PKP Intercity, STK oraz Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, zapraszają 28 kwietnia na przejazd pociągiem Hefajstos/Śląsk, który jedzie na tegoroczną edycję Parady Parowozów w Wolsztynie.
W tym roku przypada 170 rocznica pierwszego przejazdu pociągu na obecnych ziemiach polskich. 21 maja 1842 o godzinie 10:30 wyruszył z Wrocławia pociąg z parowozem "Silesia" który po 43 minutach dotarł do stacji Oława.
Aby uczcić ten historyczny moment organizatorzy przejazdu rozdzielą w Lesznie pociąg na dwie części. 22 minuty po współczesnym Hefajstosie odjedzie do Wolsztyna historyczny pociąg Śląsk. Z wrocławskiego Dworca Głównego wyruszy on o godzinie 9:15.
Bilety są do nabycia w kasie nr 18 na Dworcu Tymczasowym we Wrocławiu w godzinach 7:00 - 18:30 (istnieje również możliwość zakupu biletu w kasach biletowych PKP Intercity na terenie całej Polski).
Ten IR to pociągi Hipolit, prowadzony lokomotywą spalinową+ wagony z Regio Ekspresów. Przyjeżdża do Wolsztyna z Poznania krótko przed paradą a wraca po pokazie dźwięk światło para.
28 kwietnia br. już po raz 19 odbędzie się Parada Parowozów w Wolsztynie. Dla osób, które tego dnia, w drodze do Wolsztyna wybiorą kolej, PKP Intercity przygotowało wyjątkowy przejazd z Wrocławia pociągiem retro HEFAJSTOS/ ŚLĄSK.
Parada Parowozów w Wolsztynie to cyklicznie organizowana przez PKP Cargo oraz Fundację Era Parowozów impreza, promująca historię lokomotyw parowych w Europie. W tym roku w Wolsztynie będzie można zobaczyć wspaniałe parowozy z Polski, Czech i Niemiec.
Podobnie jak w roku ubiegłym, do Wolsztyna będzie można dojechać specjalnym składem HEFAJSTOS/ ŚLĄSK uruchomionym przez PKP Intercity. Tym razem Intercity przygotowało jeszcze jedną niespodziankę dla miłośników kolei. Z okazji obchodów 170 rocznicy pierwszego przejazdu pociągu na ziemiach polskich, na stacji Leszno skład HEFAJSTOS/ ŚLĄSK zostanie rozdzielony i do Wolsztyna dojadą już dwa pociągi – pierwszy, HEFAJSTOS, a 22 minuty po nim ŚLĄSK, prowadzony parowozem.
Bilety na specjalny przejazd do Wolsztyna, w cenie 38 zł ( * możliwość zakupu biletów z ulgami ustawowymi, np. w wysokości 37/51%), do nabycia już teraz na stacji Wrocław Główny, w okienku kasowym nr 18 ( czynne codziennie w godzinach od 7.00 – 18.30). Zakup możliwy również w kasach PKP Intercity na terenie całego kraju.
W tegorocznej imprezie udział weźmie 13 parowozów, w tym 6 pochodzących spoza Polski: 4 z Niemiec (serii 52 8177, 52 8079, 01 509, 35 1019-5) i 2 z Czech (serii 534.0432, 475.101). Gwiazdą parady będzie jak co roku parowóz Pm36-2, zwany „Piękną Heleną”, złoty medalista Wystawy Światowej w Paryżu z 1937 r. Po raz pierwszy w Wolsztynie zaprezentowane zostaną dwa polskie parowozy z serii TKh 05353 z Pyskowic oraz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej.
Paradzie będą towarzyszyć liczne konkursy i pokazy, m.in. mistrzów akrobatyki. Nie zabraknie także dobrej muzyki. Gwiazdami wieczoru będą In-Grid, Stachursky i Feel. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie widowisko pt. „Światło, dźwięk, para”. Pełen atrakcji dzień zakończy dyskoteka, którą do białego rana poprowadzi znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.
Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji również w niedzielę, 29 kwietnia, m.in. wybrane drużyny parowozowe zmierzą się w zawodach zręcznościowych.
Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów nie tylko z kraju, ale także z wielu państw europejskich, a nawet miłośników kolei z Azji i Australii. Parada odbywa się w wolsztyńskiej parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów przy wykorzystaniu lokomotywy parowej.
@karol22 dlaczego wprowadzasz @KrzysiekGrabski w błąd? Pm36-2 zwana Piękną Heleną jest własnością Muzeum (Mauzoleum) Kolejnictwa w Warszawie. Został on wydzierżawiony PKP Cargo. Jutro wrzucę na forum link z petycją w sprawie ratowania Heleny. Kończy jej się naprawa rewizyjna, a także wózki kołowe. A następnych nie ma. Jeśli stanie ona w Warszawie to za pewne już na wieczność.
CarnageLink, Dziękuję.Potwierdziłeś moje informacje na ten temat.No cóż,to mauzoleum(jak je nazwałeś)jest także potrzebne, a jeśli byłeś choć raz w warszawskim Muzeum Kolejnictwa,zauważyłeś zapewne wiele wspaniałych pamiątek związanych z tematem.Z braku miejsca mnóstwo wspaniałości pozostaje w magazynie.
Jest oczywiście pewien problem z taborem stojącym pod przysłowiową chmurką.
Odnawiany co jakiś czas farbami wygląda nieźle ale przecież cały urok polega na tym,żeby coś żyło,jeździło,miało duszę a nie martwą,metalową,pomalowaną twarz.
Samo Muzeum Kolejnictwa ma ogromne problemy z ...PKP.Chodzi o teren należący do PKP a bezczelnie zajmowany przez muzeum od wielu lat.Dyrekcja Muzeum Kolejnictwa nie zgodziła się na przeniesienie muzeum w inne miejsce,choć były takie propozycje.
"Piękna Helena"najlepiej jakby została w Wolsztynie,choć moim zdaniem,miejsce może być inne byleby Helena jeździła i dawała naszym oczom radość.
W wielu wypadkach kłopoty wynikają z braku pieniędzy.Petycja w sprawie ratowania Heleny jest bardzo dobrym pomysłem i szczerze go popieram.
CarnageLink aha, nie wiedziałem, dziękuję za informacje.
Piękna Helena musi zostać w Wolsztynie. A jak nie to pielgrzymować po Polsce i mieć swe depo w Wolsztynie.
Tutaj podaję link do petycji. Oto on: http://www.petycje.pl/8597 proszę Was podpisujcie się jest naprawdę ważne. Proszę Was o podpisy to jest naprawdę ważne.
Do Administracji Forum: Proszę o wrzucenie tego linku na stronę główną, o ile istnieje taka możliwość. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum