczadzka Kolej Leśna.
Dziś kolejki wąskotorowe to przede wszystkim atrakcja dla turystów i dziedzictwo kultury technicznej, zapewniające podróż wyjątkowym, zabytkowym taborem w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych oraz historycznych. Niektórzy z nas pamiętają jeszcze czasy, gdy były one uzupełnieniem regularnych połączeń PKP.
Koleje wąskotorowe w Polsce – czyli sposób na udane wakacje
Wąskotorówki to wspomnienie dawnych lat, kiedy to kolejki poruszające się po torach o rozstawie szyn mniejszym niż standardowy (przyp. red. 1435 mm) wspierały normatywne linie kolejowe. Niektóre koleje wąskotorowe powstały już ponad 100 lat temu. Były wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i turystyce. W czasie wojny były przewoziły żołnierzy i zaopatrzenie na front. Wiele z nich do tej pory zostało zniszczonych lub totalnie zaniedbanych.
„Poznaj polskie koleje wąskotorowe” - przewodnik UTK
Urząd Transportu Kolejowego wydał przewodnik „Poznaj polskie koleje wąskotorowe”. W wydawnictwie skierowanym do turystów znalazły się kompleksowe informacje praktyczne o kolejach wąskotorowych w Polsce. Przewodnik uzyskał turystyczny znak jakości „Polska” nadawany przez Polską Organizację Turystyczną.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum