Wysłany: 10-12-2011, 15:23 Jak pasażerowie PKP w 1929 bezrobotnym pomagali
Jak zawsze zwracam się o pomoc. W 1929 roku każdy pasażer PKP dopłacał 10 gr do każdej pięciozłotówki wydanej na bilet kolejowy. Dopłaty te przeznaczone były na pomoc bezrobotnym. Szukałem podstawy prawnej tych dopłata – i nie znalazłem. Co do innych dopłat (np. za żarówki) mam ustawy, a do biletów kolejowych – nie.
Może ktoś z Państwa natknął się na ten mechanizm pomagania bezrobotnym ? Szczegóły na moim blogu. Pozdrawiam
Witaj!
Niestety nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale być może Tobie uda się pomóc mnie (widzę, żę posiadasz rozległą wiedzę na temat IIRP). Czy wiesz może kiedy obchodzono w tych czasach Dzień Kolejarza?
Potrzebuję tej daty by móc zacząć poszukiwania materiałów do pracy na uczelni.
Będę zobowiązany za każdą pomoc
Czyżby Dzień Kolejarza Ludowego był obchodzony tego samego dnia co Dzień Kolejarza w burżuazyjno-faszystowskiej II RP?
Rysiogeniuszu, mógłbyś jakieś źródło podrzucić?
Mariusz W. -Usunięty- Gość
Wysłany: 18-12-2011, 13:57
Dziwne, ja mam zapisane, że w II RP Dzień Kolejarza był obchodzony 4.12.
Dzień Kolejarza od 1954 roku był ustanowiony na 2. niedzielę września. Po tzw. przemianach w 1991 prawie wszystkie święta branżowe ustanowiono świętami stałymi i Dzień Kolejarza ustanowiono 13.09. I to by była najwłaściwsza data do świętowania, bez względu na poglądy religijne. Ale czy kiedykolwiek go w ten dzień obchodzono, tego nie wiem, gdyż od 1991 Święto Kolejarza ustanowiono na 25.11. Z tego co wiem, jest to jedyne święto branżowe, które w ten sposób przesunięto po 1991 roku.
Mam jeszcze zanotowaną datę 10.10, ale kompletnie nie wiem, w jakim okresie był w tym dniu Dzień Kolejarza.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum