Wysłany: 20-07-2012, 03:43 "Człowiek na torze" - film fabularny
"Człowiek na torze" – polski film fabularny zrealizowany w 1956 roku przez Andrzeja Munka. Rozliczeniowy dramat psychologiczny po czasach stalinowskich.
Historia kończącego swoją karierę zawodową maszynisty kolejowego, odsuniętego od zawodu przez kierownictwo bezwzględnie forsujących nowe socjalistyczne metody pracy.
Akcja filmu toczy się w 1950 roku. Jednakże retrospekcje pokazują nam czasy przedwojenne (historia spotkania Orzechowskiego z zawiadowcą) oraz tuż powojennych (historia Zapory). Film zaczyna się przejechaniem człowieka przez pociąg. Przejechanym okazuje się stary maszynista, Orzechowski, jeżdżący jeszcze na kolei Warszawsko–Wiedeńskiej. Pociąg prowadził jego dawny pomocnik. Okazuje się, że na semaforze nie paliła się lampa (zmieniając sygnał "droga wolna z ograniczoną prędkością" na "droga wolna"). Przy pełnej prędkości spowodowałoby to wykolejenie się składu. Trwa dochodzenie, kto to zrobił. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie: zawiadowca, pomocnik, oraz dróżnik. Każde z zeznań widzimy w retrospekcji.
Na końcu okazuje się, że lampa zgasła, gdyż wypaliła się w niej nafta (niesumienna praca dróżnika). Zauważył to Orzechowski, który początkowo chciał ją zapalić. Zauważając brak nafty stanął na torach ratując w ten sposób pociąg przed katastrofą i poświęcając życie.
źródło: Wikipedia
_________________ Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum