Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
[KD] Wyłudzanie 35 zł kary za brak biletu
Autor Wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 04-02-2015, 00:42   [KD] Wyłudzanie 35 zł kary za brak biletu Odpowiedz z cytatem

Jest sprawa. Chodzi o Koleje Dolnośląskie, a konkretnie o karę 35 zł za brak biletu. Od dłuższego czasu docierają do mnie sygnały, że niektórzy konduktorzy KD zachowują się bezczelnie i po prostu wyłudzają od pasażerów te 35 zł.

Na przykład, ktoś na stacji bez kasy biletowej wciska się do zatłoczonego na maxa pociągu KD. Po jakimś czasie przychodzi konduktor i wlepia karę 35 zł + bilet za przejazd. Pasażerów, którzy się stawiają straszą wezwaniem policji.

Przyznam, że nie spotkałam się z taką sytuacją (rzadko jeżdżę pociągami KD, częściej korzystam z RE). Ale badam temat i będę wdzięczna za wszelkie sygnały.

Jeśli spotkaliście się z taką sytuacją w pociągu KD lub sami staliście się "ofiarą" konduktora KD, który wyłudził od was 35 zł, proszę o kontakt na PW lub na adres e-mail forum (opis sytuacji + ewentualnie skan biletu).

PS
W styczniu temat zasygnalizowałam prezesowi Rachwalskiemu. Jak dotąd bez żadnego odzewu! W związku z tym temat wchodzi na forum publiczne...

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Minerva Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 11 Lut 2006
Skąd: Żary

PostWysłany: 04-02-2015, 03:34    Odpowiedz z cytatem

Beatrycze, dwa razy byłam świadkiem takich incydentów. W grudniu w pociągu Wrocław - Żary oraz w styczniu w pociągu Żary - Wrocław. Za każdym razem był ten sam nadgorliwy konduktor. Zaznaczam, że rzadko jeżdżę na tej trasie, mniej więcej raz w tygodniu.

Od pasażerów słyszałam, że dość często to się zdarza. W pociągach dochodzi do kłótni, pasażerowie się buntują, bo nie chcą się dać okradać z 35 zł. Konduktor wygraża się zatrzymaniem pociągu na najbliższej stacji i wezwaniem policji. Źle się dzieje w KD skoro do tego się posuwają.

Niektórzy młodzi konduktorzy są chamscy, traktują pasażerów jak bydło!

_________________
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil na które czekamy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 04-02-2015, 15:18    Odpowiedz z cytatem

Minerva, a propos tego co napisałaś przypomniała się sytuacja sprzed kilku miesięcy, którą szczegółowo opisałam tutaj:

http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=324094#324094

Nie byłam bezpośrednim świadkiem, bo siedziałam w innej części składu. Wtedy myślałam, że ktoś po prostu chce się przejechać na gapę. Dziś jestem skłonna założyć, że był to uczciwy pasażer, od którego usiłowano wyłudzić 35 zł kary.

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 04-02-2015, 17:33    Odpowiedz z cytatem

Minerva napisał/a:
Niektórzy młodzi konduktorzy są chamscy, traktują pasażerów jak bydło!

W każdym stadzie są czarne owce, więc w KD też. Coś jest na rzeczy, bo piszą o tym sami pracownicy KD (ostatni akapit):

http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=332777#332777

Obiło mi się kiedyś o uszy, że jeden pasażer na linii lwóweckiej tak się wkurzył na kierownika pociągu, że natrzaskał gówniarzowi po ryju. Prawda to czy złośliwe plotki?

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

pawelu Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 09 Lip 2008
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 07-02-2015, 11:40    Odpowiedz z cytatem

Bardzo przykre i niewesołe to co piszecie. Takie rzeczy absolutnie nie powinny mieć miejsca.
Nie mieszkam na Dolnym Śląsku ale bywam tam czasami, i podróżując Kolejami Dolnośląskimi nie spotkałem się z taką sytuacją. Na swoje szczęście zawsze trafiałem na bardzo sympatycznych i życzliwych konduktorów w tych pociągach i zawsze ich stawiałem za wzór dla pociągów PR czy niektórych TLK, gdzie poziom obsługi pozostawia często wiele do życzenia.
Cóż, jak napisał Pirat w każdym środowisku zdarzają się czarne owce, które psują wizerunek całej firmy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Sunseed Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 05 Lip 2011
Skąd: Bruxelles

PostWysłany: 07-02-2015, 15:28    Odpowiedz z cytatem

Według mnie te 35zł to sporo za mało!
Jeżeli na stacji nie ma kasy, należy niezwłocznie zgłosić się do konduktora.

Do niedawna działał chory system, gdzie wchodziło się bez biletu, siadało na siedzeniu i jak konduktor nie przyszedł to się jechało za darmo, jak przyszedł to sie kupowało bilet. Przewoźnikom dzięki temu uciekała spora kasa za mandaty..

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 07-02-2015, 15:43    Odpowiedz z cytatem

Sunseed napisał/a:
Jeżeli na stacji nie ma kasy, należy niezwłocznie zgłosić się do konduktora.

Zgoda. Ale co jeśli konduktor wmawia pasażerowi, że ten się nie zgłosił do niego? Znajomy mi opowiadał, że kiedyś zgłosił się do konduktora, ten kazał mu usiąść i poczekać na niego, a gdy konduktor przyszedł po kilkunastu minutach to grał wariata i żądał kary za brak biletu.

Inna autentyczna sytuacja: pasażer wsiada do pociągu i udaje się do przodu gdzie zazwyczaj przesiaduje drużyna konduktorska, aby kupić bilet, a tam nikogo nie ma (konduktor jest w innej części składu). I co? Pasażer ma usiąść i poczekać na konduktora czy biegać za nim po pociągu? Jeśli usiądzie i poczeka na konduktora to narazi się na karę 35 zł za jazdę bez biletu. Takie przypadki w KD są nagminne! Niektórzy konduktorzy bezczelnie naciągają uczciwych pasażerów, co odbija się na wizerunku przewoźnika. Pasażer okradziony przez KD nigdy już nie skorzysta z ich usług! KD tracą więc potencjalne wpływy z biletów, a dodatkowo negatywna opinia idzie w świat...

Pomijam sytuacje, gdy pociąg jest nabity po dach, że ruszyć się nie można. W takiej sytuacji pasażer w konfrontacji z konduktorem jest na przegranej pozycji i albo kara 35 zł, albo policja i opóźnienie pociągu na czas bliżej nieokreślony. Takie sytuacje na linii Legnica - Wrocław nie należą do rzadkości!

W PR coś takiego byłoby nie do pomyślenia! Tam sytuacja jest jasna. Pasażer bez biletu wsiada do przedniej części składu i kupuje bilet u konduktora lub spokojnie czeka na konduktora, jeśli ten akurat przebywa w tylnej części składu. W KD natomiast wszystko jest postawione na głowie. To pasażer ma uganiać się za konduktorem po pociągu lub jeszcze po peronie podczas wsiadania do pociągu. A i to nie daje gwarancji, że pasażer nie zostanie potraktowany jak gapowicz i okradziony z 35 zł, którego jeszcze straszy się policją!

W załączniku bilet KD z karą 35 zł. Pasażer (prywatnie mój kuzyn) tak się wkurzył na kierownika pociągu, że zadzwonił do prezesa Rachwalskiego. Kierownik pociągu miał powiedzieć, że władza prezesa tu nie sięga, że on - kierownik pociągu - tu rządzi. W tym konkretnym pociągu było więcej naciągniętych pasażerów i prezes Rachwalski rozmawiał telefonicznie nie tylko z moim kuzynem. Prezes KD powiedział pasażerom, żeby złożyli reklamację.

Cytat z prywatnej korespondencji:

Rzeczywiście, problem istnieje. KD przyjęły w swoje szeregi młodych byczków, którzy za wszelką cenę chcą się wykazać. Niestety, swoją "siłę" zazwyczaj prezentują w stosunku do osób starszych, jak i do młodzieży szkolnej, a oni nie mogą nawiązać z tymi chamami równorzędnej dyskusji.
Raz byłem świadkiem takiego wymuszenia. Pociąg napchany po brzegi, kobieta wsiadła w Mrozowie. Kiedy przyszedł byczek, zażądał dopłaty. Kobieta przestraszona zapłaciła bez mruknięcia.
Sytuacja się często powtarza, jednak kończy się zazwyczaj tylko na próbie. Albo współpasażerowie stają w obronie, albo pasażer oświadcza że nie zapłaci tej kary. Wtedy byczki mając widmo opóźnienia pociągu rezygnują z próby wymuszenia.


bilet.jpg
Plik ściągnięto 555 raz(y) 223.88 KB


_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 07-02-2015, 22:25    Odpowiedz z cytatem

Sunseed napisał/a:
Do niedawna działał chory system, gdzie wchodziło się bez biletu, siadało na siedzeniu i jak konduktor nie przyszedł to się jechało za darmo, jak przyszedł to sie kupowało bilet. Przewoźnikom dzięki temu uciekała spora kasa za mandaty..

Niestety KD popadły z jednej skrajności w drugą skrajność. No, może nie całe KD tylko kilku konduktorów, tudzież kierowników pociągu, którzy ze stachanowską nadgorliwością wymuszają na pasażerach extra 35 zł plus bilet za przejazd. Czy oni mają z tego jakąś premię procentową? Czy robią to dla idei, żeby zadziobać u przełożonych? Odgórne wytyczne celem podreperowania budżetu spółki raczej nie wchodzą w grę, bo skargi sypią się tylko na kilku konduktorów. Z tego co wiem, Beatrycze ma na celowniku 3-4 "naciągaczy", ale śledztwo jest rozwojowe. Takich cwaniaków można zidentyfikować na podstawie biletów.

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

danio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 03 Lip 2007

PostWysłany: 08-02-2015, 18:01    Odpowiedz z cytatem

@Beatrycze
Nie wiem czy to w przepisach widnieje, ale Kierownik Pociągu powinien wystawić potwierdzenie zgłoszenia się po bilet.
W PR widziałem to gdzieś w przepisach ....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

alf1923 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Sie 2008

PostWysłany: 09-02-2015, 23:55    Odpowiedz z cytatem

Najlepszą opcją jest wejść do pierwszych ewentualnie drugich drzwi w pociągu i zgłosić jakkolwiek brak biletu. Jeśli konduktor prosił aby pasażer poczekał, następnie wystawił karę to nadużycie. Ale wchodzenie do zatłoczonego pociągu bez biletu nie do pierwszych albo drugich drzwi będąc bez dziecka, bez wózka ,bez dzieci czy będąc rencistą to zwykłe cwaniactwo i oszustwo. Takim osobom trzeba dać wybór uda się albo nie. Większość przypadków to na pewno zwykłe cwaniactwo. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Jeśli jest konduktor niech sprzedaje bilety, sprawdza je. Można konduktora zwolnić, niech ludzie jeżdżą za darmo. I tyle.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Noema Płeć:Kobieta
Sponsor


Dołączyła: 13 Lis 2005
Skąd: Zgorzelec

PostWysłany: 10-02-2015, 00:05    Odpowiedz z cytatem

alf1923, weź pod uwagę, że przednia część składu może być najbardziej nabita, gdyż na stacjach bez kas biletowych właśnie tam wsiada większość pasażerów. A to oznacza, że w godzinach szczytu do pierwszych, a nawet drugich drzwi szpilki nie wciśniesz. Wtedy biegnie się do tyłu gdzie może być luźniej. Co w takiej sytuacji robi przewoźnik? Wlepia kary pasażerom, których traktuje jak cwaniaków chcących przejechać się za darmo! I tak oto pasażer płaci za nieudolność przewoźnika. Bo nadmierny ścisk w pociągach to wina przewoźnika, który nie potrafi dostosować pojemności taboru do potoku podróżnych. A że pociągi KD są nader często nabite niczym w Indiach, o tym piszemy w innym wątku:

http://infokolej.pl/viewtopic.php?t=5869&postdays=0&postorder=asc&start=1665

Na filmie wieczorny pociąg KD relacji Żary - Wrocław na stacji Małomice. W tym samym pociągu kilka tygodni później wystawiono wyżej zamieszczony bilet z karą 35 zł.


_________________
Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Bartuś Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 04 Paź 2008
Skąd: Dobiegniew

PostWysłany: 11-02-2015, 11:24    Odpowiedz z cytatem

Jakieś 2 tygodnie temu wsiadłem do pociągu KD na Nowym Dworze. Od razu poszedłem do konduktora kupić bilet, ale widząc że ten akurat wystawia komuś innemu, stanąłem w pobliżu. I jeszcze dostałem ochrzan za to! (bo przecież miałem od razu mu zgłosić, nawet jeśli widziałem że jest zajęty).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 11-02-2015, 15:50    Odpowiedz z cytatem

Pirat napisał/a:
Z tego co wiem, Beatrycze ma na celowniku 3-4 "naciągaczy", ale śledztwo jest rozwojowe. Takich cwaniaków można zidentyfikować na podstawie biletów.

To prawda. Śledztwo dziennikarskie posuwa się do przodu. Cały czas zbieram informacje od pasażerów. Proszę do mnie pisać i przesyłać skany biletów z dodatkową opłatą 35 zł.

Dotąd KD słynęły z młodej i uprzejmej obsługi w pociągach, nieskażonej betonizmem i pekapizmem. Sama chwaliłam za to KD, przeciwstawiając zabetonowane PR Wrocław. Niestety, mit pryska jak bańka mydlana! Chamstwo, prostactwo, pyskowanie do pasażerów, a przede wszystkim wyłudzanie od nich pieniędzy pod groźbą wezwania policji - żarty się skończyły prezesie Rachwalski!

Cytat z prywatnej korespondencji:

Jeden pasuje do rysopisu przez Ciebie podanego. Drugi jest niższy, około 170 cm, włosy jasny brąz, twarz inteligenta bez żadnych emocji, strasznie nieuprzejmy. Trzeci natomiast ma wyraźną niepełnosprawność - w dziwny sposób chodzi. Ten to jest w ogóle as - tydzień temu opieprzał kobietę na Głównym, za to że usiadła i nie zgłosiła się po bilet, pomimo tego że staliśmy jeszcze na peronie (brak wyjazdu z powodu zablokowania Grabiszyna). Najpierw chodził i pytał "Czy ktoś chce kupić bilet", a gdy kobieta się zgłosiła, to na nią naskoczył. To już był jakiś ewenement, myślałem że padnę. Straszył karą. Na szczęście babka nie była w ciemię bita i w kilku dosadnych słowach mu odpowiedziała, to się zamknął. On jest potwornym służbistą i w bardzo niekulturalny sposób odzywa się do pasażerów.

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Nikolai Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 27 Lip 2008

PostWysłany: 11-02-2015, 20:03    Odpowiedz z cytatem

Jak czytam takie smaczki to mogę powiedzieć jedno: miód na me serce.
To jest nowa jakość obsługi zapowiadana przez Pana Prezesa. Serdecznie gratulujemy Smile

_________________
Marek „Velka Blamaż” Łapiński i jego „Trzebniccy professionals” (...) pokazali co potrafią.
(c) Patryk Wild
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Lady Makbet Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 12 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 12-02-2015, 15:14    Odpowiedz z cytatem

Anormalna polityka kadrowa KD zbiera swoje żniwa:

http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=208312#208312
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=219521#219521
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=332777#332777

_________________
Lady Makbet to typ kobiety, którą nieokiełznana ambicja prowadzi do zbrodni, a potem do wyrzutów sumienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl