Wysłany: 12-12-2011, 15:59 Bez ustaleń związków zawodowych w sprawie PUZP
We zwołanym na dzień dzisiejszy (12 grudnia 2011 r.) spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych - sygnatariuszy Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy - udział wzięli przedstawiciele tylko 4 związków zawodowych: Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP (Dariusz Browarek), KSK NSZZ „Solidarność 80” (Ryszard Wrzaszcz), Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP (Aleksander Motyka) i Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce (Krzysztof Ciećka).
W związku z tym, że strona społeczna nie była reprezentowana w kwalifikowanej ilości gremium nie było władne podjąć jakiejkolwiek wiążącej decyzji. Wzywa się przedstawicieli kolejowych central związkowych o wyznaczenie terminu, w którym będzie można dokonać oceny obecnej sytuacji i podjąć wiążące decyzje w sprawie dalszego obowiązywania Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Miejmy nadzieję, że dzisiejsza absencja przedstawicieli związkowych nie wynika z tego, że nie cała strona społeczna zainteresowana jest tematem obowiązywania PUZP dla pracowników zrzeszonych w spółkach należących do Związku Pracodawców Kolejowych. Obecny PUZP obowiązuje tylko do 31 grudnia br., a prawdopodobną konsekwencją wygaśnięcia PUZP będzie wypowiedzenie wszystkich zakładowych układów zbiorowych pracy w spółkach Grupy PKP.
Ostatnie w 2011 r. spotkanie Zarządu Związku Pracodawców Kolejowych ze związkami zawodowymi w sprawie PUZP nie przyniosło rozstrzygnięć.
W pierwszej części spotkania, które odbyło się 28 grudnia 2011 r. w siedzibie PKP Cargo prezes ZPK Krzysztof Mamiński poinformował zebranych o możliwych konsekwencjach wygaśnięcia funkcjonowania PUZP, jak również konsekwencjach niepodpisania przez przedstawicieli związków zawodowych – sygnatariuszy PUZP – protokołów dodatkowych do zakładowych układów zbiorowych pracy dających prawo do realizacji uprawnień do ulgowych świadczeń przejazdowych dla emerytów i rencistów kolejowych.
W związku z wygaśnięciem PUZP jedyną możliwością dającą prawo emerytom i rencistom do realizacji ulgowych świadczeń przejazdowych jest zapisanie tych uprawnień w zuzp-ach. Z informacji przekazanej przez prezesa Mamińskiego w niektórych spółkach związkowcy już podpisali stosowne protokoły dodatkowe, są jednak spółki kolejowe, w których niektóre organizacje związkowe nie chcą podpisać tych protokołów. W spółkach, w których związkowcy nie podpiszą stosownych protokołów, prawo do realizacji ulg przejazdowych dla emerytów i rencistów w 2013 r. przestanie obowiązywać. Ponadto prezes Mamiński poinformował, że w 2012 r. ZPK zamierza informować emerytów tych spółek o wygaśnięciu ich uprawnień, jak również o konieczności zmiany treści umów o pracę pracowników, w części odwołującej się do zapisów PUZP.
Próby wspólnego wynegocjowania treści protokołu dodatkowego do obecnie jeszcze obowiązującego PUZP spełzły na niczym, ponieważ nie było jednomyślności strony społecznej. Poza tym związki zawodowe zażądały wycofania się ZPK z wypowiedzenia PUZP. Z kolei prezes Mamiński wyraził chęć Protokołu Dodatkowego, zaznaczając jednocześnie, że stawia dwa warunki brzegowe: brak zapisów dotyczących zapisów ulg przejazdowych i pominięcia w zapisach PUZP Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury.
W przypadku wygaśnięcia od 1 stycznia 2012 r. funkcjonowania obecnego Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Zarząd Związku Pracodawców Kolejowych wyraził gotowość rozpoczęcia negocjacji nad nowym PUZP już w pierwszej dekadzie stycznia 2012 r.
Przedstawiony w dniu 23 listopada 2011 r. Związkowi Pracodawców Kolejowych przez stronę społeczną projekt Porozumienia i Protokołu Dodatkowego nr 8 został przez prezesa ZPK oddalony jako niespełniający wymogów formalnych (nie został bowiem podpisany przez wszystkich sygnatariuszy PUZP).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum