Wysłany: 18-05-2010, 11:50 Komunalizacja dworca w Zakopanem
Komunalizacja dworca w Zakopanem
Wojewoda małopolski Stanisława Kracik zatwierdził decyzję o komunalizacji dworca PKP w Zakopanem, podjętą przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową – informuje PAP.
Proces ten umożliwi przejęcie przez miasto 4-hektarowej działki wraz z budynkiem dworca. Władze Zakopanego chcą wyremontować obiekt, a obok niego wydzielić parking dla autobusów i samochodów.
Rozmowy na temat zagospodarowania dworca w Zakopanym między władzami miasta a PKP SA trwały już od lat. Na ostatnim spotkaniu zainteresowanych stron w maju ubiegłego roku uzgodniono, że koncepcja będzie współfinansowana przez PKP oraz Urząd Miasta po połowie kosztów inwestycji, ale na terenie, którego właścicielem jest PKP S.A – informuje PAP.
Burmistrz Zakopanego wycofał się jednak ze wspólnego projektu ze względu na zbyt wysokie koszty, jakie miałoby ponieść miasto.
źródło: PAP / RK
_________________ Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Ale czy coś to da?? Pociągów do Zakopanego ubywa systematycznie, miejmy nadzieję, że na coś zostanie wykorzystana powierzchnia dworca, bo chociaż na to się przyda, a i może ludzie będą mieli po drodze na kolej.
heh, prawie rok od opisania tej sprawy. Ale nic z tego na razie nie wynika. Burmistrz Majcher dużo obiecywał przed ostatnimi wyborami. A ludzie naprawdę jeżdżą koleją do Z-nego. Przecież każdy widział te tłumy, które się na peronach nie mieściły. Mam nadzieję że coś z tego będzie. Są plany, żeby tory i perony puścić na poziom -1...
we'll see
Jak podaje dziennik „Polska The Times”, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną PKP SA dotyczącą komunalizacji dworca kolejowego w Zakopanem. Oznacza to, że miasto zostało właścicielem obiektu. Decyzja ta kończy wieloletni spór o dworzec.
Ciekawe kiedy urzędnicy UTK upomną się o księgę SMS, którą musi mieć zakopiański zarządca dworca. Gdy były jeszcze plany przekazywania dworców do spółki Dworzec Polski SA, obaj panowie prezesi stawiali ten wymóg jako niezbędny, by można było stać się zarządcą obiektu dworcowego. Upominał się o to pan Ryszard Węcławik, w tamtym czasie zażarty przeciwnik opłaty dworcowej, mówili o tym samym panowie dyrektorzy z RBF i TOR.
Jestem ciekaw, czy ten wątek zostanie podniesiony teraz. Mamy dworzec, który jest własnością gminy - ale przecież nie tylko dworzec, o ile pamiętam przedmiot sporu - cała stacja znajduje się we władaniu gminy, a zatem i linia kolejowa z przyległościami. Czyli - mamy zarządcę infrastruktury dworcowej - i nowego właściciela terenu stacji kolejowej.
A zatem... Wymagana jest - panowie z UTK - autoryzacja bezpieczeństwa - czy nie jest wymagana? Miasto musi mieć księgę SMS, tak jak musiał ją mieć DPSA, czy nie musi? Czy Urząd opracował już po latach nicnierobienia wytyczne, by księga dla dworców mogła już powstać i być zgodna z wymaganiami bezpieczeństwa w transporcie kolejowym? Czy i kiedy UTK postawi takie wymagania spółce PKP SA - zarządcy dworców kolejowych? Czy autoryzacja bezpieczeństwa na dworcach była tylko ściemą urzędniczą, służącą do "ochrony rynku pasażerskiego przed zgubnymi skutkami wdrożenia opłaty dworcowej"?
Ciekawe, prawda? Kogoś to zainteresuje?
Ten wpis skomentowałem tak:
Cytat:
Naiwne pytanie. Prezes UTK nie jest niezależnym organem, zależny jest od ministra transportu i od jego nastrojów, co Nowak dobitnie udowodnił żądając od Tuska odwołania poprzedniego prezesa za niesubordynację, a Tusk go odwołał. UTK nie będzie przeszkadzać w przygotowaniu programu usamorządowienia dworców kolejowych. Zakład?
I szlag mój wpis trafił, a raczej dyżurny redaktor go usunął nie pozostawiając żadnego śladu, że to zrobił.
Konflikt między PKP SA a gminą Zakopane o zabytkowy dworzec kolejowy
Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem niszczeje. Władze miasta nie mogą się dogadać ze spółką PKP SA. Mimo komunalizacji stacji, miasto od ponad roku nie może przejąć majątku od PKP SA.
Według spółki PKP SA komunalizacja (czyli przejęcie prywatnej własności np. przez gminę) nie wyklucza uzyskania tytułu użytkowania wieczystego przez kolej na mocy decyzji burmistrza miasta.
Zdaniem dyrektora ds. nieruchomości PKP SA Jarosława Batora stacja kolejowa w Zakopanem to "najtrudniejszy przypadek komunalizacji majątku PKP SA w całej Polsce".
Władze PKP w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przekazały w poniedziałek (9 października) w Zakopanem tutejszy dworzec kolejowy samorządowi. Zabytkowy budynek zostanie odnowiony, a wokół powstanie centrum komunikacyjne - zapowiadają władze Zakopanego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum