Wysłany: 19-11-2013, 15:08 Plan Transportowy Województwa Małopolskiego
Witajcie,
w sieci pojawił się projekt Planu Transportowego Województwa Małopolskiego.
Cytuję za BIP-em:
Działając na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13) informuję, że został opracowany przez Województwo Małopolskie projekt
„Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego
w województwie małopolskim”.
Plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego zwany Planem transportowym jest dokumentem, którego obowiązek opracowania nakłada na województwo ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Dokument ten, po przyjęciu przez Sejmik Województwa Małopolskiego będzie stanowił akt prawa miejscowego.
Plan transportowy określa w szczególności:
• Sieć komunikacyjną, na której planowane jest wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej,
• Ocenę i prognozy potrzeb przewozowych,
• Przewidywane finansowanie usług przewozowych,
• Preferencje dotyczące wyboru rodzaju środka transportu,
• Zasady organizacji rynku przewozów,
• Pożądany standard usług przewozowych,
• Przewidywany sposób organizowania systemu informacji dla pasażera.
Opracowując Plan transportowy uwzględnia się:
• Stan zagospodarowania przestrzennego obszaru;
• Sytuację społeczno-gospodarczą;
• Wpływ transportu na środowisko;
• Potrzeby zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego,
w szczególności potrzeby osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej zdolności ruchowej, w zakresie usług przewozowych;
• Potrzeby wynikające z kierunku polityki państwa, w zakresie linii komunikacyjnych
w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich;
• Rentowność linii komunikacyjnych;
• Dane dotyczące przepustowości infrastruktury kolejowej oraz standard jakości dostępu otrzymane od zarządcy infrastruktury kolejowej.
W ramach prac nad projektem Planu transportowego, na terenie Województwa Małopolskiego przeprowadzono pomiary ruchu drogowego, pomiary napełnień pojazdów transportu zbiorowego oraz badania ankietowe wśród pasażerów transportu kolejowego. Ponadto, w celu zebrania rzetelnych informacji na temat podróży odbywanych przez mieszkańców Małopolski, opinii na temat poszczególnych środków transportu zbiorowego oraz potrzeb i oczekiwań związanych z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej przeprowadzono badania ankietowe dotyczące zachowań komunikacyjnych. Na podstawie kompleksowych badań ruchu opracowano i skalibrowano parametry modeli zachowań komunikacyjnych, co pozwoliło na odwzorowanie całości międzygminnych podróży mieszkańców województwa i ruchu z sąsiednich regionów. Sformułowano standardy obsługi pasażerów w ponadlokalnym transporcie zbiorowym. Przedstawiono uwarunkowania i działania, które należałoby podjąć w celu zwiększenia udziału kolei w regionalnej i aglomeracyjnej obsłudze Małopolski oraz zaproponowano założenia dla tworzenia systemu monitorowania jakości przewozów. W ramach prac opracowano symulacyjne modele systemu transportowego województwa dla celów prognostycznych, w tym dla oceny scenariuszy rozwoju infrastruktury systemu i wariantów obsługi komunikacyjnej.
W dniach 07.11.2013 – 30.11.2013 r., w godzinach 8.00-16.00, można zapoznać się z ww. dokumentem.
Projekt planu transportowego zostanie wyłożony w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków (parter, nowy budynek), zaś wersję elektroniczną można pobrać tutaj.
Opinie dot. projektu Planu transportowego, można przesyłać w formie pisemnej (formularz do pobrania poniżej), w terminie do dnia 30.11.2013 r., pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub przekazać faksem na nr (0-12) 63-03-382, bądź pocztą elektroniczną na adres: ptz_malopolska@malopolska.mw.gov.pl
Dodatkowo autorzy projektu Planu transportowego będą pełnić dyżur w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków i odpowiadać na pytania zainteresowanych.
Terminy dyżurów :
• 19.11.2013 r. (wtorek) w godzinach 10.00 – 13.00,
• 28.11.2013 r. (czwartek) w godzinach 13.00 – 16.00.
Przesłane, podpisane i zaopatrzone w adres opinie zostaną przeanalizowane i w przypadku uznania ich za zasadne, uwzględnione w projekcie dokumentu.
Organem właściwym do ich rozpatrzenia jest Marszałek Województwa Małopolskiego.
Link, pod którym znajduje się powyższy opis oraz pliki z planem transportowym.
Zachęcam do merytorycznej dyskusji a najlepiej - naprawdę profesjonalnie - przygotujcie swoje uwagi i wysyłajcie na podane adresy. A tutaj, poniżej postu, wpisujcie swoje propozycje, które macie zamiar wysłać.
Jedno mnie niepokoi w projekcie jest jeden przewoźnik a małopolska będzie miała dwóch, czy aby nie było haosu?
Rozkładowiec -Usunięty- Gość
Wysłany: 05-11-2016, 15:45
Pojedziemy bezpośrednim pociągiem z Prądnika Czerwonego do Gdańska?
Wracasz pociągiem Pendolino z Warszawy do Krakowa, ale zamiast na Głównym, wysiadasz na nowej stacji dalekobieżnej Kraków – Prądnik na północy miasta. Przechodzisz na peron pociągów lokalnych, czekasz dziesięć minut – i jedziesz pociągiem kolei aglomeracyjnej na stację Kraków Witkowice, Kraków Olsza czy Kraków Wzgórza Krzesławickie. Czy tak za kilka lat będzie wyglądać komunikacja na północy Krakowa?
Obecnie Kraków posiada tylko dwa dworce dalekobieżne: Kraków Główny i Kraków Płaszów na południu miasta. Jak na miasto tej wielkości, to mało. Przykładowo, tylko minimalnie większe od Krakowa Trójmiasto posiada aż pięć dworców, na których zatrzymują się wszystkie pociągi dalekobieżne, włącznie z Pendolino. W samym Gdańsku takie dworce są trzy: Gdańsk Główny, Wrzeszcz i Oliwa. Każdy z nich jest lokalnym węzłem komunikacyjnym, na którym ludzie przesiadają się z pociągu dalekobieżnego na podmiejski (SKM lub PKM), na tramwaj lub autobus. Dzięki temu nie trzeba dojeżdżać do Gdańska Głównego, a ruch w mieście rozkłada się bardziej równomiernie.
W Krakowie aż się prosi o stworzenie północnego odpowiednika dworca w Płaszowie. Doskonałą lokalizacją jest Prądnik Czerwony w sąsiedztwie tamtejszej pętli autobusowej i planowanej za kilka lat tramwajowej.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum